Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Українські сили вдосконалюють атаки із моря. Думки українських експертів та російських оглядачів щодо модернізації дронів


Зимові випробування реактивної системи залпового вогню на дроні СБУ Sea Baby
Зимові випробування реактивної системи залпового вогню на дроні СБУ Sea Baby

Без потужного флоту Україні у процесі війни доводиться діяти нетрадиційно: обирати оптимальні способи дій за своїми можливостями, створювати засоби поразки. У морських безпілотників тепер є ППО, застосовуються нові стратегії, атаки на військові об'єкти РФ стають дедалі складнішими.

У ніч на 6 червня дрони MAGURA V5 ГУР Міноборони України успішно прорвали лінію бонових загороджень в акваторії Панського озера в Чорноморському районі Криму і знищили російський рейдовий буксир. ГУР опублікував відповідне відео.

Військовий оглядач, координатор групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко звертає увагу на те, що безпілотники успішно пройшли через бонові загородження.

Скріншот відео ГУР МО України. Дрон наближається до бонових загород на озері Панське Чорноморського району Криму, в центрі проміжок, через який безпілотник пройде до мети
Скріншот відео ГУР МО України. Дрон наближається до бонових загород на озері Панське Чорноморського району Криму, в центрі проміжок, через який безпілотник пройде до мети

«Зараз усі ЗМІ в голос цитують ту саму інформацію, а саме: удару було завдано по рейдовому буксиру проекту 498 «Сатурн» або «Протей» в акваторії Панського озера. А я вам скажу так: у цьому відео факт знищення буксира не найголовніше. Найголовніше – це те, що бухта була захищена боновими загородженнями, які були прорвані, і оператор дрона філігранно пройшов через пролом. Буксир буксиром, а от усе те виконання, яке передувало великому «бадабуму», це набагато цікавіша і перспективніша в своїй реалізації історія», – зазначає Олександр Коваленко.

На початку травня російські військові вперше помітили, що на морських безпілотниках MAGURA V5 з'явилися ракетні установки Р-73 «повітря-повітря». І вони намагаються завдавати ударів по російських вертольотах, які на них полюють.

Глава ГУР МО України Кирило Буданов ще в березні цього року розповів в інтерв'ю «Українській правді» про плани розмістити на безпілотниках засоби ППО та, можливо, інші системи ураження. Тоді він зазначав, що робота ведеться, завдання непросте технічно. Один із розробників дронів пояснював виданню, що мегазавдання – це створити стабілізатор, здатний поглинути коливання.

Російський телеграм-канал «Військовий інформатор» зазначив, що поява таких катерів – це «цілком новий рівень загрози».

Публікація російського телеграм-каналу про українські морські дрони з ППО
Публікація російського телеграм-каналу про українські морські дрони з ППО

Коментували й інші російські тематичні спільноти у соцмережах, що спеціалізуються на військовій тематиці. Російський телеграм-канал «Там за туманами», який, як стверджується, веде чинний російський офіцер спецназу, заявив, що «практично це перший у світі такий морський безпілотник із засобами ППО».

Телеграм-канал Inkognitov написав: «У даній ситуації слід розуміти, що це зараз ракета промахнулася, наступного разу натовп груп БЕКів, що рухається у бік умовного мосту, може практично повністю складатися з ППО і йти тупо за вертушкою, що вилетіла на перехоплення, якщо ви думаєте, що це марення – ви не знаєте, з ким воюєте».

Військовий оглядач, координатор групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко зазначає, що робота над морськими дронами в Україні – це насамперед процес експериментування.

«‎Ми бачили морські дрони, в яких не просто функціонал як дрона-камікадзе, знищення, а на яких встановлюються, наприклад, вогнеметні системи «Джміль». Вони близького радіусу дії, вони при коливанні на морі не дають якоїсь точності, але коли такий дрон йде на таран якогось корабля, то залп вогнеметної системи «Джміль» доповнює загальний ефект від зіткнення з цим кораблем. Тобто залп перед зіткненням – це унеможливлює ведення стрілецького вогню по цьому дрону і можливість його вразити зі стрілецької зброї, яка є на військових кораблях Російської Федерації основним елементом боротьби з надводними дронами. Тобто обстріл вогнеметними системами корабля перед тим, як його протаранити. Це теж експеримент, це всі експериментальні зразки, тобто експериментують із тим, що є, як можна підвищити ефективність атаки на російські військові кораблі», – зазначає Олександр Коваленко.

Скріншот відео ГУР МО України: момент перед ударом дрона в пробоїну, що вже існує після першого удару в корпусі ракетного катера «Ивановец», 31 січня 2024 року. Пізніше розробник дрону MAGURA V 5 розповів виданню «Українська правда», що це частина тактики атаки дронів.
Скріншот відео ГУР МО України: момент перед ударом дрона в пробоїну, що вже існує після першого удару в корпусі ракетного катера «Ивановец», 31 січня 2024 року. Пізніше розробник дрону MAGURA V 5 розповів виданню «Українська правда», що це частина тактики атаки дронів.

Розміщення ракети Р-73 – це також процес модернізації, зазначає експерт.

«Це ракета Р-73. В принципі, важко уявити, що вона повноцінно може бути задіяна як елемент протиповітряної оборони для самого надводного дрону. Але факт залишається фактом. Головний ворог морських дронів – це гелікоптери. Це ударні гелікоптери, вони перехоплюють. Тобто це єдиний на сьогодні інструментарій боротьби з морськими дронами. І для боротьби вже з цим інструментарієм, можливо, саме було проекспериментовано з розміщенням цієї ракети, як вона продемонструє себе при захисті морського дрону від повітряної мети. Тому в будь-якому випадку відбувається процес модернізації, створюються різні модифікації морських дронів», – каже військовий оглядач, координатор групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко.

Олександр Коваленко
Олександр Коваленко

«Власне, неважливо, вразить він цією ракетою ворожий вертоліт чи ні. Якщо є протиповітряні ракети на дронах, то вже не може той вертолітник нахабно виходити як на безкарну мету. Йому доводиться маневрувати, тікати, стежити за засобами поразки, відволікатися», – вважає військовий експерт, керівник проектів з безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.

17 травня Міноборони Росії заявило про саму комбіновану масову атаку на об'єкти в Криму та Краснодарському краї Росії. Російське відомство стверджувало, що знищено та перехоплено 51 БПЛА над територією Криму та знищено шість безекіпажних катерів в акваторії Чорного моря. Після атаки у Севастополі виникли масштабні проблеми з енергопостачанням.

Військовий експерт Павло Лакійчук зазначає, що комбіновані атаки з різнозадачними дронами потребують високого рівня оперативної майстерності.

Павло Лакійчук
Павло Лакійчук

«Спрацювати злагоджено такою кількістю різного типу дронів, це дуже складна робота. Вони ж не летять просто як зграя, щоб кудись потрапити. Кожна група дронів виконує свої функції. Одні спостерігають, інші завдають ударів по засобам ППО, треті вже виходять на ціль, а четверті вже проводять дорозвідку та добивають. Тобто, це вже не тактика, це вже оперативне мистецтво. Те саме стосується і морських дронів. Тобто знову ж таки, тут диференціація дронів. І ця група дронів, вона не вовча зграя вже, а злагоджена команда, в якій кожен виконує своє завдання. Це також зовсім новий рівень. Минулого року, ймовірно, ми говорили, що не тільки самі морські дрони це наше ноу хау, але й тактика застосування морських дронів, це наша новинка. І так, скажімо, ми її доводимо до досконалості. І це круто», – вважає Павло Лакійчук.

21 березня 2024 року російські військові помітили, що на безпілотниках СБУ Sea Baby також є новинка: на них тепер встановлені реактивні системи залпового вогню. Це було зафіксовано у процесі зйомки атаки морського дрона у районі Кінбурнської коси.

Телеграм-канал «Там за туманами», який опублікував відео, написав: «об'єктивний контроль БЕКу противника, який безуспішно зробив спробу відпрацювати саморобним боєприпасом у районі Кінбурнської коси. На кадрах можна побачити очевидний розвиток противником своїх ударних безекіпажних катерів. Поки супротивник удосконалюється, ми «ухвалюємо рішення».

Скріншот моменту пострілу з РСЗВ із дрону Sea Baby, зафіксований російськими військовими, відео опубліковано 21 травня 2024 року
Скріншот моменту пострілу з РСЗВ із дрону Sea Baby, зафіксований російськими військовими, відео опубліковано 21 травня 2024 року

За два дні встановлення системи РСЗВ прокоментував і голова СБУ Василь Малюк. Він повідомив, що вперше дрон із реактивною системою залпового вогню був задіяний ще у грудні 2023 року, і оскільки російські військові вже показали відео з РСЗВ, відомство вже покаже і дрон із ним.

Морський дрон Sea Baby із реактивною системою залпового вогню. Фото СБУ
Морський дрон Sea Baby із реактивною системою залпового вогню. Фото СБУ

«Використання надводних морських бойових дронів – це нова віха в історії морських боїв. Але ми пішли набагато далі і сьогодні успішно адаптуємо різні види озброєння до наших безпілотників. Не розкриватимемо всі деталі, щоб не давати ворогові можливості підготуватися. Головне, що ми впроваджуємо найкращі військово-технологічні рішення, щодня експериментуємо та удосконалимося», – зазначив Малюк.

У ті ж травневі дні російське військове відомство заявило, що для полювання на морські безпілотники, крім вертольотів та літаків-амфібій Бе-12, використовують морські винищувачі Су-30СМ. Міноборони Росії опублікувало відео із таким вильотом. Російський пілот у ньому говорить: «Винищення БЕК – це складне завдання, оскільки мета досить маленька, і на тлі моря його дуже складно виявити. Складність завдання полягає й у тому, що на прицілювання під час пікірування на ціль маєш частки секунди».

Наскільки винищувачі ефективні у знищенні морських дронів? Міністерство оборони Росії стверджує у своєму телеграм-каналі, що винищувач знищив морські безпілотники. Але в цьому мають сумнів навіть російські спостерігачі. Деякі з них зазначили, що на відео Міноборони Росії, всупереч заявленому, взагалі немає кадрів ураження дрону.

«На якій секунді було знищено бек? Я сліпий, мабуть», – написав підписник телеграм-каналу «Морська міць держави» з ніком Михайло.

«У кадр жодне влучення так і не потрапило», – констатував ще один підписник цього каналу.

Скріншот відео Су-30СМ, що веде вогонь над морем, опубліковано офіційним телеграм-каналом Міноборони Росії
Скріншот відео Су-30СМ, що веде вогонь над морем, опубліковано офіційним телеграм-каналом Міноборони Росії

Модернізація морських безпілотників стосується підвищення швидкості, маневреності морських дронів, збільшення потужності бойової частини. Крім того, експерти нагадують, що в Україні вже дві флотилії дронів, вони мають різні завдання і між розробниками та відомствами є конкуренція.

«Можна розділити дрони вже на дві флотилії. Одна флотилія – ГУР Міноборони України, і вони оперують переважно Magura. Інша – СБУ, вони оперують переважно Sea Baby. Кожен має свій виробник. І ось те, що існує ще певна конкуренція між двома командами, вона ще додатковий такий крок дає у розвитку і тактики, і технічної частини, що стимулює», – зазначає Павло Лакійчук.

23 травня глави Служби безпеки України Василь Малюк та ГУР Міністерства оборони України Кирило Буданов виступили разом на саміті UNITED24. Як зазначив глава ГУР, третина знищеного бойового потенціалу Чорноморського флоту РФ – це добрий показник, українські дрони з реактивними системами залпового вогню – це ще не все, і технології розвиватимуться далі. Глава СБУ додав, що зі зрозумілих причин «ми не допомагатимемо росіянам і розповідати багато деталей» і пообіцяв, що попереду ще «дуже і дуже багато сюрпризів».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Алексіна Дорогань

    Кримська тележурналістка. Працювала на провідних кримських телеканалах, була кримським власкором центральних телеканалів України. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року.

XS
SM
MD
LG