Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Чорноморський флот РФ залишає «неприступний для ворогів» Севастополь: які загрози несуть кораблі, що залишилися в бухтах


Фрегат «Адмирал Эссен» Чорноморського флоту РФ виходить із Севастопольської бухти. Архівне фото
Фрегат «Адмирал Эссен» Чорноморського флоту РФ виходить із Севастопольської бухти. Архівне фото

СЕВАСТОПОЛЬ – Цього тижня OSINT-дослідники опублікували знімки російських військових кораблів, які перебувають у бухтах Феодосії та Новоросійська, що підтверджують заяву ГУР про те, що Чорноморський флот РФ виводить кораблі із Севастополя. Як змінилася розстановка сил у Чорному морі, що залишилося у «неприступному для ворогів» герої-герої, які бойові можливості у цих кораблів та які загрози вони несуть Україні – читайте в матеріалі Крим.Реалії.

Нова база у Феодосії

У понеділок, 2 жовтня, OSINT-дослідник, який працює під ім'ям MT Anderson, розмістив у соцмережі Х (колишня Twitter) супутникові фотографії високого розширення морського порту у Феодосії в анексованому Росією Криму. Експерт визначив російські кораблі, які перебувають у порту або тимчасово з нього вийшли.

Так, MT Anderson пише, що «корвет класу Karakurt поки що пішов». Йдеться про новий МРК «Циклон», єдиний на Чорноморському флоті РФ у цьому класі. Минулої п'ятниці російські та грузинські ЗМІ повідомляли, що «Циклон» зайшов у порт Сухумі у невизнаній Абхазії для участі у заходах, присвячених так званому «Дню перемоги та незалежності Абхазії».

У результаті аналізу супутникових знімків експерт визначив, що у порту Феодосії перебувають:

  • 2 базові тральщики проєкту 12700 «Олександрит»;
  • 1 малий ракетний корабель проєкту 21631 «Буян-М»;
  • 1 великий десантний корабель класу Ropucha за класифікацією НАТО – це ВДК проєкту 775;
  • 1 корабель класу Tarantul – це прикордонний сторожовий корабель проєкту 205П;
  • 1 патрульний корабель проєкту 22160 типу «Василий Быков».

Останній вперше помічено у Феодосії, зазначає дослідник.

26 вересня MT Anderson повідомляв, що в цьому порту перебували ті самі кораблі, окрім патрульного проєкту 22160 та акцентував увагу на тому, що МРК проєкту 21631 «Буян-М» і МРК «Циклон» є носіями крилатих ракет типу «Калибр». Відповідно до тактико-технічних характеристик, кожен із цих МРК може нести по вісім крилатих ракет.

МРК проєкту 21631 «Буян-М» запускає крилату ракету
МРК проєкту 21631 «Буян-М» запускає крилату ракету

Наприкінці червня стало зрозуміло, що росіяни влаштували нову флотську базу у Феодосії. 29 червня MT Anderson опублікував супутниковий знімок, на якому в акваторії Феодосійського порту як мінімум один десантний корабель проєкту 1171, два тральщики і кілька барж з відбивачами.

З урахуванням того, що Феодосія розташована відносно близько до Керченської протоки та Керченського (Кримського) мосту, можна зробити висновок, що ця гавань для російських військових набуває вже стратегічного значення.

Тому організовано оборону цього порту як важливого військового об'єкта: на вході в гавань облаштовані бонові загородження, тральщики в акваторії явно виконують функцію «кораблів охорони водного району», а десантні кораблі, ймовірно, доставляють до Феодосії вантаж, необхідний для логістики армії РФ.

При цьому баржі з кутовими відбивачами, найімовірніше, відіграють роль «хибних цілей» на випадок можливої атаки протикорабельними ракетами, що мають радіолокаційну головку самонаведення.

Втеча в Новоросійськ

Новоросійська військово-морська база була сформована понад сто років тому, в 1916 році. За часів СРСР у Новоросійську завжди базувалася частина кораблів флотського угруповання в Чорному морі.

Новоросійська бухта, скріншот карти Яндекс
Новоросійська бухта, скріншот карти Яндекс

У квітні 1947 року Новоросійську ВМБ було розформовано та перетворено на Управління охорони водного району Новоросійська. Потім з 1950 до 1960 року з'єднання іменувалося 109 бригадою охорони водного району, а після її розформування під час скорочення Збройних сил Новоросійськ на тривалий час став Військово-морським районом тилового базування Чорноморського флоту.

Після розпаду Радянського союзу НВМБ відтворено у 1997 році, і це оперативно-тактичне територіальне об'єднання у складі Чорноморського флоту Росії. До бойового складу бази входить з'єднання кораблів охорони водного району, протичовнові та протимінні кораблі, берегове ракетно-артилерійське з'єднання, частини морської піхоти та інженерної служби, пошуково-рятувальні та гідрографічні судна, частини тилу та судноремонту, а також низка підрозділів і служб забезпечення. Зона відповідальності Новоросійської ВМБ – від кордонів із Грузією на Чорному морі до кордонів з Україною на Азовському морі.

Росія продовжувала розширювати та зміцнювати Новоросійську ВМБ. У вересні 2015 року зведено причали для розміщення дизель-електричних підводних човнів нового покоління – проєкту 636.3 «Варшавянка».

За місяць до повномасштабного військового вторгнення російської армії в Україну російські ЗМІ повідомляли, що основний етап будівництва військово-морської бази в Новоросійську, яка стане вузловим місцем для стоянки підводних човнів Чорноморського флоту, завершено. Побудовано нові причали, захисні портові споруди, штаб, навчальні корпуси та спецсховища. Крім основних, збудовано і допоміжні об'єкти, 26 будівель та споруд берегової інфраструктури введено в експлуатацію.

Набережна Новоросійської бухти. Архівне фото
Набережна Новоросійської бухти. Архівне фото

Озвучувалися думки експертів, що друга повноцінна база ЧФ зміцнить усе Чорноморське узбережжя Росії. У разі потреби там зможуть базуватися і великі кораблі. Коли роботи будуть повністю завершені, база зможе приймати понад 100 сучасних бойових кораблів водотоннажністю від 1,5 до 30 тисяч тонн.

Проте успішні атаки України спочатку на крейсер «Москва», а потім і на інші кораблі та катери Чорноморського флоту РФ змусили командування перебазувати частину їх із Севастополя до Новоросійська. Аналітики говорили про таку можливість ще навесні, але зараз це вже видно на практиці.

Виходячи із супутникових знімків, які MT Anderson опублікував у неділю, в Новоросійську перебувають:

  • 2 фрегати типу «Адмирал Григорович»;
  • 1 МРК проєкту 21631 «Буян-М»;
  • 3 підводні човни проєкту 636.3 «Варшавянка»;
  • 1 сторожовий корабель проєкту 1135 «Буревестник»;
  • 1 патрульний корабель проєкту 22160 типу «Василий Быков»;
  • 3 ВДК проєкту 775;
  • 1 БДК «Иван Грен» – проєкту 11711;
  • 1 БДК проєкту 1171 «Тапир».

З них фрегати, МРК та підводні човни є носіями КР «Калібр», кораблі можуть нести до 8 ракет, підводні човни – до 4-х.

При цьому Новоросійська ВМБ ще в листопаді минулого року стала вразливою для ударів після атаки українського морського дрону на нафтогавань «Шесхаріс» у порту Новоросійська.

Скріншот із відео, наданого Радіо Свобода джерелом у СБУ 4 серпня 2023 року. На відео морський дрон (безекіпажний-катер) наближається до російського десантного корабля «Оленегорский горняк» поблизу порту Новоросійська, Росія
Скріншот із відео, наданого Радіо Свобода джерелом у СБУ 4 серпня 2023 року. На відео морський дрон (безекіпажний-катер) наближається до російського десантного корабля «Оленегорский горняк» поблизу порту Новоросійська, Росія

На початку серпня цього року в акваторії порту Новоросійська було пошкоджено так званий плавучий нафтовий маяк і ВДК «Оленегорский горняк», що входить до складу Північного флоту.

Що залишилось у Севастополі?

Севастопольська бухта – найкраща на Чорному морі для розміщення військового флоту. Її довжина 7,5 км, в ній є безліч відгалужень – невеликих бухт, з яких найбільша – Південна – вдається в сушу на 2,3 км. Щоб захистити Севастопольську бухту від штормових західних вітрів, за радянських часів було збудовано Північний і Південний моли. Понад 70% узбережжя бухти зайняті структурами Чорноморського флоту РФ – причалами, складами та іншою інфраструктурою.

За межами Севастопольської бухти кораблі ЧФ також базуються у Карантинній та Стрілецькій бухтах. З урахуванням опублікованих MT Anderson знімків кораблів у Феодосії та Новоросійську можна підрахувати, скільки їх залишилося у Севастополі. Почнемо з носіїв КР «Калібр».

Бухти Севастополя, скрін карти Яндекс
Бухти Севастополя, скрін карти Яндекс

Так, у складі ЧФ 3 фрегати проєкту 11356Р «Буревестник». З них «Адмирал Григорович» перебуває на Прибалтійському суднобудівному заводі «Янтарь», а «Адмирал Макаров» і «Адмирал Эссен», як згадувалося, в Новоросійську.

Також у бойовому складі флоту – 4 малих ракетних кораблі проєкту 21631 «Буян-М»: «Вышний Волочек», «Орехово-Зуево», «Ингушетия» і «Грайворон». Після початку війни бортові номери та назви кораблів зафарбовані, тому не завжди можна достовірно встановити, де та який перебуває. Як уже згадувалося, по одному МРК цього проєкту перебувають у Феодосії та Новоросійську. Отже, у Севастополі можуть перебувати два такі малі ракетні кораблі.

Ракетні катери проєкту 1241 «Молния-1» у Карантинній бухті Севастополя. Архівне фото
Ракетні катери проєкту 1241 «Молния-1» у Карантинній бухті Севастополя. Архівне фото

Носіями КР також є підводні човни ЧФ. У складі 6 підводних човнів проєкту 636.3 «Варшавянка» та 1 підводний човен «Алроса» проєкту 877В «Палтус». Підводний човен «Ростов-на-Дону» пошкоджений українською ракетою під час ремонту в сухому доку Севморзаводу, ще 3 стоять у Новоросійську. Таким чином, у Севастополі можуть перебувати 2 «Варшавянки» та «Алроса».

У неділю, 1 жовтня, телеграм-канал «Крымский ветер» опублікував фотографію з єдиним підводним човном у місці базування в Південній бухті Севастополя – це «Алроса». Дві «Варшавянки», ймовірно, можуть перебувати на чергуванні у морі.

Таким чином, із 12 потенційних носіїв КР «Калібр» 5 можуть перебувати у Севастополі, тобто менше половини.

З двох сторожових кораблів проєкту 1135 року «Буревестник» один перебуває в Новоросійську, інший – у Севастополі.

З чотирьох патрульних кораблів проєкту 22160 типу «Василий Быков» 1 перебуває у Феодосії, 1 – у Новоросійську та, відповідно, 2 – у Севастополі.

Найбільше у Севастополі залишилося великих десантних кораблів. Їх 6 у складі ЧФ: 2 ВДК проєкту 1171 «Тапир» та 4 БДК проєкту 775. Також у Чорне море перед початком війни було заведено 6 ВДК: 3 – з Північного флоту РФ та 3 – з Балтфлоту. З них «Оленегорский горняк» пошкоджений у Новоросійську, а ВДК «Минск» знищено в сухому доку Севморзаводу.

Великі десантні кораблі біля Мінної стінки у Південній бухті Севастополя. Архівне фото
Великі десантні кораблі біля Мінної стінки у Південній бухті Севастополя. Архівне фото

З урахуванням того, що у Феодосії стоїть 1 ВДК проєкту 775, а в Новоросійську – 3 ВДК проєкту 775 та 1 ВДК проєкту «Тапир», у Севастополі можуть перебувати 1 ВДК проєкту «Тапир» і 4 ВДК проєкту 775.

Крім того, у бухтах Севастополя перебувають тральщики, МРК проєкту «Молния-1», малі протичовнові кораблі, розвідувальні кораблі, судна допоміжного флоту, десантні катери тощо.

Таким чином, можна стверджувати, що Чорноморський флот РФ вивів із бухт Севастополя найбільш боєздатні кораблі, які використовуються в бойових діях проти України.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG