Доступність посилання

ТОП новини

Море – під забороною, пляжі з павуками: огляд курортів Криму під час війни


Скелі селища Партеніт поблизу Алушти. Крим, 2022 рік
Скелі селища Партеніт поблизу Алушти. Крим, 2022 рік

В анексованому Російською Федерацією Криму офіційно стартував третій курортний сезон в умовах повномасштабної війни проти України. Чи є туристи на кримському узбережжі, чи безпечний відпочинок у Криму та чого очікувати цього сезону? Про це розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Два попередні сезони в умовах війни виявилися у Криму провальними. Туристичний бізнес зазнав великих втрат через відсутність клієнтів і змушений був виживати за рахунок федеральних дотацій. Місцеві чиновники та бізнес сподіваються, що цього року ситуація зміниться і російські туристи все ж таки доїдуть до кримських курортів. Але реалії сьогодні не надто оптимістичні.

У Криму, як і раніше, не відкрилися цілі регіони, популярні у туристів. Через російську армію закритими залишаються багато селищ Західного узбережжя Криму.

В інших курортних регіонах масового приїзду відпочивальників поки що теж не помітно.

«Хотів побачити хороше, а побачив таке»

На пляжі в селищі Заозерне під Євпаторією на західному узбережжі Криму в травні можна було побачити ознаки підготовки до сезону: там технікою розрівнювали пісок, натягували тіньові навіси та готували кафе до прийому туристів. А ось на найпопулярнішому раніше громадському пляжі «Аква» – запустіння.

«Громадський пляж «Аква» полюбили мешканці та гості Криму для свого відпочинку. Тут завжди було дуже багато тіньових зон, навісів, кафе, зони відпочинку. Увечері проводилися різноманітні фестивалі, дискотеки, конкурси. Але що ми бачимо? Саме час розпочати підготовку пляжів, розтягувати навіси, покращувати інфраструктуру. А бачимо, що тут досить сумно», – каже на відео кримський блогер Євген Щепинський.

Він також показав пляжні кафе, які стоять у запустінні.

Коса Біляус. Крим, архівне фото
Коса Біляус. Крим, архівне фото

На під'їздах до пляжу, зазначає Євген Щепинський, залишаються залишки дерев та обірвані електропроводи, повалені внаслідок шторму восени 2023 року.

«Дехто може написати, що я сильно ненавиджу Крим, що показую цю гидоту, спеціально шукаю її. Але я приїхав сюди, щоб побачити, що пляж готують до сезону, щоб показати, що тут білять-фарбують, натягують тенти. Я хотів побачити тут тільки гарне і його показати. Але побачили ми ось таке», – каже блогер.

На сусідньому пляжі, який орендує дитячий пансіонат, чоловік зустрів робітників, які фарбували навіси та готували пляж до прийому туристів. У самій Євпаторії вже відкрилися точки громадського харчування, які традиційно працюють у курортний сезон. Але не всі сувенірні лавки та екскурсійні бюро працюють, що також свідчить про відсутність ажіотажу.

Причал у Євпаторії. Крим, 2021 року
Причал у Євпаторії. Крим, 2021 року

«Романтичний відпочинок під вибухи гарантовано»

Багато чого з того, що не показують кримські блогери, можна побачити в інших відкритих джерелах.

Готовність пляжів від Євпаторії до Прибережного «до спекотного курортного сезону» показав Telegram-канал «Крымский ветер». На кадрах – укріплювальні споруди та вогневі точки російських військових – просто на береговій лінії.

«Покажіть це відео тим, хто зібрався їхати до Криму на відпочинок. Обстановку романтичного відпочинку під вибухи та стрілянину серед окопів та укріплень їм гарантовано», – пишуть автори каналу, надаючи відео від підписника.

Російські вогневі позиції на пляжі в Новофедорівці Сакського району. Крим, 31 березня 2024 року
Російські вогневі позиції на пляжі в Новофедорівці Сакського району. Крим, 31 березня 2024 року

У селі Морське під Євпаторією місцеві показали, як зустрічають сезон. Там зруйновані пляжі та набережні, пошкоджені бетонні огорожі, закриті кафе, ринки і торгові ряди.

Безлюдний пляж у селищі Морське. Крим, липень 2022 року
Безлюдний пляж у селищі Морське. Крим, липень 2022 року

«Кримські Мальдіви»: вхід заборонено

Косу Біляус на Західному узбережжі Криму здавна називають кримськими Мальдівами. У цій місцевості – білий пісок і чиста морська вода, оскільки поблизу немає виробництва. Раніше це було одним із найпопулярніших місць у туристів.

Вигляд на пожежу на нафтобазі біля Керченського (Кримського) мосту в селищі Волна у Краснодарському краї Росії. 3 травня 2023 року
Вигляд на пожежу на нафтобазі біля Керченського (Кримського) мосту в селищі Волна у Краснодарському краї Росії. 3 травня 2023 року

З моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Біляусі з'явилися російські військові, які відрізали місцевих і туристів від моря.

Цього року дорога на косу теж закрита російськими військовими. Автор YouTube-каналу «Капитан Крым» метафорично пояснив це тим, що там «оселилися павуки з личинками».

«На Біляусі цього року – навала каракуртів, тарантулів, різних павуків. Тому коса Біляуса закрита. Звичайно, я засмутився трошки. Але там павуки і нам туди не треба», – сказав блогер.

Щоб скупатися в морі, йому довелося їхати в околиці коси.

«Основний фактор – безпека»

Доступними для туристів залишаються південне та східне узбережжя Криму. Але й там поки що не помітна велика кількість відпочивальників. Наприкінці травня – на початку червня в Ялті можна було спостерігати напівпорожню набережну. На пляжах людей теж небагато порівняно з довоєнним періодом.

«Основний фактор, який зупиняє людей – це, звичайно ж, безпека. Люди хочуть цілими й неушкодженими приїхати, відпочити і поїхати. І коли їм це не можуть гарантувати, вони починають думати – варто чи ні (їхати на відпочинок до Криму – КР)», – каже на відео кримський блогер Микола Моль.

Вибух у порту Феодосії. Крим, грудень 2023 року
Вибух у порту Феодосії. Крим, грудень 2023 року

«Щоб усе пройшло тихо і спокійно», Микола Моль рекомендує обирати для відпочинку місця, поблизу яких немає портів, нафтобаз, авіабаз та інших військових об'єктів, що зазнають атак ЗСУ. Він також радить відпочивальникам уникати Керчі, «оскільки там міст», Феодосії, Новофедорівки, Севастополя, Чорноморського узбережжя та мису Тарханкут, де неодноразово фіксували вибухи і «прильоти».

А ось російська влада стверджує, що на півдні Росії туристичний потік досить високий, а в Кремлі не бачать небезпеки його зниження через обстріли ЗСУ, заявив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Така заява свідчить або про нерозуміння всієї ситуації або про навмисне введення в оману жителів Росії, заявили Крим.Реалії у русі за деокупацію Криму #LiberateCrimea.

«ЗСУ б'ють лише по військових об'єктах у Криму, але ситуація така, що багато об'єктів військової інфраструктури розташовані поблизу курортної зони, тому ми спостерігаємо «бавовну» в Керчі, Феодосії, Севастополі, на західному узбережжі Криму. У цих регіонах потік туристів упав у рази. Тому заява Пєскова – це свідчення відсутності у Кремлі ясності щодо ситуації з курортним сезоном у Криму. Якщо ж Пєсков навмисно вводить в оману росіян, то це свідчить, що Кремль продовжує завзято ігнорувати проблеми, що наростають у країні через війну», – сказав представник #LiberateCrimea, прізвище якого редакція не називає з міркувань безпеки.

Вид на пожежу на нафтобазі біля Керченського (Кримського) мосту в селищі Волна у Краснодарському краї Росії. 3 травня 2023 року
Вид на пожежу на нафтобазі біля Керченського (Кримського) мосту в селищі Волна у Краснодарському краї Росії. 3 травня 2023 року

Основна інтрига цього курортного сезону пов'язана з Керченським (Кримським) мостом. ЗСУ називають його легітимною ціллю для ударів в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Всупереч двом попереднім ударам ЗСУ по цьому мостовому переходу, він, як і раніше, забезпечує основний трафік для російських відпочивальників. Російські військові тим часом посилили захист Керченського (Кримського) мосту, в тому числі, використовуючи при цьому найновіші винищувачі.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG