Доступність посилання

ТОП новини

Від початку окупації в Криму щонайменше 13 незалежних адвокатів зазнали різних форм утисків – «КримSOS»


За десять років окупації Криму щонайменше 13 незалежних адвокатів на півострові зазнали різних форм утисків, повідомив громадському мовнику «Суспільне Крим» аналітик громадської організації «КримSOS» Євген Ярошенко.

Таким чином, російська влада Криму хоче переконати адвокатів у тому, що захист інтересів жертв порушень прав людини, зокрема кримськотатарських політв'язнів, становить ризик для безпеки і свободи самих захисників, вважає Ярошенко.

Зокрема, йдеться про такі форми утисків:

  • свавільні затримання;
  • адміністративні арешти;
  • адміністративні штрафи;
  • довільні обшуки;
  • позбавлення адвокатської ліцензії (Ліля Гемеджі, Рустем Кямілєв та Назім Шейхмамбетов);
  • блокування мобільного зв'язку;
  • погрози;
  • інформаційні компанії щодо дискредитації проти таких адвокатів.

«До прикладу, інколи обшуки або затримання адвокатів відбувалися саме в той момент, коли адвокати вирушали на допомогу своїм підзахисним. До прикладу, на початку 2017 року відомого адвоката Миколу Полозова затримали, коли він готувався до судового засідання у справі заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільми Умерова. Його кілька днів протримали на допиті, потім відпустили. Але це так чи інакше вплинуло на його своєчасний доступ до свого підзахисного», – зазначив аналітик.

За його словами, тиск у відповідь розпочався тоді, коли почали вимальовуватися репресії. Насамперед репресій зазнавали ті адвокати, які захищали клієнтів у політично мотивованих справах. Це були як адміністративні, так і кримінальні справи. Перші такі відомі випадки розпочалися ще з 2016 року.

Аналітик навів ще один приклад утисків кримських адвокатів. Так, у 2022 році, коли було дві хвилі масових обшуків у кримських татар, під час цих обшуків були заблоковані мобільні телефони незалежних адвокатів, зокрема Еміля Курбедінова. Внаслідок цього його сім'я під час обшуків не змогла оперативно зв'язатися з адвокатами, через це адвокати не змогли своєчасно приїхати на місце обшуків та надати необхідну правову допомогу.

«Інформація про ці обшуки стала відомою вже через кілька годин після того, як вони почалися. Бо все це є частиною залякувань і тиску на адвокатів для того, щоб вони відмовилися від захисту інтересів політв'язнів і жертв порушень прав людини», – уточнив Ярошенко.

15 лютого стало відомо про затримання у Сімферополі адвоката Еміля Курбедінова. Адвокат розповів, що Курбедінов повідовив, що він був присутнім на слідчих заходах у будівлі ФСБ. На виході з будівлі співробітники «Центру «Е» його затримали та доставили до відділку поліції. Пізніше адвоката відпустили, склавши на нього протокол за статтею 13.15 КоАП РФ (частина 9) – «зловживання свободою масової інформації».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG