Доступність посилання

ТОП новини

Туризм у «місті-гастрономі»: у Севастополі розмірковують, як заробити на відпочивальниках


Фестиваль «Ноябрьфест» у Криму, листопад 2019 року
Фестиваль «Ноябрьфест» у Криму, листопад 2019 року

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

СЕВАСТОПОЛЬ – Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв назвав гастрономічний туризм стратегічним пріоритетом міста. Раніше севастопольська влада робила ставку на відродження суднобудування Севастополя та будівництво індустріального парку, але втілити ці ідеї так і не вдалося. Що пропонують чиновники туристам із Росії і чи буде від цієї витівки якийсь економічний ефект у Севастополі та Криму?

У середині січня російський глава Севастополя Михайло Розвожаєв взяв участь у роботі Гайдарівського форуму – щорічної міжнародної науково-практичної конференції в галузі економіки. Під час сесії «Мапа гастрономічної Росії» губернатор Севастополя розповів про конкурентні переваги місцевої продукції, а також про проєкти у сфері гастрономічного туризму, що реалізуються у місті.

Туристам цікаво спробувати те, що вони бачать рідко або не бачать взагалі у своєму регіоні
Михайло Развожаєв

Як зазначив Михайло Развожаєв, сфера туризму – це стратегічний пріоритет Севастополя. За словами губернатора, за минулий рік, незважаючи на обмеження щодо коронавірусу, місто відвідали понад 650 тисяч туристів та близько 2 млн екскурсантів, які приїжджали на один день. Регіональна кухня – один із напрямків, що приваблюють туристів, запевняє Развожаєв.

«Туристам цікаво спробувати те, що вони бачать рідко або не бачать взагалі у своєму регіоні. У цьому плані в Севастополі є дуже сильні напрямки, яким ми зараз надаємо підтримку та намагаємося розвивати. Один з них – виноробство. З цією метою у нас засаджено 6 тис. га виноградників, але найголовніше – це понад 20 невеликих виноробень, які є учасниками проєкту «Терруар Севастополь», – розповів Михайло Развожаєв.

Михайло Развожаєв
Михайло Развожаєв

Туризм – на гастрономічні рейки!

До літа 2015 року, коли запроваджені країнами Заходу санкції за анексію українського півострова повною мірою відмежували Крим від цивілізованого світу і промисловість зупинилася, російська влада Криму та Севастополя замислилася про способи поповнення місцевих бюджетів. Чиновники звернули свою увагу на туризм, почалася розробка нових брендів: «патріотичний туризм», «винний туризм», «гастрономічний туризм» тощо. Восени 2015 року російських туроператорів на туристичному ярмарку навіть вчили, як презентувати кримські гастрономічні тури.

У грудні 2017 року голова комітету з санаторно-курортного комплексу і туризму російського парламенту Криму Олексій Черняк заявив, що символами Криму для гастрономічного туризму можуть стати рожеве варення, караїмські пиріжки, плов, чебуреки та керченські оселедці. Емблему для цього виду туризму на основі цих символів, на щастя, так і не створили.

Чебурек хотіли включити до списку гастрономічних символів Криму
Чебурек хотіли включити до списку гастрономічних символів Криму

На сьогодні численні туристичні агенції справді пропонують винно-гастрономічні тури на винзаводи Криму та Севастополя. По суті – це чисто винні тури з відвідуванням винзаводу або без відвідування, але з неодмінною дегустацією алкогольної продукції та можливістю її купити у спеціалізованих магазинах.

Торік у грудні міністр курортів і туризму російського уряду Криму Вадим Волченко виступив на нараді Комітету Ради Федерації з аграрно-продовольчої політики та природокористування, присвяченій проблемам і перспективам будівництва виноградарсько-виноробних підприємств та об'єктів туристичної інфраструктури на виноградопридатних землях у складі земель сільськогосподарського призначення.

За словами Волченка, у Криму щороку зростає інтерес до гастрономічних турів, дуже популярний туристичний маршрут «Винні дороги Криму» та його дочірній міжрегіональний проєкт «Винні дороги Боспорського царства». Також проводиться щорічний фестиваль «Ноябрьфест», який пропагує еногастрономічний напрямок. За час проведення фестивалю він зібрав близько 30 тисяч туристів, що є у листопаді додатковим стимулом для туристичної галузі, стверджує Волченко.

Фестиваль «Ноябрьфест», Ялта, Крим, 2019 рік
Фестиваль «Ноябрьфест», Ялта, Крим, 2019 рік

Фестиваль «Ноябрьфест» проводиться за рахунок кримського бюджету, на організацію цього заходу в 2020 році було виділено понад чотири мільйони рублів. Проте через пандемію його довелося скасувати.

Щодо Севастополя «гастрономічних» цифр немає, що й не дивно: якщо Крим захоплюється додатковими 30 тисячами туристів за кілька років, то севастопольські успіхи в цій сфері явно значно скромніші.

Проте «гастрономічні» заходи в Севастополі проводяться. Так, наприклад, торік у травні на території фестивального поля «Золотая Балка» відбувся гастрономічний ярмарок «Риба не м'ясо». Пресслужба підприємства за підсумками заходу повідомила, що за дев'ять днів його відвідали близько 10 тисяч людей. Скільки з них кримчан і севастопольців, а скільки, власне, туристів, невідомо – такий облік ніхто не вів, та й незрозуміло, чи це можливо зробити в принци

Гастрономічний фестиваль «Барабулька» у Феодосії, Крим, 2019 рік
Гастрономічний фестиваль «Барабулька» у Феодосії, Крим, 2019 рік

Це як із Керченським мостом чи аеропортом у Сімферополі – влада рапортує про потоки мільйонів автомобілів і пасажирів, автоматично переводячи всіх, что перетинає кордон Криму, до категорії туристів.

З 2015 року у лютому в Севастополі щороку відбувається гастрономічний фестиваль «Крим на тарілці». Тут облік відвідувачів фестивалю взагалі ніхто не веде, оскільки суть його в тому, що шеф-кухарі трьох десятків ресторанів Севастополя пропонують певні гастрономічні сети.

Севастополь – місто-курорт, місто-гастроном, місто-алкомаркет

«Октоберфест», з якого, загалом, і «злизала» назву кримська влада, відбувається у Мюнхені в Німеччині й триває в середньому 16-18 днів. Щороку цей фольклорний фестиваль, який зазвичай називають «пивним», відвідують близько 6 млн відвідувачів із Німеччини та з усього світу. «Октоберфест» організується та проводиться адміністрацією міста Мюнхена. Вперше фестиваль відбувся у 1810 році.

Фестиваль «Октоберфест» (Oktoberfest) у Мюнхені, Німеччина
Фестиваль «Октоберфест» (Oktoberfest) у Мюнхені, Німеччина

Можливо, саме ця цифра – 6 мільйонів відвідувачів – і закрутила голову російській владі Криму та Севастополя. Чиновники почали малювати в уяві картини, гідні Остапа Бендера, коли він вправлявся у фантазії на шаховому турнірі у Васюках.

Насправді ж, як завжди і буває, протвережує. Туристи з Росії їдуть до Криму до теплого моря і сонечка, витрачаючи зароблені кровні переважно на проживання та харчування. Як уже неодноразово згадувалося, їдуть зі своєю «мівіною» у валізах.

«Турист подрібнів, – скаржиться мені сусідка Надія Петрівна, що здавала влітку житло подобово, – я вже минулого літа і ціну трохи знизила, а вони все одно ніс вернуть, кажуть дорого».

«Вони багато на їжу не витрачають, – розповідає моя знайома Олена, яка працює касиром у кафе. – Намагаються взяти щось ситніше та подешевше».

Припливу російських туристів на півострів сприяє програма туристичного кешбеку, що запроваджується урядом Росії, за якою частині туристів компенсують певний відсоток витрат на туристичні путівки. Але це знову ж таки приваблює в Крим не найзаможніших росіян. Ті, хто трохи багатший, воліють відпочивати десь у Туреччині або на Кіпрі.

На винно-гастрономічні екскурсії туристичний кешбек не поширюється, але якби й поширювався – це навряд чи сильно збільшило б кількість екскурсантів. Вина в магазині туристи і так собі куплять, а хтось, можливо, й у ресторані повечеряє раз-другий.

Після оголошення Розвожаєвим курсу на винно-гастрономічний туризм у соцмережах гуляє жарт, що місто-герой скоро перетвориться на місто-гастроном та місто-алкомаркет. Дійсно, російській владі міста вже більше нема на що сподіватися після краху ідей про відродження суднобудування та створення наукомістких виробництв, поряд із будівництвом індустріального парку та виведенням морського порту із санкційної кризи. Мріяти – це ж не шкідливо, але бажано, щоб мрії були реалістичними.

Андрій Покровський, кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінено з метою безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG