Доступність посилання

ТОП новини

Кримські татари: від формування нації до сьогодення: виставка «Qirim icun/Заради Криму»


Представитель Президента Украины в АРК Тамила Ташева открывает выставку «Qirim icun/Ради Крыма»
Представитель Президента Украины в АРК Тамила Ташева открывает выставку «Qirim icun/Ради Крыма»

17 травня 2024 року в офісі Кримської платформи відбулося відкриття художньої виставки «Qirim icun/Заради Криму», назва якої взята з вірша кримськотатарського письменника Шевкі Бекторе.

Виставку побудовано таким чином, щоб кожен відвідувач міг пройти шляхом формування кримськотатарського народу від його витоків до етапу сучасної боротьби за право жити на рідній землі, незважаючи на всі випробування та несправедливості.

«В експозиції цієї виставки ми порушуємо тему болю не одного дня, а сторіч, – заявила під час відкриття виставки постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева. – Упродовж життя цілих поколінь з боку Росії відбувалося знищення кримських татар, корінного народу України, яке триває досі. Ми вважаємо, що дуже важливо не замовчувати злочини, а говорити про них якнайширше, щоб вони не повторювалися. Сьогодні російські силові структури проводять в окупованому Криму масові обшуки в будинках кримських татар, затримують їх, судять у фальсифікованих справах. Те, що вона не довела до кінця у попередній історії, особливо у 1944 році, Росія продовжує сьогодні. Зараз ми бачимо продовження злочину депортації, Росія вивозить дітей, цивільне населення, забороняє повернення їх додому, змушує кримських татар знову залишати свої будинки – тікати від переслідувань та репресій, порушення прав людини, мобілізації до чужої армії».

Мовою художніх творів на виставці представлено весь історичний шлях кримськотатарського народу. До уваги відвідувачів на виставці представлені інсталяція «Депортація» та інші картини кримського художника Антона Логова, інсталяція «Doguz», складена з предметів побуту кримських татар та картини інших кримських художників.

Кримськотатарська художниця Мавіле Халіл, яка є кураторкою виставки, представила щоденник депортації «Райські метелики», що складається з розповідей про реальні історії людей, які пережили депортацію.

Кураторка виставки Мавіле Халіл проводить екскурсію для журналістів
Кураторка виставки Мавіле Халіл проводить екскурсію для журналістів
Кураторка виставки Мавіле Халіл проводить екскурсію для журналістів
Кураторка виставки Мавіле Халіл проводить екскурсію для журналістів

«Ця наша виставка – це наша потреба вимовити той біль, який ми все ще носимо у собі. Це наш спосіб розповісти, з яких цеглинок складається наша ідентичність, і показати наш погляд на свою історію, тому що цілими століттями вона спотворювалася і злочини проти нас приховувалися», – каже Мавіле Халіл.

Кураторка виставки Мавіле Халіл проводить екскурсію для журналістів
Кураторка виставки Мавіле Халіл проводить екскурсію для журналістів

Художник Антон Логов вважає, що «працювати з трагічними історичними темами – це велика відповідальність художника, оскільки тема депортації є дуже багатоплановою і до сьогодні актуальною для кримськотатарського народу».

«І ми звертаємо увагу глядачів на ті страшні паралелі, які є в історії кримських татар, показуючи, що невикриті та непокарані злочини мають властивість повторюватися, як це відбувається в Криму», – каже Антон Логов.

Артпродюсерка виставки, режисерка Фатіма Османова наголошує, що «за допомогою таких проєктів ми намагаємося відновити пам'ять нашого народу та відновити знання про нашу культурну спадщину, зберегти ідентичність і пам'ять про минуле».

«Справа в тому, що ми як народ, під впливом російської експансії втратили поступальність, що призвело до розриву зв'язків між поколіннями, і позбавило нас можливості передавати новим поколінням історичні знання, традиції, культурний, економічний та просто людський досвід. Сьогодні ми з командою розшукуємо фрагменти того, що залишилося, і намагаємося поєднати нашу спадщину в єдину самосвідомість для того, щоб на цьому фундаменті будувати своє майбутнє», – зазначає Османова.

Виставку «Qirim icun/Заради Криму» організовано кримськими художниками за підтримки фонду «Партнерство за сильну Україну» в партнерстві з урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, США, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.

У пресрелізі виставки її організатори цитують слова посла Великої Британії в Україні Мартіна Гарріса, який сказав, що «80 років тому радянська влада вчинила страшний злочин проти цілого народу. Кримські татари зазнали неймовірних страждань. Проте всупереч усім репресіям кримські татари зберегли свою самобутність, культуру і традиції. Але у 2014 році в історії Криму розпочалася ще одна темна сторінка – незаконна анексія півострова Росією. Дії Кремля, як зараз, так і 80 років тому, служать тому, щоб вселити страх, зламати вільний дух людей, підірвати історичну культуру та ідентичність. Вони зазнали невдачі тоді й зазнають невдачі сьогодні. І розуміння історії цих трагічних сторінок, історії корінного народу України, який живе на півострові, сприяє його звільненню та майбутній реінтеграції як невід'ємної частини України».

Виставку зможуть відвідати також представники громадськості, співробітники державних органів України, співробітники посольств та іноземні журналісти, науковці, історики, викладачі вишів, студенти і школярі.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

XS
SM
MD
LG