Доступність посилання

ТОП новини

Скасувати минуле? Константинов наполягає на незаконності входження Криму до складу України


Постанова Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримській області зі складу РРФСР до складу Української РСР, 1954 рік
Постанова Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримській області зі складу РРФСР до складу Української РСР, 1954 рік

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов пропонує скасувати не лише акт передачі Кримської області до складу Української РСР 1954 року, а й Біловезькі угоди 1991 року. Так неофіційно називається договір про створення СНД, яким констатувалося припинення існування Радянського Союзу як «суб'єкта міжнародного права та геополітичної реальності». Це не разова спроба ревізії цих історичних подій з боку Константинова, він послідовно про це висловлювався весь 2023 рік і продовжує у 2024 році.

Що це говорить про розуміння історичних процесів Константиновим? Яка мета таких заяв? І чи має для цього підконтрольна Росії влада в Криму реальні юридичні механізми? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії поговоримо з кандидатом історичних наук Сергієм Громенком і політологинею Євгенією Горюновою.

РИА Новости опублікувало матеріал, у якому йдеться, що «Крим має намір ініціювати питання визнання незаконними та юридично нікчемними роки перебування півострова у складі незалежної України», проте немає уточнень, яким саме чином це ініціювання відбуватиметься. Раніше повідомлялося, що в анексованому Криму існує робоча група, яка готує такі позовні заяви до судів російської юрисдикції.

Володимир Константинов
Володимир Константинов

Автор цієї ініціативи, спікер підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов стверджує: «Перебування Криму у складі незалежної України було незаконним, як і розвал Радянського Союзу. Зауважу, що і Біловезькі угоди, і сам процес «розлучення» союзних республік по суті був антиконституційним, був від початку до кінця зрадницьким», – заявив Константинов РИА Новости.

Розмова про розвал Радянського Союзу – гра на емоціях, вважає кандидат історичних наук Сергій Громенко. Сам факт того, що СРСР припинив існування важливіший за суперечки про те, чи були дотримані всі законодавчі вимоги, упевнений історик.

Сергій Громенко
Сергій Громенко

«Справа в тому, що на території України 1 грудня 1991 року відбувся референдум на підтримку незалежності. І референдум, як акт, що має вищу силу щодо законів, які ухвалює парламент, звичайно, визначив, що Україна є незалежною державою. У світлі цього рішення немає жодного значення рішення будь-якої комісії, суду, Конституційних зборів про те, що Радянський Союз досі продовжує жити», – зазначив Сергій Громенко.

Якщо Україна незаконно вийшла зі складу СРСР, то виходить, що і Росія теж, — припускає Громенко.

«І як вчинити у цьому випадку? Чи потрібно повернути Михайлу Горбачову його звання президента СРСР?» – запитує Сергій Громенко.

Константинов ще у травні 2023 року, в інтерв'ю тому ж РИА Новини стверджував, що процес передачі Криму Українській РСР у 1954 році не був юридично оформлений, а органи, які ухвалили рішення про передачу Криму зі складу однієї республіки до іншої, не мали таких повноважень.

«При пильному розгляді цього питання стає очевидним, що ми ніколи не залишали складу Російської Федерації, межі якої не змінювалися у 1954 році, а значить і у 2014-му», – сказав Констнтинов в інтерв'ю РИА Новости.

Спроба відкотити сучасну ситуацію на 70 років тому призведе до створення величезної кількості колізій, одна з яких у тому, що Росія має членство в Раді безпеки ООН, а в РРФСР не мала, каже історик.

«Юридичної нагоди для того, щоб опротестувати незалежність України, без того, щоб не поставити незалежність Росії під питання, я взагалі не бачу. Тому все, зрештою, зведеться до питання саме про Крим. А незалежність усієї України та розвал Радянського Союзу загалом не будуть поставлені під питання, бо ще раз кажу, це створює більше Росії проблем, ніж Україні», – прокоментував Громенко ініціативу Константинова визнати незаконною передачу Криму Україні.

Зліва направо: президент України Леонід Кравчук, голова Верховної Ради Білорусі Станіслав Шушкевич і президент Росії Борис Єльцин після підписання Біловезької угоди, яка констатувала припинення існування СРСР. 8 грудня 1991 року
Зліва направо: президент України Леонід Кравчук, голова Верховної Ради Білорусі Станіслав Шушкевич і президент Росії Борис Єльцин після підписання Біловезької угоди, яка констатувала припинення існування СРСР. 8 грудня 1991 року

Перегляд цього рішення може порушити питання про кордони у багатьох колишніх радянських республіках, вважає Сергій Громенко. У результаті факт перебування Криму у складі України було зафіксовано як у союзній Конституції, так і у Конституції Української РСР.

«1977 року було затверджено нові республіканські Конституції Росії та України. Відповідно, у російській конституції Кримської області не було, в українській вона була. Таким чином, будь-які заяви, що щось було там неправильно зроблено, впираються в один конкретний факт. Радянська Конституція абсолютно недвозначно визначала Крим як складову частину Української РСР. І переглядати ті результати за умов відсутності, звичайно, радянської влади абсолютно безглуздо», – зазначив Сергій Громенко.

При цьому, вважає історик, незважаючи на юридичну нікчемність і невизнання таких рішень у світі, російська влада Криму може спробувати законодавчо оформити свої ідеї.

«Незважаючи на всю абсурдність цієї ідеї, вони справді спробують юридично, псевдо-юридично скасувати рішення 1954 року та абсолютно фантастичним чином спробують оскаржити рішення Всеукраїнського референдуму 1991 року, на якому кримчани теж голосували за незалежність України. Це їм ніяк не допоможе, але в очах Кремля зробить їх ультрапатріотами», – припускає Сергій Громенко.

Заяви Константинова – політика, що не має стосунку ні до історії, ні до права, вважає кримська політологиня Євгенія Горюнова.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

«[Константинову] головне – це кинути певні політичні заяви в маси і таким чином певною мірою убезпечити себе, показати, що він затятий прихильник режиму, що взагалі Крим є, буде російським і таке інше», – впевнена Євгенія Горюнова.

Експертка не виключає, що російська влада може ухвалити рішення, що скасовують передачу Криму Україні, але вони будуть юридично нікчемні.

«Вони можуть звертатися до Конституційного суду, куди завгодно, у межах російської юрисдикції. Будь-який російський суд ухвалить те рішення, яке їм буде необхідне. Тобто ми всі чудово розуміємо, це було як знов-таки із визнанням цього псевдореферендуму в 2014 році, коли самі ж російські юристи критикують і кажуть, що там було порушено низку положень російського права, тобто навіть не міжнародного права», – каже Євгенія Горюнова.

Ще одна мета заяв Костянтинова – заспокоїти проросійських жителів півострова на тлі того, що так звана «СВО» (так російська влада називає повномасштабну війну Росії проти України – КР) йде не так, як планувалося, і Росії не вдалося захопити Київ, вважає Горюнова.

«У Криму ж зараз дуже гарячі дискусії точаться щодо того, що ж буде. А що ж буде, ось коли повернеться Україна, так, і ті, які приїхали туди, і місцеві колаборанти і таке інше. І ось Константинов у такий спосіб намагається заспокоїти маси, сказати: нічого, ми зараз ухвалимо рішення, що Крим – це Росія, що тоді це було все незаконно, і на цьому ми закінчимо. Але насправді це все абсолютно не розглядатиметься, бо це все абсолютно юридично нікчемні речі… результат буде нульовим», – зазначає Євгенія Горюнова.

Єдине, що російська влада не скасовуватиме – це Гельсінські угоди 1975 року, вважає політологиня. Ця угода, відома ще як Гельсінський заключний акт, гарантує, в тому числі, збереження принципу непорушності кордонів і територіальної цілісності держав. Інакше, вважає політологиня, це дасть привід для перегляду кордонів самої Росії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

  • 16x9 Image

    Роман Спірідонов

    Кримський журналіст

XS
SM
MD
LG