Доступність посилання

ТОП новини

«Не заражайтеся підлістю». Листи з неволі кримськотатарського політика Нарімана Джеляла


Наріман Джелял, архівне фото
Наріман Джелял, архівне фото

Крим.Реалії публікують записки кримськотатарського активіста, політика та журналіста Нарімана Джеляла (за документами Джелялова), заарештованого в Криму. Попередню частину читайте тут.

9 грудня 2021 року. У нас із Сергієм сьогодні радість. Зранку принесли ваші листи. Супроводжувалося їх отримання кумедним діалогом.

Черговий із парою інспекторів прийшли на ранковий перерахунок. Під час цієї процедури ми, ув'язнені, виходимо з камери в коридор, де нас обшукують на наявність заборонених предметів, а один з інспекторів оглядає камеру, простукуючи стіни та підлогу дерев'яним молотком у пошуках можливих «схованок».

Черговий тримав у руках пачку листів і почав їх вручати. Здебільшого Сергію і мені, і декілька – сусідам. Поки він, читаючи прізвища, простягав нам по одному листу, один з інспекторів спантеличено запитав:

– Як розібратися, чиї листи, на конверті номер камер не написано?

На що черговий офіцер незворушно відповів:

– Взагалі-то, тут прізвища вказані.

Ми з Сергієм усміхнулися, але сміятися з інспектора не стали. Може, йому і дивно, що черговий офіцер знає наші прізвища. Себе обтяжувати подібним знанням він, можливо, не вважав за необхідне.

А ви отримували «багатотомні» листи? А я – так! І це приємно, коли пишуть тобі прості, теплі, щирі слова. Так, «багатотомний» – це чотири листи в одному, написані в різний час, але надіслані в одному конверті.

А ви отримували «багатотомні» листи? А я – так! І це приємно, коли пишуть тобі прості, теплі, щирі слова

Електронні листи якийсь час не приносять. Сказали, що щось не те, чи то з програмою, чи то з апаратурою, чи… Але я не ображений. Ви пишіть, дійдуть.

Саме закінчив читати одну з книг спогадів Ігоря Губермана, відомого російсько-ізраїльського поета. Він на рубежі 70-80 років був засуджений за хибним звинуваченням за нелюбов до радянської імперії.

Так що процитую вам декілька рядків. Надто вже вони співзвучні нам сьогодні.

О том, что подлость заразительна

и через воздух размножается,

известно всем, но утешительно,

что ей не каждый заражается.

І я вдячний усім, друзі, що ви є, даєте про себе знати. Будь ласка, бережіть здоров'я і не заражайтеся. Ну, ви зрозуміли.

Сьогодення яскраво відрізняється від того, в якому ми звикли жити. І зуміти зберегти себе – дуже важливо. І саме час цьому цілком сприяє.

В эпохи покоя мы чувствами нищи,

к нам сытость приходит, и скука за ней;

в эпохи трагедий мы глубже и чище,

и музыка выше, и судьбы ясней.

На побаченні Левіза, моя дружина, сказала: Чому ти перестав писати про себе? Люди питають, цікавляться».

Я не думав, що це буде цікаво. Але подумалося тепер, що вам – моїм незараженим, небайдужим, сильним і стійким, знайомим особисто і незнайомим, але тим, хто дихають зі мною одним повітрям, я писатиму.

Мои душевные итоги

подбил засов дверей стальных,

я был ничуть не мягче многих,

и много тверже остальных.

Все той самий, все там же, разом з вами.

Ваш Наріман Джелял.

Лист Нарімана Джеляла опублікувала на своїй сторінці у фейсбуці його дружина Левіза.

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

Справа Нарімана Джеляла: «диверсія» чи помста за «Кримську платформу»? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00
Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне

3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.

7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».

При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».

Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».

Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.

Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.

Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.

XS
SM
MD
LG