Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Слабке місце ЗСУ. Якої техніки не вистачає для визволення півдня України?


Колаж. Танк Т-72 ЗСУ тягне трофейний танк російської армії
Колаж. Танк Т-72 ЗСУ тягне трофейний танк російської армії

В українській армії – нестача звичайних БРЕМ (броньованих ремонтно-евакуаційних машин) та БТС (броньованих тягачів середніх), кажуть військові та експерти. Така бронетехніка потрібна під час ведення бойових дій і тим більше під час контрнаступу, який ЗСУ проводять на півдні України. Чому замало ремонтників? І чи здатні БРЕМи радянського зразка, якими озброєні ЗСУ, витягати з поля бою західну техніку?

Трофейні БРЕМи і танки, перероблені волонтерами

«Їх завжди недостатньо. І завжди це величезна проблема і величезний дефіцит. Особливо в танкових бригадах, де кількість техніки, яка пошкоджується під час бою, вона критично велика. Тому там завжди ці машини на особливому рахунку командування. І вони є такими першочерговими для використання вже після бою», – пояснює військовий експерт та автор книги «Зброя перемоги» Михайло Жирохов.

Саме тому в ЗСУ часто використовують трофейні БРЕМи російської армії, здобуті в боях.

Миколаївська обл. Трофейна БРЕМ-Д на озброєнні 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка. Червень 2022 року
Миколаївська обл. Трофейна БРЕМ-Д на озброєнні 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка. Червень 2022 року
Затрофеєній 62-ці відрізали різаком ствол – і все, це вже фактично БРЕМка
Богдан Остапчук

«Тому, як тільки нам потрапляє в руки якась трофейна техніка, евакуаційна, немає різниці, чи це колісні евакуаційні тягачі КЕТ-Л, чи це на базі бойової машини піхоти БМП-1, БРЕМ-2 «Беглянка», чи це той самий БРЕМ-1 на базі танка Т-72, ремонтні підрозділи стараються це вирвати собі», – каже підполковник запасу, спеціаліст з танків та бронетехніки Микола Саламаха.

Ремонтники та тягачі дуже потрібні на фронті завжди і не лише під час контрнаступу, підтверджує координатор фонду Сергія Притули Богдан Остапчук. Він займається напрямом ремонту та доопрацювання бронетехніки. Волонтери вже переробили трофейний танк під БРЕМ для «Азова». Таке ж замовлення виконали для десантно-штурмової 95-ї бригади ЗСУ.

Трофейний танк армії РФ, який волонтери переробили в БРЕМ на замовлення полку «Азов»
Трофейний танк армії РФ, який волонтери переробили в БРЕМ на замовлення полку «Азов»

«З приводу БРЕМів, так, колись ми почали якраз з танків. І серед них був від 95-ї бригади БРЕМ, їхній штатний. Вкрай необхідно було його відремонтувати, бо такої техніки, яка може евакуювати, витягувати машини, її вкрай мало. І вона вибивається, її стає ще менше. Незважаючи навіть на те, що і на початок війни теж було не так вже й багато», – розповідає координатор фонду Сергія Притули, який займається напрямом ремонту та доопрацювання бронетехніки, Богдан Остапчук.

Трапляються випадки, коли українські військові самостійно переробляють захоплені танки у «БРЕМи-самопали». Особливо нічого не вигадуючи.

Щонайменше їх потрібно мати по одній машині на роту. А може, і більше
Микола Саламаха

«Власне, чому ми на базі Т-62 почали робити такі кустарні БРЕМи, тому що в 128-й бригаді, здається, вони просто на затрофеєній 62-ці відрізали різаком ствол – і все, це вже фактично БРЕМка. Він як бойова одиниця їм нецікавий, БК немає, турбований двигун, на певних типах двигуна Т-62 дає можливість досить велику потужність розвивати. От вони його і використовують як самопальний БРЕМ. Відрізати ствол і все. Це якраз і говорить про кричущу потребу у такій техніці», – пояснює волонтер Богдан Остапчук.

Радянський БРЕМ-1 на озброєнні 1-ї окремої танкової Сіверської бригади ЗСУ
Радянський БРЕМ-1 на озброєнні 1-ї окремої танкової Сіверської бригади ЗСУ

«Проблемна радянська спадщина»

Українська армія, яка виросла з радянської армії, увібрала її недоліки.

«В радянській армії на танковий батальйон чи на батальйон на бойових машинах піхоти була всього-на-всього одна евакуаційна машина. Тобто в танковому батальйоні чи мотострілецькому батальйоні було ремонтно-евакуаційне відділення, в складі якого командир бойової ремонтно-евакуаційної машини, механік-водій і такелажник», – розповідає спеціаліст з танків та бронетехніки Микола Саламаха.

У пріоритеті для радянської армії була бронетехніка, здатна стріляти і нищити противника, ремонтники були другорядні. Тому зараз ця проблема позначається на ЗСУ, каже експерт.

Почалися 1990-і, нульові, коли величезна кількість БРЕМок просто продавалася
Михайло Жирохов

«Як показує досвід ведення бойових дій в різні часи, на один танковий батальйон чи на один механізований батальйон, чи мотострілецький батальйон однієї БРЕМ недостатньо. Щонайменше їх потрібно мати по одній машині на роту. А може, і більше. Хоча в танкових полках і мотострілецьких полках була ремонтна рота, де в складі роти був ремонтно-евакуаційний взвод і де було ще 5 БРЕМів. Тобто в загальному це було 8 машин», – каже Микола Саламаха.

Будапешт. Тодішні президент США Білл Клінтон, президент РФ Борис Єльцин і президент України Леонід Кравчук, 14 січня 1994 року
Будапешт. Тодішні президент США Білл Клінтон, президент РФ Борис Єльцин і президент України Леонід Кравчук, 14 січня 1994 року

БРЕМ «Лев» і БРЕМ-84 «Атлет» на продаж в Азію

У 1990-х, коли Україна здобула незалежність, підписала Будапештський меморандум 1994 року і отримала гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та США, Київ почав позбуватися бронетехніки. І не тільки від БРЕМок, що залишилися з радянських часів.

БРЕМ «Атлет» було випущено всього 2 одиниці, вони пішли в цьому контракті і на тому все закінчилося
Микола Саламаха

«Почалися 90-і, нульові, коли величезна кількість БРЕМок, вона просто продавалася, тому що вона мала попит на африканських і азійських ринках. Те, що робили БРЕМки під «Оплоти» і постачали до Таїланду, то очевидно, тому що у Таїланду до появи «Оплотів», у них не було танків, я маю на увазі основних бойових. У них були тільки малі танки американського виробництва, для яких БРЕМки були такі, менш потужні, і їм потрібні були нові БРЕМки, і тоді розробили і разом із БРЕМками постачали – це нормальна практика», – пригадує військовий експерт Михайло Жирохов.

Заводи випускали стільки ремонтно-евакуаційних машин та тягачів, скільки замовляло Міноборони України. А цього було замало для ведення бойових дій, пояснюють експерти.

«Нам дісталася та техніка, яка залишилася від Радянського Союзу. Це БРЕМи-1 на базі танка Т-72. Їх небагато було. Це БТС – броньований тягач середній БТС-2 на базі танка Т-54. БТС-4 взагалі на базі танка Т-44М. І Львівський бронетанковий завод уже в українські часи освоїв випуск – спочатку це був БТС-5, потім БТС-5У, а потім це обізвали БТС «Лев». Це на базі танка Т-72А», – каже Микола Саламаха.

Львів. БРЕМ «Лев», 25 січня 2019 року
Львів. БРЕМ «Лев», 25 січня 2019 року

БТС-5У, або БРЕМ «Лев», про якого говорить експерт, був спроєктований 2018-го і тоді ж представлений на виставці. За даними Defense Express, у 2021 році ЗСУ дійсно замовили 10 «Левів». Але інформації, скільки їх надійшло до армії, немає. 2019 року Львівський бронетанковий завод представив ще й БРЕМ «Зубр» на базі танка Т-55. За словами директора заводу, тоді ж 15 одиниць нової української техніки замовила одна із країн Азії. А був ще й БРЕМ-84 «Атлет» на базі Т-84. Цю ремонтно-евакуаційну машину розробили у Харкові. 2018-го в «Укроборонпромі» заявили, що «Атлет» пішов у серійне виробництво. Але серія виявилася якоюсь маленькою. І не для ЗСУ.

Харківська обл. Презентація БРЕМ-84 «Атлет» на базі Т-84
Харківська обл. Презентація БРЕМ-84 «Атлет» на базі Т-84

«Коли ми розробили і запустили в серійне виробництво танк БМ «Оплот» для Таїланду, то в контракт в тому числі входило і два БРЕМи на базі на шасі танка «Оплот». Ця так звана БРЕМ «Атлет», їх було випущено всього 2 одиниці, вони пішли в цьому контракті і на тому все закінчилося», – пригадує експерт з танків і бронетехніки Микола Саламаха.

Чим евакуювати західні танки? Досвід НАТО

Британці передали нам «Челенджери». І ми змушені були під ці «Челенджери» думати, а що ж буде евакуювати?
Микола Саламаха

Для важкої американської чи німецької бронетехніки, яку активно передають партнери України, БРЕМи радянського зразка не підходять, пояснює Михайло Жирохов. Просто не витягнуть з поля бою. Тому що важать на 20-30 тонн менше.

«Так, західна техніка, вона проєктувалася завжди під власні БРЕМки. Якщо радянські танки всі проєктувалися під 40 тонн. Це такий був стандарт. І неважливо, чи це був Т-72, Т-64 або Т-82 – вони всі важать 40 тонн. То західні, у них інші стандарти. І коли говорять, що нам дають західні танки, дуже мало хто говорить про інфраструктуру. Жоден елемент з радянських танків, зрозуміло, не підходить до танків західного виробництва», – пояснює Михайло Жирохов.

Військовослужбовці ЗСУ на танку «Челленджер-2» під час навчань у Великій Британії. 22 лютого 2023 року
Військовослужбовці ЗСУ на танку «Челленджер-2» під час навчань у Великій Британії. 22 лютого 2023 року

«Британці передали нам «Челенджери». І ми змушені були під ці «Челенджери» думати, а що ж буде евакуювати? Тому що машину, яка важить від 75 до 77 тонн, повинна тягнути машина, аналогічна по вазі. 40-тонна машина не потягне «Челленджер-2», – підтверджує Микола Саламаха.

На Заході в кожній роті є евакуаційне відділення і на кожну роту – це вже один БРЕМ
Микола Саламаха

Робоча група «Рамштайн» займається саме вирішенням таких технічних нестиковок. Якщо один із союзників не може постачати евакуаційну техніку до своїх танків або САУ, його замінює інший, хто має необхідні БРЕМи, вказують фахівці.

«Зверніть увагу, що німці нам передавали спочатку не танки, а спочатку передавали тягачі евакуаційні. Коли американці нам кажуть, що вони нам до 1 вересня передадуть танковий батальйон «Абрамсів», то, знову ж таки, в складі цього танкового батальйону буде 6 евакуаційних машин. Тобто вони передають свій батальйонний комплект, той, який повинен повністю забезпечити бойові дії цього танкового батальйону в будь-якому виді бою», – каже Микола Саламаха.

МТЛБ армії РФ, підбита в аеропорту Миколаєва
МТЛБ армії РФ, підбита в аеропорту Миколаєва

Але поки що таких машин небагато. І українська армія воює тим, чим є, показуючи дива універсалізму.

«У нас, якщо у підрозділу є, там не механізований підрозділ, але от десь взяли БТР, БМП, МТЛБ, що завгодно, куди можна кулемет поставити – це універсальна машина. Це води підвезти і їжу на позицію, це БК підвезти, це особовий склад підвезти, це штурмонути посадку, не знаю, в магазин з’їздити», – каже координатор фонду Сергія Притули Богдан Остапчук.

Звичайно, краще було б інакше і за стандартами НАТО, вважають фахівці. Тоді б і проблем із ремонтно-евакуаційними машинами було б менше.

«На Заході в кожній роті є евакуаційне відділення і на кожну роту, а натовська – це 14 танків чи 14 бойових машин, – це вже один БРЕМ. Плюс у них ще в батальйоні є ремонтна рота, і там також є ремонтно-евакуаційні машини. І виходить, що в них щонайменше на 54 бойові машини кількість 6, іноді 8 евакуаційних засобів. А якщо брати 108, то це практично від 12 до 16 евакуаційних засобів», – розповідає Микола Саламаха.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG