Доступність посилання

ТОП новини

Курортний сезон у Криму: «туристичні рекорди» на тлі посухи й коронавірусу


У 2021 році Крим може зустріти рекордні 8 мільйонів туристів, повідомив Олексій Черняк, голова комітету з туризму підконтрольного Росії парламенту Криму. При цьому на півострові зберігаються обмеження на подачу води в низці міст, зокрема й на курортному Південному узбережжі Криму.

Тим часом російське видання «Известия» пише, що розміщення в готелях туристичних регіонів Росії, а також в анексованому Криму цього літа вже подорожчало в середньому на 15-20% у порівнянні з минулим роком. Згідно з прогнозами експертів, ближче до червня ціни лише зростатимуть. Раніше російський міністр курортів і туризму Криму Вадим Волченко сказав, що у 2021 році туристичний потік зростає по 10-15% на місяць у порівнянні з торішніми показниками. Про туристичні можливості півострова на тлі проблем з водою та пандемії коронавірусу йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Як стверджує російська влада Криму, за підсумками минулого року півострів прийняв 6,3 мільйона туристів, переважна більшість яких ‒ росіяни. Українські експерти курортної галузі традиційно ставлять ці показники під сумнів. Офіційний Київ вважає Крим і Севастополь тимчасово окупованими територіями й закликає не їздити на місцеві курорти як українських громадян, так й іноземців.

Голова кримського відділення російського Союзу туріндустрії Борис Зелінський розповів Крим.Реалії, що місцеві санаторії вже розпродали всі місця на квітень-травень.

‒ Продажі йдуть дуже успішно, причому й у зимові, й у весняні місяці. Експертне товариство передбачає, що цього року може бути встановлений абсолютний рекорд. Збіглося декілька чинників: по-перше, вирішена логістична проблема, з огляду на будівництво нового аеропорту, мосту, траси «Таврида». Загалом у Крим стало швидко й зручно діставатися з багатьох точок Росії. По-друге, у багатьох країнах, куди росіяни традиційно любили їздити, продовжують діяти коронавірусні обмеження, у зв'язку з цим вони бронюють Крим. Що стосується цін, є низка об'єктів ‒ не більш як 10% від загальної кількості ‒ де діє динамічне ціноутворення: заздалегідь купити відпочинок недорого, але чим менше залишається місць ближче до дати, тим він дорожчий. Але в основному ціни стабільні весь сезон, і вони додали не більше 10% у порівнянні з торішніми.

За інформацією Бориса Зелінського, найбільший попит мають санаторії, приватні об'єкти розміщення середньої цінової категорії, а також готелі рівня від трьох до п'яти зірок.

Через підвищений попит буде певний дефіцит номерного фонду, особливо в регіоні Велика Ялта
Борис Зелінський

– Через підвищений попит буде певний дефіцит номерного фонду, особливо в регіоні Велика Ялта. Тут місць більше не стає: якщо інвестори й заходять, то будівництво та реконструкція готелів ‒ це не такий швидкий процес. Можливо, в південному регіоні й не варто збільшувати місткість, а замість цього зробити наголос на відпочинку підвищеного класу. На масовий відпочинок можна націлити західний і східний Крим. Що стосується проблем із водою, ще місяць тому напружена ситуація нас лякала, але зараз значно покращилася. У лютому-березні було дуже багато опадів, Кримські гори – під товстим сніговим покривом. Окрім того, створюють додаткові водозабори, бурять свердловини ‒ словом, проведено багато інженерних робіт. Думаю, що серйозних обмежувальних заходів у цьому сезоні не буде.

Однак у березні російський глава Криму Сергій Аксенов закликав усі прибережні міста максимально економити воду напередодні курортного сезону. Також він попросив власників малих засобів розміщення на півострові легалізуватися. Голова Асоціації малих готелів Криму Наталія Стамбульникова стверджує, що почасти цьому заважає саме російська держава.

Мають бути чіткі та зрозумілі вимоги, правила гри
Наталія Стамбульникова

– З'явилася нова система оподаткування, і багато орендарів квартир, наприклад, зареєструвалися як самозайняті. Інша справа, що досі не врегульоване законодавче поле для колишніх гостьових будинків, але, наскільки я знаю, зараз на рівні Мінкурортів і Ростуризму ініціюють зміни до нормативних актів із цього приводу. Мають бути чіткі та зрозумілі вимоги, правила гри. Взагалі, минулий рік показав, що бюджетний відпочинок дуже популярний. Навіть об'єкти, які не представлені в інтернеті, які в минулі роки заповнювалися наполовину, у 2020-му були перевантажені: люди просили поселити навіть у гамаках. Головні ризики ‒ це коли роблять сайти-дублери реальних об'єктів, або ж публікують інформацію про об'єкти, яких немає. Коли бронюєте, потрібно бути уважними: на сайті мають бути основні контакти, щоб зв'язатися з менеджером.

За словами Наталії Стамбульникової, малі об'єкти розміщення в Криму у зв'язку з нестачею води запасаються додатковими резервуарами на випадок перебоїв у курортний сезон.

Раніше в ефірі Радіо Крим.Реалії ексміністр житлово-комунального господарства Автономної Республіки Крим Микола Порицький, який займав цю посаду у 2010-2011 роках, висловив думку, що ситуація з водопостачанням Криму у 2021 році складається несприятливо:

Природних джерел просто не вистачить, щоб забезпечувати все Південне узбережжя
Микола Порицький

«Стан мереж у Криму не дуже хороший, про це неодноразово вже говорили. До того ж різкі перепади тиску під час подачі води за графіком, на жаль, погано позначаються на комунікаціях. Немає регулювання тиску в мережах, підкачувальних станцій у будинках, і все це спричиняє дуже сумну ситуацію. Я все-таки сподівався, що на Південному узбережжі Криму запасів води з осені вистачить до червня ‒ до липня, однак природа вносить свої корективи. Поки не буде води у верхніх шарах ґрунтів, говорити про те, що будуть якісь зрушення щодо збільшення обсягів води в природних джерелах, не можна. Це все дає лише короткочасний ефект. Водоспади, струмки можна вважати резервами тільки на місяць, два, три. Якщо так триватиме й надалі, то природних джерел просто не вистачить, щоб забезпечувати все Південне узбережжя».

Тим часом власниця хостелу в Судаку Наталія Кириченко вважає, що у приватників немає стимулів легалізуватися, перш за все, через активність російських контрольних органів.

Легалізації заважає безкарність
Наталія Кириченко

– Легалізації, мені здається, заважає безкарність. Коли приходить податкова або інша перевірка до легального засобу розміщення, завжди можна знайти порушення та покарати. А якщо перевіряють фізичну особу, приватника, його не покарати ‒ звідси люди роблять відповідні висновки. Загалом малі засоби розміщення завжди мали попит, тому що завжди були доступнішими за ціною, практично скрізь можна самостійно готувати. У нас відпрацьоване щоденне санітарне прибирання, дезінфекція ‒ ми робимо навіть більше, ніж потрібно. У нашому гостьовому будинку всього шість кімнат, тому ймовірність зустрічі постояльців в обмеженому просторі вкрай мала.

Наталія Кириченко
Наталія Кириченко

Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов наприкінці березня попередив про можливість третьої хвилі поширення коронавірусу. За словами керівника регіонального управління Роспотребнадзору Наталії Пеньковської, нові обмеження влада Криму запроваджувати поки не збирається, але й від чинних відмовлятися не планує.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG