Доступність посилання

ТОП новини

Глобальний саміт миру: кримський контекст


Саміт миру у Швейцарії. Червень 2024 року
Саміт миру у Швейцарії. Червень 2024 року

У Швейцарії 16 червня завершився Глобальний саміт миру, скликаний за ініціативи України. Його підсумком стало комюніке із закликами до ядерної, продовольчої безпеки та повернення всіх військовополонених і викрадених дітей. Його підписали 78 із 93 країн-учасників. Росію на Саміт не запросили. Це викликало невдоволення Кремля.

Чи можна назвати підсумки саміту успішними для України та як на нього відреагували в анексованому Криму – самі кримчани та підконтрольні Росії чиновники? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спиридонов поговорив із членом Меджлісу кримськотатарського народу Ескендером Барієвим та керуючим партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

Президент Володимир Зеленський під час засідання на Саміті миру. Швейцарія, 15 червня 2024 року
Президент Володимир Зеленський під час засідання на Саміті миру. Швейцарія, 15 червня 2024 року

«Перший крок до миру та створення коаліції посередників для України» – так оцінюють результати саміту світові ЗМІ.

Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі висловив упевненість, що зустріч у Швейцарії може мати практичні кроки на шляху до миру. РФ, яку не запросили на саміт, публічно і не дуже намагалася чинити тиск на країни, щоб якщо не зірвати зустріч, то зменшити кількість учасників.

Саміт – продовження політики Кримської платформи, вважає член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв. Якщо завдання платформи – відновлення територіальної цілісності України, то завдання Саміту у Швейцарії та інших міжнародних майданчиків – відновлення України та її військова підтримка, вважає Барієв.

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв

«У комюніке, в першу чергу, було позначено найгостріші проблеми. Це проблеми безпеки атома, це проблеми, скажімо військовополонених, це проблеми цивільних, проблеми дітей. Тобто це ті, поки проміжні основні та необхідні, скажімо, етапи чи кроки, які необхідно вже зробити для того, щоб продемонструвати бажання обох сторін, для того, щоб, ну, принаймні, цивільне населення було в більшій безпеці, ніж воно є внаслідок конфлікту», – вважає Ескендер Барієв.

За даними постійної представниці президента України в Криму Таміли Ташевої, в анексованому Росією Криму перебувають 218 політичних в'язнів. І про їх звільнення токож йдеться у підсумковому комюніке саміту, вважає Ескендер Барієв.

«Я, принаймні, стою на тій позиції, що саме маються на увазі політв'язні. Тому що йдеться про те, що починаючи з повномасштабної агресії, ми постійно говоримо, що існує три категорії. Це військовополонені, це зрозуміло, це третя Женевська конвенція. Друга – це політв'язні, які у нас почали з'являтися з 2014 року. І цивільні особи, які затримані та не проходять через умовні судові процеси окупаційної влади, але вони позбавлені права на волю, перебувають у місцях несвободи. І тому тут є більш розширене посилання. І я думаю, це правильно», – заявив Ескендер Барієв.

Напередодні саміту лідер РФ Володимир Путін виступив зі своїм мирним планом, який був більше схожий на пропозицію капітулювати. Його Україна одразу ж відкинула. Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв взагалі назвав зустріч у Швейцарії «скотним двором».

Не залишилися осторонь і підконтрольні Кремлю кримські чиновники. Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов у своєму Telegram-каналі написав, що у Швейцарії зберуться представники тих країн, які не змогли відкрутитися від заходу, задуманого як «саміт миру».

Володимир Константинов
Володимир Константинов

«Спочатку там передбачалося обговорити горезвісну «формулу Зеленського». Але під час підготовки конференції з'ясувалося, що її учасники як від вогню сахаються від цього дипломатичного «шедевра», і «формулу» стали спрощувати. В результаті від неї практично нічого не лишилося. Ось це ніщо передбачає обговорювати дехто – з наперед очевидним результатом», – написав Константинов.

Голова підконтрольного Росії кримського Рескомнацу Заур Смирнов назвав підсумкове комюніке «брехливою пасткою».

Заур Смирнов
Заур Смирнов

«Швейцарська конференція є спробою колективного Заходу відвернути увагу Росії від проведення успішних бойових дій на фронті. Про це свідчить те, що не один із пунктів підсумкової резолюції не містить умов про припинення постачання Україні іноземної зброї, а також про її позаблоковий статус у майбутньому. Захід намагається нав'язати Росії чергову брехливу пастку на кшталт Мінських угод», – сказав Смирнов у коментарі «РИА Новости».

Ще до саміту миру Україна протиснула дозвіл на удари по Російській Федерації, розвіявся блеф, що РФ відповість ядерною зброєю на удари по військових об'єктах у Криму, нагадує керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

Тарас Загородній
Тарас Загородній

«Після того, як Україна знищує масово ППО на території Криму, знищуються переправи і взагалі [все] ніби сильно натякає на те, що після появи F-16 взагалі Крим опиниться просто в пастці фактично для російської армії. І тому всі ці розмови про те, що… ні, я розумію переживання цих спікерів, які кажуть, чому не зупиняються постачання західних озброєнь. Ніхто не хоче нікуди тікати. Але це їхні проблеми», – наголосив експерт.

Підконтрольним Росії чиновникам у Криму тільки й залишається, що повторювати темники Кремля, упевнений Загородній.

«У мене питання, а якщо нічого не відбувається, то чого ви так усі нервуєте? Збирайте валізи та шуруйте взагалі з Криму», – заявив Тарас Загородній.

Політолог вважає головним наслідком Саміту заяву країн ЄС (включно з Німеччиною), що заморожування конфлікту неможливе, це призведе до наступної війни.

«Провідні країни, які є нашими союзниками, підписали (комюніке – КР). Основні усі, хто постачає озброєння Україні, підписали. Навіть Угорщина підписала, Туреччина підписала. Тобто найпотужніші країни, які є союзниками України, вони це підтримали і підписали. Так, є якісь країни, котрі не підписали, але приїхали. Вони зламали ось цей міф про існування світового Півдня, який весь на боці Росії та Китаю. Ну, те, що відкликатимуть (підписи – КР), ну повинні розуміти, що вплив Китаю та Росії в Африці досить високий. Хтось відкликатиме, хтось долучатиметься», – упевнений Тарас Загородній.

Він порівнює Глобальний саміт миру з Атлантичною хартією. Це спільна декларація, підписана президентом США Рузвельтом і прем'єр-міністром Великої Британії Черчиллем у серпні 1941 року. Тоді цей документ не мав практичного застосування, але за фактом став предтечею ООН, каже політолог. Так і Глобальний саміт, упевнений Загородній, може стати рамкою для формування спочатку антипутінської коаліції, а згодом і новою системою безпеки.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG