Доступність посилання

ТОП новини

Адвокат у хіджабі: як Ліля Гемеджи бореться за права кримчан


Ліля Гемеджи
Ліля Гемеджи

Після анексії в Криму було лише кілька адвокатів, які мали російські дипломи й бралися за політичні справи. Затримання та обшуки відбувалися часто, а захисники не могли впоратися з роботою. На допомогу їм приходили всі, хто мав юридичні знання, навіть ті, хто тоді не працював за фахом. Так народжувалося правозахисне об'єднання «Кримська солідарність», до якого увійшла і багатодітна мати Ліля Гемеджи. Сьогодні вона ламає стереотипи про жінок-мусульманок, захищає в судах права кримчан, а також надає жителям півострова правову допомогу.

Жінка-захисник, яка дратує російську владу (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:24 0:00
Завантажити на комп'ютер

«Номер жетона зніміть, будь ласка, у тих, хто тут знімає й хто тут присутній. Молодий чоловіче, не йдіть, будь ласка, що ж ви такий сором'язливий», ‒ так Ліля вимагає пояснень від російських силовиків, які у січні 2018 року увірвалися на збори кримськотатарських активістів.

Вона завжди сміливо та впевнено говорить з поліцейськими в Криму, арешти її не лякають. Ліля зізнається, що чим більше на неї тиснуть, тим сильнішою вона стає.

«В якихось стресових ситуаціях, що пов'язані з тиском, залякуванням, моя сила волі збирається в кулак, і тут, дійсно, я залізна», ‒ ділиться емоціями правозахисниця.

Але поза роботою «залізна» Ліля ‒ чуйна людина. Правозахисниця добре знає кожну сім'ю своїх підзахисних, спілкується з ними, проводить час, бачить перші дитячі кроки й перші слова.

«Частіше стали виявлятися емоції, тому що за кожною сім'єю політв'язня, за кожною дитиною ‒ окрема історія, окремі переживання», ‒ каже Ліля.

Сила сім'ї

У неї самої четверо дітей: хлопчик і три дівчинки. Синові Німетуллі ‒ вісімнадцять років, Ніярі ‒ п'ятнадцять, Нуріє ‒ вісім, а Зейнеб ‒ тільки три роки. Молодша росла в кабінеті адвокатської контори, де працює мама.

Ліля Гемеджи з дочкою Ніярою
Ліля Гемеджи з дочкою Ніярою

«У період, коли вона вже починала ходити, у мене під столом стояли ходунки й вона ходила в ходунках офісом... Це було для багатьох дивно, коли вона спала поруч з ноутбуком на столі», ‒ згадує Ліля Гемеджи.

Старші діти вже обрали юридичний напрямок як професію. У свої 15 років дочка Ніяра мріє бути сильною та розумною, як мама.

«Я хочу бути схожою на неї ‒ в тому плані, що вона постійно намагається, вона все робить для людей. Вона не егоїстка, знаєте. Бути ось такою ж сильною жінкою, яка, незважаючи ні на що, продовжує робити все це. Незважаючи на те, що її залякують. Дуже цілеспрямована, вона дуже сильна жінка», ‒ характеризує маму Ніяра.

Ліля з відзнакою закінчила Одеську юридичну академію за спеціальністю «правознавство».

Стикаюся зі здивованими поглядами людей, що дівчина в хіджабі прийшла до державного органу, що вона розбирається в законодавстві
Ліля Гемеджи

«Стикаюся зі здивованими поглядами людей, що дівчина в хіджабі прийшла до державного органу, що вона, в принципі, розбирається в законодавстві та знає свої права», ‒ каже Ліля.

Зі своїм чоловіком, Рустемом Кямілевим, вона познайомилася в університеті. Обоє ‒ юристи й обоє тепер у правозахисному русі. Разом уже двадцять років.

Жіночі слабкості

У Лілі ціла колекція хусток, бірюзовий ‒ улюблений колір, у цьому тоні їх найбільше. Кожна хустка ‒ це окрема історія про важливе місце, подію або про людину, яка її подарувала.

«Ось це одна з останніх, я її ще навіть не встигла одягнути. Її мені подарувала Тетяна Іванівна (Іжевська ‒ КР) ‒ це посол України у Ватикані, коли ми були в Римі, після нашого засідання ОБСЄ. А ця хустка ‒ ми їздили в паломництво в Мекку торік із чоловіком», ‒ показує найцінніші екземпляри.

З прикрас Ліля віддає перевагу не дорогим, а символічним.

«Ось це для мене найцінніше, ось ця монетка. Дісталася від бабусі, монетка кримського ханства», ‒ розповідає жінка.

Наприкінці 2018 року жінці вдалося завершити складну російську процедуру вступу до професійної колегії. Тепер Ліля Гемеджи зможе виступати в кримських судах як адвокат, адже до цього вона мала право на роботу в Криму тільки як громадський захисник.

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG