Доступність посилання

ТОП новини

Кримського вина на всіх не вистачить? Чому в Криму подорожчав виноград


Збір винограду технічних сортів для виготовлення вина на винограднику в Алушті, Крим, 2019 рік
Збір винограду технічних сортів для виготовлення вина на винограднику в Алушті, Крим, 2019 рік

У Криму після введення заборони на використання імпортного виноматеріалу для виробництва вина різко подорожчав виноград. Як повідомляє російська газета «КоммерсантЪ», оптові ціни піднялися з 60 рублів до 150 рублів за кілограм, при цьому учасники ринку не виключають подальшого подорожчання сировини при зниженні врожаю.

У Мінсільгоспі Росії стверджують, що ціни на виноград «визначаються продавцем і покупцем і залежать від безлічі факторів, зокрема від якісних характеристик, сорту, періоду закупівлі», а збільшення попиту на виноград «було очікуваним після ухвалення галузевого закону».

Чому подорожчав виноград у Криму? Як це вплине на вартість кримського вина? Чи знизиться попит на кримське вино та що вибере споживач?

Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Кримське питання» обговорюють ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: ексміністр палива й енергетики України Іван Плачков та кримський виноградар, колишній співробітник Інституту виноградарства і виноробства «Магарач» Тагір Рамазанов.

Заборона на використання імпортного виноматеріалу для виробництва російського вина спричинила очікувані наслідки, пише російське видання «КоммерсантЪ»: оптові ціни для виноробів у Криму піднялися з 60 рублів до 150 рублів, у Краснодарському краї Росії ціни зросли від 60-70 до 100 рублів за кілограм. Учасники ринку не виключають подальшого подорожчання сировини, це може залежати від цьогорічного врожаю.

Причиною зростання цін на виноград у виданні називають набуття чинності в червні 2020 року російським законом про виноградарство та виноробство. Цей закон забороняє називати вином продукцію, виготовлену з використанням імпортного виноматеріалу, тому виробники прагнуть закупити виноград у Росії та анексованому нею Криму. Законопроєкт «Про виноградарство та виноробство в Російській Федерації» публічно підтримав генеральний директор МИА «Россия сегодня», телеведучий Дмитро Кисельов, який займається виноробством у Криму.

Генеральний директор МІА «Россия сегодня», російський телеведучий Дмитро Кисельов
Генеральний директор МІА «Россия сегодня», російський телеведучий Дмитро Кисельов

У 2019 році Кисельов очолив раду некомерційної організації «Союз виноградарів та виноробів Росії», змінивши на цій посаді російського бізнес-омбудсмена Бориса Титова.

Через століття у Росії нова спроба. Новий законопроєкт про розвиток виноградарства та виноробства в Росії дає зараз такий шанс
Дмитро Кисельов

Коментуючи це, Титов сказав: «Дмитро Костянтинович Кисельов сам винороб, у Коктебелі виготовляє шампанське, самі розумієте його можливості на телебаченні».

«В умовах створення галузі на нових принципах для мене це дуже відповідальна справа. Ідея ‒ продовження лінії князя Іллі Сергійовича Голіцина: запропонувати Росії та світу з наших виноградників, як говорив князь, «чисте вино». Через століття у Росії нова спроба. Новий законопроєкт про розвиток виноградарства та виноробства в Росії дає зараз такий шанс», ‒ сказав Кисельов, коментуючи своє призначення російському інформагентству «РИА Новости».

Припинити пити «бормотуху» та «шмурдяк» закликав Дмитро Кисельов у своєму фільмі «Досить труїти народ. Кіно про вино»:

«Зараз час переосмислити те, що колись зірвалося ‒ перестати пити «бормотуху» або те, що в Криму презирливо називають «шмурдяк», а в Краснодарському краї ‒ «бурдоміцин». Досить труїтися й обманювати себе, й називати не вино ‒ вином».

У російському міністерстві сільського господарства стверджують, що ціни на виноград залежать від безлічі факторів, зокрема від якісних характеристик, сорту, періоду закупівлі тощо, а збільшення попиту на російський виноград було очікуваним після ухвалення галузевого закону «Про виноградарство та виноробство».

За словами директора Асоціації виноградарів та виноробів «Севастополь» Олександра Рибченка в коментарі «РИА Новости Крым», ціни на вино очікувано ростуть слідом за цінами на матеріали, які використовують при його виготовленні. Так, наприклад, деревина та залізо, які господарства закуповують для обладнання опор на виноградниках, подорожчали утричі.

Ми (кримські винороби)тим часом ‒ під санкціями й змушені працювати без імпорту: для нас відкритий тільки внутрішній російський ринок
Олександр Рибченко

«Європа послабила коронавірусні обмеження, відкрила кордони, і російські металургійні та деревообробні підприємства, які були закриті в пандемію, тут же встановили ціни, порівнянні з експортними. Про це і президент (президент Росії Володимир Путін ‒ КР) говорив під час нещодавньої прямої лінії. А ми тим часом ‒ під санкціями й змушені працювати без імпорту: для нас відкритий тільки внутрішній російський ринок. Тому в Криму може бути навіть серйозніша ситуація з цінами, ніж на материковій частині (у сусідній Росії ‒ ред.)», ‒ сказав Рибченко.

За його словами, зараз у середньому вартість пляшки кримського вина у великих господарствах, орієнтованих на опт, варіюється від 300 до 2000 рублів, тоді як у приватних виноробнях ціна може стартувати від 3000 рублів. І подальше зростання цін визначатиметься самостійно кожним виробником ‒ виходячи з того, наскільки подорожчало вирощування винограду в кожному конкретному випадку.

Виноград, вирощений у Криму, вересень 2016 року
Виноград, вирощений у Криму, вересень 2016 року

Коливання цін на виноград може залежати як від законодавчих чинників, так і від місцевих природних умов, розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков.

Виноробство потребує сучасного обладнання, яке, переважно, виготовляється у Франції, Італії, Німеччині ‒ це теж витрати, закладені в ціну товару
Іван Плачков

‒ У 2019-2020 роках на півдні України була посуха, врожаю практично не було, з'явився дефіцит, і ціна на виноград зросла. Цей рік вже кращий. Окрім того, виноробство потребує сучасних технологій, сучасного обладнання, яке, переважно, виготовляється у Франції, Італії, Німеччині ‒ це теж витрати, закладені в ціну товару. Тому ціна залежить від безлічі факторів.

На його думку, проблема полягає в різних факторах, і вирішити її кардинальним способом неможливо, і тут велику роль має думка споживача: якщо не купуватимуть неякісне вино, то його не вироблятимуть. Але держава зобов'язана контролювати якість вина ‒ або на державному рівні, або перейняти досвід Західної Європи, де створюють асоціації, які самі контролюють якість продукції.

Винний фестиваль у Коктебелі, Крим 2017 рік
Винний фестиваль у Коктебелі, Крим 2017 рік

Водночас, на думку Івана Плачкова, дієвим методом контролю може бути ситуація, коли держава вирішує: якою має бути мінімальна вартість пляшки вина.

В Україні неймовірними темпами зростає культура вживання вина, з'явилося багато крафтових виноробів із невеликим обсягом виробництва, є і флагмани, і водночас є великий імпорт вина
Іван Плачков

‒ Наприклад, держава може ухвалити рішення про мінімальну вартість пляшки вина від 120 гривень. Відповідно, тим, хто робить неякісне вино, стане невигідно виготовляти продукт, оскільки люди все одно не куплять погане вино за 130-150 гривень. А якщо, наприклад, мінімальна ціна ‒ 50 гривень, то зробили неякісне вино ‒ і його продають за 60 грн. Є й такий механізм. Проте, в Україні неймовірними темпами зростає культура вживання вина, з'явилося багато крафтових виноробів із невеликим обсягом виробництва, є і флагмани, і водночас є великий імпорт вина. Імпорт іде якісний, але це масовий випуск, і ціни на це вино не дають українським виробникам підіймати вартість своєї продукції.

Комерційний директор однієї з найдавніших у Криму винарень на південному сході півострова Євген Слободенко в коментарі «РИА Новости Крым» повідомив, що пандемія, окрім іншого, зумовила дефіцит товарів на ринку пакування. Зокрема, зростання собівартості гофрокартону, який через постачальників привозили з Європи, встиг досягти 40 відсотків. Зросли ціни й на компоненти для друкарні, які прив'язані до курсу євро (після чотирьох відсотків у 2020 році тут фіксувалося зростання до 12 відсотків у 2021 році). І, на додаток до всього, не на користь кінцевої вартості кримського вина зіграв неврожай через торішню посуху, сказав Слободенко:

«У нашій зоні ми не добрали 30% врожаю. І, наскільки мені відомо, така ситуація була не тільки у нас, а багато де в Криму, і Краснодарський край теж постраждав».

Збір винограду в Криму, жовтень 2015 року
Збір винограду в Криму, жовтень 2015 року

Кримський виноградар, колишній співробітник Інституту виноградарства та виноробства «Магарач» Тагір Рамазанов в ефірі Радіо Крим.Реалії висловив думку, що погода не вплинула на врожайність винограду в Криму. Водночас, за його словами, сировини недостатньо.

Думаю, цього року після опадів буде урожай навіть вищим. Можливо, якість постраждає, але спекотні дні дають шанс на хорошу якість
Тагір Рамазанов

‒ У 2019 році в Криму було зібрано 100 тисяч тонн винограду, у Севастополі ‒ майже 22 тисячі тонн. У 2020 році в Криму ‒ 99,5 тисячі тонн, у Севастополі приблизно 20 тисяч. Різниці великої немає, думаю, цього року після опадів буде урожай навіть вищим. Можливо, якість постраждає, але спекотні дні дають шанс на хорошу якість. Східні регіони більше постраждали, але опадів достатньо, щоб отримати якісний продукт.

Водночас експерт зазначає, що після запровадження нового законодавства, в анексованому Криму збільшився попит на виноград для виробництва вина. Тому зараз зростає ціна як на виноград, так і на вино.

(Текст підготувала Інна Аннітова)

XS
SM
MD
LG