Доступність посилання

ТОП новини

Каховська ГЕС та дніпровська вода для Криму: військова реальність проти російських міфів


Наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС у Херсонській області. Нова Каховка, 6 червня 2023 року
Наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС у Херсонській області. Нова Каховка, 6 червня 2023 року

Руйнування Каховської ГЕС 6 червня призвело до значних людських жертв та інфраструктурних втрат, екологічної катастрофи та ускладнень в управлінні енергосистемою України. Наприкінці вересня російська влада Криму знову заговорила про готовність відбудувати ГЕС і відновити постачання прісної води на півострів Північно-Кримським каналом.

Що конкретно мають намір робити в анексованому Криму щодо будівництва нової греблі та організації забезпечення півострова водою з Дніпра на тлі зростаючого водного дефіциту, як Кремль вустами колаборантів українського Півдня веде інформаційну війну з питань прісної води та які українські плани щодо Каховської ГЕС в умовах продовження повномасштабного вторгнення Росії в Україну – розбиралися Крим.Реалії.

Російські «проєкти планів» щодо Каховської ГЕС і подачі води до Криму

Призначений Росією так званий мер Нової Каховки Володимир Леонтьєв у день руйнування станції 6 червня одразу заявив, що «Каховська ГЕС не може бути відремонтована», і «як у 50-х роках будували цю ГЕС, її потрібно відбудовувати наново після нашої перемоги». Так він сказав в етері телеканалу «Россия 24» (ВДТРК), про що інформував Интерфакс.

Центр Нової Каховки затоплено після руйнування греблі Каховської ГЕС, 6 червня 2023 року
Центр Нової Каховки затоплено після руйнування греблі Каховської ГЕС, 6 червня 2023 року

Уже в липні призначений Кремлем керувати окупованою частиною Херсонської області «губернатор» Володимир Сальдо зробив заяву про те, що Каховську ГЕС буде відновлено, як тільки «дозволить військова обстановка». Він наголосив, що насамперед планується відновити роботу водосховища, оскільки від нього залежать населення та сільгоспвиробництво Херсонської, Запорізької областей і Північного Криму.

Розглядаються два варіанти… – з урахуванням відновлення греблі та без її ремонту. І те, й інше відпрацьовуємо
Марат Хуснуллін

«Треба Каховську греблю відновлювати. …Зараз розглядаються два варіанти… – з урахуванням відновлення греблі та без її ремонту. І те, й інше відпрацьовуємо. ...У нас була проблема із водопостачанням у Криму – ми забурилися, нові зробили підземні джерела, зробили водоводи, перемички між сховищами. Ось цю роботу ми один в один робимо на нових територіях (так у Росії називають окуповані та анексовані частини Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей України – КР)», – зазначив віце-прем’єр уряду РФ Марат Хуснуллін, виступаючи наприкінці серпня на майданчику Московського урбаністичного форуму.

Віце-прем'єр уряду Росії Марат Хуснуллін
Віце-прем'єр уряду Росії Марат Хуснуллін

І вже 30 серпня Володимир Сальдо повідомив РІА «Новости» про початок «проєктування планів» щодо відновлення Каховської ГЕС.

У період, коли дамби не буде, ми могли б дніпровську воду в канал перекачувати
Володимир Константинов

«Принципове рішення щодо реконструкції дамби Каховського водосховища схвалено, але реалізовано воно буде за підсумками спецоперації. У період, коли дамби не буде, ми могли б дніпровську воду в канал перекачувати. Для цього також потрібно відновити водозабір, насосні станції, провести необхідні гідротехнічні роботи. У перспективі ми і це плануємо робити», – заявив наприкінці вересня голова російського парламенту Криму Володимир Константинов.

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов
Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов

Російський голова Криму Сергій Аксьонов, у свою чергу, раніше у серпні заявляв «Крымской газете», що рішення з питання щодо подачі води вже є.

«Йдеться про встановлення насосів на Дніпрі з подачею обсягу до 40 кубометрів на секунду до Північно-Кримського каналу, що дозволить повністю забезпечити меліорацію. …При цьому побудувати насосну станцію і тракт подачі води з Дніпра в канал безпосередньо в існуючих умовах неможливо, хоча жодних технічних складнощів немає», – стверджував він.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов
Російський глава Криму Сергій Аксьонов

Чи вистачить Криму води?

За заявою Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) від 01 серпня, запасів води у Північно-Кримському каналі на території Кримського півострова мало б вистачити на 2,5-3 місяці. Якимось чином переламати ситуацію зараз не можна, визнав він. Водночас жодної загрози для населення у питному водопостачанні ситуація не створює, оскільки Північно-Кримський канал для цих потреб не використовується. Основними джерелами питної води для Криму є водосховища природного стоку.

Дніпровська вода у Північно-Кримському каналі до руйнування греблі Каховської ГЕС, 26 квітня 2023 року
Дніпровська вода у Північно-Кримському каналі до руйнування греблі Каховської ГЕС, 26 квітня 2023 року

Водні об’єкти у Криму наповнені на 62%. Цього обсягу має вистачити щонайменше на один рік. Так вважає завкафедрою водопостачання Кримського федерального університету імені В. Вернадського (створений після анексії Криму на базі Таврійського національного університету імені В. Вернадського – КР) Ілля Ніколенко.

«На сьогоднішній день у водосховищах природного стоку за вересень накопичено близько 157 мільйонів кубометрів води. Ці обсяги зменшилися на 19 млн. Якщо навіть поверхневі джерела виходитимуть на «мертві» обсяги, у нас система відпрацьована: та вода, яка є у свердловинах, її вистачатиме», – повідомив він в ефірі Радіо «Спутник», інформують у жовтні російські ЗМІ.

Також в ефірі радіостанції повідомили, що останнім часом кількість таких притоків знижується, проте дефіциту води побоюватися не варто. Навіть якщо наступний рік на півострові буде посушливим, води вистачить і для споживачів, і для комунальних потреб.

Страждати від проблем із водопостачанням через руйнування Каховської ГЕС та розлив водосховища у найближчій перспективі будуть чотири області України, а до Криму вода не надходитиме як мінімум рік, заявив генеральний директор української компанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота в етері Радіо Свобода.

«Створюють чергові міфи, в які самі не вірять»

Представник Крайової Ради Українців Криму (Київ) та головний редактор газети «Кримська світлиця» Андрія Щекун, коментуючи на прохання Крим.Реалії заяви російських призначенців у Криму, відзначив пряму їхню участь в інформаційній війні Росії проти України.

Відновлення Каховської ГЕС і постачання води з Дніпра до Криму – це питання військового значення та звільнення українських територій
Андрій Щекун

«Іноді ставиш собі запитання: навіщо те чи інше озвучують колаборанти у Криму? І навіщо ми маємо на це реагувати та й знаходити час коментувати? Насправді це інформаційна війна, в якій таким, як Сергій Аксьонов і Володимир Константинов, потрібно відвернути увагу населення Криму від розпачу, і не тільки в питаннях соціального побуту, а й, насамперед, у «впевненості» у російській військовій могутності. Тому вони й створюють чергові міфи, в які самі не вірять. Наше завдання їх розвінчати та говорити правду населенню окупованого Криму. Відновлення Каховської ГЕС і постачання води з Дніпра до Криму – це питання насамперед військового значення та звільнення українських територій від окупації. Вони перебувають у віданні виключно однієї держави – власника цих територій – держави Україна. Решта – мова пропаганди та фактори впливу на жителів Криму з боку окупаційного режиму, де немає правди. Давайте розкривати брехню Константинова та Аксьонова, а також їхнього оточення, які всі разом першими не те, що «дамбу відновлюватимуть», а скоріше, втечуть із Криму при наближенні ЗСУ», – зазначив Андрій Щекун.

Андрій Щекун, представник Крайової Ради українців Криму (Київ), головний редактор газети «Кримська світлиця»
Андрій Щекун, представник Крайової Ради українців Криму (Київ), головний редактор газети «Кримська світлиця»

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень (Київ) Сергій Данилов упевнений, що умов для відновлення постачання води в Крим на сьогодні немає.

Без Каховського моря Північно-Кримський канал і Каховський канал функціонувати не можуть
Сергій Данилов

«Як немає і жодних умов для того, щоб росіяни змогли відновити Каховське море. Без Каховського моря Північно-Кримський канал і Каховський канал функціонувати не можуть. Вони не мають наміру його відновлювати. І це все – чистий блеф! Тому на сьогодні жодних передумов до здійснення озвучених Аксьоновим і Константиновим нібито намірів не існує. А херсонські колаборанти насправді використовуються для пропагандистського супроводу у всіх процесах, тому, безумовно, їх залучатимуть і надалі, а каховський «гауляйтер» і херсонський «губернатор» Володимир Сальдо фігуруватимуть в інформаційному просторі у цьому зв’язку», – заявив він кореспонденту Крим.Реалії.

Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень (Київ)
Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень (Київ)

«Росія підірвала Каховську ГЕС, Україна вже відновлює її»

В українській компанії «Укргідроенерго», яка покликана генерувати екологічно чисту електроенергію з води сучасним і надійним способом, і в американському виданні New York Times вважають достатніми наявні докази для твердження про те, що Каховську ГЕС підірвала Росія.

18 липня Кабінет міністрів України затвердив постанову про експериментальний проєкт відновлення Каховської ГЕС. Ініціаторами виступили Міністерство економіки України та компанія «Укргідроенерго».

Проєктом передбачено два етапи. Перший етап: оптимізація експлуатації гідроагрегатів Дніпровської ГЕС в умовах зруйнованого Каховського гідровузла та порожнього Каховського водосховища. Другий етап (після деокупації): будівництво тимчасових гребель і транспортного переїзду у створі Каховського гідровузла, підняття рівня води у Каховському водосховищі тощо.

Проєкт розрахований на два роки. Координуватиме його Міністерство економіки, а замовником робіт виступить державне «Укргідроенерго».

У вересні науково-технічна рада Асоціації «Гідроенергетика України» підтримала основні ідеї експериментального проекту «Будівництво Каховського гідровузла на р. Дніпро. Підготовчі роботи».

Так виглядала гребля Каховської ГЕС у Новій Каховці на Херсонщині до руйнування, що сталося 6 червня 2023 року
Так виглядала гребля Каховської ГЕС у Новій Каховці на Херсонщині до руйнування, що сталося 6 червня 2023 року

Крим.Реалії офіційно звернулися до керівництва Державного агентства водних ресурсів України та компанії «Укргідроенерго» з проханням прокоментувати заяви та наміри спікерів із Криму.

«На сьогодні неможливо надати будь-яку інформацію про спроби окупаційної влади Криму розпочати проєктування та проведення будівельних робіт щодо нових гідротехнічних споруд на місці знищеної Каховської ГЕС через відсутність доступу до тимчасово окупованих територій і, як наслідок, оцінки завданих збитків», – відповіли з Державного агентства водних ресурсів України, пославшись при цьому на те, що зазначені питання перебувають у компетенції «Укргідроеенерго».

«Укргідроенерго» мотивувало свою відмову надати інформацію на запит Крим.Реалії «запровадженням військового стану в Україні» та ухваленим «відповідно до закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» постановою Національної Комісії від 26 березня 2022 року №349 «Про захист інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об’єктів критичної інфраструктури».

За інформацією Міністерства захисту навколишнього середовища України, орієнтовна сума збитків через підрив Росією Каховської ГЕС на червень уже становила понад 55 млрд гривень.

«Каховське водосховище виконувало важливу екологічну, енергетичну, соціальну, продовольчу, транспортну функції. Ресурси водосховища забезпечували водою населення південних і центральних регіонів країни, а також промисловий і аграрний сектори національної економіки», – підкреслила т. в. о. голови Державного агентства водних ресурсів України Наталія Латиш на вересневому засіданні президії Академії Наук України.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG