Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Росія хоче модернізувати авіатренажер «НИТКА» у Криму. Що про нього відомо?


Тренування льотчиків палубної авіації Північного флоту РФ на науково-випробувальному тренажері корабельної авіації (НИТКА). Новофедорівка, Крим. Ілюстративне фото
Тренування льотчиків палубної авіації Північного флоту РФ на науково-випробувальному тренажері корабельної авіації (НИТКА). Новофедорівка, Крим. Ілюстративне фото

Російська Федерація збирається модернізувати комплекс для тренування льотчиків палубної авіації («НИТКА») у кримській Новофедорівці. Ця територія фактично є у зоні бойових дій. 20 липня низка російських Telegram-каналів повідомила про вибухи в районі військового аеродрому. Російська влада ці повідомлення не коментувала. Торік у серпні, за даними ЗС України, внаслідок вибухів на авіабазі було знищено дев'ять літаків РФ. Наміри про модернізацію виглядають дивно, адже влада РФ планувала зробити аналогічний комплекс у російському Єйську, але він, схоже, так і не буде добудований. Авіаносець «Адмирал Кузнецов», для якого готують пілотів, перебуває в ремонті з 2017 року, й експерти сумніваються у доцільності його введення в дію. Подробиці читайте у матеріалі Крим.Реалії.

«Комплекс «НИТКА» в Саках до 2025 року отримає новий телевізійний посадковий комплекс, аналогічний тому, що стоїть на авіаносці «Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов», який перебуває в ремонті», – повідомило 19 липня російське агентство ТАСС із посиланням на джерело в оборонно-промисловому комплексі.

Перед польотами з авіаносця льотчики палубної авіації (палубники – КР) за існуючими в Росії регламентами повинні отримати для цього допуск. Для підготовки передбачалося використовувати два тренувальні комплекси «НИТКА»: у Новофедорівці в окупованому РФ Криму та у російському Єйську. Про перший комплекс відомо, що виконано або виконується контракт стосовно його ремонту і модернізації, найближчим часом буде виконано ремонт аерофінішерів, про другий – що його введення в дію неодноразово переносилося, востаннє – на 2023 рік, інформує ТАСС.

Цікаво, що аналогічне повідомлення про заплановане встановлення телевізійного комплексу на комплексі «НИТКА» буквально слово в слово агентство ТАСС опублікувало 12 травня 2022 року. Що це за телевізійний комплекс, у жодній із публікацій не розкривається.

Аеродром Новофедорівка, випробувальна смуга НИТКА. Крим, ілюстративне фото
Аеродром Новофедорівка, випробувальна смуга НИТКА. Крим, ілюстративне фото

Відомо, що комплекс «НИТКА» в кримській Новофедорівці, який є повним аналогом палуби російського авіаносця «Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов», є повністю робочим. У попередні роки тут регулярно виконували посадки із зачепами палубники двох авіаполків Північного флоту ВМФ РФ. Про аналогічний комплекс «НИТКА» в Єйську інформації щодо цього немає.

У прагненні «наздогнати і перегнати» Америку

Коли в Радянському Союзі в 1970-і роки вирішили «наздогнати і перегнати» Америку в будівництві авіаносців, постало питання про тренування пілотів палубної авіації. Для цих цілей на аеродромі під Саками був побудований і введений в експлуатацію в 1982 наземний випробувальний тренувальний комплекс (авіаційний) – «НИТКА» – повний наземний аналог палуби авіаносця.

Спрямована у бік моря злітно-посадкова смуга має довжину 290 м. ЗПС обладнана стартовим трампліном Т-2 з кутом відриву 14 градусів. Загальна вага металоконструкцій комплексу разом із трампліном становить близько 12 тис. тонн. Перший зліт винищувача Су-27 з трампліну відбувся у серпні 1982 року.

Після розвалу СРСР аеродром з усією інфраструктурою та комплексом «НИТКА» дістався Україні. А оскільки українська військова доктрина не передбачає ведення активних дій на океанському ТВД і Збройні сили України не потребують авіаносців, то й підготовка льотчиків літаків палубної авіації для українських Повітряних Сил була зайвою. Тому певний час комплекс «НИТКА» за призначенням не використовувався.

Однак така необхідність була в Росії, яка має один авіанесучий крейсер – «Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов». 7 лютого 1997 року уряди України та Російської Федерації підписали угоду про використання полігону «НИТКА».

Відтоді до 2008 року на українському полігоні щороку проходили тренування льотчики 279-го корабельного винищувального авіаційного полку Північного флоту РФ на літаках Су-27К, Су-27УБ та Су-25УТГ. Тренування тривалістю півтора-два місяці зазвичай відбувалися у літньо-осінній період.

Після агресії Росії проти Грузії в серпні 2008 року співробітництво України та Росії щодо підготовки російських льотчиків за президента Віктора Ющенка було припинено. Наступні польоти з «НИТКи» відбулися лише у 2010 році, за президента Віктора Януковича.

Після анексії

У лютому-березні 2014 року аеродром і комплекс «НИТКА» у Саках були захоплені російською армією під час окупації українського півострова.

Російські льотчики щороку тренувалися на комплексі. Останнє навчання відбувалося у період з 9 жовтня до 15 листопада 2021 року. Відпрацьовували елемент «дотик» палуби крейсера-авіаносця із зачепом троса авіафінішера, в денний і в нічний час. Загалом до посадок на палубу підготували 10 льотчиків.

Російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер ще у 2016 році в ефірі Радіо Крим.Реалії заявляв, що «сам по собі тренажер «НИТКА» – це від бідності. Через те, що авіаносець «Адмирал Кузнецов», як то кажуть, кульгавий, і використовувати його постійно не виходить, довелося побудувати спеціальну злітну смугу на суші. Під час тренувань вона все одно не замінює справжню палубу. Але всі проблеми, на мій погляд, не від недосвідчених льотчиків, а від самого «Адмирала Кузнецова».

У січні 2022 року Міноборони РФ повідомило, що планує провести підготовку екіпажів палубних винищувачів Су-33 та МіГ-29К Північного флоту на тренажері в Новофедорівці.

У липні 2022 року від проведення тренувань палубників у Криму відмовилися. Причиною в Міноборони РФ назвали закритий повітряний простір над півостровом, який віддали для польотів бойової авіації.

У травні 2021 року повідомлялося про підписання контракту між Міноборони РФ та одним із підприємств АТ «Об'єднана суднобудівна корпорація» на ремонт і модернізацію комплексу «НИТКА», вартістю близько 500 млн рублів.

Недобудований побратим з Єйська

Випробувальний тренувальний комплекс у Єйську, що в Краснодарському краї Росії, почали будувати у 2012 році. Російські військові побоювалися, що Україна може будь-якої миті заборонити тренування у Саках.

Тодішній головком ВМФ РФ Володимир Висоцький заявив, що комплекс почне працювати до кінця 2012 року, зокрема, буде завершено реконструкцію двох злітно-посадкових смуг завдовжки 2,5 км кожна, а також створять навчальний центр.

У березні 2013 року директор «Спецбуду» Григорій Нагінський в інтерв'ю місцевим ЗМІ повідомив: «Глобально будівельні роботи практично завершені. Думаю, що у серпні-вересні цього року там уже літаки літатимуть».

«Наземний комплекс підготовки морської авіації в Єйську (Кубань) вступив в дію» – заявив 25 жовтня 2014 в ефірі радіо «Эхо Москвы» заступник головнокомандувача ВМФ РФ з озброєння Віктор Бурсук.

Однак, «вступив у дію» і «взято на озброєння» – різні поняття.

Комплекс «НИТКА» в Єйську буде взято на озброєння у 2017 році, повідомив журналістів 31 січня 2017 року командувач морської авіації ВМФ РФ генерал-майор Ігор Кожин. Він додав, що після того, як «НИТКА» в Єйську буде взята на озброєння, на аналогічному комплексі в Саках розпочнеться модернізація, що триватиме приблизно п'ять років.

До кінця 2018 року в Центрі підготовки льотчиків морської авіації в Єйську буде добудовано комплекс для морської авіації «НИТКА», писала в жовтні 2018 року газета «Известия» із посиланням на Міністерство оборони РФ. Комплекс не було добудовано ні у 2018, ні у наступні роки.

Початок функціонування комплексу «НИТКА» в Єйську перенесено на 2023 рік, з термінами здачі в 2022 році, писала в травні 2021 Газета.ru із посиланням на джерело в оборонно-промисловому комплексі. Через рік стало відомо, що комплекс у Єйську добудований не буде на користь комплексу «НИТКА» у Криму.

Авіаносець-невдаха

«Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов», який раніше носив імена «Советский Союз», «Рига», «Леонид Брежнев», «Тбилиси» – радянський і російський авіанесучий крейсер проєкту 1143.5, єдиний авіанесучий корабель і одночасно флагман ВМФ Росії та Північного флоту. Збудований у Миколаєві на Чорноморському суднобудівному заводі. 20 січня 1991 року корабель був офіційно зданий і зарахований до складу Північного флоту ВМФ СРСР.

«Адмирал Кузнецов». Ілюстративне фото
«Адмирал Кузнецов». Ілюстративне фото

Крейсер розрахований на базування та обслуговування 28 літаків і 24 вертольотів. Є єдиним авіаносцем у світі, який може перебувати в Чорному морі, оскільки за конвенцією Монтре прохід «чистих» авіаносців через протоки Босфор і Дарданелли заборонений, а ТАВКР «Адмирал Кузнецов» має ракетне озброєння і на цій підставі заявляється як «авіаносець».

За час бойової служби російський авіаносець був учасником низки надзвичайних подій. Так, при невдалих посадках у період з 2004 до 2016 року розбилося об палубу або впало в море чотири літаки. Остання аварія сталася в листопаді 2016 року, коли авіаносець брав участь у бойових діях у Сирії.

Також на крейсері в різні часи сталися серйозні пожежі, у тому числі під час перебування в ремонті, на який корабель став у 2017 році. Ремонт не завершено досі, хоча кінцевим терміном був 2022 рік.

Зліт з палуби авіаносця «Адмирал Кузнецов». Ілюстративне фото
Зліт з палуби авіаносця «Адмирал Кузнецов». Ілюстративне фото

На думку експертів, крейсер ніколи не виконував покладені на нього функції, не був надійним, має проблеми з корпусом, силовою установкою, аерофінішером, а модернізація його неефективна. У 2016 році у статті The Wall Street Journal про участь «Адмирала Кузнецова» у військовій операції Росії в Сирії стверджувалося, що крейсеру не вистачає висококваліфікованих пілотів, а наявні не мають достатнього досвіду бойових дій.

У 2018 році в рейтингу The National Interest «Адмирал Кузнецов» очолив п'ятірку найгірших авіаносців в історії із вказівками на застаріле обладнання, низьку якість будівництва, несправні парові турбіни, «погані» котли, погане обслуговування та необхідність капітального ремонту корабля. У рейтингу найгірших авіаносців видання Business Insider 2018 корабель посів друге місце. Основними недоліками судна було вказано слабкий двигун і ненадійність.

Після того, як у 2018 році внаслідок аварії затонув плавучий док ПД-50, який використовувався для ремонту «Адмирала Кузнецова», сумніви щодо доцільності модернізації авіаносця висловлювалися також і в Міністерстві оборони РФ та військовими експертами.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG