Доступність посилання

ТОП новини

Через гуманітарний коридор, Росію чи треті країни. Якими маршрутами можна виїхати з Криму на материкову Україну


Пункт пропуску на польсько-українському кордоні «Медика-Шегіні», квітень 2017 року. Ілюстративне фото
Пункт пропуску на польсько-українському кордоні «Медика-Шегіні», квітень 2017 року. Ілюстративне фото

З квітня 2022 року в прикордонних районах Криму запроваджено підвищений («жовтий») рівень терористичної небезпеки. Про це заявляв російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов). Починаючи з серпня 2022 року, в Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму. У вересні 2023 року віцепрем'єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук закликала українців, які перебувають на території Криму, залишити його та «перечекати деокупацію півострова на підконтрольній території або у третіх країнах». Пізніше Верещук заявила, що кількість охочих виїхати з тимчасово окупованих територій зросла, особливо з Криму. Вона наголосила, що ці території є «фактичною чи потенційною зоною бойових дій».

Інформація про маршрути, вимоги щодо перетину кордонів може змінюватися. Крим.Реалії публікують інформацію, актуальну на даний момент, і просять стежити за змінами самостійно. Також за індивідуальною консультацією можна звернутися до правозахисних організацій.

Крим.Реалії розповідають про найпоширеніші маршрути повернення з Криму на материкову Україну.

Гуманітарний коридор Колотилівка-Покровка

Між російським пунктом пропуску «Колотилівка» (Бєлгородська область) та українським «Покровка» (Сумська область) діє єдиний прямий прикордонний перехід з Росії в Україну.

Що слід враховувати під час вибору цього маршруту?

Перехід гуманітарним коридором Колотилівка-Покровка – пішохідний. Дістатися села Колотилівка з Криму можна автомобілем по тимчасово окупованим територіям Херсонської, Запорізької та Донецької областей. Кінцевий пункт – Російська Федерація, Бєлгородська область, пункт пропуску «Колотилівка».

Правозахисники звертають увагу на те, що протягом цього шляху будуть російські КПП та блокпости, тому потрібно бути готовим до обшуків і допитів та подбати про власну безпеку.

Потрібно дотримуватися низки порад з безпеки. Насамперед, це стосується вашого телефону
Анастасія Калініна

«Якщо людина живе в Криму, має зв'язки з підконтрольною уряду України територією, потрібно дотримуватися низки порад з безпеки. Насамперед, це стосується вашого телефону: щоб вони не знайшли там інформацію, що компрометує вас», – розповіла Крим.Реалії юристка ГО «КримSOS» Анастасія Калініна.

Ще один шлях виїзду з півострова на територію Російської Федерації – через Керченський (Кримський) міст. Однак через часті атаки на міст російська влада Криму періодично перекриває на ньому рух. За можливістю проїзду через міст можна стежити у телеграм-каналах, які оприлюднюють актуальну інформацію.

Пошкоджена ділянка дороги на Керченському мосту після удару по ньому, 17 липня 2023 року. Скріншот з відео
Пошкоджена ділянка дороги на Керченському мосту після удару по ньому, 17 липня 2023 року. Скріншот з відео

Обираючи шлях на материкову Україну через пункти пропуску гуманітарного коридору Колотилівка-Покровка, слід врахувати, що, можливо, доведеться шукати нічліг у населених пунктах поруч, кажуть експерти.

Тут доводилося людям їхати і залишатися на кілька днів, а то й більше
Ескендер Барієв

«Говорити про те, що він (пункт пропуску «Колотилівка» – КР) працює за чітким графіком, що все можна передбачити або що там не буде жодних черг, ми не можемо. Тут доводилося людям їхати і залишатися на кілька днів, а то й більше – у найближчих населених пунктах Росії. Там [потрібно] винаймати квартири, щоб перечекати, коли відкриється [гуманітарний коридор] Колотилівка-Покровка», – повідомив Крим.Реалії Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру.

Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру
Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру

Які документи потрібні для проходження українського кордону? Підійдуть будь-які українські документи, зокрема прострочені.

За умов успішного перетину російсько-українського кордону в пункті пропуску «Покровка» (Сумська область) для українських громадян працюють пункти прийому, де можна відпочити, отримати медичну та гуманітарну допомогу, а також всю необхідну інформацію для подальшого пересування. Про це заявила віцепрем'єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

Ірина Верещук, віцепрем’єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Ірина Верещук, віцепрем’єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

До Сум можна доїхати за допомогою місцевих перевізників. За словами Верещук, далі із Сум до Києва щодня ходить безкоштовний евакуаційний потяг. Ті громадяни України, які вирішать виїхати з Кримського півострова на підконтрольну Україні територію, зможуть розраховувати на допомогу, яку виплачують внутрішньо переміщеним особам.

Пункт на кордоні з Російською Федерацією, де зупиняються люди після перетину кордону. Сумська область, 2023 рік
Пункт на кордоні з Російською Федерацією, де зупиняються люди після перетину кордону. Сумська область, 2023 рік

Через Білорусь

Мокрани – Доманове – пішохідний гуманітарний коридор на кордоні з Білоруссю, що працює на пропуск українських громадян на територію України.

Розташований пропускний пункт «Мокрани» в однойменному містечку Брестської області Білорусі. Український пропускний пункт «Доманове» розташований у Волинській області. Звідти найближче українське місто – Ковель. Дорога туди з Доманового може зайняти 1-2 години автомобілем.

Які документи потрібні для проходження українського кордону? Підійдуть будь-які українські документи, зокрема прострочені.

Паспорт громадянина України, ілюстративне фото
Паспорт громадянина України, ілюстративне фото

Що слід враховувати під час вибору цього маршруту?

Між Білоруссю та Росією як такого немає, але там також є пункти пропуску
Анастасія Калініна

За наявності російського паспорта, виданого в Криму, потрапити до Білорусі через РФ не складно, кажуть правозахисники.

«Важливо пам’ятати, що кордону між Білоруссю та Росією як такого немає, але там також є пункти пропуску… У них такі ж [суворі] заходи безпеки, вони так само [підозріло] ставляться до громадян України, які їдуть з окупованих територій», – повідомила в коментарі Крим.Реалії Анастасія Калініна.

Через треті країни

Виїхавши з Криму на територію Російської Федерації, для повернення на материкову Україну громадяни України можуть обрати маршрут через треті країни – найближчі до Росії. Експерти кажуть, що одні з найпопулярніших напрямків – через Грузію, Вірменію, Туреччину та Казахстан.

До Грузії можна в'їхати наземним способом за наявності внутрішнього російського паспорта – жодних віз не потрібно.

«Далі особа, якщо у неї немає українського паспорта або він недійсний, немає закордонного паспорта або він теж недійсний, звертається до консульської установи України в Грузії та оформляє такий документ – посвідчення особи на повернення в Україну, що підтверджує його особу та дає право повернутися на територію України», – каже Анастасія Калініна.

Прикордонний перехід «Казбегі – Верхній Ларс» між Росією та Грузією
Прикордонний перехід «Казбегі – Верхній Ларс» між Росією та Грузією

Посвідчення особи на повернення в Україну видається консульськими установами України в різних країнах.

Потрапити до Туреччини з Росії можливо лише авіасполученням, тому тут знадобиться російський закордонний паспорт. У Туреччині також варто звернутися до українського консульства, кажуть експерти.

«Я знаю, що в Туреччині українське консульство активно і багатьом людям допомагало на підставі українських документів отримувати українські закордонні паспорти», – поділився інформацією з Крим.Реалії Ескендер Барієв.

У Казахстані фактично найдешевше перебувати деякий час, ніж десь у Туреччині чи Грузії
Анастасія Калініна

За російськими документами, без візи з Російської Федерації можна дістатися Казахстану.

«У нас було багато випадків, коли сім'ями виїжджали до Казахстану і там уже оформляли чи посвідчення особи на повернення в Україну, чи зверталися до нас (в організацію «КримSOS» – КР), щоб ми допомагали з оформленням дітям свідоцтв про народження, щоб вони могли їхати далі до країн Європи. У Казахстані фактично найдешевше перебувати деякий час, ніж десь у Туреччині чи Грузії», – прокоментувала Анастасія Калініна.

Черга машин на російській стороні перед пунктом пропуску на територію Казахстану. Челябінська область, 27 вересня 2022 року
Черга машин на російській стороні перед пунктом пропуску на територію Казахстану. Челябінська область, 27 вересня 2022 року

Повернутися в Україну

Повернутися безпосередньо на територію материкової України зараз можливо лише наземним способом. Для цього потрібно дістатися сусідніх з Україною країн. Там працюють пункти пропуску через державний кордон – як для пішого проходження, так і автомобілем чи потягом.

«Це може бути і Угорщина, хоча її, мабуть, я не рекомендував би. А от Польща, Румунія, Молдова – це абсолютно не проблема», – каже Ескендер Барієв.

У Молдові також працює консульство України. Там також можна отримати посвідчення особи
Анастасія Калініна

Один із найпопулярніших маршрутів – через Молдову, кажуть правозахисники.

«У Молдові також працює консульство України. Там також можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну. І вже тоді з Молдови є пункт пропуску на Вінниччину, де можна проїхати, і людина потрапляє на територію України. Ми мали багато прикладів, коли саме таким шляхом виїжджали. Тобто [проїжджали] Крим, Росію, Грузію, Молдову, а потім в'їжджали на територію України на кордоні з Вінницькою областю», – повідомила Анастасія Калініна, юристка «КримSOS» у коментарі Крим.Реалії.

Також ті, хто наважився виїхати з Криму, можуть скористатися докладною інформацією, яку підготували у Представництві президента України в Автономній Республіці Крим – набором пам'яток «Як виїхати з Криму» та довідкою «Як виїхати з тимчасово окупованого Криму».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG