Доступність посилання

ТОП новини

«Свободу Владиславу Єсипенку»: перший суд і акції на підтримку фрілансера Крим.Реалії


Владислав Єсипенко
Владислав Єсипенко

Підконтрольний Росії суд в Сімферополі 6 липня провів попереднє засідання у справі затриманого на півострові позаштатного кореспондента Крим.Реалії Владислава Єсипенка. Перед цим, з 15:00 стартував інтернет-шторм на підтримку журналіста, а о 18:00 в Києві відбулась акція із закликом звільнити Єсипенка.

Владислав Єсипенко був затриманий у Криму в березні цього року, російська ФСБ звинуватила його в роботі на українські спецслужби і зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою». Сам Єсипенко згодом неодноразово заявляв про те, що російські силовики катували його, щоб вибити зізнання. У Службі зовнішньої розвідки України версію ФСБ відкинули і назвали «пропагандистською акцією», а в цілому офіційний Київ і правозахисні організації вважають Владислава Єсипенка політичним в'язнем, якого переслідують за професійну журналістську діяльність у Криму. Про перший суд над Єсипенком та акції на його підтримку йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Адвокат Владислава Єсипенка Еміль Курбедінов розповів Крим.Реалії, як пройшло попереднє засідання суду у справі.

Еміль Курбедінов
Еміль Курбедінов

– Суд виніс рішення про призначення засідання по суті у відкритому режимі на 14:00 15 липня в Сімферопольському районному суді. Також Владиславу на пів року продовжили арешт за клопотанням прокурора. Захист заявив низку клопотань, у тому числі про повернення справи прокурору та інші, які суд не задовольнив. Що стосується доказової бази у цій кримінальній справі, ми ознайомилися з матеріалами, однак, коли почнеться засідання по суті, прокурор оголосить документи і свідчення, які він вважає доказами провини Владислава. Але ми зі свого боку будемо вважати всі документи, підписані ним у визнання своєї провини, неспроможними і юридично нікчемними. Довгий час ми заявляємо про те, що до Владислава були застосовані тортури, і не бачимо ефективного їх розслідування. Наша версія однозначна: Владиславу підкинули заборонені боєприпаси.

Ще в березні ветеран Служби зовнішньої розвідки України, генерал-лейтенант Василь Богдан в ефірі Радіо Крим.Реалії пояснив тортури та інші порушення у справі Владислава Єсипенка тим, що російські спецслужби розцінюють його, по суті, як ворожого агента.

«Ми фактично перебуваємо у стані війни з Росією, а країни, що воюють, ведуть один проти одного в тому числі розвідувальну, диверсійну, підривну діяльність. Що стосується Радіо Свобода, воно ще з часів СРСР було під ковпаком радянських спецслужб – вони вважали, що це була структура, інтегрована в Держдепартамент і ЦРУ. Позиція нинішнього путінського режиму, по суті, точно така сама. Крим окупований Росією, з нього роблять військово-морську базу, і там, безумовно, посилюються контррозвідувальний і адміністративний режими, для того щоб не допустити витоку інформації або доступу до російських секретів. Ситуація з цим журналістом обумовлена тим, що ФСБ апріорі підозрює будь-якого, хто причетний до Радіо Свобода, в якийсь діяльності проти Росії – поготів на тлі загострення відносин із Заходом».

Активіст громадського об'єднання «Кримська солідарність» Зідан Аджикелямов стверджує, що тих, хто прийшов підтримати Владислава Єсипенко під будівлю суду в Сімферополі, не пустили до залу засідання, пославшись на карантинні обмеження.

Зідан Аджикелямов
Зідан Аджикелямов

– Зранку зібралися люди, які хотіли потрапити до залу суду. Почали розпитувати, чи можна пройти на засідання: спочатку сказали, що воно проходить у закритому режимі, потім – що у відкритому режимі, але є обмеження, пов'язані з пандемією коронавірусу. В результаті всі, хто приїхали підтримати Владислава і висловити незгоду з його переслідуванням, стояли на вулиці. Таке на судах відбувається часто: посилаються то на коронавірус, то на закритість засідання. Проте ми завжди намагаємося потрапити до залу суду, щоб отримати матеріал про те, як проходять судові процеси. Люди, з якими ми спілкувалися на акції, вважають, що справа Владислава Єсипенка політично мотивована, що йому таким чином не дають займатися професійною діяльністю, що це тиск на ЗМІ. Було близько 20 осіб, потім вони йшли-приходили, але деякі стояли до останнього.

Тим часом кореспондент Радіо Свобода Ольга Комарова зазначає, що на акції в Києві від Катерини Єсипенко пролунала критика на адресу української влади.

Ольга Комарова
Ольга Комарова

– Дощ дещо відстрочив початок, але акція стартувала, виступили дружина Владислава Катерина Єсипенко та Олег Сенцов. Тут зібралося кілька десятків людей – це і правозахисники, і журналісти, і вже звільнені політв'язні. Це і Микола Семена, і Володимир Балух, і Володимир Жемчугов, усі вони готові підтримати Владислава, як колись інші підтримували їх. Катерина Єсипенко адресувала свій виступ українській владі: вона показала листи з Офісу президента, назвавши їх відписками, і вимагала вирішувати проблему з поверненням її чоловіка додому. За словами Катерини, Офіс президента відсилає її до Служби безпеки України, а та переадресовує назад. На акції видно плакати з написами «Журналістика – це не злочин», у тому числі англійською, щоб привернути увагу міжнародної спільноти.

Акція на підтримку арештованого в Криму журналіста Владислава Єсипенка
Акція на підтримку арештованого в Криму журналіста Владислава Єсипенка

За словами Ольги Комарової, журналіст Микола Семена закликав писати листи Владиславу Єсипенку, оскільки у адвокатів є можливість передати їх у СІЗО Сімферополя, і ця небайдужість дійсно підтримує політв'язнів.

Микола Семена на акції в підтримку Владислава Єсипенка
Микола Семена на акції в підтримку Владислава Єсипенка

Керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник пояснює, як, з її точки зору, подібні акції допомагають у справі звільнення політв'язнів і які дії правозахисники роблять паралельно.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

– Прийшов також постійний представник президента України в Криму Антон Кориневич, так що такі акції необхідні для консолідації підтримки і, в першу чергу, для того, щоб саме українське суспільство знало, що відбувається в Криму. Ці слова підтримки в будь-якому випадку почує Влад, і вони йому дуже необхідні, щоб пережити весь цей жах. Паралельно ведеться необхідна робота щодо звернення до міжнародних судових інстанцій для захисту журналіста з притягненням до відповідальності російської окупаційнох влади. Зрозуміло, що це не відбудеться сьогодні, але займатися цим потрібно зараз, щоб такий момент у результаті настав. Ще в березні ми зверталися до різних міжнародних організацій, до урядів, президентів. Зараз ми надіслали лист і Володимиру Зеленському, щоб українська влада була максимально активна.

Ольга Скрипник вважає, що український президент може істотно допомогти з розголосом справи Владислава Єсипенка і з ініціацією переговорних процесів з приводу обміну або звільнення українських політв'язнів.

У закритому режимі: подробиці засідання суду у справі фрілансера Крим.Реалії Єсипенка (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00
Завантажити на комп'ютер

До «інтернет-шторму» 6 липня на підтримку журналіста приєднався, зокрема, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Справа Владислава Єсипенка

Владислав Єсипенко – позаштатний журналіст (фрілансер) Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії), висвітлював соціальну та екологічну проблематику, знімав опитування кримчан. Був затриманий співробітниками ФСБ Росії в Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням у збиранні інформації «в інтересах спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою».

Протягом 27 днів до Єсипенка не допускали незалежних адвокатів. Водночас інтерв'ю з ним показав російський державний телеканал «Крым 24»: на відео, опублікованому на сайті каналу, Владислав Єсипенко підтвердив, що знімав на півострові для проєкту Крим.Реалії, а також сказав, що нібито дублював відзняте відео українським спецслужбам.

На засіданні суду в Сімферополі, куди допустили незалежного адвоката, Владислав Єсипенко заявив про тортури з боку російських спецслужб. Там же Єсипенко відмовився від адвоката за призначенням Віолетти Синєглазової. Суд залишив Єсипенка під вартою до 11 травня 2021 року.

За повідомленням адвоката Олексія Ладіна, співробітники ФСБ Росії «погрожували Єсипенку розправою» після того, як він на суді в Криму звинуватив відомство в тортурах.

За інформацією правозахисників, раніше Владислава Єсипенка звинувачували в Криму лише за ст. 223-1. КК Росії (Незаконне виготовлення вибухових речовин, незаконні виготовлення, перероблення або ремонт вибухових пристроїв). Покарання за цією статтею передбачає від 8 до 12 років позбавлення волі. Але дружина заарештованого Катерина Єсипенко повідомила, що Владиславу інкримінують ще одну статтю обвинувачення – ст. 222 Кримінального кодексу Росії (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, його основних частин, боєприпасів). Санкція цієї статті передбачає покарання від 5 до 12 років позбавлення волі.

Служба зовнішньої розвідки України на інформацію ФСБ про співпрацю Владислава Єсипенка з українськими спецслужбами повідомила Крим.Реалії, що «не коментує провокації російських спецслужб». Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.

Офіційної інформації від російських силових структур про слідчі дії щодо Владислава Єсипенка немає.

Міністерство закордонних справ України, український омбудсмен, Європейська і Міжнародна федерації журналістів закликали до негайного звільнення і зняття всіх звинувачень з Владислава Єсипенко.

Президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай вимагав негайно звільнити Єсипенка з-під варти і заявив, що РВЄ/РС обурене тортурами, про які повідомив затриманий в Криму фрілансер Крим.Реалії.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG