Доступність посилання

ТОП новини

Севастополь: кінець Солдатського пляжу


Будівництво апартаментів «Адміральська лагуна» на Солдатському пляжі в Севастополі, квітень 2019 року
Будівництво апартаментів «Адміральська лагуна» на Солдатському пляжі в Севастополі, квітень 2019 року

Спеціально для Крим.Реалії

Севастопольські громадські діячі та журналісти обурюються забудовою Солдатського пляжу в мікрорайоні «Омега-2». У 2013 році пляж вдалося відстояти, а сьогодні на протести ніхто не виходить. Російська влада міста, навпроти, стала на бік високопосадового девелопера.

Севастопольські ЗМІ гірко констатують: «Солдатського пляжу більше немає». Його забудова відбувається повним ходом: компанія, що входить в орбіту кримського віце-прем'єра Євгенія Кабанова будує тут апартаменти на продаж. Корпуси ростуть прямо на очах, а територія пляжу здебільшого буде вимощена плиткою. Дерева і кущі нещадно вирубані, а для прогулянок місцевим жителям залишилася вузька прибережна смуга уздовж моря.

Будівельна імперія у спадок

Севастопольський і кримський девелопер, екс-депутат міськради Севастополя і екс-член української Партії регіонів, екс-депутат від ЛДПР російського парламенту Криму, а нині віце-прем'єр уряду півострова Євген Кабанов опікується кримською будівельною галуззю. У Держраді Криму, до речі, Кабанов обіймав посаду заступника голови Комітету з майнових та земельних відносин. В обох випадках це все одно, що призначити козла вартувати капусту.

Паркан, що огороджує будівництво, простягнувся на сотні метрів
Паркан, що огороджує будівництво, простягнувся на сотні метрів

Будівельні об'єкти Євгена Кабанова, як правило, постійно мають інформаційний супровід у вигляді скандалів із громадськістю

​Батько Євгена, Костянтин Кабанов, свого часу очолював будівельне управління Чорноморського флоту. У місті його звинувачували в розвалі та доведенні до банкрутства будуправління. Вважається, що саме він допоміг Кабанову-молодшому створити будівельну бізнес-імперію, забезпечивши потрібними зв'язками і стартовим капіталом.

Будівельні об'єкти Євгена Кабанова, як правило, постійно мають інформаційний супровід у вигляді скандалів із громадськістю. Так, 18-поверховий житловий будинок під назвою «Вершина успіху» розташувався в охоронній зоні «Херсонеса Таврійського». «Будівництво століття» в народі інакше як «Вершиною ганьби» не називають. Скандалом супроводжувалося також зведення багатоповерхівки на площі Ластовій. Громадськість дуже обурювалася, що будівля закриє вид на «сакральне» місце Севастополя – Малахов курган. Але зараз будинок уже добудовано і введено в експлуатацію, незважаючи на протести.

В Україні Євген Кабанов числиться особою, яка переховується від органів прокуратури. Є рішення суду з дозволом на затримання Кабанова – його звинувачують за статтею 111 КК України (державна зрада).

Епопея на Солдатському

Для жителів залишилася вузька смужка пляжу
Для жителів залишилася вузька смужка пляжу

Десятки тысяч жителей соседних новостроек и старых микрорайонов считают этот пляж своим единственным свободным доступом к морю

У 2013 році масові протести жителів міста змусили чиновників зупинити забудову практично всієї берегової смуги в районі Солдатського пляжу багатоповерховими будинками «апартаментів і грязелікарні». На ділянці, переданій на 24 роки міськрадою Севастополя приватному підприємству «Клас», компанія «Інтербудсервіс» Євгена Кабанова планує звести п'ять 8-поверхових корпусів у 50 метрах від урізу води. При цьому «грязелікарня» була ширмою для приховування тривіальної житлової забудови: цілющих грязей у Севастополі зроду не було, возити їх для процедур із Сак або Мойнаки сенсу немає, а самі апартаменти активно та відкрито продавалися як житлові квартири через спеціально організоване ЖБК «Інтербуд».

Десятки тисяч жителів сусідніх новобудов і старих мікрорайонів на проспекті Героїв Сталінграда вважають цей пляж своїм єдиним вільним доступом до моря.

Влітку 2014 року містобудівна рада Севастополя не дозволила кабанівським апартаментам «Адміральська лагуна» остаточно доконати улюблене місце відпочинку жителів міста – Солдатський пляж у районі бухти Омега, зупинивши будівництво.

У 2017 році будівництво апартаментів знайшло нове життя – якраз після появи в Севастополі нового губернатора Дмитра Овсянникова, з яким у Кабанова склалися хороші стосунки. У січні 2017 року департаментом архітектури і містобудування було видано дозвіл RU 91-94102000-075 на будівництво бази відпочинку на ділянці з кадастровим номером 91:02:001002:402 за адресою: вул. Челнокова, 19.

Так виглядає благоустрій території перед апартаментами: тераси і суцільне мощення плиткою
Так виглядає благоустрій території перед апартаментами: тераси і суцільне мощення плиткою

Цікаво, що видача дозволів на будівництво в районі Омега-2 була заборонена постановою голови департаменту архітектури та містобудування ще від 14 жовтня 2014 року. Підстави для заборони були серйозні: в цьому районі повністю вичерпані резерви потужностей інженерних мереж водопостачання, електропостачання, газопостачання та каналізації.

Проект планування територій не проходив громадських слухань і не був затверджений.

Однак 14 квітня 2017 року головний архітектор міста скасовує заборону на видачу дозволів на будівництво від 14 жовтня 2014 року.

Цікаво, що протягом попередніх двох років громадськість району та організація «Севпарки» пропонували концепцію проекту облаштування цієї території для масового здорового відпочинку і дозвілля. Передбачався розвиток комфортної зони пляжу, створення спортивних майданчиків, центру водних видів спорту, зони для цивілізованої організації мангальних майданчиків, побудова спортивно-молодіжного парку з центрами активних видів спорту – роллерспорту, скейтбордингу, BMX (велосипедний мотокрос – КР), туризм і скелелазіння, будівництво спортивного центру, адаптованого для занять спортом і реабілітації інвалідів.

Розвалинами античної садиби їздить будівельна техніка
Розвалинами античної садиби їздить будівельна техніка

18 серпня 2017 року на зустрічі громадськості Севастополя з Володимиром Путіним у Херсонесі, голова громадської організації «Севпарки» Яна Клішина звернула увагу президента на загрозу забудови Солдатського пляжу в Омезі, де уряд Севастополя, не маючи законних підстав, дозволив девелоперу Євгену Кабанову звести комплекс апартаментів біля самої води. У відповідь на прохання Клішиної президент пообіцяв створити комісію з питань незаконної забудови.

Пізніше на сайті Кремля був опублікований перелік доручень президента за підсумками зустрічей у Криму та Севастополі, в яких містилася «рекомендація», адресована уряду Овсянникова: організувати діяльність колегіального органу з виявлення на підставі заяв громадських об'єднань і громадян можливих порушень при здійсненні будівництва на територіях загального користування в Севастополі.

В одному з севастопольських видань було опубліковано матеріал, що «викриває» наміри місцевих громадських діячів, які борються з незаконним будівництвом на Солдатському пляжі

Через місяць в одному з севастопольських видань, яке активно заступається за скандальні проекти Кабанова, було опубліковано матеріал, що «викриває» наміри місцевих громадських діячів, які борються з незаконним будівництвом на Солдатському пляжі. На думку автора, мета тих, хто виступає за збереження єдиного пляжу в мікрорайоні, де за останні роки зросли десятки багатоповерхівок, – «дискредитація соціально відповідального забудовника».

Ще через тиждень «Інтербуд» Кабанова провів презентацію житлового комплексу «Адміральська лагуна», при цьому самі будинки подаються як «Апарт-готель». Цікаво, що Севгорстройнадзор у своїх документах називає це будівництвом «бази відпочинку на вул. Челнокова, 19-а».

Активісти, між тим, побоюються, що доступ на пляж взагалі буде закритий, оскільки відповідно до постанови уряду Росії №447 «Про затвердження вимог до антитерористичної захищеності готелів та інших засобів розміщення» на базах відпочинку повинен бути пропускний режим і територія повинна бути огороджена.

Дуже скоро з'ясувалося, що на місці майбутніх корпусів так званої бази відпочинку розташовані античні будівлі. Це залишки квартальних стін, що зазвичай розділяли античні садиби, їх видно прямо на дорозі. Одна з кам'яних кладок, схожа на залишки причалу, йде в море. Також тут розташовуються два склепи.

«Солдатський пляж» і прилегла територія позначені на чинному Генплані Севастополя як місце перспективних археологічних розкопок

Тим часом севастопольці почали збір підписів на захист Солдатського пляжу, а в департаменті архітектури та містобудування заявили, що претензій до забудови не мають. Директор департаменту Олександр Моложавенко виправдовувався: у забудовника є всі необхідні документи та дозволи українського зразка. А якщо все законно – жодних претензій до забудовника бути не може.

Відзначимо, що «Солдатський пляж» і прилегла територія позначені на чинному Генплані Севастополя як місце перспективних археологічних розкопок. Вказана там і антична садиба, залишки якої знайдені громадськими діячами. Більш того, вся територія входить до зони «пам'ятного місця Севастополя». Однак і в Севспадку, і музеї-заповіднику «Херсонес Таврійський» від повноцінних перевірок відхрещувалися під різними приводами.

Будівництво нових корпусів поки на початковій стадії
Будівництво нових корпусів поки на початковій стадії

А кандидат біологічних наук, завідувач лабораторії фіторесурсів Інституту морських біологічних досліджень імені Ковалевського, голова громадської ради при Севприроднадзорі Наталя Мільчакова намагалася з'ясувати, куди «Апарт-готель» скидатиме стічні води? «Чому випуск стічних вод дуже небезпечний для цього нашого району? Поруч розташовані два найбільших міських пляжі. Це пляж Омеги і міський пляж Парку Перемоги. І ще поруч пляж готелю «Аквамарин». Тому потрібне поглиблення колектора при певній схемі течії вод, при певних складових донних опадів, які потрібно досліджувати, адже через берегові течії винос стічних вод може спостерігатися і в бухті Омега, і на тих пляжах, які прилягають до цього району», – зазначила Мільчакова. «Моя думка: територія Солдатського пляжу, що в генеральному плані позначена зеленим, повинна бути парковою зоною. І бути тією сприятливою ділянкою життєвого простору для жителів багатостраждального Гагарінського району», – підкреслила вона.

У грудні 2017 року на сайті компанії «Інтербуд» стартував продаж «кімнат відпочинку» в споруджуваному пансіонаті «Адміральська лагуна» на Солдатському пляжі. Про «Апарт-готель» уже ніхто не згадував. Але за законом будівництво рекреаційного об'єкта не може бути спільним. Раніше власник «Інтерстроя» заявляв, що кімнати в його «Апарт-готелі» можна буде лише орендувати.

Незважаючи на протести громадськості, почалося будівництво корпусів готелю-пансіонату

У цей же час, незважаючи на протести громадськості, почалося будівництво корпусів готелю-пансіонату. На прес-конференції начальник відділу продажів компанії Людмила Мендрух розповіла: «У 2017 році компанія «Інтербуд» розпочала будівництво об'єкта «Адміральська лагуна», розташованого поблизу моря на вулиці Челнокова. Цей об'єкт покликаний забезпечити Севастополь якісною готельною інфраструктурою».

Ось так, не більше й не менше.

Зворотного шляху, на жаль, немає

У травні 2018 року забудовник – компанія «Адміральська лагуна» – виграв конкурс на благоустрій прибережної території. Протягом трьох років орендар обіцяє вкласти в пляж майже 15 мільйонів рублів. Загальний термін оренди пляжу – 10 років. Тепер усі перешкоди були зняті.

Севастопольський еколог Маргарита Литвиненко жахається темпами забудови Омеги: «Таке відчуття, що все пішло в рознос. Будівництво йде абсолютно непродумано. Все ось просто, коли є можливість відхопити, є можливість побудувати нерухомість. Вони вкладають гроші, не думаючи про збереження навколишнього середовища. Якщо раніше можна було протестувати, то зараз їх важко зупинити. Якщо раніше до протестів прислухались, то зараз не та реальність».

Але інакше й бути не може. Як підрахували севастопольські журналісти, від продажу кімнат в апартаментах забудовник може отримати понад 1,2 мільярда рублів. За такого чистого прибутку будь-які закони перестають діяти. А активних протестів громадськості проти забудови, як це було до 2014 року, тепер у Севастополі немає.

Геннадій Кравченко, кримський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

У тексті використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

XS
SM
MD
LG