Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Путін готується обороняти Крим до останнього». У чому слабкі місця російської оборони у Криму


Росія зводить фортифікаційні споруди на території окупованого Кримського півострова, а пропаганда на підконтрольних Кремлю російських телеканалів намагається переконати кримчан у тому, що Крим є неприступною фортецею. Чи так це? Про ефективність російських фортифікаційних споруд та ймовірну тактику ЗСУ при деокупації півострова Крим.Реалії поговорили з кримчанином, військовим експертом Владиславом Селезньовим.

Російські військові створюють оборонні лінії в Криму, зокрема риють окопи на пляжах, встановлюють «зуби дракона», посилюють військову присутність на півострові. За даними американської газети The Washington Post, журналісти якої проаналізували супутникові знімки Криму компанії Maxar, Росія побудувала в Криму безліч оборонних укріплень, перетворивши Кримський півострів на «одну з найбільш укріплених» територій.

Кількість військових об'єктів у Криму значно зросла з 2014 року, про це свідчать дані української розвідки та журналістів-розслідувачів. 10 травня журналісти проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії опублікували інтерактивну карту окупованого в 2014 році Росією Кримського півострова з 223 діючими, тимчасовими і законсервованими військовими об’єктами Російської Федерації у 10 категоріях із геолокаціями.

Фрагмент мапи військових об'єктів у Криму, скріншот
Фрагмент мапи військових об'єктів у Криму, скріншот

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) неодноразово стверджував, що Україна не зможе деокупувати півострів завдяки фортифікації та формуванню оборони.

Акцент на створенні фортифікаційних споруд, так званої «засічної межі», робили і в Бєлгородській області Росії, де у 2022 році на ці цілі, як повідомляло російське інформагентство ТАСС, витратили майже 10 млрд рублів. Однак ця «засічна межа» не стала перешкодою для військових формувань «Свобода Росії» та «Російський добровольчий корпус», які наприкінці травня 2023 року зайшли на територію Бєлгородської області.

Директор російської програми в Центрі військово-морського аналізу США Майкл Кофман раніше заявив у коментарі для The Washington Post, що Україна навряд чи піде на захоплення Криму «в класичному сенсі», скоріше, вдасться до тактики постійного вимотування російської армії та встановлення вогневого контролю над півостровом.

Путін та його оточення готуються обороняти Крим до останнього

Криманин, військовий експерт Владислав Селезньов у коментарі Крим.Реалії висловив думку, що російські оборонні споруди в Криму не стануть ефективною перешкодою для ЗСУ. Він процитував колишнього командувача військ США в Європі генерала Бена Годжеса, який заявив раніше, що для деокупації Кримського півострова Україні необхідно відрізати лінії постачання регіону Керченським мостом і «сухопутним коридором» через окуповані території, а потім за допомогою високоточного озброєння вражати російські військові бази в Криму.

– За дев'ять років окупації Кримського півострова Росія перетворила його з рекреаційної зони на суцільну військову базу. Журналісти Крим.Реалії знайшли в Криму 223 російські військові об'єкти, але кажуть, що їх може бути до 500. У Криму – виключно висока щільність військових об'єктів РФ. Путін та його оточення готуються обороняти Крим до останнього.

Кримчанин, військовий експерт Владислав Селезньов
Кримчанин, військовий експерт Владислав Селезньов

«Зуби дракона» та окопи на пляжах: «Користі для посилення оборони РФ – жодної»

Аналізуючи інформацію про російські оборонні споруди у Криму, Владислав Селезньов висловив думку, що Росія переоцінює ефективність таких ліній оборони.

Росії не допоможе створення фортифікаційних рубежів та окопів, які вони вирили на пляжах

– Очевидно, що ці об'єкти розкручені медійно, вони висмоктують гроші з російського бюджету, але користі для посилення оборони Російської Федерації немає. Росії не допоможе створення фортифікаційних рубежів та окопів, які вони вирили на пляжах. Вони можуть встановити «зуби дракона» за дурні гроші, але вони не працюватимуть. Ми бачили технології, які використовують українські сили оборони, аби долати ці рубежі.

Раніше українські військові оприлюднили відео, де британський танк Challenger-2 розсуває бетонні протитанкові піраміди.

Експерт пояснює: щоб подібна лінія оборони була ефективною, бетонні тетраедри необхідно встановлювати на загальний фундамент та заривати досить глибоко в землю. У Криму таких робіт не проводили, а отже, кошти витрачені неефективно, стверджує Селезньов. За його словами, у цьому полягає «хороша новина для України».

– Російська корупція, у тому числі в армії РФ – один із вагомих факторів, який допомагає українським силам оборони протягом тривалого часу вести активні бойові дії та знищувати супротивника. Це хороша новина: чим слабший і дезорганізованіший ворог, тим успішнішим буде контрнаступ ЗСУ.

Росія будує в Криму лінію укріплень на Ак-Монайському перешийку, березень 2023 року
Росія будує в Криму лінію укріплень на Ак-Монайському перешийку, березень 2023 року

«Нульова ефективність», на думку Владислава Селезньова, також біля окопів, які російські військові вирили на кримських пляжах.

– Моє дитинство минуло в Криму – радгосп-технікум «Прибережний» між Саками та Євпаторією. Я добре пам'ятаю шторми навесні та восени початку 80-х років, коли морські хвилі долітали до залізничної лінії, що сполучає Євпаторію із Саками. Очевидно, що хвилі Чорного моря здатні зрівняти із землею будь-які інженерні фортифікаційні споруди, що риють на піщаних пляжах у Саках, Євпаторії та далі в бік Чорноморського.

Фортифікаційні споруди РФ на пляжах Криму, село Молочне, Сакський район, 13 травня 2023 року
Фортифікаційні споруди РФ на пляжах Криму, село Молочне, Сакський район, 13 травня 2023 року

Селезньов додав, що Росія витрачає «величезну кількість часу та ресурсів», щоб протистояти ймовірній десантній операції ЗСУ, у тому числі на заході Криму, хоча єдиний великий десантний корабель України «Костянтин Ольшанський» з 2014 року перебуває у російському полоні. На думку експерта, окопи на західному узбережжі Криму не мають сенсу з погляду тактики.

Також невисоко Владислав Селезньов оцінює ймовірну ефективність російських оборонних рубежів, що з'явилися на кримських перешийках. Експерт вказує на те, що ЗСУ немає необхідності штурмувати ці зміцнення, оскільки українські військові, ймовірно, «використовуватимуть свою перевагу в далекобійній високоточній артилерії».

Вони риють окопи не лише на півночі Криму, а й на підступах. Чи допоможе їм це? Я маю сумніви
Владислав Селезньов

– Вони риють окопи не лише на півночі Криму, а й на підступах – Червоний Чабан, район Ставків, і, кажуть, у районі Каланчака та Чаплинки. Чи допоможе їм це? Я маю сумніви. Так, ці укріплення можуть певним чином уповільнити просування ЗСУ, але остаточно вирішити питання закріплення Криму за Російською Федерацією не допоможуть. Якщо, як каже Бен Годжес, знищити Кримський міст і потім послідовно знищувати військові об'єкти РФ на території Криму, Путіну фактично не буде чим захищати півострів.

Супутниковий знімок: окопи в районі адмінкордону між Кримом і Херсонською областю, 13 листопада 2022 року
Супутниковий знімок: окопи в районі адмінкордону між Кримом і Херсонською областю, 13 листопада 2022 року

Раніше заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що обладнання російських укріплень у Криму свідчить про те, що військове керівництво Росії розглядає можливість відступу – відходу військ РФ до дальніх рубежів, зокрема вглиб Кримського півострова.

«Можемо отримати дуже небезпечний прецедент»

Серйозною загрозою для мешканців Криму та південних регіонів Херсонщини Владислав Селезньов називає ситуацію із заводом «Кримський титан» в Армянську. Нагадаємо, Представництво президента України в АР Крим повідомило, що виробничі процеси на заводі порушені до критичного рівня «через скоєний ворогом теракт на Каховській ГЕС і, як наслідок, відсутність води у Північно-Кримському каналі». У відомстві стверджують, що інженерні підрозділи армії РФ закладають вибухівку на заводській та прилеглій території.

Росія заперечує це. Перевірити інформацію не можна через окупацію Криму.

Владислав Селезньов нагадав, що у ГУР МО України неодноразово заявляли, що заводи хімічної промисловості на півночі Криму заміновані російськими військовими.

До зони ризику потраплять південні райони Херсонської області та північні райони тимчасово окупованого Криму

– Це дуже небезпечний фактор, тому що у разі руйнування об'єктів хімічної промисловості на півночі Криму ми можемо отримати дуже небезпечний прецедент: фактично створення зони хімічного ураження. До зони ризику потраплять південні райони Херсонської області та північні райони тимчасово окупованого Криму. У цьому випадку я не дуже сподіваюся на реакцію міжнародних інституцій. На мою думку, єдиний вагомий аргумент – це українські сили оборони, які діють за підтримки учасників клубу «Рамштайн 50+».

Владислав Селезньов висловив сподівання, що Україна за допомогою міжнародних партнерів зможе покласти край спробам Росії вести агресивну політику, в тому числі у Чорному морі, де вона загрожує безпеці не лише України, а й усіх причорноморських країн.

– Настав час покласти цьому край, реакція має бути дуже жорсткою. Очевидно, що ми матимемо проблеми, поки не буде знищено бойову міць армії Російської Федерації. Це можна бачити на прикладі ситуації у Чернігівській, Сумській, Харківській областях, які вже давно звільнені від окупантів, але їхні жителі досі страждають від російських артилерійських, ракетних, мінометних обстрілів.

Наприкінці квітня 2023 року президент України Володимир Зеленський висловив упевненість, що ЗСУ звільнять окупований Крим.

«Вони зараз там окопи риють, перерили весь пляж, хоча вчора казали, що це буде туристичний центр... Вони тікатимуть із Криму і тікатимуть швидше, ніж із Донбасу. Вони навіть не уявляють, що як тільки ми дійдемо до першого села у Криму, ви побачите, як люди вийдуть на вулиці і гнатимуть цю «владу» з Криму. Так і буде», – наголосив глава української держави.

Результати опитування, проведеного у березні 2023 року Київським міжнародним інститутом соціології, говорять про те, що понад 60% українців підтримують спробу військового звільнення Криму – навіть якщо це означатиме тривалішу війну з РФ та зменшення допомоги Заходу.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Олена Юрченко

    Кримська журналістка, радіоведуча. Жила і працювала в Керчі, залишила Крим після російської анексії півострова в 2014 році. Редакторка Крим.Реалії з 2014 року. Ведуча авторської програми «Міські історії» на Радіо Крим.Реалії. Авторка серії публікацій про Крим і міжнародну реакцію на анексію півострова. Учасниця програми медіа-партнерства UMPP з радіокомпанією KSGF (Спрінгфілд, Міссурі, США). Викладачка кафедри мультимедійних технологій і медіадизайну Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Співавторка посібника з інформування та комунікації «Інформаційна азбука для неурядових організацій».

XS
SM
MD
LG