Доступність посилання

ТОП новини

Боргу за зберігання більше немає. «Скіфське золото» повертається в Україну з Нідерландів


Золота скіфська пектораль – нагрудна прикраса IV століття до н.е.
Золота скіфська пектораль – нагрудна прикраса IV століття до н.е.

Міністерство культури та інформаційної політики України домовилося з музеєм Алларда Пірсона у Нідерландах про повернення в Україну експозиції археологічної виставки, яка широко відома як «Скіфське золото». Музей скасував борги за збереження українських артефактів. Експонати були представлені чотирма кримськими музеями для виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі» в Бонні та Амстердамі незадовго до російської анексії півострова. Після анексії Криму Росія разом із керівниками захоплених музеїв наполягала на поверненні артефактів на анексовану територію, але суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій Нідерландів вирішили, що законним власником артефактів є Україна, тому їх належить повернути. Каменем спотикання, що заважає експонатам повернутися на материк, був борг за майже десятирічне їх зберігання в нідерландському музеї. Тепер жодних перешкод для цього немає.

Яке культурне та політичне значення має це рішення? Як підконтрольна Росії влада Криму сприйняла цю новину? І чи це рішення може стати прецедентом для повернення інших артефактів, захоплених Росією на окупованих територіях України? Про це ведучий Радіо Крим.Реалії Сергій Мокрушин поговорив з археологинею, кандидаткою історичних наук, керівницею Інкерманської експедиції Інституту археології НАН України в Севастополі Евеліною Кравченко та кримською політологинею Євгенією Горюновою.

Жінка розглядає експонати виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря» в музеї Алларда Пірсона, Амстердам, Нідерланди
Жінка розглядає експонати виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря» в музеї Алларда Пірсона, Амстердам, Нідерланди

Музейні предмети включають колекції кримських «Центрального музею Тавриди», «Керченського історико-культурного заповідника», «Бахчисарайського історико-культурного заповідника» та Національного заповідника «Херсонес Таврійський». Йдеться про більш ніж п'ять предметів із музейного фонду України, загальна вартість яких оцінюється в 10 мільйонів євро.

Експонати прибули до Амстердама із Сімферополя, Севастополя, Керчі, Бахчисарая та Києва
Експонати прибули до Амстердама із Сімферополя, Севастополя, Керчі, Бахчисарая та Києва

Відповідно до меморандуму, підписаного в.о. міністра культури України та представником музею Алларда Пірсона, нідерландська сторона не стягуватиме з України оплату за зберігання цінностей протягом майже 10 років.

«Скіфське золото» тримали в цій будівлі в серці Амстердама. Його зберігання, а також суди за артефакти обійшлися музею Алларда Пірсона в сотні тисяч євро
«Скіфське золото» тримали в цій будівлі в серці Амстердама. Його зберігання, а також суди за артефакти обійшлися музею Алларда Пірсона в сотні тисяч євро

«Я насамперед вітаю українців з тим, що вони нарешті побачать цю виставку. На жаль, виставка на материковій Україні не експонувалася. Ці речі виїхали безпосередньо з кримських музеїв та одразу поїхали до Європи. Спочатку до Німеччини, потім до Голландії. Це подія для нас, для нашої культурної спільноти, для нашої науки», – заявила в ефірі Радіо Крим.Реалії археологиня Евеліна Кравченко.

Директор підконтрольного Росії «Центрального музею Тавриди» Андрій Мальгін, коментуючи повернення колекції Україні в РІА «Новости», заявив, що це – «захоплення частини культурної спадщини».

Експозиція одного з музеїв у Сімферополі, звідки частина експонатів вирушила до Нідерландів
Експозиція одного з музеїв у Сімферополі, звідки частина експонатів вирушила до Нідерландів

Для повноти картини слід зазначити, що в музеї, яким керує Мальгін, зберігається колекція Херсонського художнього музею, яка була вивезена до Криму під час російської окупації міста. Це Мальгін підтверджував Крим.Реалії особисто.

Україна здобула перемогу у тривалій судовій боротьбі з Росією. «Країна-агресор витрачала величезні гроші, щоб нас перемогти, але їм нічого не вдалося... Незважаючи на всі маніпуляції, які використовувала Російська Федерація», – зазначає Кравченко. Що ж до директора підконтрольного Росії «Центрального музею Тавриди», то ним має зайнятися українська прокуратура, вважає археологиня. На її думку, дії Мальгіна підпадають під статтю про колабораціонізм.

«Наскільки я пам'ятаю, проти Мальгіна навіть немає санкцій. Це має бути провадження, слідство, має бути вирок, санкції, оскільки він – громадянин України, заочний суд та всі наслідки, які з цим пов'язані. Оголошення у розшук в Інтерпол. Якщо він виїде до Європи, його повинні нам передати як колаборанта, який вкрав для країни-агресора наші цінності з Херсонського музею», – зазначила в ефірі Радіо Крим.Реалії Евеліна Кравченко.

Андрій Мальгін
Андрій Мальгін

Загальний обсяг музейних цінностей, захоплених і вивезених під час російської окупації українських територій, невідомий, зазначає археологиня. Є лише приблизна статистика – йдеться про мільйони експонатів. Це – катастрофа для культурної спадщини України, вважає Кравченко.

«Там вигребли буквально все, що можна, і продовжуватимуть вигрібати й вивозити до Росії до деокупації. Назву порядки: музейні предмети – це мільйони, зруйновані пам'ятники – тисячі, вивезені предмети з окупованих територій Херсонської та Запорізької областей, я думаю, це теж тисячі... Ми не маємо цифр щодо розкопок у Криму за 10 років. Це теж мільйони», – впевнена Евеліна Кравченко.

Росіяни все вивозять, оскільки розуміють, що вони залишаться на короткий термін
Євгенія Горюнова

Культурні цінності, захоплені на окупованих українських теренах, часто опиняються в російських колекціях. Це демонструє ще один аспект, наголошує кримська політологиня Євгенія Горюнова, – російські чиновники розуміють, що вони прийшли в Україну ненадовго.

«Якби вони прийшли назавжди, як вони кажуть, вони б залишили це. Повинні бути музеї, щоб люди ходили, якась нормальна ситуація. А вони все вивозять, оскільки розуміють, що вони залишаться на короткий термін», – каже Євгенія Горюнова.

Російські ЗМІ, реагуючи на рішення нідерландського музею повернути колекцію в Україну без погашення боргу за зберігання, передруковують коментарі того ж таки Андрія Мальгіна, який обіцяє продовжити боротьбу за «Скіфське золото», але не уточнює, яким чином. Також – російського політолога, доцента кафедри політичної теорії МДІМВ МЗС Росії Кирила Коктиша. Той майже повторює липневі заяви Володимира Константинова та Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) – про те, що скіфське золото неодмінно буде розграбовано та розпродано. Іншої риторики і не варто очікувати, вважає Євгенія Горюнова. Підконтрольні Росії чиновники розраховували на перемогу в боротьбі за колекцію, але опинилися у програші.

Суд визнав через передачу цього золота, що Крим – це частина України
Євгенія Горюнова

«Це поразка. Поразка не лише культурна, а й політична. Дуже довго тривала судова процедура, багато було бюрократичних процесів, але нарешті суд визнав через передачу цього золота, що Крим – це частина України і що золото має бути повернене українському народу, а не Криму та кримчанам зокрема, оскільки Крим – Україна, а кримчани – громадяни України. Такий політичний підтекст і неприємна ситуація для окупаційної влади в Криму», – вважає Євгенія Горюнова.

Водночас, зазначають експерти, повернення «Скіфського золота» – це судовий прецедент. Якщо вивезені з України цінності виявляться у країнах, на які поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального суду, Україна матиме змогу їх повернути. Повернути ж культурні цінності, які опинилися в самій Росії, неможливо, доки там не зміниться режим, зазначають експерти.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

  • 16x9 Image

    Роман Спірідонов

    Кримський журналіст

XS
SM
MD
LG