Доступність посилання

ТОП новини

Справа Ігоря Мовенка: з умовного терміну ‒ в реальне ув'язнення


Ігор Мовенко
Ігор Мовенко

Підконтрольний Кремлю Гагарінський районний суд Севастополя 4 травня виніс вирок активістові Ігорю Мовенку: два роки колонії загального режиму. Йому інкримінували ч. 2 ст. 280 Кримінального кодексу Росії («публічні заклики до ведення екстремістської діяльності») за кілька коментарів у групі «Крим ‒ Україна» в соціальній мережі «ВКонтакте».

У вересні 2016 року севастопольця Ігоря Мовенка побили ‒ за його словами, через символіку українського батальйону «Азов» на велосипеді. Лікарі діагностували в активіста відкриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, перелом основи черепа, перелом щелепи, закритий перелом кісток носа, контузію очного яблука та інші травми. А в грудні того ж року Мовенка затримали та відвезли в управління ФСБ Росії. Активіста звинуватили в екстремізмі в соцмережі.

Початок засідання відклали на три години ‒ адвокат затрималася на попередньому суді. Скориставшись вільним часом, усі пішли в кафе пити каву. У те саме кафе, де Мовенко дав перше публічне інтерв'ю, коли з потерпілого перетворився на обвинуваченого. Тоді він зазначив: «Та скільки можна боятися?» ‒ і розповів про те, що сталося від початку до кінця. Коли мова пішла про останнє слово, Ігор був не менш лаконічним. Він сказав, що не збирається нічого говорити, що все виклав під час дебатів. «Ні, ну мені його (суддю Павла Крилло ‒ КР) вмовляти, чи що? Обвинувальний вирок і так давно готовий».

Ігор Мовенко
Ігор Мовенко

Журналісти підтакували й говорили, що, в принципі, новину можна відсилати ще до початку засідання. У разі чого ‒ тільки цифру змінити. На попередньому засіданні, 21 березня, прокурор попросив для активіста два роки умовно із забороною публічної діяльності та знищенням комп'ютера, з якого Ігор нібито писав коментарі до групи «Крим ‒ Україна» у «ВКонтакте». У суді Мовенко не заперечив того, що саме він ‒ автор цих коментарів. Але Ігор наполягає, що писав їх без злого умислу: «Там навіть смайлики в коментарі були, шкода, що експертиза їх не розглядає».

Ігоря Мовенка засудили до двох років ув'язнення (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00
Завантажити на комп'ютер

З лікаря в лінгвісти. З Омська до Севастополя

За словами адвоката Оксани Железняк, основним доказом у такому типі кримінальних справ є лінгвістична експертиза. Її провів експерт ФСБ Ілля Виноградов, а раніше кандидат медичних наук, доцент кафедри Рязанського державного медичного університету імені І.П. Павлова. Він і виявив неприховані «заклики до екстремізму» в коментарях Мовенка.

«Експертиза була проведена у нас лікарем. Як з'ясувалося, Виноградов послухав 500 годин курсів з лінгвістики й тут же перетворився на експерта в цій галузі», ‒ сказала адвокат.

Про свою освіту «експерт» розповів під час виступу з кейсом звинувачення на суді. У висновку незалежного фахівця з боку захисту було зазначено, що експертизу провели «на око», без використання необхідних методик. Тому така експертиза не може бути розглянута в матеріалах кримінальної справи.

Суддя Павло Крилло. Фото з сайту «Миротворець»
Суддя Павло Крилло. Фото з сайту «Миротворець»

Суддя у справі Ігоря Мовенка був переведений до Криму з Омська та призначений суддею Гагарінського районного суду указом президента Росії в жовтні 2016 року. А 1 червня того ж року він уже виніс обвинувальний вирок харківському далекобійникові, одному з «українських диверсантів» Володимиру Присичу у вигляді трьох років ув'язнення.

«Вирок може бути реальним»

Перед тим, як піти в дорадчу кімнату, суддя не дозволив фото- і відеофіксацію процесу, пославшись на «екстремістський» характер статті. А повернувшись хвилин через двадцять, ще раз запитав, чи не веде хто відеозапис. Першою недобре запідозрила адвокат Оксана Железняк: дорогою до суду вона помітила біля будівлі автозак ‒ а засідання Мовенка було останнім у розкладі. «Вирок може бути реальним», ‒ пролунав шепіт з боку слухачів.

Активіст винним себе не визнав, але останнє слово все-таки озвучив, вмістивши його рівно в одну пропозицію: «Прошу суд винести справедливе рішення».

Суддя читав досить швидко, але дуже тихо й нерозбірливо. Про те, що Ігоря Мовенка засудили на 2 роки колонії загального режиму, стало зрозуміло, тільки коли до залу зайшли четверо поліцейських. Він мовчки встав, зняв з руки браслет, віддав дружині телефон і попросив, щоб вона допомогла розстебнути йому ланцюжок на шиї. «Він взагалі нічого не говорив, говорила я. Сказала просто «я тебе люблю» і все», ‒ розповіла дружина Ігоря Валентина після засідання.

Адвокат Оксана Железняк
Адвокат Оксана Железняк

«В усій Росії за цією статтею дають умовні терміни. А тут несудиму людину ув'язнюють, ‒ каже після суду Железняк. ‒ Ми однозначно будемо оскаржувати цей вирок. До наступного засідання Ігор перебуватиме в Сімферопольському СІЗО».

На засідання Ігор приїхав на велосипеді, залишив його під будівлею суду на імпровізованій парковці, пристебнув замком. Хвилювався, як би чого не сталося з його транспортом, поки всі пішли пити каву в очікуванні початку засідання. Він гадав, що отримає умовний термін і повернеться додому велосипедом.

Велосипед Мовенка під будівлею Гагарінського суду
Велосипед Мовенка під будівлею Гагарінського суду

А Валентина хотіла в неділю сходити всією сім'єю на «Месників». «Я вже навіть квитки купила, ‒ плаче вона, намагаючись знайти список дозволених речей і продуктів для передачі. ‒ Ми чули про судову практику тут ‒ що суд вкрай рідко виносить вирок, який просить звинувачення. Зазвичай, на пару місяців, але пом'якшує термін. Ну ніяк не очікували, що так станеться».

Дружина Ігоря Мовенка – Валентина
Дружина Ігоря Мовенка – Валентина

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG