Доступність посилання

ТОП новини

«Тотальний контроль веде до подорожчання»: у Криму не можуть стримати зростання цін на продукти


Голова підконтрольного Росії кримського уряду Юрій Гоцанюк моніторить ціни в магазинах Сімферополя. Архівне фото
Голова підконтрольного Росії кримського уряду Юрій Гоцанюк моніторить ціни в магазинах Сімферополя. Архівне фото

Знизити ціни на продукти допоможе новий урожай, ‒ про це повідомив під час прямої лінії 30 червня президент Росії Володимир Путін. Значна частина питань, адресованих йому, стосувалася вартості продуктів та інших товарів. Путін у відповідь, зокрема, поскаржився на рекордні за останнє десятиліття світові індекси на продукти.

Раніше в підконтрольному Росії Мінпромі Криму говорили, що «цінова ситуація на продовольчі товари в Республіці Крим перебуває в одному тренді з показниками в Російській Федерації загалом та прилеглих суб'єктах Південного федерального округу». Водночас російський міністр сільського господарства Андрій Рюмшин повідомив про те, що на сході Криму після повеней через зливи, що пройшли з 16 до 20 червня, зафіксували загибель посівів на площі у 122 гектари, попередня сума збитків становить понад два мільйони рублів.

Президент Росії Володимир Путін під час прямої лінії 30 червня запевнив, що російська влада вживає заходів, щоб не допустити подорожчань:

«Уряд ухвалив низку рішень із цього приводу для стримування цін на продукти. Уклали угоду між виробниками й торговими мережами ‒ перший захід. Другий ‒ видали субсидії виробникам кінцевої продукції на закупівлю сировини за високими цінами. Потім ввели у сфері зовнішньої торгівлі підвищені вивізні митні збори. Питання йде про інші заходи регулювання, адже в цілому на це, звичайно, держава звертає увагу. Може бути, іноді невчасно. Що стосується масла, ви сказали, 500-600. Ціни на молоко загалом стабільні, а, як відомо, масло роблять з молока, тому й зростання там десь останнім часом спостерігався від трьох з половиною до п'яти відсотків. Звертаю увагу на те, що це менше ніж рівень інфляції, тому що інфляція у нас підросла майже до шести відсотків».

Володимир Путін
Володимир Путін

Ще наприкінці грудня 2020 року Держдума Росії ухвалила закон про державне регулювання цін на соціально важливі товари, спростивши таким чином для уряду механізм контролю над роздрібними цінами.

Експерт ринку продовольчих товарів з Криму Андрій Александров висловив Крим.Реалії думку, що заходи уряду не здатні істотно знизити ціни, а частина з них і зовсім спричиняє подорожчання деяких продуктів.

Можливо, щодо овочів якийсь прогрес і буде, але навряд чи споживач дуже відчує якусь економію через їх здешевлення
Андрій Александров

‒ Кон'юнктура може змінитися завдяки тому, що зберуть урожай, але глобально передумов для змін я не бачу. Причина ‒ це в принципі тенденція на світових ринках, де дорожчає зерно. Як наслідок дорожчає продукція багатьох суміжних виробництв ‒ наприклад, курятина й ковбаса. Можливо, щодо овочів якийсь прогрес і буде, але навряд чи споживач дуже відчує якусь економію через їх здешевлення. З одного боку, уряд приділяє увагу цій проблемі, і результати заходів помітні ‒ зокрема, щодо цукру, щодо олії. Але з іншого боку, з 1 липня набули чинності правила обов'язкового маркування морозива та сирів маркою «Чесний знак» ‒ це такий унікальний QR-код для кожної одиниці товару, для його відстеження. Такий тотальний контроль уже спричинив те, що морозиво подорожчало на 20%. Для бізнесу це величезні витрати.

У свою чергу, віцепрезидент російської Торгово-промислової палати Криму Андрій Костецький вважає, що в разі неврожаю через негоду на півострів завезуть продукцію з регіонів сусідньої Росії, щоб стримати ціни.

Уже до середини липня ціни на нову продукцію зазвичай стабілізують різкий стрибок цін на стару
Андрій Костецький

‒ У травні-червні закінчуються запаси минулого року, і відповідно, зростають ціни на так званий борщовий набір: буряк, морква, картопля, цибуля. Як тільки з'являється вже свіжа продукція, ціна досить швидко повертається до попереднього рівня залежно від врожайності. Звичайно, на це теж буде впливати й урожай, який зберуть у сусідніх регіонах ‒ у Краснодарському краї, у Ставропольському, у Ростові, звідки до Криму в сезон завозиться достатньо велика кількість овочів, фруктів і всього іншого. Так що збитки від повені великого впливу на продуктовий ряд не матимуть ‒ хіба що на виноград і на фрукти. Виходячи з практики, вже до середини липня ціни на нову продукцію зазвичай стабілізують різкий стрибок цін на стару, ну а далі все залежить від погодних умов. Чим нижча врожайність ‒ тим вищими будуть ціни.

Андрій Костецький також вказує на те, що в разі туристичного буму в Криму буде спостерігатися підвищений попит на продукти, і це також сприятиме високим цінам.

‒ Втім, наскільки я знаю, влада Криму та компанії, які цим займаються, досить чітко стежать за ситуацією, й у них є попередні контракти на постачання. Так що, я думаю, з дефіцитом не має бути глобальних проблем.

У травні прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін під час звіту про роботу уряду за 2020 рік сказав про те, що однією з причин зростання цін на соціально важливі продукти стала «жадібність виробників і торгових мереж». За словами російського прем'єра, багато підприємців, не бажаючи втрачати вигоду, підвищили внутрішні ціни слідом за світовими. Мішустін сказав, що не бачить нічого поганого в бажанні російських виробників заробляти на експорті, але не на шкоду інтересам головних своїх покупців ‒ жителів Росії.

Михайло Мішустін
Михайло Мішустін

Російський бізнесмен, керівний партнер компанії Management Development Group Inc Дмитро Потапенко переконаний, що уряд сам створює умови для подорожчання, а потім звинувачує в ньому самих підприємців.

Саме уряд організував систему «Платон», підвищив податки, а Центробанк підняв основну ставку
Дмитро Потапенко

‒ Що таке ця «жадібність»? Ціна визначається найбільшим фундаментальним законом, який не підпорядковується прем'єру Мішустіну чи комусь іще. Це баланс попиту та пропозиції. Постачальників десятки й сотні: навіть якщо хтось із них захоче підняти ціну невиправдано, то інший виробник, природно, бажаючи завоювати ринок, свою ціну трохи приспустить або запропонує якісь інші фінансові умови. Так що з боку Мішустіна це політична заява, оскільки у нас підприємців підсвідомо вважають баригами-спекулянтами й ненавидять. Це гарний популізм у спробі перекласти з хворої голови на здорову. Адже це саме уряд організував систему «Платон», підвищив податки, а Центробанк підняв основну ставку. Все це, на думку чиновників, не мало увійти в кінцеву вартість товару?

Дмитро Потапенко
Дмитро Потапенко

Тим часом директор Центру досліджень економічної політики при економічному факультеті МДУ Олег Буклемішев вважає, що проблема нинішнього подорожчання не тільки й не стільки пов'язана зі світовими цінами.

Дії з контролю над цінами абсолютно контрпродуктивні й нічого, окрім шкоди, ні в короткій, ні в довгій перспективі не принесуть
Олег Буклемішев

‒ Дійсно, світові ринки зараз лихоманить, причому не тільки в сегменті продуктів ‒ це і метали, і конструкційні матеріали. Тому на багато товарів ціни останнім часом досить сильно виросли, але інша справа ‒ те, що відбувається всередині країни. У Росії ціни ‒ це предмет безумовної політичної стурбованості, і саме тому уряд так різко реагує на всякі цінові рухи. Але треба визнати, що спалах інфляції пов'язаний не тільки зі світовими процесами, але й з внутрішніми якостями та характеристиками російської економіки. Плюс усі ці дії з контролю над цінами абсолютно контрпродуктивні й нічого, окрім шкоди, ні в короткій, ні в довгій перспективі не принесуть, хіба дефіцит та перенесення попиту на інші категорії товарів і послуг.

Олег Буклемішев
Олег Буклемішев

Газета «Ведомости» з посиланням на джерела повідомила цього тижня про те, що російський уряд хоче розробити систему для захисту від зростання світових цін. Вона передбачає аналіз світових цін на різні категорії товарів і систему критеріїв, що допоможе вирішити, чи потрібно запроваджувати мита або субсидії в кожному конкретному випадку. Олег Буклемішев не бачить перспектив у такої системи.

Спроби послабити вплив світових цін на російську економіку нічим хорошим не завершаться
Олег Буклемішев

‒ Це згубна самовпевненість ‒ вважати, що люди можуть керувати економічною діяльністю, завдяки своєму розуму й таланту, завдяки сильним комп'ютерам тощо. Подібні спроби послабити вплив світових цін на російську економіку нічим хорошим не завершаться, адже ціни ‒ це не просто напис на ціннику, а сигнал для бізнесу, що десь не вистачає якогось товару, що цей товар потрібно виробляти й постачати. Якщо ви видаляєте з ринкової економіки дію ефективного цінового механізму, значить у вас ринкова економіка перестає функціонувати. Управління внутрішніми цінами за якимось індикаторами ‒ це просто нерозуміння складності сучасної економіки, в якій ми живемо.

Втім, інформація про російську систему збору відомостей для завчасного регулювання цін поки офіційно не підтверджена.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG