Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Ракетний обстріл Севастополя. Що сталося на пляжі та до чого тут російське ППО?


Пляж Учкуївка в анексованому Севастополі. Крим, архівне фото
Пляж Учкуївка в анексованому Севастополі. Крим, архівне фото

У неділю 23 червня на севастопольському пляжі Учкуївка внаслідок збиття українських ракет російськими системами ППО загинули та отримали поранення відпочивальники. Севастопольці звинувачують російську владу міста у відсутності сповіщення про повітряну тривогу, а ті заявляють про терористичний акт. У тому, звідки стріляли російські військові та що збили, розбиралися Крим.Реалії.

На Північній стороні Севастополя розташований піщаний пляж Учкуївка. Свою назву він отримав від невеликого села Уч-куй, що існував на морському узбережжі з часів Середньовіччя. Довжина пляжу – близько півтора кілометра, а ширина сягає кількох десятків метрів. Уздовж частини пляжу обладнано набережну, а поряд із пляжем у грудні 2019 року відкрито парк «Учкуївка».

Пляж Учкуївка в анексованому Севастополі. Крим, архівне фото
Пляж Учкуївка в анексованому Севастополі. Крим, архівне фото

Хронологія

У неділю вдень про гучні вибухи, які було чути від Євпаторії до Севастополя, повідомили місцеві Telegram-канали. У повітрі спостерігалися сліди від ракет російської протиповітряної оборони та хмарки вибухів. На Північному боці Севастополя фіксувалося задимлення.

Жителі повідомляли про гучну стрілянину з великокаліберних кулеметів і потужні вибухи в повітрі. Сигнал повітряної тривоги у місті не вмикали.

Через пів години російський глава Севастополя Михайло Развожаєв повідомив у своєму Telegram-каналі, що відбиття ракетної атаки заверлишося: «За попередньою інформацією, 5 повітряних цілей знищено в небі над акваторією. Але уламки збитих цілей впали у прибережній зоні».

Він уточнив, що, за попередньою інформацією рятувальної служби, в районі Учкуївки 12 осіб, включаючи двох дітей, отримали осколкові поранення, а в Любимівці за попередньою інформацією осколкові поранення отримали ще дві людини. Развожаєв поінформував, що на території одного із садових товариств на Північній стороні через падіння осколків ракети сталося невелике загоряння житлового будинку, а в районі пансіонату «Лазурь» горить ліс на території 150 кв м.

У цей же час у пабліках з'явилися повідомлення, що на Північну сторону міста поїхали десятки автомобілів швидкої допомоги. Развожаєв повідомив, що загинуло двоє мирних жителів, один з них – дворічна дитина, а кількість тих, хто звернувся за медичною допомогою, зросла до 22 осіб.

У Telegram-каналах почали з'являтися відео того, що відбувається на пляжі в Учкуївці: у перші хвилини після падіння уламків відпочивальники на пляжі намагаються самі реанімувати постраждалих. Інші тим часом зустрічали медиків.

Telegram-канал SHOT із посиланням на очевидців написав, що «найсильніше постраждали люди, які в момент удару купалися в морі та були неподалік від води. Більшість дістали поранення ніг. Дехто не встиг навіть вибігти з моря».

Telegram-канал «Крымский ветер» опублікував відео з наслідками падіння уламків на околицях пляжу Учкуївка. На записі видно пошкоджені уламками автомобілі, розбиті шибки дачних будиночків і невеликі вирви в асфальті.

Серед загиблих внаслідок падіння уламків під час роботи ППО РФ по ракеті, що летіла в Севастополі, виявилася 9-річна дочка заступника мера російського Магадана Олега Авер'янова. Про це повідомив голова Магадана Юрій Гришан. Згідно з повідомленням російського чиновника, дівчинка перебувала з батьками на пляжі в Учкуївці.

Увечері Михайло Развожаєв уточнив інформацію про постраждалих: загинуло четверо людей, зокрема двоє дітей; за медичною допомогою звернулася 151 особа, госпіталізовано 82.

Вночі до Севастополя літаком російського МНС прибула бригада медиків-фахівців. Вранці вирішувалося питання про перевезення близько 20 поранених на лікування до Москви.

24 червня російська влада Севастополя оголосила днем жалоби в місті. Також у Севастополі з 23 червня і до особливого розпорядження було оголошено режим надзвичайної ситуації.

Реакція громадськості

Насамперед, севастопольці звернули увагу, що в місті під час обстрілу не лунав сигнал повітряної тривоги.

«Чому не увімкнули сирену і люди залишалися на пляжі? Чому збивали ракети над пляжем? Це, виходить, ракети через увесь Крим пролетіли! – Запитує Яна Біленька в групі «Подслушано в Севастополе» соцмережі «Вконтакте».

«Сирени мають бути. І вночі, і вдень, і в робочий день, і у свято. Так, багато хто напише, що сирена не врятує, можливо. Але, коли починає вити сирена, ... підсвідомо спрацьовує ефект самозахисту. Я за сирени», – пише Олена Ставничук у групі «Северная сторона Севастополя».

«Підпишіть петицію, щоб недбалість з боку Развожаєва та посадових осіб більше не повторилася і ми могли своєчасно знати про загрози життю і здоров'ю», – ставить питання руба Андрій Цивілєов у товаристві «Черный список Севастополь» соцмережі «Вконтакте».

Скриншот повідомлення у спільноті «Черный список Севастополь» соцмережі «Вконтакте»
Скриншот повідомлення у спільноті «Черный список Севастополь» соцмережі «Вконтакте»

Є й такі, хто критикує дії російських військових, які збили ракету прямо над пляжем.

«А чому ніхто не ставить запитання нашим військовим? Добре відпрацювали, вони ні себе захистити не можуть, ні людей, щоразу прильоти, навіщо вони тоді?» – цікавиться Михайло Федотов.

У севастопольських Telegram-каналах також з'явилися пропозиції встановити біля пляжів бетонні укриття, як у Бєлгороді. Про це пише Telegram-канал «ЧП/Севастополь».

Скриншот повідомлення в Telegram-каналі «ЧП/Севастополь»
Скриншот повідомлення в Telegram-каналі «ЧП/Севастополь»

Звіт ISW та Міноборони РФ

Російські військові блогери критикують Міноборони РФ і російську владу в Криму за те, що вони не змогли запобігти удару по Севастополю 23 червня і належним чином захистити цивільне населення, йдеться в новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики зазначають, що владу РФ критикують за те, що вона не використовувала сирени повітряної тривоги для попередження цивільних про небезпеку.

«Кілька російських військових блогерів критикували свою владу за те, що вона не виявила і не знищила всі ракети до того, як вони долетіли до Севастополя, а також за те, що вони не змогли побудувати укриття біля пляжу», – стверджують в ISW.

Відео та фото свідчать про те, що російські війська розміщують військову техніку поряд із цивільними об'єктами у Криму з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, зазначили в Інституті. За даними експертів, російська влада безвідповідально заохочувала російський туризм в анексованому Криму, хоча Міноборони РФ продовжує використовувати півострів як тиловий район для військових операцій.

«Російські військові, ймовірно, цілеспрямовано розміщують законні військові цілі поблизу цивільних районів у Криму, намагаючись стримати українські удари», – йдеться у звіті.

Варто відзначити практично синхронне зміщення акцентів у російських державних ЗМІ та проросійських каналах у висвітленні подій на Учкуївці.

Приблизно через дві години після перших вибухів на околицях Севастополя Telegram-канали почали писати про «терористичний акт». З місцевих чиновників про це першим написав заступник російського глави міста Олександр Кулагін.

Міністерство оборони РФ назвало те, що сталося, «терористичною атакою київського режиму». Перша версія пресрелізу відомства не дозволяла зробити висновок про навмисну атаку на пляж. У другому повідомленні вже вказувалося, що відповідальність за навмисний ракетний удар по мирних жителях Севастополя несе насамперед Вашингтон, який поставив цю зброю в Україну, а також київський режим, з території якого цей удар було завдано», зазначає портал «Агентство».

Спочатку російські чиновники, ЗМІ і Telegram-канали заявляли про ураження людей на пляжі уламками ракети, що впали, пізніше стали говорити виключно про касетні вражаючі елементи ATACMS.

Ведуча російського «Первого канала» в підводці до сюжету про падіння ракети ATACMS на пляж залишила тільки ту частину релізу, в якій йдеться про відповідальність Вашингтона.

У коментарі речниці МЗС РФ Марії Захарової йдеться, що «навідником та ідейними натхненниками» обстрілу «є натовці у всій своїй сукупності».

Що збили над Учкуївкою?

Міністерство оборони РФ у своєму релізі стверджує, що було здійснено атаку оперативно-тактичними ракетами ATACMS, спорядженими касетними бойовими частинами.

«Під час відбиття терористської атаки черговими силами ППО чотири американські ракети ATACMS були збиті. Ще одна ракета внаслідок дії засобів ППО на кінцевій ділянці відхилилася від траєкторії польоту з підривом бойової частини у повітрі над територією міста», – стверджує відомство.

Запуск ATACMS. Ілюстративне фото
Запуск ATACMS. Ілюстративне фото

З версією «підриву бойової частини в повітрі» не згодні не лише військові фахівці, а й навіть провоєнні російські блогери.

«Щодо Севастополя, думаю, били по аеродрому. ATACMS застосовується або по аеродромах з технікою, або по базуванню систем ППО, С-300 або С-400. Думаю, ракету збили чи відпрацювала позаштатно. Якби БЧ штатно розкрилася над пляжем, там були б сотні загиблих, ATACMS – страшна річ. Не здивуюся, якщо виявиться, що наша ракета ППО впала», – написав російський провоєнний блогер Роман Сапоньков.

Сапоньков практично відразу свій пост видалив, але він залишився в архіві сервісу TGstat.

Про те, що метою запущених з материкової України ракет міг бути аеродром «Бельбек», робили припущення багато севастопольців, а також ЗМІ та Telegram-канали. Від пляжу Учкуївка до аеродрому «Бельбек» по прямій 4,5 км. Аеродром розташований на околиці селища Любимівка, де, як стверджувала російська влада Севастополя, уламки поранили двох людей.

Пляж Учкуївка в анексованому Севастополі. Крим, архівне фото
Пляж Учкуївка в анексованому Севастополі. Крим, архівне фото

Український блогер Іван Яковина на своїй сторінці у Facebook розповів, що внаслідок удару балістичними ракетами ATACMS по севастопольській авіабазі «Бельбек» було знищено щонайменше одну РЛС «Небо-М».

«Цей дорогий і рідкісний радар використовується для виявлення та відстеження траєкторії якраз балістичних ракет на великих висотах. Тобто його знищило те, проти чого «Небо-М» покликаний був боротися», – написав він без зазначення джерела своєї інформації.

Обурення севастопольців, що ракети збивали над пляжем, пояснює точка розташування російської ППО. Раніше її геолокував український проєкт Dnipro | OSINT з Гарбузом». Позиція, на якій, ймовірно, розташовується ЗПРК «Панцир-С1», розміщена в точці з координатами 44.64607796909713, 33.56417512910985 – за 2 км на схід від пляжу Учкуївка.

Про те, що ракетами стріляв саме «Панцир-С1» з посиланням на свої джерела пише «Крымский ветер». Запитання викликають і опубліковані фотографії залишків ракет.

Російські пабліки стверджують, що це уламки американських ракет ATACMS. З цим не погоджується український військовий експерт Олександр Коваленко.

«Поки що рано поспішати з висновками, але це точно не ATACMS, а більше схоже на ЗУР 9М330 ЗРК Тор-М2. Застосовувати ЗРК Тор-М2 для перехоплення балістичної ракети – нерозумно і безглуздо. У свою чергу, якщо ракета не справляється із завданням, спрацьовує система її самознищення. Не виключено, що ракета, яка не перехопила повітряний об'єкт, самознищилася прямо над головами «відпочивальників» на Учкуївці», – стверджує він, пославшись на власний аналіз доступних фото.

«Дослідивши питання ще раз, ми можемо зробити висновок, що залишки ракети більше схожі на ракети 9М331 (інше положення закрилків на носовій частині), такими споряджають ЗУР ТОР М2У, пісочний колір на ободі біля закрилків може свідчити про те, що вироблялася ця ракета на експорт до країн Близького Сходу (саме в такому кольорі РФ презентує подібні ракети на військових виставках)», – пише дослідницький проєкт OsintFlow.

Радіус дії подібних ракет, за всього бажання умисного обстрілу, не дозволяє це зробити з неокупованої території України, роблять висновок дослідники.

Українські військові до моменту написання цієї статті завданого удару не коментували. Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк повідомив на своєму офіційному Telegram-каналі, що Крим є «великим військовим табором» з безліччю цілей, які російська влада намагається «прикривати» цивільним населенням.

«У Криму немає і не може бути жодних «пляжів», «туристичних зон» та інших фіктивних ознак «мирного життя». Крим – це безумовно окупована Росією чужа територія, де йдуть бойові дії, триває повномасштабна війна. Та сама війна, яку розв'язала Росія виключно з геноцидною та загарбницькою метою», – наголосив радник голови ОПУ.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG