Доступність посилання

ТОП новини

«Народу менше – кисню більше!» Кримські блогери обговорюють провальний курортний сезон у Криму


Колаж
Колаж

СІМФЕРОПОЛЬ – З настанням літа у Криму розпочався курортний сезон. За всіма прогнозами кількість туристів цього року буде набагато меншою, ніж останніми роками. Основна проблема кримського туристичного сезону в 2022 році пов'язана із закриттям Росією неба над півостровом для цивільної авіації та військовими діями російської армії в Україні. Крим.Реалії вирішили розібратися, чому залізничний транспорт не зміг компенсувати відсутність авіасполучення.

У зв'язку із закриттям неба для цивільних літаків над Кримом і недостатньою ємністю залізничного сполучення між анексованим півостровом та сусідньою Росією, найкращим для подорожі до Криму залишається власний автомобіль.

«Автомандрівники становлять уже 70% у структурі загального турпотоку», – повідомляють у міністерстві курортів і туризму російського уряду Криму.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) визнає, що навіть збільшення кількості поїздів, що прямують на Кримський півострів, не дозволяє компенсувати відсутність авіасполучення: «Завдяки авіасполученню доступність півострова до початку спеціальної військової операції (так у Росії називають повномасштабне військове вторгнення в Україну – КР) була зовсім іншою».

Максимально збільшується кількість рухомого складу: вже понад 600 вагонів ходять у різних напрямках
Сергій Аксьонов

«Максимально збільшується кількість рухомого складу: вже понад 600 вагонів ходять у різних напрямках. Крім того, для доставки туристів на територію республіки Крим федеральним урядом буде вжито низку заходів для збільшення посадкових місць ще на пів мільйона. Торік у період з 1 червня до 30 вересня РЗ було перевезено близько 660 тисяч осіб, цього року планується збільшити цю кількість до 2,3 млн осіб», – повідомив російський глава Криму, зазначивши, що «кримська інфраструктура готова до прийому туристів у повному обсязі».

Російський голова Криму Сергій Аксьонов
Російський голова Криму Сергій Аксьонов

При цьому ціни на залізничні квитки до Криму «позамежні», повідомляє проросійський політик і блогер із Криму Олег Царьов.

Чим вищий попит, тим вища ціна. Оскільки попит позамежний, то ціна на квитки теж позамежна
Олег Царьов

«Монополіст залізничних перевезень до Криму «Гранд сервіс експрес» продає квитки за динамічною ціною. Чим вищий попит, тим вища ціна. Оскільки попит позамежний, то ціна на квитки теж позамежна. Чи правильно дозволяти монополісту в умовах, коли попит значно перевищує пропозицію самостійно встановлювати ціни? Виходить парадоксальна ситуація. Перевізник, метою роботи якого має бути задоволення потреб у перевезенні населення, дійсно зацікавлений, щоб попит не був задоволений. Незадоволений попит дозволить заробити максимум грошей», – пише блогер, запитуючи, чому послуги цього монополіста не контролюють антимонопольні органи.

Царьов повідомляє, що навіть за «позамежних» цін купити квиток на потяг до Криму дуже непросто: «Одна з причин, через яку не вдається замістити залізничним транспортом літаки – це серйозна нестача вагонів і маршрутів».

Російський туристичний поїзд «Кримський вояж» компанії «Гранд Сервіс Експрес», архівне фото
Російський туристичний поїзд «Кримський вояж» компанії «Гранд Сервіс Експрес», архівне фото

«Парадоксальна ситуація. Сама РЖД своїх вагонів практично не має. Вагони належать деяким приватним операторам, за використання яких РЖД платить. Говорять, це дуже вигідний бізнес для операторів. Оператори не хочуть давати свої вагони до Криму, щоб не потрапити під санкції. Таким чином, РЖД – це чоботар без чобіт, який лише видає розклад», – стверджує Царьов.

Проросійський блогер Олександр Таліпов відзначає ще одну можливість, яку втрачає влада для максимального використання залізничного транспорту для доставки туристів до Криму.

Потяги до Криму доходять на 30-50% порожні. Переважна більшість пасажирів сходить у великих містах
Олександр Таліпов

«Потяги до Криму доходять на 30-50% порожні. Переважна більшість пасажирів сходить у великих містах, наприклад, Ростов і Краснодар. Так би мовити, основний «танконебезпечний» напрямок на Крим викуповують транзитні пасажири, через них ті, хто хоче дістатися до півострова, не можуть купити квитки. Це серйозна проблема. Це питання вирішується легко, треба забороняти купівлю квитків у напрямку Криму на міста за межами Криму, інакше нестачу квитків не перемогти», – пише Таліпов у своєму блозі.

При цьому Олександр Таліпов вважає, що менша кількість туристів цього року не позначиться на добробуті самих кримчан.

«Більшість кримчан не хочуть «успішного» туристичного сезону. Помилкова думка, що весь Крим пов'язаний з туристичним бізнесом, 15-20% кримчан лише так чи інакше беруть участь у ньому, решта влітку втомлюються від заторів, переповнених пляжів, брудного моря, окремих хамовитих туристів та божевільного зростання цін. «Менше народу, більше кисню!» – так охарактеризував блогер настрої основної маси кримчан.

На думку російського блогера Олександра Горного, який переїхав до Криму, півострів «приречений на сірість». Він заявив, що москвичам не варто їхати до Криму, «якщо в московських парках можна відпочити набагато краще та цікавіше». Він вважає, що за це «кримських «ефективних» менеджерів треба не в шию гнати, а саджати». Також Горний зазначає, що далеко не всі пасажири поїздів, що йдуть до Криму, це туристи, на його думку, багато пасажирів – це кримчани та відряджені.

Блогер Олександр Горний
Блогер Олександр Горний

Про те, що Крим втрачає свої унікальні краєвиди, а разом із ними і потенційних туристів, нарікає і проросійський активіст та блогер Віктор Попов.

«У Криму чимало найгарніших місць, але доглядати, берегти, захищати їх поки що не дуже хочуть», – пише активіст.

При цьому не лише відсутність належного сервісу, авіасполучення з Кримом і нестача вагонів є причинами спаду туристів на анексований півострів. Багато хто вирішив не їхати через страх перед близькими воєнними діями.

Туристи просто бояться їхати до Криму, навіть низькі ціни їх уже не приваблюють
Катерина Правдіна

«Сезон прогнозують як у 2014 році, можливо, гірший. Туристи просто бояться їхати до Криму, навіть низькі ціни їх уже не приваблюють», – пише кримчанка Катерина Правдіна.

У Криму масових відмов від зарезервованих на літо номерів немає, стверджують у міністерстві курортів і туризму російського уряду Криму.

Взяти відпустку цього літа планують лише 37% росіян, повідомляє ВЦВГД (ВЦИОМ). Провести відпустку вдома планують 52% росіян, на дачі або садовій ділянці – 39% (на 5% більше, ніж торік). З напрямків найчастіше росіяни обирають анексований Крим – за можливості його відвідали б 24% опитаних, 17% обрали б Краснодарський край Росії. Серед бажаних напрямків респонденти також називали Байкал (14%), Алтай (13%) та Сочі (11%).

До першої п'ятірки найпопулярніших кримських курортів входять Євпаторія, Алушта, Ялта, Саки та Феодосія.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG