Доступність посилання

ТОП новини

«Критикував і висміював владу». Кримчанина заарештували після сатири про Росію


Ялтинець Олександр Савицький, 1 квітня 2013 року
Ялтинець Олександр Савицький, 1 квітня 2013 року

У Ялті російські силовики затримали місцевого жителя Олександра Савицького. Його звинуватили у пропаганді нацистської символіки та заарештували на 10 діб. Z-пабліки називають ялтинця проукраїнським агентом, який чекає у Криму на прихід Збройних сил України. Правозахисники вбачають у його справі ознаки політичного переслідування. Хто такий Олександр Савицький та чому він опинився в суді, з'ясовували Крим.Реалії.

Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, анексований Крим накрила хвиля переслідувань за найменші прояви антивоєнних чи проукраїнських поглядів. 23 січня озброєні силовики прийшли за ялтинцем Олександром Савицьким, який критикує російську владу в Криму.

«На підлогу, с*ко, на підлогу!»

Оперативні кадри затримання Олександра Савицького опублікував Telegram-канал «Крымский СМЕРШ» провоєнного блогера Олександра Таліпова.

Стоп-кадр оперативного відео затримання ялтинця Олександра Савицького російськими силовиками 23 січня 2024 року
Стоп-кадр оперативного відео затримання ялтинця Олександра Савицького російськими силовиками 23 січня 2024 року

На них кілька озброєних людей у формі ОМОНу в балаклавах вриваються до помешкання Олександра Савицького з криками: «Двері відчиняємо! На підлогу, с*ко, на підлогу, бл*ь! Руки, бл*ь!».

Вони заламують руки беззбройній людині, яка вийшла їм назустріч і кладуть її на підлогу. Потім запитують прізвище.

«Савицький. Не ламайте руку», – відповідає людина на підлозі.

На тлі того, що відбувається, звучить голос матері ялтинця. Силовики кажуть: «Все нормально, поліція. Не хвилюйтеся, зайдіть у кімнату».

На іншому відео оперативники виводять Олександра Савицького з машини і під руки ведуть у відділок поліції.

Російські силові відомства офіційно не повідомляють про це затримання та переслідування ялтинця.

«Вночі можуть постукати у двері»

За версією Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ», Олександра Савицького затримали, оскільки він у соцмережах «активно дискредитував армію Росії, ображав президента Росії, заперечував територіальну цілісність країни, чекав на прихід ЗСУ, публікував нацистські гасла».

Ялтинець Олександр Савицький, 1 березня 2013 року
Ялтинець Олександр Савицький, 1 березня 2013 року

Крим.Реалії вивчили сторінки Олександра Савицького в соцмережах і з'ясували, що після російської анексії Криму він публікував у соцмережах безліч постів та фотографій із критикою й сатирою щодо Росії та її влади. Наприклад, він прямо заявляв, що Ялта в російських реаліях схожа на пекло.

Пост ялтинця Олександра Савицького у соцмережі «Одноклассники» про ситуацію в курортному місті після приходу Росії
Пост ялтинця Олександра Савицького у соцмережі «Одноклассники» про ситуацію в курортному місті після приходу Росії
Слава Україні! Героям слава! Дуже хотів би написати більше, але розумію, що вночі можуть постукати у двері
Олександр Савицький

Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, ялтинець підтримав український народ і припустив, що за це йому можуть «постукати у двері».

«Слава Україні! Героям слава! Дуже хотів би написати більше, але розумію, що вночі можуть постукати у двері. Втім, я на цю «послугу» давно заслужив, як будь-який антифашист, який перебуває на контрольованій Росією території», – написав Олександр Савицький у соцмережах.

На цей пост посилається «Крымский СМЕРШ», заявляючи про поширення ялтинцем «нацистських гасел» і «дискредитацію армії Росії» після того, як до нього прийшли російські силовики.

Чемпіон зі стрибків у море

Олександр Савицький відомий у Ялті як учасник громадських заходів та колишній підприємець.

У 2010 році він був чемпіоном Криму зі стрибків з пірсу в сімейних трусах, здобувши перемогу в місцевому розважальному конкурсі.

Після російської анексії Криму Олександр Савицький зареєструвався в Ялті як індивідуальний підприємець. Основним видом діяльності, згідно з виданим посвідченням, була організація похорону та супутніх послуг. Додатковою діяльністю була роздрібна торгівля у спеціалізованих магазинах.

Ялтинець Олександр Савицький, 19 грудня 2011 року
Ялтинець Олександр Савицький, 19 грудня 2011 року

У вересні 2021 року Олександр Савицький припинив підприємницьку діяльність.

Останнім часом кримчанин, за інформацією Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ», працював охоронцем у Лівадійській лікарні.

Лівадія
Лівадія

Незважаючи на неприйняття російських реалій у Криму, Олександр Савицький залишився у місті, де також мешкає його літня мати.

«Переслідування за думку»

Підконтрольний Росії Ялтинський міський суд 23 січня визнав Олександра Савицького винним за статтею 20.3 КоАП Росії (пропаганда чи публічна демонстрація нацистської атрибутики чи символіки).

Інформація про розгляд у підконтрольному Росії Ялтинському міському суді адміністративної справи щодо ялтинця Олександра Савицького, 23 січня 2024 року
Інформація про розгляд у підконтрольному Росії Ялтинському міському суді адміністративної справи щодо ялтинця Олександра Савицького, 23 січня 2024 року

Справу розглядала суддя Оксана Кулешова. Вона призначила ялтинцю покарання у вигляді 10 діб адмінарешту.

Інформація про розгляд у підконтрольному Росії Ялтинському міському суді адміністративної справи щодо ялтинця Олександра Савицького, 23 січня 2024 року
Інформація про розгляд у підконтрольному Росії Ялтинському міському суді адміністративної справи щодо ялтинця Олександра Савицького, 23 січня 2024 року

Позиція Олександра Савицького у цій справі невідома. Рішення суду у відкритому доступі немає. Зв'язатися із самим Олександром Савицьким неможливо, оскільки його заарештовано.

Це саме політично мотивоване переслідування Олександра Савицького за висловлення своєї думки
Ольга Скрипник

У Кримській правозахисній групі розцінюють переслідування ялтинця як політичне. На це, на думку правозахисників, вказує, зокрема, і спосіб його затримання.

«Незважаючи на те, що йому висунули звинувачення в адміністративному порушенні, окупаційна влада задіяла ресурс у вигляді ОМОНу, великої групи силовиків, які його затримували, як якогось страшного злочинця. Відповідно, є підстави вважати, що наступним кроком окупаційної влади стане і кримінальне переслідування», – заявила координаторка КПГ Ольга Скрипник.

На її думку, наступним кроком російської влади може стати кримінальне переслідування Олександра Савицького. Щодо нього складено адміністративний протокол за статтею 20.3.3 (дискредитація Збройних Сил Росії). Але його в суді наразі не розглядали.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG