Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Очі» ППО Росії на Ай-Петрі. Який об'єкт могли уразити ЗСУ в анексованому Криму?


Радіолокаційні станції в районі гори Ай-Петрі на вершині Беден-Кир. Крим, архівне фото
Радіолокаційні станції в районі гори Ай-Петрі на вершині Беден-Кир. Крим, архівне фото

Як повідомляють російські ЗМІ, в анексованому Криму на горі Ай-Петрі уражені об'єкти російської військової частини ППО. Що це за військовий об'єкт, які його завдання та якими можуть бути наслідки виведення з ладу радіолокаційних станцій, розбиралися Крим.Реалії.

Внаслідок ракетної атаки 13 травня пошкоджено російську базу ППО на горі Ай-Петрі, вбито командира частини Олександра Кулакова та ще одного бійця, стверджує Telegram-канал ASTRA. За даними джерел, ракети атакували в/ч 85683, де розташована військова база 3-го радіотехнічного полку 31-ї дивізії ППО ЗС РФ.

Російська влада офіційно про інцидент не повідомляла. При цьому Міноборони РФ підтверджувало ракетну атаку, заявивши, що над Кримом було збито чотири ракети Storm Shadow і сім безпілотників. Українські військові не повідомляли про удар по Криму.

На чергуванні понад 70 років

Найбільшій військовій частині на Ай-Петрі понад 70 років, вона безперервно контролювала повітряну обстановку над Кримом і Чорним морем.

Історія об'єкту розпочалася у 1951 році, коли маршал СРСР Лаврентій Берія підписав наказ про розгортання тут 20-го окремого радіотехнічного центру дальньої розвідки та наведення військ ППО.

Спочатку на озброєнні батальйону були станції радіолокації типу «Обсерваторія», створені в перші роки після Другої світової війни. Пізніше на бойове чергування стали радіолокаційні комплекси «Оборона», «Алтай» та «Граніца-М».

Казарми та житлове містечко військової частини на Ай-Петрі. Крим, архівне фото
Казарми та житлове містечко військової частини на Ай-Петрі. Крим, архівне фото

Служба на висоті 1300 метрів проходила в суворих умовах життя, ніж поряд на узбережжі. Різниця температур між підніжжям гори Ай-Петрі та її вершиною становить 10 градусів за Цельсієм. Сніг тримається дуже довго, з жовтня до травня і часто бувають наноси в два-три метри. На горі разом із військовослужбовцями жили їхні родини, дітей возили до середньої школи за десятки кілометрів на обладнаній військовій вантажівці.

Військова частина могла бути повністю автономною до трьох місяців. Була своя котельня із запасами вугілля, пекарня, продуктовий склад місткістю 90 тонн, лазня з буковою сауною, медпункт і початкова школа.

Антени станції радіолокації заховані під радіопрозорі куполи кулястої форми, зібрані з багатогранників. Зроблено це для захисту від сильних вітрів, швидкість яких на вершині може досягати 50 метрів за секунду.

У скелі на глибині розміщувався командний пункт з експериментальним автоматизованим комплексом «Ореанда-ПС».

Після розпаду СРСР окремий радіотехнічний батальйон на Ай-Петрі увійшов до складу кримської 40-ї радіотехнічної бригади ЗСУ зі штабом у місті Севастополі. Техніка було частково оновлена, зокрема, розгорнуто нові українські РЛС 36ДС-6 – цю станцію локаторники ласкаво називають «Дашенькою».

13 березня 2014 року під час окупації Криму Росією радіотехнічний батальйон «Ай-Петрі» було заблоковано та пізніше захоплено російськими військовими.

У березні 2014 року на території Криму розпочалося розгортання частин російської протиповітряної оборони. Знову сформований 3-й радіотехнічний полк увійшов до складу 31-ї дивізії ППО 4-го Командування ВПС та ППО ПВО РФ.

Штаб полку зі службами забезпечення дислокується у селищі Любимівка під Севастополем, а його окремі підрозділи – на Ай-Петрі, у селищі Понизівка поблизу Ялти, на горі Кастель біля Алушти, на 9-му кілометрі траси Керч – Феодосія. Вони також присутні у Керчі, Феодосії, селах Уютне Сакського району, Оленівка Чорноморського районів та селищі Роздольному.

Згідно з мапою військових об'єктів, створеною журналістами Крим.Реалії, в районі Ай-Петрі на вершині Бедене-Кир розміщується радіолокаційний центр спільного базування. Його використовують центр Міноборони РФ та «Держкорпорація з ОрВС».

У відкритих джерелах немає інформації, чи Росія встановила під кулястими ковпаками нове обладнання, чи продовжує використовувати старе.

Російське федеральне унітарне держпідприємство «Держкорпорація з ОрВС» займається організацією повітряного руху та входить до Федерального агентства повітряного транспорту (Росавіація).

Важливий об'єкт ППО

«Ймовірно, Росія спробує створити ланцюжок радіолокаційних станцій на грядах Кримських гір. Це дасть змогу спостерігати за Чорним морем і країнами НАТО, що розташовані поруч – Туреччиною, Болгарією та Румунією», – повідомляло ще в 2016 році агентство Reuters з приводу радіолокаційних станцій на плато Ай-Петрі.

Під кулястими радіопрозорими куполами розміщені станції радіолокації на Ай-Петрі. Крим, архівне фото
Під кулястими радіопрозорими куполами розміщені станції радіолокації на Ай-Петрі. Крим, архівне фото

Як зазначають російські блогери, під найбільшим куполом, заввишки з шестиповерховий будинок, може ховатися радіолокаційний комплекс 57У6 «Перископ-ВМ». Він призначений для виявлення та проведення на тлі землі та метеоутворень повітряних цілей, у тому числі крилатих ракет типу ALCM, що летять у гірських умовах на малій висоті, та забезпечення радіолокаційною інформацією бойових дій зенітно-ракетних військ і винищувальної авіації. Однак ця двокоординатна РЛС ще радянської розробки і, швидше за все, вже давно замінена на сучасніші станції з фазованими антенними решітками.

Але ефективність радіолокаційних станцій на позиції Ай-Петрі забезпечує, насамперед, висота її розміщення над рівнем моря. РЛС, якщо вона не загоризонтна, «бачить» цілі в межах прямої видимості. Розташування антени радіолокатора на більшій висоті дуже ефективно, оскільки пласкі об'єкти швидко ховаються за горизонтом через кривизну Землі.

Наприклад, з Ай-Петрі крилату ракету, що летить над поверхнею моря, буде видно на дальності не менше ніж 150 км, а літаки на висотах 10 км – над територією Туреччини на дальності до 590 км.

Саме тому радіолокаційний пост на Ай-Петрі такий важливий для російської армії, оскільки це одна з найвищих точок у Криму, з якої ведеться радіолокаційне спостереження. І ураження станцій радіолокацій зробить російське ППО «сліпим» у багатьох секторах спостереження та обмежить дальність виявлення цілей.

Заміна пошкоджених РЛС займе певний час, ускладнення можуть виникнути і з доставкою обладнання на високогір'я, що дає ЗСУ певний карт-бланш для атак на російські військові об'єкти на півострові.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

XS
SM
MD
LG