Доступність посилання

ТОП новини

Підкорювачі кримських річок: чи допоможе реконструкція Міжгірного водосховища забезпечити півострів водою?


Річка Салгир, ілюстративне фото
Річка Салгир, ілюстративне фото

У Криму визначили підрядника, який підготує техніко-економічне обґрунтування майбутньої реконструкції Міжгірного водосховища. З його допомогою кримська влада обіцяє вирішити проблему вододефіциту на півострові. Розв'язати одну з основних проблем Криму хочуть за допомогою перекидання в водосховище вод чотирьох кримських річок. Це може коштувати мінімум 20 мільярдів рублів. Крим.Реалії розкажуть, кому дісталися перші 100 мільйонів.

Проєктом реконструкції Міжгірного водосховища в Криму зайнялися на початку року. Навесні президент Росії Володимир Путін доручив прем'єр-міністру Росії Дмитру Медведєву, підконтрольному Росії главі Криму Сергію Аксенову та губернатору Севастополя Дмитру Овсянникову підготувати можливі варіанти використання Міжгірного водосховища для вирішення проблеми дефіциту води на півострові.

Це пов'язано з тим, що після припинення постачання до Криму дніпровської води вододефіцит там почали заповнювати шляхом викачування підземних вод. За п'ять із половиною років багато підземних ресурсів вичерпали себе, свердловини масово стають технічними, а води не вистачає цілим містам і районам. Тому тепер кримські чиновники вирішили використати для вирішення проблеми кримські річки. Перший крок до цього вже зроблений ‒ визначений підрядник, який підготує обґрунтування для проєкту.

Проєктувальники з Одинцово

Виконавця робіт за проєктом реконструкції Міжгірного водосховища для заповнення дефіциту води на півострові кримська влада шукала півтора місяця. Спочатку кримська влада готувалася витратити на підготовку техніко-економічного обґрунтування проєкту «Використання Міжгірного водосховища для заповнення дефіциту води та водозабезпеченості Сімферополя та інших вододефіцитних регіонів» 136 мільйонів рублів. Така сума значилася в тендері, який оголосила в жовтні держустанова «Інвестиційно-будівельне управління Криму».

За підсумками конкурсу сума була скорочена до 103 мільйонів рублів. Таку суму запропонувала російська фірма, яку визнали переможницею тендеру.

За результатами конкурсу техніко-економічне обґрунтування для проєкту виконуватиме ТОВ «Аргент Альянс» з міста Одинцово Московської області. За інформацією федеральної податкової служби, воно зареєстроване в 2010 році й належить місцевим бізнесменам Артему Виноградову та Миколі Фірсову.

Основним видом діяльності фірми, згідно зі свідоцтвом про реєстрацію, є будівництво. На практиці фірма обслуговує системи охоронно-пожежної сигналізації в Москві та Московській області.

У 2017 році фірма готувала проєктну документацію для капремонту глибоководного випуску каналізаційно-очисних споруд селища Партеніт на замовлення держпідприємства «Водоканал Південного берега Криму».

Артем Виноградов повідомив Крим.Реалії, що у фірми є й інший досвід подібної діяльності, докладніше про яку погодився відповісти письмово. Ми надіслали йому інформзапит і чекаємо на відповідь.

Разом із тим, власник ТОВ «Аргент Альянс» повідомив, що його фірма має намір готувати техніко-економічне обґрунтування з реконструкції Міжгірного водосховища майже весь наступний рік.

«Ми робимо тільки проєктування, будівництвом займатимуться інші. Плануємо свою роботу закінчити в листопаді наступного року. Звісно ж, у нас є досвід підготовки подібної документації. Ми робили її раніше й продовжуємо робити», ‒ сказав він.

Кому вода?

На підставі обґрунтування, яке підготує підрядник, кримська влада планує провести реконструкцію гідротехнічних споруд водосховища і наповнювати його водою з чотирьох місцевих річок: Альми, Салгиру, Качі та Бельбеку. Директор держпідприємства «Вода Криму» Володимир Баженов раніше повідомляв, що реконструкція Міжгірного водосховища дозволить «безперебійно забезпечувати водою» Сімферополь, Саки, Євпаторію та північну частину Севастополя. Цю ідею вже схвалили члени громадської ради та фахівці Госкомводгоспу та Мінекології Росії, керівники підвідомчих їм установ, а також представники наукової спільноти Криму.

Науково-технічна рада, яка схвалила проєкт реконструкції Міжгірного водосховища
Науково-технічна рада, яка схвалила проєкт реконструкції Міжгірного водосховища

Фінансуватимуть роботи коштом федерального бюджету. Передбачається, що водосховище відновить роботу після реконструкції до 2024 року.

Володимир Баженов на початку року повідомляв, що цей проєкт коштуватиме 25 мільярдів рублів. У листопаді Сергій Аксенов сказав, що Крим отримає на реконструкцію Міжгірного водосховища 20 мільярдів рублів.

Голова Росводресурсів Сергій Кирилов сказав російським ЗМІ, що реконструкція Міжгірного водосховища дозволить «закрити повну потребу Криму та Севастополя в воді до 2025 року».

Але це не зовсім так, стверджують експерти, оскільки ця вода може покрити потреби кримчан у питній воді, але її не вистачить на технічні потреби півострова.

«Сьогодні мені як фахівцеві зрозуміло, що максимум, на що можна розраховувати при перекиданні стоків ‒ це 200-250 мільйонів кубометрів. Це в найкращому випадку, коли водність висока, і під час весняних паводків ресурс може бути. Зараз зміни клімату (в Криму ‒ КР) показали, що йде трансформація гідрологічного режиму річок, тобто на весняні паводки не припадає такий високий відсоток водності. 200-250 мільйонів кубометрів не вирішать проблему розвитку сільського господарства», ‒ пояснював Крим.Реалії заступник директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Яцюк.

Міжгірне водосховище, архівне фото
Міжгірне водосховище, архівне фото

До економії води з Міжгірного водосховища закликав кримчан міністр природних ресурсів і екології Росії Дмитро Кобилкін. У листопаді він рекомендував жителям Криму економно витрачати воду до завершення реконструкції Міжгірного водосховища.

Чиновники візьмуться за свердловини

Проте, кримська влада наполягає: реконструкція водосховищ здатна забезпечити півострів водою. Тому оновлення чекає не тільки Міжгірне водосховище, а й інші штучні водойми півострова, пообіцяв підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов.

У 2020 році чиновники планують завершити будівництво водозабірного вузла Феодосійського водосховища, у 2021 році ‒ реконструювати гідротехнічні споруди гідровузла Фронтового водосховища, а у 2023 і 2024 роках хочуть ввести в експлуатацію водогони Ніжинського, Просторненського та Новогригорівського підземних водозаборів Північно-Кримського каналу та інших джерел води.

У 2021 році, за словами Сергія Аксенова, очікується повна інвентаризація свердловин у Красногвардійському, Совєцькому, Нижньогірському районах, Ялті, Алушті, Судаку та Феодосії, «щоб запобігти забрудненню підземних вод і виснаженню водоносних горизонтів внаслідок неврахованого водозабору».

Упродовж майже шести років після анексії Криму Росією місцева влада пропонувала різні способи вирішення проблеми водопостачання півострова: від опріснення морської води до її завезення в пляшках мостом через Керченську протоку. Але жоден із проєктів не був реалізований.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG