Доступність посилання

ТОП новини

Дельфінарій розбрату: ласий об'єкт на набережній у Севастополі


Дельфінарій в Артилерійській бухті Севастополя
Дельфінарій в Артилерійській бухті Севастополя

Спеціально для Крим.Реалії​

Днями в Севастополі російський суд постановив демонтувати дельфінарій в Артилерійській бухті, який працював на цьому місці з 1997 року. Як вважають російські правоохоронці, у закладу відсутні необхідні дозволи. Зараз службою судових приставів-виконавців порушене виконавче провадження. Тим часом сам дельфінарій з 2013 року декілька разів піддавався рейдерським захопленням ‒ місце на набережній дає непоганий прибуток.​

Історія севастопольського дельфінарію

За радянських часів на місці нинішнього дельфінарію в Артилерійській бухті був відкритий басейн ‒ водно-спортивна база «Нептун». У 1997 році в Севастополі було створене підприємство «Біологічна станція», яке займалося вивченням дельфінів і проводило науково-дослідну роботу. На базі басейну «Біологічна станція» обладнала дельфінарій.

У 1999 році ТОВ «Країна Дельфінія» орендувало у міста дельфінарій та прилеглу територію з баром і ринком сувенірів. Під дахом дельфінарію зібралися колишні співробітники радянського океанаріуму Військово-морського флоту ‒ науково-дослідної установи, де вирішувалися проблеми практичного застосування морських тварин в оборонних і народногосподарських цілях.

Основна частина фахівців, які займалися науковою діяльністю, перекваліфікувалися: стали працювати з дельфінами на розважальних виставах.

Варто відзначити, що дельфінарій збудований і створений його співробітниками практично з нуля. При цьому потрібно враховувати приховану складність вирішених питань. Наприклад, після кількох руйнувань інфраструктури зимовими штормами довелося закупити та встановити вздовж периметра «рейкову» огорожу його акваторії ‒ шляхом забивання на велику глибину в дно моря.

Щоб запобігти захворюванням дельфінів, співробітники розробили і створили унікальну систему очищення морської води й повністю ізолювали від моря внутрішню акваторію. А також удосконалили методику утримання тварин, домігшись такої якості їх життя, що дельфіни стали приносити потомство.

Морський «фасад» дельфінарію
Морський «фасад» дельфінарію

На початку 2000-х дельфінарій став одним з туристичних брендів Севастополя, а підприємство мало непогані прибутки від вистав з морськими тваринами та ринку сувенірної продукції.

Окрім усього, дельфінарій був центром порятунку дельфінів Чорного моря, ніс цілодобове чергування й мав рятувальний загін. У середньому за рік надавалася допомога 10 дельфінам. Дельфінарій брав участь у науково-практичних роботах за програмою Мінприроди України «Дельфін», спрямованою на збереження генофонду морських ссавців Чорного моря, за практичну роботу був нагороджений міжнародною премією «Генрі Форда».

Епоха рейдерів: одеські гості

Ще у 1998 році підприємство «Біологічна станція» вирішило розширити свій бізнес і зайнялося створенням сезонного дельфінарію в Одесі. Він був збудований у Південній Пальмірі поблизу 8-ї станції Великого Фонтану й швидко став успішним.

Через деякий час ця ділянка сподобалася деяким бізнесменам, і севастопольських підприємців звідти попросили. До честі одеської влади, вона надала місце на пляжі Ланжерон, де за пропозицією одеської сторони ‒ ТОВ «Нерум» ‒ севастопольський дельфінарій став учасником і співзасновником створення та будівництва одеського дельфінарію, надавши відповідно до договору технологію його створення, групу дельфінів, тренерів, велику суму грошей, взяту у кредит. Стаціонарний цілорічний дельфінарій «Немо» був збудований до 2005 року.

Після закінчення будівництва ТОВ «Нерум» припинило фінансово-господарські відносини з севастопольськими колегами, відмовилося виконувати договірні зобов'язання та розірвало їх у цивільному суді.

Саме з Одеси у 2013 році навідалися до Севастополя перші рейдери.

Роком раніше цьому передувала гучна інформаційна кампанія, що в місто заходить інвестор з Одеси, який збудує на набережній Корнілова «дельфінарій світового рівня». А севастопольська влада відмовилася продовжувати договір оренди з ТОВ «Країна Дельфінія».

У грудні 2012 року ТОВ «Країна Дельфінія» виграло справу у Вищому господарському суді України. Договір оренди мали продовжити до 2024 року. Але Фонд комунального майна Севастопольської міськради та комунальне підприємство «Аррікон» подали позов до Апеляційного суду Севастополя і 8 квітня 2013 року виграли його. Орендарів попросили звільнити орендовану територію на Набережній Корнілова до 2 травня.

Так виглядає дельфінарій з набережної Корнілова
Так виглядає дельфінарій з набережної Корнілова

«Просуває цю справу Одеса. Просуває цю справу ТОВ «Нерум». Після цього з Одеси прибули в різний час два емісари. Один емісар на прізвище Кисловський, інший ‒ Уривський. Ці емісари сказали нашим співробітникам, що вони будуть працювати в цьому дельфінарії, а не ми, що вони сюди приїдуть і вони тут будуть працювати», ‒ розповідав у квітні 2013 року науковий керівник дельфінарію Олександр Жбанов.

І мав рацію. Рано вранці 26 квітня відбулося рейдерське захоплення севастопольського дельфінарію в Артилерійській бухті. Група невідомих чоловіків, вибивши вікно, зайшла на територію дельфінарію, зв'язавши позавідомчу охорону об'єкта. Рейдери також зайняли прилеглий бар «Золоте руно», від'єднавши від електроживлення все обладнання. Співробітники дельфінарію впізнали серед нападників депутата Одеської міської ради Андрія Кисловського.

Присутні небайдужі севастопольці врешті-решт змусили рейдерів ретируватися. За заявою ТОВ «Країна Дельфінія» прокуратура міста почала розслідування, але про його результати нічого не відомо.

Епоха рейдерів: удмуртські хлопці

Епоха рейдерських захоплень продовжилася при російській владі міста. Якщо при російському губернаторі Сергії Меняйлі відбувалися безуспішні спроби зменшити кількість торгових сувенірних місць на набережній Корнілова поблизу міського дельфінарію, то при губернаторі Дмитрові Овсянникові орендарів дельфінарію стали технічно витискати з території.

Дмитро Овсянников, як відомо, родом з Удмуртії. Саме звідти й прийшла нова хвиля, що сколихнула дельфінарій.

Спочатку російський уряд Севастополя в 7,5 раз підвищив орендну плату ‒ таке рішення було ухвалене на засіданні наприкінці грудня 2016 року. Директор департаменту з майнових та земельних відносин Рустем Зайнуллін уточнив, що ТОВ «Країна Дельфінія» має договір оренди декількох об'єктів нерухомості міського дельфінарію до 2024 року. Раніше орендна плата була 200 тисяч рублів на місяць, тепер ‒ 1,5 мільйона.

Басейн, в якому проводяться вистави
Басейн, в якому проводяться вистави

Відповідаючи на запитання, чи зможе орендар платити таку високу орендну плату, чиновник зазначив, що «ув такому випадку ми будемо виставляти майновий комплекс на торги». «Це басейни, трибуни дельфінарію, окремі будівлі», ‒ пояснив Зайнуллін, додавши, що в будь-якому випадку дельфінарій буде використовуватися за прямим призначенням.

Він також повідомив, що підприємство «Біологічна станція», яке працює на названих вище об'єктах і володіє декількома морськими тваринами ‒ дельфінами та морськими котиками ‒ уклало договір з держпідприємством «Центр ефективного використання власності міста» на годування й утримання тварин до травня 2017 року.

При цьому в листопаді 2016 року 85% ТОВ «Країна Дельфінія» тихо викупив ексдиректор іжевського цирку Сергій Бєляков ‒ зараз він директор московського дельфінарію й людина з великими зв'язками в «Росміськцирку». А в лютому 2017 року ДУП «Центр ефективного використання власності міста» очолив ще один виходець з Удмуртії ‒ іжевський бізнесмен Іван Кулик.

Цікаво, що навесні 2016 року 5% ТОВ «Країна Дельфінія» купив кримський бізнесмен Олег Зубков. Ще 10% з «українських часів» були в Олександра Жбанова. А саме ТОВ «Країна Дельфінія» зараз має юридичну адресу в Самарі.

«Нові власники компанії оголосили, що Жбанов у дельфінарії ‒ персона нон грата, ‒ пише севастопольський сайт «Примечания». ‒ Не потрібні новим орендарям і його тварини. Навіть любитель тигрів і левів Зубков сказав, що в нього є дельфіни в Сочі, Геленджику та Красноярську, яких він привезе в будь-який момент. А Бєляков, за словами його довірених осіб, взагалі є представником компанії, яка володіє 20 дельфінаріями по всій Росії».

Спасти севастопольский дельфинарий: белуху уже продали, кто следующий? (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00
Завантажити на комп'ютер

Тут варто пояснити, що орендарем є ТОВ «Країна Дельфінія», а ТОВ «Біологічна станція» ‒ субарендарем, хоча саме воно і проводить вистави з морськими тваринами. Нерухоме майно дельфінарію завжди належало місту, орендував його посередник ‒ ТОВ «Країна Дельфінія» ‒ а господарі дельфінів в особі ТОВ «Біологічна станція» були суборендарями. Вони влаштовували шоу морських тварин і жили на гроші від продажу квитків, частину яких віддавали «Країні Дельфінії». А та, у свою чергу, розплачувалася з них з містом за оренду, здаючи прилеглу територію під кафе й торгівлю сувенірами.

У лютому 2017 роки від ТОВ «Країна Дельфінія» на адресу «Біологічної станції» надійшла пропозиція: викупити у Жбанова його колекцію морських тварин, узяти на роботу його тренерів.

Увага комерсантів до тварин цілком зрозуміла: скільки б вони не хвалилися тим, що у них є свої дельфіни, ліцензії на вилов китоподібних у Росії вже давно не видаються. Це Жбанов упродовж 20 років з любов'ю тренував і вирощував своїх вихованців, а нові власники басейну візьмуть їх уже підготовленими. Шість дельфінів з'явилися на світ і виросли саме в цьому дельфінарії. Тренери морських тварин ‒ теж штучний товар, науці цій навчаються роками.

У травні 2017 року рейдерське захоплення дельфінарію, тепер уже російське, повторилося. Рано вранці 2 травня на територію через вікно прилеглого до дельфінарію ресторану влізли п'ятеро чоловіків у формі ПОП «Беркут» і почали виганяти співробітників. Співробітники ПОП «Беркут», за словами працівника «Біологічної станції» Романа Єфременка, повідомили адміністрації біостанції, що діють за договором з ТОВ «Країна Дельфінія». Втім, загарбники через якийсь час ретирувалися, отримавши, мабуть, наказ зверху.

Через два тижні захоплення дельфінарію повторилося, цього разу до «заходу» залучили невідомих з Краснодарського краю Росії. Директор ТОВ «Країна Дельфінія» Валерія Макаровська стверджувала, що люди, які прибули в дельфінарій, ‒ це охоронці, яких вони взяли на роботу, а в такій великій кількості вони тут тому, що будуть проводити суботник.

Сувенірні крамниці біля дельфінарію
Сувенірні крамниці біля дельфінарію

Конфлікти тривали все літо 2017 року ‒ власникам дельфінів не давали виконати припис Роспотребнадзору на перевезення морських тварин. Наприкінці серпня керівник Севастопольського дельфінарію в Артбухті Олександр Жбанов оголосив про звільнення з поста. На пресконференції Жбанов зазначив, що його змусила піти чинна влада Севастополя.

«За 16 років існування ми вперше зіткнулися з таким відвертим грабунком. Прошу всіх не повторювати те, що говорять нинішні керівники міста ‒ наша суперечка з новими російськими орендарями території, на якій ми розташовані, не є суперечкою двох господарчих суб'єктів. Це нахабний і цинічний грабунок», ‒ наголосив Жбанов.

Через рік епопея все ще тривала. Трапився інцидент, пов'язаний з виконанням 12 липня судового рішення про вилучення восьми морських тварин у ТОВ «Країна Дельфінія» і повернення їх законному власнику ‒ ТОВ «Біологічна станція». Підставою для таких дій стало рішення підконтрольного Росії Арбітражного суду Севастополя від 25 січня 2018 року, яке набуло чинності 22 червня.

Виконавчий директор ТОВ «Країна Дельфінія» Олександр Авраменко та співзасновник підприємства Олег Зубков провели пресконференцію, на якій розповідали про нові грандіозні плани та великі фінансові вкладення, але нарвалися на жорсткі запитання журналістів.

Нові віяння

Губернатор у Севастополі, тим часом вкотре змінився. Разом з Дмитром Овсянниковим з місцевого уряду пішли його ставленики-земляки.

У серпні 2020 року закрити дельфінарій несподівано зажадала севастопольська міжрайонна природоохоронна прокуратура. Під час перевірки наглядове відомство виявило, що дельфінарій працює без договору водокористування. У зв'язку з цим природоохоронна прокуратура через суд зажадала припинити «експлуатацію басейну, використання набережної, а також забір і скидання морської води в акваторії Чорного моря».

Раніше, у 2018 році, ТОВ «Країна Дельфінія» й ТОВ «Дельфінія» звернулися в Севприроднадзор для укладення такого договору, але тоді підприємцям було відмовлено ‒ водний об'єкт не відповідав санітарним нормам.

У жовтні 2020 року ДУП «Центр ефективного використання майна міста» приголомшив підприємців, які торгують сувенірами біля дельфінарію. ДУП повідомив про те, що договір оренди з ТОВ «Країна Дельфінія» передчасно розірваний в установленому законом порядку, внаслідок чого всі договори суборенди теж припиняються.

Торік у грудні прокуратура суд про закриття дельфінарію програла, але пізніше подала апеляцію.

20 травня 2021 року суд у Севастополі почав розглядати апеляцію. 3 червня суд визнав незаконною роботу дельфінарію в Артилерійській бухті Севастополя. На відповідачів покладений обов'язок припинити експлуатацію басейнів і скидання води в Чорне море до надання водного об'єкта в користування, а також обов'язок звільнити набережну шляхом демонтажу розміщеного на ній обладнання ‒ прибрати з набережної паркан, насоси, обладнання для фільтрації, зал для глядачів та інші споруди господарсько-побутового призначення. Вимоги аргументовані нормами Водного кодексу Росії.

Історія севастопольського дельфінарію, схоже, наближається до кінця.

Андрій Покровський, кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG