Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Росія розпочинає реформу ВМФ. Чи зможе Чорноморський флот РФ повернути панування в морі?


Малий ракетний корабель «Орехово-Зуево» Чорноморського флоту РФ у Севастопольській бухті. Архівне фото
Малий ракетний корабель «Орехово-Зуево» Чорноморського флоту РФ у Севастопольській бухті. Архівне фото

Відповідно до рішення Міністерства оборони Російської Федерації, Чорноморський флот Росії підпорядкують безпосередньо головному комітету Військово-морського флоту РФ. Раніше Чорноморським флотом Росії керував Південний військовий округ РФ. Чи вплине це на хід війни Росії проти України – читайте в матеріалі Крим.Реалії.

Усі російські флоти та Каспійська флотилія переходять у підпорядкування безпосередньо головнокомандувачу Військово-морського флоту РФ. Процес перепідпорядкування завершується, повідомив голова Міноборони Сергій Шойгу на засіданні Колегії Міністерства оборони Російської Федерації.

«Завершується робота з перепідпорядкування флотів і Каспійської флотилії безпосередньо головнокомандувачу Військово-морського флоту. Це дасть змогу більш ефективно управляти флотом і флотами, впроваджувати єдині підходи до планування застосування та підготовки угруповань Військово-морського флоту в сучасних умовах», – сказав Шойгу.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу

За його словами, таке рішення дасть змогу ефективніше керувати флотом і флотилією та впроваджувати «єдині підходи до планування застосування й підготовки угруповань Військово-морського флоту в сучасних умовах».

Про заплановані перестановки стало відомо у квітні 2023 року. Тоді повідомлялося, що чотири російські флоти та Каспійську флотилію повернуть у пряме підпорядкування головному командуванню Військово-морського флоту РФ, а Північний флот РФ збереже статус військового округу з перепідпорядкуванням головкому ВМФ РФ.

Зворотня реформа

Окремо від військових округів ВМФ Росії існував до 2010 року. Тоді, після військової реформи попередника Шойгу, міністра оборони РФ Анатолія Сердюкова, флоти перепідпорядкували військовим округам, перетворивши останні на стратегічні командування.

Сердюков протягом кількох років проводив масштабну реформу російської армії, у результаті ВМФ опинився під контролем у сухопутних генералів після створення нової структури управління збройними силами Росії.

При системі підпорядкування флотів військовим округам Головнокомандувач ВМФ РФ мало керував діяльністю флотів. У його сферу входили питання кораблебудування, освіти та науки, спорту. Зокрема було ліквідовано Центральний командний пункт ВМФ, через який здійснювалося керівництво всією оперативною діяльністю російського флоту.

Міністр оборони РФ Анатолій Сердюков на конференції з ПРО у Москві, 3 травня 2012 року
Міністр оборони РФ Анатолій Сердюков на конференції з ПРО у Москві, 3 травня 2012 року

Після проведення реформи управління Чорноморським флотом Росії здійснюється з Ростова-на-Дону, де у штабі Південного військового округу є управління у складі кількох десятків офіцерів.

Навіщо через 13 років Міноборони Росії знову змінює організацію управління силами флоту і повертає стару?

Це позитивно позначиться на стані російського флоту. Так було завжди
Валентин Селіванов

«Известия» наводять слова ексначальника Головного штабу ВМФ РФ, адмірала Валентина Селіванова: «Це позитивно позначиться на стані російського флоту. Так було завжди. У радянські часи флоти підпорядковувалися головкому, а під час Великої Вітчизняної війни – наркому Військово-морського флоту. Це правильне становище. На період бойових дій флоти іноді підпорядковувалися командувачам фронтів на приморських напрямках. Потім їх підпорядкували округам. До чого це призвело, видно з досвіду Чорноморського флоту».

Тільки фахівець може командувати російськими флотами з огляду на специфіку ВМФ РФ, упевнений адмірал Селіванов.

Ракетний крейсер «Москва», флагман Чорноморського флоту Росії. Севастополь, 2019 рік. Архівне фото. У квітні 2022 року був атакований протикорабельними ракетами «Нептун» ВМФ України, отримав пошкодження і затонув у Чорному морі
Ракетний крейсер «Москва», флагман Чорноморського флоту Росії. Севастополь, 2019 рік. Архівне фото. У квітні 2022 року був атакований протикорабельними ракетами «Нептун» ВМФ України, отримав пошкодження і затонув у Чорному морі

У російському експертному середовищі сходяться на думці, що перепідпорядкування чотирьох флотів та Каспійської флотилії давно назріло. «Відхід від підпорядкування сухопутним силам дозволить нам серйозніше зайнятися вирішенням проблем в океані», – вважає капітан першого рангу запасу Сергій Іщенко, слова якого наводить «Взгляд».

Cергій Іщенко, російський військовий оглядач, капітан 1 рангу запасу
Cергій Іщенко, російський військовий оглядач, капітан 1 рангу запасу
Рішення про перепідпорядкування дозволить скоротити ланцюжок узгоджень і більш ефективно виконувати завдання, що стоять перед ВМФ
Василь Дандикін

Капітан першого рангу Василь Дандикін назвав логічним повернення управлінської структури ВМФ РФ до її колишнього зразка. «У командувачів військових округів немає розуміння специфіки флоту. Зрозуміти її без практики складно, навіть з урахуванням навчання у Генштабі. Рішення про перепідпорядкування дозволить скоротити ланцюжок узгоджень і більш ефективно виконувати завдання, що стоять перед ВМФ. Я нагадаю, що ще за часів Російської імперії флот був у підпорядкуванні окремого морського міністра».

«Зараз повертатиметься колишня система управління, що має призвести до підвищення статусу флоту, покращення бойового управління флотами», – вважає Сергій Горбачов, капітан першого рангу запасу, який служив на ЧФ, історик ВМФ.

Малий ракетний корабель «Грайворон», прийнятий до складу Чорноморського флоту Росії. Севастополь, січень 2021 року. Архівне фото
Малий ракетний корабель «Грайворон», прийнятий до складу Чорноморського флоту Росії. Севастополь, січень 2021 року. Архівне фото

Вплив на хід війни

Повернення до старих традицій – це сучасний російський тренд. Але наскільки це може вплинути на хід війни Росії проти України? І як питання управління флотами вирішено у військово-морських силах різних країн?

У 2021 році видання Military Watch Magazine склало рейтинг найпотужніших військово-морських флотів світу. Першими у рейтингу стоять США. За інформацією журналістів, країна має у своєму розпорядженні найбільший бойовий флот у світі. Вирізняються у США авіаносні ударні групи. Крім того, країна може похвалитися вогневою міццю, якій немає рівних у світі.

Далі згадується Китай. Військово-морський флот країни назвали найшвидшим у світовій історії. З мінусів назвали підводні човни та авіаносний флот.

Третьою в рейтингу вказали Росію. Автори відзначили крилаті ракети «Калібр» та P-800. Також, на їхню думку, Росія має сильний підводний флот.

Далі пишуть про Японію, яка має багато есмінців. І останньою в рейтингу згадується Південна Корея. Її Військово-морські сили хоч і невеликі, але грізні.

Так, Військово-морські сили США (ВМС США) – один із видів збройних сил США. Основні командування ВМС США – Тихоокеанський флот, Командування сил флоту США (колишній Атлантичний флот), Військово-морські сили США у Європі, Командування морських перевезень. В оперативному відношенні ВМС США поділяються на сім флотів: Другий, Третій, Четвертий, П'ятий, Шостий, Сьомий, Десятий.

Загальний вид авіаносця ВМС США «Авраам Лінкольн» під час його візиту в затоку Пальма на Середземному морі, Балеарські острови, 16 квітня 2019 року
Загальний вид авіаносця ВМС США «Авраам Лінкольн» під час його візиту в затоку Пальма на Середземному морі, Балеарські острови, 16 квітня 2019 року

Загальне керівництво ВМС здійснює міністр ВМС через Міністерство ВМС (Department of the Navy), а безпосереднє керівництво – начальник штабу ВМС (Chief of Naval Operations). Крім ВМС, міністр ВМС керує діяльністю морської піхоти (US Marine Corps), що є у США самостійним видом збройних сил.

Подібним чином організовані й другі у світі за «потужністю» Військово-морські сили Китайської Народної Республіки, офіційно – Військово-морський флот Народно-визвольної армії Китаю (ВМФ НВАК) – один із видів збройних сил НВАК. Організовані в три флоти: Флот Північного Моря зі штабом в Циндао, Флот Східного Моря зі штабом у Нінбо і Флот Південного Моря зі штабом Чжаньцзян. Організаційно до складу військово-морського флоту НВАК входять: надводні сили, підводні сили, військово-морська авіація, сили берегової оборони, морська піхота. Керує всім командувач ВМС.

Почесна варта ВМФ Китаю стоїть в очікуванні перевірки китайського авіаносця «Ляонін» у Даляні, провінція Ляонін, 25 вересня 2012 року
Почесна варта ВМФ Китаю стоїть в очікуванні перевірки китайського авіаносця «Ляонін» у Даляні, провінція Ляонін, 25 вересня 2012 року

Морські сили самооборони Японії – рід Сил самооборони Японії. ВМС складаються з 4 командувань: ескортних сил, підводних сил, авіаційного та навчально-дослідного. У свою чергу, командування ескортних сил поділено на 4 флотилії, а командування підводних сил – на 2 флотилії.

Військово-морські сили Республіки Корея – один із видів збройних сил Республіки Корея. ВМС Республіки Корея складаються з трьох флотів. Керує командувач ВМС через штаб, якому підпорядковані командування флотів, морської авіації та морської піхоти.

Українці змогли відтіснити Чорноморський флот з більших частин Чорного моря
Єнс Столтенберґ

Як бачимо, структури ВМС у світі загалом ідентичні, і Росія повернулася саме до такого виду управління своїм ВМФ. Але це навряд чи допоможе їй змінити ситуацію у війні за допомогою Чорноморського флоту. Світові та українські військові експерти та політики заявляють, що війну на Чорному морі Росія вже програла.

«Українці змогли завдати російським загарбникам великих втрат, як в особовому складі та жертвах, так і в зниженні бойових можливостей. Вони також змогли відтіснити Чорноморський флот з більших частин Чорного моря», – заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ

«Російський військовий флот є найбільшим, що програв у війні. Його престиж суттєво постраждав – втрата флагмана через ракети наземного базування призвела до цього. Цілком імовірно, що морські офіцери ще одне покоління навчатимуться тому, як було потоплено «Москву», і вона також відома тим, що є найбільшим військовим кораблем, загубленим у бою з часів Другої світової війни», – пише оглядач американського журналу The National Interest.

Дії Києва на морі мають значний успіх. Це цікаво, бо Україна майже не має військового флоту
Arab News

«Хоча контрнаступ України на суші просувається повільніше, ніж багато хто сподівався, дії Києва на морі мають значний успіх. Це цікаво, бо Україна майже не має військового флоту. З небагатьох кораблів, які були в неї, більшість була знищена Росією в перші дні вторгнення в лютому 2022 року. Однак відсутність власного флоту була компенсована винахідливістю та рішучістю, що дозволило Україні завдати значних ударів по російському флоту», – пояснює оглядач саудівського порталу Arab News.

Українські надводні дрони SeaBaby («Морський малюк»)
Українські надводні дрони SeaBaby («Морський малюк»)

У Криму Росія зазнає таких невдач, яких ще ніколи не бачила, заявив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов.

«Що стосується Кримського півострова та Чорноморського флоту Російської Федерації, такої поразки, яку вони там зазнають, росіяни ніколи в житті не бачили», – зазначив він.

Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки та оборони України
Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки та оборони України

Секретар РНБО зазначає, що Україна «не збирається ні здаватися, ні підписувати якісь капітуляції».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG