Доступність посилання

ТОП новини

Автономія розбрату: «День Республіки Крим» і кримськотатарське питання


У Криму 20 січня відзначили 26-ту річницю референдуму 1991 року з відтворення Кримської автономії. Після анексії півострова Росією на початку 2014 року цей день був оголошений святом і названий «Днем Республіки Крим». Тим часом в Києві голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав керівництво України внести поправки до Конституції і створити на півострові Кримськотатарську автономію.

Автономія розбрату
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:24:47 0:00
Завантажити на комп'ютер

На головні питання про суперечливе свято і статус окупованого Криму відповідає член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.

‒ Чи варто відзначати «День Республіки Крим» 20 січня?

‒ Мені сьогодні (20 січня ‒ КР )прислали багато СМС-повідомлень з привітаннями, чим немало здивували. Я нагадаю, що 20 січня 1991 року відбувся так званий референдум про відтворення Кримської АРСР, який не дав кримськотатарському народу взагалі нічого. Адже ще в 1989 році Верховна Рада СРСР ухвалила, що реабілітація кримських татар після депортації 1944 року неможлива без урахування територіального питання. Тому тоді, в кінці 80-х, і вирішили відновити АРСР, причому до складу всіх органів управління мали увійти кримські татари.

20 січня 1991 року відбувся так званий референдум про відтворення Кримської АРСР, який не дав кримськотатарському народу взагалі нічого
Ескендер Барієв

‒ Виходить, українська влада після 1991 року не врахувала те, що розуміли і готували ще радянські керівники?

‒ Саме так. Українську еліту спочатку лякала автономія у складі унітарної держави, тому що вона ще тоді створювала небезпечний прецедент для появи псевдодержавних утворень на кшталт сьогоднішніх «ДНР», «ЛНР» і так далі. Однак автономія в складі будь-якої держави можлива, якщо на її території компактно проживає якийсь народ. У підсумку, через страх змінити стан речей в будь-яку сторону Україна не стала співпрацювати з кримськими татарами, але зберегла Автономну Республіку Крим.

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв

‒ Як Україна може розплутати цей клубок сьогодні, коли Крим окупований Росією?

‒ Потрібно визнати свої помилки і зважувати кожне рішення, прописуючи зміни в закони або Конституцію на майбутнє. Зберігати територіальну автономію Криму після деокупації, на мій погляд, безглуздо ‒ ми ж говоримо про етнічну автономію, коли важливі не кордони, а її зміст, збереження і захист прав корінних народів.

Через страх змінити стан речей в будь-яку сторону Україна не стала співпрацювати з кримськими татарами, але зберегла Автономну Республіку Крим
Ескендер Барієв

‒ Нагадайте, що кримським татарам обіцяла Росія в момент анексії?

‒ Росіяни пропонували закріпити 20% місць в Держраді Криму за нашими представниками, наголошували на трьох державних мовах на півострові і так далі. Але вже тоді було ясно, що з державою, яка порушує міжнародне право, ні про що домовитися не можна. Ми побачили, що це так і є: Крим потрібний Росії не як регіон стабільності, де гарантовані права корінних народів, а як територія, зачищена від будь-якого справжнього самоврядування і прав людини. Тому відзначати «День Республіки Крим» разом з окупантами ‒ значить підігравати їхній брехні і репресіям.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG