Доступність посилання

ТОП новини

Кінофестиваль Docudays UA: анексований Крим і права людини в об'єктиві документалістів


Банер дискусії «Крим та Україна: ідентичність крізь призму історії» у секції «Жива бібліотека» правозахисної програми RIGHTS NOW! на фестивалі документального кіно з прав людини Docudays UA
Банер дискусії «Крим та Україна: ідентичність крізь призму історії» у секції «Жива бібліотека» правозахисної програми RIGHTS NOW! на фестивалі документального кіно з прав людини Docudays UA

31 травня стартує 21-й міжнародний фестиваль документального кіно Docudays UA. Традиційно в переліку фільмів багато робіт, присвячених сьогоднішнім подіям в Україні, у тому числі й на тимчасово окупованих територіях. Команда Крим.Реалії також бере участь у фестивалі з фільмом «Тиха депортація».

Про українське документальне кіно і місце в ньому тимчасово анексованого Криму ведучий Сергій Мокрушин в ефірі Радіо Крим.Реалії поговорив із директоркою правозахисного департаменту Docudays UA Ксенією Шиманською та журналісткою, продюсеркою фільму «Тиха депортація» Ельвіною Сеїтбуллаєвою.

Центральна тема цьогорічного фестивалю Docudays UA: «10 років триденної війни, яка триває три століття». Як пояснили організатори, вони обрали «довгу, повну суперечностей назву, яка згадує, помиляється, трохи іронізує, досліджуючи саму себе».

У програмі Docudays UA – 62 фільми з 34 країн. 19 кінострічок представлені Україною. Але фестиваль — це не лише фільми, — розповідає директорка правозахисного департаменту Docudays UA Ксенія Шиманська.

Ксенія Шиманська
Ксенія Шиманська

«У нас не лише кінопрограма, а й програма, присвячена мистецтву. З таким мистецьким фокусом міжсекційна програма, яка теж працює з мистецтвом за допомогою різних його видів переосмислення», – каже директорка.

Сама Ксенія Шиманська займається правозахисною програмою. Саме зараз наскрізний мотив запланованих дискусій – те, як Україна виборює право говорити голосно і чесно про війну за кордоном, розповіла вона.

«Серед тих, які, власне, безпосередньо стосуються Криму, ми матимемо дві акції, які ми підтримуватимемо. Це акція Prisoner's Voice від Центру громадянських свобод. Ми традиційно підтримуємо цю кампанію, і в рамках цьогорічного фестивалю ми проситимемо людей підписати петицію до Міжнародного комітету Червоного Хреста про те, щоб вони допомогли встановити зв'язок із тими людьми, які зараз утримуються в неволі. Крім того, ми підтримуватимемо кампанію Центру прав людини ZMINA. І вони теж мають кампанію, яка, на жаль, стала традиційною – це написання листів політв'язням. Це наша наша маленька підтримка нашим партнерам, яка вже стала традиційною», – розповіла Шиманська.

Окрім цього, 1 червня, на панельній дискусії RIGHTS NOW! відбудеться розмова «Крим та Україна: ідентичність крізь призму історії». Культурологиня Ельміра Аблялімова та історикиня Гульнара Абдулаєва говоритимуть про зв'язки з анексованим півостровом, про культурні та історичні спільноти, що пов'язують Крим і материкову Україну.

Постер фільму «Тиха депортація»
Постер фільму «Тиха депортація»

Вже 2 червня відбудеться показ фільму «Тиха депортація», знятого командою Крим.Реалії.

«Вранці ми матимемо можливість подивитися фільм «Тиха депортація». І згодом у нас буде дискусія. І я дуже раджу не пропустити цю розмову, оскільки ми матимемо експертів, які досліджували проблему депортації, яка, на жаль, відбувається вже не вперше. І у нас ще будуть і автори фільму, що буває вкрай рідко, коли ви можете побачити і експертне середовище, і авторів, і спитати, як створювалася кінострічка. Це дуже має бути цікава розмова».

Знімальна група фільму (зліва направо): Микита Ісайко, Анжеліка Руденко, Ельвіна Сеїтбуллаєва та Дмитро Джулай у Києві. Україна, 10 грудня 2023 року
Знімальна група фільму (зліва направо): Микита Ісайко, Анжеліка Руденко, Ельвіна Сеїтбуллаєва та Дмитро Джулай у Києві. Україна, 10 грудня 2023 року

Для «Тихої депортації» це не перша участь у конкурсах та фестивалях. У квітні документальний фільм проєкту Крим.Реалії отримав у США золоту нагороду телекінопремії New York Festivals.

У травні відбувся офіційний показ стрічки у столиці Чехії. У Празі фільм був продемонстрований публіці із чеськими субтитрами. Його також показали у Литві та Казахстані, розповідає продюсерка фільму Ельвіна Сеїтбуллаєва.

Ельвіна Сеїтбуллаєва
Ельвіна Сеїтбуллаєва

«Для нас це дуже важливо, бо про реальні історії людей і про те, як Росія намагається знищити корінний народ в українському Криму, це розповідається саме у фільмі «Тиха депортація». І це реальні люди, які жили до того, як Росія розпочала окупацію в Криму, і були змушені виїхати», – каже Ельвіна Сеїтбуллаєва.

У фільмі розповідають шість історій кримських татар, вимушених залишити батьківщину через переслідування російською владою, та одну про дружину політв'язня, яка вирішила залишитися в Криму.

«Це Муміне Салієва, правозахисниця, журналістка. Вона дуже мужня. І вона про те, що відбувається в окупованому Криму, каже, що це класичні політичні репресії, які відбуваються там», – розповіла журналістка.

Дискусія з авторами «Тихої депортації» транслюватиметься на Facebook-сторінці фестивалю. Організатори кажуть, що подбали про доступність й інших заходів, які можна буде побачити у записі.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

  • 16x9 Image

    Роман Спірідонов

    Кримський журналіст

XS
SM
MD
LG