Доступність посилання

ТОП новини

«Морська хвороба» Севастополя: про катери «подвійного» призначення


Пасажирський катер в Артилерійській бухті, Севастополь, жовтень 2021 року
Пасажирський катер в Артилерійській бухті, Севастополь, жовтень 2021 року

За повідомленням російських ЗМІ, місцева влада відновила спроби кардинально вирішити давню транспортно-пасажирську проблему морського сполучення між районами Севастополя, розділеними бухтами. Епопея з контрактом на постачання нових катерів триває з 2019 року. У прифронтових умовах зношення і старіння існуючого складу катерів, які експлуатують з кінця минулого століття, призводить до скасування рейсів та зростання нарікань севастопольців.

Чому досі до Севастополя не поставили п’ять обіцяних пасажирських катерів? Хто конкретно займається будівництвом таких суден у сусідній Росії? Навіщо до угоди залучили російський військово-промисловий комплекс і де приховані інтереси «Росатому»? На ці питання спробували знайти відповідь Крим.Реалії.

Проблема міської інфраструктури та порушення на материку

У червні 1873 року, після анексії територій Кримського ханства Російською імперією, на місці кримськотатарського селища Ак-Яр, яке розташовувалося на північному боці Севастопольської бухти, стали закладати базу військово-морського флоту. Бухта – зручне та захищене місце. Про інфраструктурні й транспортні проблеми майбутнього міста-конгломерату ніхто не міг і подумати. Перші пароплави, залізниці та автомобілі з’являться на материковій Росії на початку, в середині та наприкінці XIX століття відповідно.

У «радянському» Криму проблему вирішували за рахунок використання поромів і катерів, оснащених двигунами внутрішнього згоряння. Сьогодні цей транспорт, його якість і кількість не відповідають необхідним масштабам перевезення. Їздити автотранспортом навколо бухт – додаткова витрата часу і коштів в умовах транспортного колапсу. Існуючі дороги не справляються з потоком пасажирів та вантажів.

Пасажирський катер у Севастополі. Ілюстративне фото
Пасажирський катер у Севастополі. Ілюстративне фото

Після анексії Криму Росією та десятиліття окупації півострова ситуація з транспортом не змінилася. Володимир Путін ставить розвиток громадського транспорту у пріоритетні цілі. Севастопольська влада продовжує говорити про проблеми. Ситуація погіршується через порушення і невиконання контрактних зобов’язань російськими представниками на материку.

Про актуальність проблеми говорять і жителі Інкермана, відповідаючи на запитання російського порталу ForPost.

У реалізацію угоди «втрутилися» санкції, корупція та військові

Технології будівництва такого типу суден у РФ відсутні, а постачання обладнання західних виробників неможливе через санкції
Василь Шевченко

Перший заступник, виконувача обов’язків міністра транспорту та зв’язку України (2008-2010) Василь Шевченко у коментарі для Крим.Реалії вказав на те, що спроби побудувати нові пасажирські судна для Севастополя йдуть урозріз із реальними економічними викликами в Росії.

«Обіцяти – не означає зробити, мабуть знову настав час обіцяти. Дивно, що так зване будівництво суден активізується на тлі падіння рубля, підвищення ставки рефінансування російським Центробанком і, як наслідок, зростання лізингових платежів та розкручування інфляції. Це здійснюється на тлі критичного фінансового стану державної лізингової компанії, що пов’язано і з відсутністю реальних виконавців будівництва суден. Адже технології будівництва такого типу суден у РФ відсутні, а постачання обладнання західних виробників неможливе через санкції, накладені на Росію за злочинний напад на Україну», – заявив він.

Василь Шевченко, перший заступник, в.о. міністра транспорту та зв'язку України (2008-2010)
Василь Шевченко, перший заступник, в.о. міністра транспорту та зв'язку України (2008-2010)

На думку керівника військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» (Київ) Павла Лакійчука, висловлену в бесіді з журналістом Крим.Реалії, ситуацію з будівництвом і поставками пасажирських катерів для Севастополя за масштабами порушень та корупційних зв’язків можна порівняти з діяльністю «Строительная компания Консоль-Строй ЛТД».

Московські грошики «горіли», і їх жваво розпорошували московські та пітерські ділки за підтримки та сприяння колаборантів-чинушів
Павло Лакійчук

«Схоже, така сама схема була задіяна і з катерами для Севастополя: 2020 року мав завершитися термін дії окупаційної «Федеральної цільової програми» соціально-економічного розвитку Криму та міста Севастополя. Московські грошики «горіли», і їх жваво розпорошували московські та пітерські ділки за підтримки та сприяння колаборантів-чинушів. Основними отримувачами вигоди від схеми стали московська Державна транспортна лізингова компанія – АТ «ДТЛК», яка акумулювала кошти за федеральною програмою, та «виконавець» – пітерське АТ «ЦКБ Нептун». Планувалося, що п’ять катерів «для експлуатації в районі Чорноморського узбережжя Росії» проєкту «МІБ-Дизайн-СПб» буде побудовано за контрактом із ЦКБ «Нептун» коштом ДТЛК. Протягом літа 2020 року на самарському заводі «Нафтофлот» і на майданчику «Нептуна» на «Новоладозькому судноремонтному заводі» заклали п’ять пасажирських суден проєкту PV20S «для одноденних прибережних круїзів». Згідно з контрактом, передача першого судна була намічена на квітень 2021 року, решта суден мала передаватися замовнику покроково – раз на три місяці», – розповів експерт.

Петербурзьке ЦКБ «Нептун» зірвало контракт на будівництво п’яти пасажирських суден для Севастополя. Поки воно відбивається від претензій у 300 млн рублів, судна добудовує інша компанія з тієї ж бізнес-групи. Це вдалося встановити журналістам російського видання «Деловой Петербург». Власне «Нептун» випускає спеціалізовані катери, його профіль – катери на повітряній подушці. Такі катери не потрібні пасажирському флоту Севастополя.

Презентація Мінпромторгом Росії пасажирського судна проєкту PV20S для акваторії Севастопольської бухти та прибережних районів Криму
Презентація Мінпромторгом Росії пасажирського судна проєкту PV20S для акваторії Севастопольської бухти та прибережних районів Криму

«Катери закладені, третій рік будуються. Тим часом майданчик у Новій Ладозі у ЦКБ «Нептун» відібрали та передали військовим – тепер тут Суднобудівний завод «РОСТР» групи компаній «Корпорация «Оборонтех». Проєкт будівництва катерів PV20S «взяв під крило» новий, тепер уже оборонний, замовник – ЗАТ Науково-виробниче підприємство «Авиационная и Морская Электроника» (ЗАТ НВП «АМЭ»). Місяць тому два катери із заводськими номерами 008 та 009 вже були спущені на воду», – продовжив Павло Лакійчук.

ЗАТ НВП «Авиационная и Морская Электроника» з 1991 року спеціалізується на розробці та виготовленні виробів і функціонального програмного забезпечення радіолокаційних, оптичних, гідроакустичних систем корабельного, авіаційного та берегового базування. Виробничо-технологічна база підприємства забезпечує повний цикл створення радіоелектронної апаратури. Сфера діяльності: системи бойового управління, зв’язок, радіоелектронне, радіотехнічне та гідроакустичне обладнання.

«Чи дійдуть ці судна до Севастополя – велике питання», – експерт

У Ленінградській області сусідньої Росії наприкінці жовтня було спущено на воду гібридне прогулянкове судно для одноденних прибережних круїзів проєкту PV20S. Про це також повідомляє профільний сайт «Росийское судоходство» і навіть публікує фотографію з посиланням на відео на телеграм-каналі «МИЦ СПб».

«Що стосується катерів, закладених у Самарі, ситуація ще сумніша – поки «Нептун» позивається до «Нафтофлоту», корпуси двох більш менш сформованих катерів із заводськими номерами 101 і 102 іржавіють на стапелях в очікуванні своєї подальшої долі», – уточнив для Крим.Реалії Павло Лакійчук.

Павло Лакійчук, керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» (Київ)
Павло Лакійчук, керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» (Київ)

На пасажирських катерах Севастополя підрядники зобов’язані встановлювати виключно російське обладнання. За умовами контракту, якщо під час будівництва буде використано імпортне обладнання, то запчастини мають поставлятися без санкційних обмежень. Але на практиці це не спрацювало.

Новий замовник на катери може мати зовсім інші плани – військові, наприклад
Павло Лакійчук

«Чи дійдуть ці судна до Севастополя – це ще велике питання! Новий замовник на катери може мати зовсім інші плани – військові, наприклад. Чому є великі сумніви, що нові «севастопольські» катери поповнять катерний склад російського «Севелектротранс»? Тому що змінилися пріоритети. Видиму «завісу» федеральних турбот про благополуччя севастопольців зірвано – Севастополь це, перш за все, військова база! У Росії – так звана «спеціальна військова операція» (так у РФ називають розв’язану нею війну проти України – КР), і, в першу чергу, вантажопасажирські катери потрібні Військово-морському флоту Росії, який несподівано зазнає великих бойових втрат. Тому замовника раптово замінили представником російського військово-промислового комплексу. Як кажуть, «все для фронту, все для перемоги» – наголосив Павло Лакійчук.

Нові катери не прийдуть до Севастополя раніше 2025 року. Таку перспективу озвучив виконувач обов'язків російського віцегубернатора Севастополя Павло Ієно, виступаючи перед місцевими депутатами.

Катери – на електричному ходу. Знову інтереси «Росатому»?

На суднах проєкту PV20S буде встановлено електроенергетичну систему з «розподілом електроенергії на постійному струмі з вентильними дизель-генераторами та систему електроруху з гребними електродвигунами на постійних магнітах». Електроенергетична установка має високий коефіцієнт корисної дії на ходу та під час стоянки біля причалу. Розробник та постачальник інноваційного обладнання – петербурзьке АТ «НВЦ «Электродвижение судов».

«Ми продовжуємо роботу, судна будуються. Проєкт PV20S по-своєму унікальний – ми розробили для цих суден абсолютно нові єдині суднові електроенергетичні системи та системи електроруху, які раніше не використовувалися на сучасних суднах», – заявив генеральний директор «НВЦ «Электродвижение судов» Андрій Григор’єв російському виданню «Деловой Петербург».

АТ «НВЦ «Электродвижение судов» засновано у 2008 році з метою комплексного постачання на російський ринок суднобудування систем електроруху нового покоління. У 2012 було засновано ТОВ «МИП «Электродвижение судов». Воно займається практичним запровадженням результатів інтелектуальної діяльності у галузі створення суднового електрообладнання та систем нового покоління. Обидві компанії формують однойменну групу.

Тим часом у Росії на тлі «загального імпортозаміщення» швидкими темпами розвивається виробництво літій-іонних накопичувачів енергії, відомих обивателю як акумуляторні батареї.

Російська держкорпорація «Росатом» хоче залучити кошти з Фонду національного добробуту на свої проєкти щодо літію та розраховує до 2025 року зайняти 3,5%, а до 2030 року – 9-10% світового ринку літію. Розглядається можливість придбання сировинних активів за кордоном, використання глобальних ланцюжків створення кінцевої продукції з локалізацією виробництва на російській території.

Наприкінці жовтня російська влада Криму провела зустріч із представниками державної корпорації «Росатом», за підсумками якої заявила про активізацію співпраці з нею в галузі електротранспорту, насамперед громадського.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG