Доступність посилання

ТОП новини

Тих, хто сумнівається, покарати: Слідчий комітет на сторожі анексії Криму


Олександр Бастрикін
Олександр Бастрикін

18 квітня голова Слідчого комітету Російської Федерації Олександр Бастрикін опублікував програмну статтю у виданні «Коммерсант», в якій звинуватив у більшості бід сучасної Росії Захід і особливо США. Зокрема, в Криму, на думку голови Слідкому, хтось намагається «сформувати антиросійські настрої», а результати так званого референдуму про приєднання півострова до Росії ставлять під сумнів «шляхом фальсифікації відомостей про історичні факти і спотворення трактування сучасних подій». За подібні сумніви Олександр Бастрикін пропонує ввести кримінальну відповідальність.

Радіо Крим.Реалії спробувало з’ясувати, чи варто серйозно ставитися до ідей голови Слідчого комітету Росії.

Російський політолог, редактор інформаційного агентства «Политсовет» Олексій Шабуров докладно розібрав текст Олександра Бастрикіна і переконаний, що головна причина появи такого матеріалу – політичні інтриги.

Олександр Бастрикін на тлі створення Національної гвардії і закінчення терміну повноважень Генпрокурора відчуває невпевненість. Мені здається, таким чином – прямо суперечачи Конституції Росії, до речі, – він спробував зміцнити своє становище, показати свою незамінність. Мабуть, голова Слідчого комітету вирішив показати, що він випереджає державну думку. При цьому він, у першу чергу, висловлює ідеологічні тези про гібридну війну США з Росією, про шкоду лібералізму тощо. Ця риторика повністю відповідає настроям російської верхівки. Так Олександр Бастрикін демонструє, що мислить точно так само, як і всі його колеги в керівництві країни.

Конкретні пропозиції Олександра Бастрикіна з удосконалення Кримінального кодексу Олексій Шабуров вважає нездійсненною фантастикою:

– Кримінальна відповідальність за фальсифікації історії, зокрема за заперечення так званого кримського референдуму, – це нове слово в російському праві. Нічого подібного люди рівня Олександра Бастрикіна не висловлювали і не пропонували. У цьому плані він пішов далеко вперед, але я думаю, що все це не буде реалізоване. Голова Слідчого комітету не вперше виступає з поправками до російського законодавства, але його ідеї жодного разу не знаходили підтримки.

Проте «Коммерсант» знайшов прихильників ідей Олександра Бастрикіна і в Раді Федерації, і в Державній думі. Це не заважає редактору відділу «Політика» видання «Новая газета» Кирилу Мартинову стверджувати, що вплив голови Слідчого комітету на політику останнім часом ослаб:

– Олександра Бастрикіна завжди вважали одним з головних «законодавців мод» у середовищі патріотів-силовиків, а зараз він, мабуть, відчуває, що загострилася конкуренція, тим більше після останніх апаратних поразок. Є такий депутат Держдуми від «Єдиної Росії» Олександр Ремезков, який вносив бастрикінський законопроект про «об'єктивну істину». Він скасував би змагальність у російських судах, а замість цього суд разом з прокурором і адвокатом шукав би об'єктивну істину. Цей депутат зараз не бере участі в праймеріз «Єдиної Росії», тобто у Олександра Бастрикіна залишиться ще менше впливу в Держдумі.

Кирило Мартинов
Кирило Мартинов

Заклики карати за сумніви в законності так званого кримського референдуму можуть бути атакою на партію «Яблуко», яка саме засуджує анексію півострова і має всі шанси потрапити до Держдуми, передбачає Кирило Мартинов, – так чому б не продавити «кримську поправку»?

– Якщо Олександру Бастрикіну вдасться ще й не допустити «Яблуко» до парламентських перегонів, то для нього це буде чергова символічна медаль і підвищення ставок у внутрішньоапаратній боротьбі силовиків. Я б не став говорити, що запропоновані зміни до Кримінального кодексу – це фантастика. Звичайно, тут є суттєве обмеження у вигляді Конституції, але думаю, що за мотивами статті Олександра Бастрикіна ще буде розгляд у Конституційному суді з не дуже очевидними результатами. Переписувати Конституцію ми, звичайно, не готові, але хто сказав, що не можна запропонувати нове трактування? Треба просто придумати формулювання. Я б дав 30-40%, що упродовж цього року така ініціатива з'явиться і в якомусь вигляді буде ухвалена.

  • 16x9 Image

    Павло Казарін

    Павло Казарін. Кримчанин. Журналіст. Вважає, що завдання публіцистики – впорядковувати хаос до стану смислів. Співпрацює з «Крим.Реалії», «Українською правдою», Liga.net, телеканалами ICTV та «24».

XS
SM
MD
LG