Доступність посилання

ТОП новини

«Роблять боляче Україні» – активісти про нові арешти у Криму


Ілюстраційний колаж
Ілюстраційний колаж

СІМФЕРОПОЛЬ – На тлі посиленої ескалації конфлікту між Росією та Україною та стягування російських військ до українських кордонів у Криму триває переслідування активістів. Так, російські суди заарештували на два місяці чотирьох кримських татар, затриманих вранці 9 лютого під час обшуків. В об'єднанні «Кримська солідарність» повідомляють, що затримані – активісти, які відвідували судові процеси у «справах кримських мусульман».

У Криму вранці 9 лютого у будинках кримських татар російські силовики провели обшуки, після чого були затримані Ансар Османов, Аметхан Абдулвапов, Марлен Мустафаєв та Ернест Сейтосманов. Родичі активістів розповіли, що обшуки розпочалися з 4 ранку, при цьому мобільний зв'язок і можливість звернутися до адвокатів не було. Дружина затриманого Ансара Османова Мер`єм стверджує, що російські силовики підкинули книжки під час ранкового обшуку.

На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, нещодавні арешти активістів не пов'язані із загостренням відносин між Росією та Україною.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров
Наш народ цінує свободу і в стійло не стане
Ільмі Умеров

Напевно, можна припустити, що остання хвиля арештів серед кримських татар не є результатом загострення відносин між Росією та Україною. Швидше, це різні ланки одного ланцюга. Репресії кримських татар не припиняються з 2014 року. Причому методи трансформуються. Все частіше обшуки проводять у вигляді облави. Одночасно в кількох місцях в один і той самий час. А тепер перейшли ще до одного підлого методу – почали підкидати «заборонену літературу». Мета, як і раніше, – «зламати» кримськотатарський народ, «приборкати» його і «поставити в стійло». Але наш народ цінує свободу і в стійло не стане. Саме це бісить лідера Росії Путіна, і саме це «примушує» його посилювати репресії проти будь-яких незгодних з окупацією людей», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії заступник голови Меджлісу.

При цьому Ільмі Умеров зазначає, що демонстрація Росією своєї військової сили біля кордонів України є шантажем усього світу.

«А ось концентрація військових сил Росії на кордоні з Україною, різке збільшення військових у Білорусі та Криму, а також висока ймовірність вторгнення в Україну – це шантаж усього світу заради того, «щоб НАТО не наближалося». При цьому думку самої України нинішнє керівництво на чолі із Зеленським ніяк не може сформувати. Звинувачуючи колег (президентів інших країн – КР) у нагнітанні ситуації біля кордону, «наші» просять у них допомоги, необхідної при реальному вторгненні. В результаті втрачається час і деякі партнери. Президенти впливових країн вишикувалися в чергу до тирана «порадитися», як правильно вчинити. Після Путіна заглядають у Київ і радять вирішувати питання з «ДНР» та «ЛНР», виводячи Росію за межі конфлікту. Я вважаю, що зараз треба будувати відносини на принципах прагнення до Європи та НАТО, а якщо Росія полізе на територію України, дати їй «у зуби» від армії України. Ніхто, крім нас, це не зробить. Хочеш миру – готуйся до війни. Коли гармати готові, дипломатам легше», – наголосив Умеров.

Кримськотатарський громадський діяч Заїр Смедля у коментарі Крим.Реалії висловив думку, що нещодавні арешти – це продовження політики боротьби з інакодумством у Криму.

Кримськотатарський активіст Заїр Смедля
Кримськотатарський активіст Заїр Смедля

«Уже восьмий рік, як у Криму відбуваються репресії проти кримських татар та громадян інших національностей, які сповідують Іслам, проти тих, хто висловлює точку зору, відмінну від тієї, що заявляє нинішня влада. Обшуки, затримання та арешти стали похмурою дійсністю на півострові, але тут їх потрібно чітко розділяти. Одних обшукують і затримують, мало не вибачаючись за заподіяні незручності, оскільки це колишні, а, можливо, й у подальшому чиновники, котрі розкрадають на мільйони рублів бюджети всіх рівнів і беруть хабарі в таких же обсягах, яких після нетривалого утримання під вартою випускають під домашній арешт або підписку про невиїзд. А вироки, винесені їм, аж ніяк не відповідають ступеню покарання за скоєні злочини і є практично умовними. А з людьми, які мають свою думку, відмінну від офіційної, і поклоняються Всевишньому, а не чиїмось портретам, усе інакше. Таких людей одразу записують у диверсанти й терористи, щодо них застосовують тортури та тримають їх у СІЗО, а вироки для багатьох з них – практично довічні», – каже громадський діяч.

Заїр Смедля вважає, що в умовах міжнародної напруженості репресії у Криму посилюватимуться.

У період міжнародної напруженості завжди посилюється пошук відьом
Заїр Смедля

«Так було завжди, коли є структури, що мають імітувати бурхливу діяльність, показуючи таким чином свою необхідність і доповідаючи своєму керівництву про розкриття чергової змови, ліквідацію злочинного угруповання, яке планує насильницьке захоплення влади. У період міжнародної напруженості, створеної самими ними ж, завжди посилюється пошук відьом, внутрішніх ворогів та агентів світового імперіалізму, тому репресії тільки посилюватимуться і, як показують останні арешти та суди, тепер хапатимуть навіть дітей за ігри! Але навіть після найтемнішої ночі настає світанок, настане він і тепер!» – вважає громадський діяч.

Кримськотатарський активіст Едем Дудаков також вважає, що репресії «наростатимуть».

Кримськотатарський активіст Едем Дудаков
Кримськотатарський активіст Едем Дудаков

«Це не зупиниться, репресії наростатимуть. Спочатку – активні противники режиму, потім – пеерсічні супротивники. Потім братимуть просто незадоволених. Розкручуватимуть процеси, змови. І нарешті, заарештовуватимуть тих, на кого просто «стукатимуть», щоб вижити. Каральна машина заряджена, мотивована нагородами... На цьому вони роблять власний бізнес. А влада тримає у напрузі суспільство. Тільки так вождям можна нескінченно правити – до власної кончини», – поділився своїм поглядом із Крим. Реалії активіст.

За словами кримського активіста Павла Степанченка, боротьба з терористами у Криму – це «чистої води показуха».

Кримський активіст Павло Степанченко
Кримський активіст Павло Степанченко
За сім років «русского міра» в Криму тільки сліпому незрозуміло – якщо ти критикуєш владу, не згоден із репресіями, з діями Росії щодо України, то будь готовий, що до тебе постукають
Павло Степанченко

«Після відомих подій у 2014 році – до території Криму підвищена увага міжнародної спільноти та ЗМІ. Протягом семи років влада намагається очистити інформаційний простір від незалежних громадських активістів, регулярно відбуваються арешти активних громадян, які не погоджуються з політикою путінського режиму. Чи пов'язаний новий сплеск істерії нинішнього режиму на тлі напруження на кордоні з Україною? Можливо. Влада розуміє – легше підстрахуватися та сховати незгодних, тих, хто не мовчить і не мовчатиме у разі агресії проти України, хто може бути зерном спротиву. У разі арешту влада показує силу, нагнітаючи обстановку, робить це як показову роботу – наші скріпи сильні, кордон на замку, ФСБ працює. Я зустрічав у СІЗО «книжкових терористів», навіть з одним у камері сидів, вони сильно відрізняються від тих, хто пропагує на всю Росію відрізати голови та закликає до вбивства. Як правило, це порядні люди, батьки багатодітних сімей, які сповідують релігію іслам. За сім років «русского міра» в Криму тільки сліпому незрозуміло – якщо ти критикуєш владу, не згоден із репресіями, з діями Росії щодо України, то будь готовий, що до тебе постукають, знайдуть заборонену книгу, наркотики, зброю. Вся так звана боротьба з терористами – чистої води показуха, створена картинка для глядача», – прокоментував ситуацію Крим. Реалії активіст.

Кримський активіст Олексій Єфремов вважає, що ескалація напруження між Росією та Україною посилюватиме «полювання на відьом» у Криму.

Кримський активіст Олексій Єфремов
Кримський активіст Олексій Єфремов
У чекістів є діти, яких треба годувати, і в активістів залишаються діти, які зростатимуть без батьків
Олексій Єфремов

«Зрозуміло, що ескалація напруженості між «братськими країнами» лише провокує полювання на відьом – наших кримських активістів. Втім, силовикам і привід особливо не потрібен, щоб увірватися в будинки, підкидати щось, заарештовувати, саджати у в'язниці. Як відомо, у них широка база інформаторів, зовнішня реклама та підслуховування – всі умови для «паличної» системи. Якщо вони не схоплять і не влаштують судилище над черговими цапами-відбувайлами, то хто їм видасть бонуси, зірочки, квартири?! У чекістів є діти, яких треба годувати, і в активістів залишаються діти, які зростатимуть без батьків, а сім'я втратить основний дохід. Невесела картина, погодьтеся. Або ти стаєш знаряддям і катом репресивної системи – і твої близькі «в шоколаді», або маєш свою думку, переконання, за які в цій державі можеш поплатитися не тільки ти. Ось така морально-етична дилема серед моїх знайомих, які сьогодні – по різні сторони барикад», – розповів Крим.Реалії активіст.

Активістка громадського руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова в коментарі Крим.Реалії зазначила, що, «чинячи так із кримськими татарами, російська влада чітко розуміє, якого болю завдає Україні».

Активістка громадського руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова
Активістка громадського руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова

ФСБ Росії стверджує, що затримані після обшуків у Криму 9 лютого четверо кримських татар належали до руху «Хізб ут-Тахрір» та здійснювали «антиконституційну діяльність».

Прокуратура АРК і Севастополя після проведення затримань та обшуків російськими силовиками у будинках кримських татар відкрила кримінальне провадження за частиною 2 статті 162 Кримінального кодексу України (порушення недоторканності житла).

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG