Доступність посилання

ТОП новини

Кіркоров, Баста й чорний список України: прецеденти з російськими артистами після відвідин Криму


Філіп Кіркоров
Філіп Кіркоров

За кілька днів російський співак Філіп Кіркоров спочатку потрапив до списку осіб, які становлять загрозу національній безпеці України, а потім був із нього виключений. Після 2014 року артист неодноразово бував у Криму й таким чином, із точки зору української влади, порушив державний кордон країни.

Спершу в Міністерстві культури повідомили, що 22 червня внесли Кіркорова до названого вище списку за заявою Служби безпеки України. Прессекретар СБУ Артем Дехтяренко сказав у коментарі Радіо Свобода, що підставами стали «неодноразові пропагандистські концерти та заяви Філіпа Кіркорова, в яких він висловлювався на підтримку анексії Криму Росією, а також наполягав на тому, що анексований півострів ‒ це частина Росії». Але вже 27 червня у Мінкульті повідомили: СБУ відкликала свій попередній запит щодо Кіркорова, тому міністерство виключає російського артиста зі свого списку. Про те, з чим може бути пов'язана така реакція української влади, а також про санкції проти російських артистів у зв'язку з відвідуванням Криму йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Сам Філіп Кіркоров у відповідь на внесення в український чорний список сказав, що цим «треба пишатися», а коли його звідти виключили ‒ пояснив це реакцією відданих шанувальників. У відповідь на запит Крим.Реалії в СБУ щодо того, чому санкції проти російського артиста скасували, відповіли:

«У зв'язку з поясненням Міністерства культури та інформаційної політики України від 24 червня 2021 року, в якому відзначена наявність судових прецедентів зі згаданих питань, СБУ потребує додаткового опрацювання цього питання».

У самому Мінкульті послалися на «наявність судових прецедентів щодо розгляду стрічок за участі Філіпа Кіркорова». Однак українська юристка у сфері авторських прав, керівниця юридичного департаменту Secret Service Entertainment Agency Євгенія Ступчук висловила Крим.Реалії думку, що проблема тут може полягати у відсутності закликів до порушення територіальної цілісності України саме у творчості Кіркорова.

Щоб показати й довести наявність загрози національній безпеці, потрібні вагомі причини
Євгенія Ступчук

– Явно не йдеться про прецеденти з самим Кіркоровим: я перевірила судовий реєстр і не виявила жодної позовної заяви від імені Філіпа. Взагалі, у нас Міністерство культури має право вносити артистів у чорні списки на підставі заяв Служби безпеки України, а та не подає імена без наявності підстав. Швидше за все, представники міністерства мали на увазі загальну судову практику: щоб показати й довести наявність загрози національній безпеці, потрібні вагомі причини. Тобто аудіовізуальні твори артиста мають містити якісь гасла, погрози, а у Кіркорова такого не спостерігається. З іншого боку, репер Баста до закінчення терміну заборони на в'їзд в Україну подав позов, але суд не знайшов підстав, щоб виключити його з чорного списку Мінкульту.

Слід зазначити, що 18 березня 2021 року Філіп Кіркоров виступив на концерті в підтримку російської анексії Криму й написав, що це «його улюблене місце в Росії».

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров переконаний, що підстав для обмежувальних заходів щодо Філіпа Кіркорова з боку української влади більш ніж достатньо.

Я вкрай обурений ситуацією з Кіркоровим: це суперечить українському законодавству й шкодить інтересам країни
Рефат Чубаров

– Окупація триває вже вісім років, і ми ніяк не можемо дозволити собі подвійні-потрійні стандарти. Я розчарований твердженнями про те, що поведінка Філіпа Кіркорова нібито не загрожувала і не загрожує національній безпеці України. Частина нашої території окупована, а ці люди, безпосередньо порушуючи українське законодавство, в'їжджають на цю територію й при цьому своїми діями максимально намагаються підсилити окупаційний режим. Наскільки я знаю, сьогодні щодо шістьох європарламентарів із різних країн, які незаконно в'їжджали на територію окупованого Криму під час голосування за так звані правки до Конституції Росії, в Європарламенті ухвалили рішення, відзначивши неприпустимість такої поведінки. Тому я вкрай обурений ситуацією з Кіркоровим: це суперечить українському законодавству й шкодить інтересам країни.

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

Тим часом російський репер Василь Вакуленко, більш відомий під псевдонімом Баста, дав два концерти в Києві ‒ 25 та 26 червня ‒ та один в Одесі, 27 червня. При цьому в січні 2018 року український Мінкульт на підставі звернення Служби безпеки заборонив виконавцю в'їзд у країну через незаконне відвідування анексованого Криму. Втім, 17 вересня 2020 року відомство повідомило, що Басті знову дозволений в'їзд в Україну ‒ у зв'язку з тим, що термін заборони минув. У СБУ у відповідь на запит Радіо Свобода повідомили, що не отримували відомостей щодо того, що Василь Вакуленко за минулі три роки здійснював дії, які можуть завдати шкоди національній безпеці країни.

Прессекретар Держприкордонслужби України Андрій Демченко пояснює, як ситуація з Бастою виглядає з точки зору цього відомства.

‒ Заборона на в'їзд цій особі діяла з 2017 до 2020 року, і вносила цю заборону саме Служба безпеки України. Однак термін заборони закінчився торік. Після цього інших заборон від правоохоронних органів на в'їзд цієї особи в Україні не було ‒ власне, як і не було подальших підтверджень того, що він незаконно відвідував тимчасово окуповані території України. Наразі туди можна потрапити тільки через контрольні пункти в'їзду-виїзду, всі інші шляхи вважаються незаконними. Відповідальність за порушення настає як для громадян України, так і для іноземців. Для українців діє адміністративна відповідальність, а для іноземців, окрім неї, передбачена заборона на в'їзд терміном на три роки. Держприкордонслужба відстежує цю інформацію й при спробі в'їзду в Україну таких порушників оформляє цю заборону.

Кримчани чекають на Лорак і Вакарчука. Приїжджає Бузова | Крим.Реалії
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:11 0:00
Завантажити на комп'ютер

Представник громадського руху «Відсіч» Леонід Овчаренко разом із однодумцями вже декілька років домагається від української влади офіційної реакції на поїздки російських артистів до Криму.

Раніше реакція української влади на наші заяви була помітнішою
Леонід Овчаренко

– Раніше реакція української влади на наші заяви була помітнішою. Наприклад, декілька років тому, у жовтні 2016 року ми подали в СБУ понад 600 заяв за фактом або незаконних поїздок у Крим, або висловлювань проти України різних публічних російських діячів. За ним упродовж декількох тижнів були внесені в чорний список Мінкульту десь зо два десятки осіб ‒ до речі, тоді внесли й Басту. На Філіпа Кіркорова ми теж подавали скаргу, але його не внесли. Тобто раніше процес зі скрипом, але йшов. Зараз стало гірше: особливих реакцій на наші заяви немає.

Тим часом український музичний оглядач, головний редактор онлайн-видання Karabas Live Ігор Панасов вважає, що головна проблема з безперешкодними візитами російських артистів на материкову Україну після відвідин Криму полягає в байдужості шанувальників до конфлікту між країнами.

Українські шанувальники цих артистів просто не цікавляться думками, позиціями своїх кумирів
Ігор Панасов

– Українські шанувальники цих артистів просто не цікавляться думками, позиціями своїх кумирів. Думаю, якби вони цікавилися тим, що відбувається в країні загалом, то потім не купували б квитки на концерти російських артистів. Особисто я в ситуації з Бастою вважаю практику внесення у список на якийсь кінцевий період деструктивною. Я б зрозумів, якби формулювання свідчило: «На період, поки триває агресія Російської Федерації проти України». А якщо ця заборона ухвалена на період у три роки ‒ виходить, що після закінчення терміну порушення цього діяча не мають значення? Або ми видаємо індульгенцію? Це або дурість, або навмисно деструктивна політика. Якщо проблема в законі, треба змінювати закон, якщо реальність того вимагає. Потрібна не тільки чітка державна політика, а й відповідне виховання, з дитячого віку.

У відповідь на запит журналістів Крим.Реалії офіс Філіпа Кіркорова відмовився від будь-яких коментарів. Судячи з інформації з відкритих джерел, у Києві артист востаннє виступав у 2013 році.

У січні цьогоріч Литва заборонила Філіпу Кіркорову в'їзд на свою територію «за виправдання окупації Криму», у відповідь він розкритикував це рішення і звернувся до суду.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Іноземні артисти в Криму

Іноземні артисти, відвідуючи з гастролями анексований Росією Крим через закриті Україною пункти пропуску, порушують українське законодавство. Деякі з артистів, які виступили на півострові або висловилися на підтримку російської анексії Криму, втратили можливість виступати на материковій Україні.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG