Доступність посилання

ТОП новини

Справа Еміля Курбедінова: «пропаганда екстремізму» чи помста російських силовиків?


У Криму на п'ять діб заарештований відомий адвокат, захисник політв'язнів Еміль Курбедінов. Його справа стала прецедентом на півострові, оскільки суд двічі притягнув адвоката до відповідальності за один і той же репост у Facebook за адмінстаттею про пропаганду символіки забороненої в Росії мусульманської організації «Хізб ут-Тахрір».

Еміль Курбедінов ‒ відомий у Криму адвокат, який з 2014 року захищає кримчан у політичних кримінальних процесах і працює над справами про насильницькі зникнення на півострові з моменту російської анексії. Серед його підзахисних були заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, кримський журналіст Микола Семена, кримський «диверсант» Редван Сулейманов та інші. Адвокат веде справи кримських мусульман, звинувачених у зв'язках з «Хізб ут-Тахрір». Раніше захищав захоплених у Криму рибалок українського судна «ЯМК-0041», а з листопада захищає інтереси Богдана Небилиці ‒ командира українського бронекатера «Нікополь», який обстріляла та захопила ФСБ в Керченській протоці 25 листопада.

6 грудня Еміль Курбедінов був затриманий співробітниками Центру з протидії екстремізму кримського главку МВС Росії («Центр Е»). Йому ставлять у провину порушення статті 20.3 КоАП Росії (пропаганда або публічна демонстрація атрибутики або символіки екстремістських організацій). Після двох днів суду його узяли під арешт на п'ять діб.

Подвійний «злочин» та 12 годин роздумів

Під час затримання в Еміля Курбедінова вилучили телефон, два ноутбуки та флешку. Його привезли до підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя.

Еміль Курбедінов біля будівлі підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя, 6 грудня 2018 року
Еміль Курбедінов біля будівлі підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя, 6 грудня 2018 року
Захищати Курбедінова погодилися шість адвокатів і шість захисників

Адвокат встиг повідомити про своє затримання колегам. Захищати його погодилися шість адвокатів і шість захисників. «Прийшла величезна кількість захисників, ніхто не міг стояти осторонь і спостерігати за цим процесом. Не тільки Курбедінов захищає людей, але іноді доводиться і його захищати», ‒ розповів один з адвокатів Курбедінова Едем Семедляєв.

Адмінпротокол щодо Еміля Курбедінова був складений за репост у Facebook повідомлення зі сторінки «Хізб ут-Тахрір Україна» у 2013 році. У пості повідомлялося про мітинг прихильників цієї організації в Сімферополі з фотографією акції.

Після переходу півострова в російські реалії зображення «Хізб ут-Тахрір» місцева влада стала трактувати як порушення закону. За цей же репост торік у січні Еміль Курбедінов провів в ізоляторі 10 діб. Доводи захисту те, що репост був зроблений у 2013 році, коли на півострові ще не діяло російське законодавство, були судом проігноровані.

Тепер історія повторилася. Тільки якщо попереднього разу символіку «Хізб ут-Тахрір» на сторінці Еміля Курбедінова в соцмережі виявили самі російські силовики, то цього разу вони послалися на скаргу від невідомої людини.

Суд у справі Еміля Курбедінова тривав два дні: 6 та 7 грудня, в сукупності близько 12 годин. Під стінами суду в ці дні підтримати Курбедінова зібралися близько двох сотень людей. Вони влаштували фотофлешмоб «Ти ‒ наш народний захисник».

Адвоката Курбедінова доставили в суд (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00
Завантажити на комп'ютер

Журналіст Антон Наумлюк повідомив, що багатьох активістів до зали суду не пустили, вигнавши з будівлі, а щодо активіста «Кримської солідарності» Нурі Абдурашидова склали протокол про непокору законним вимогам судового пристава та відпустили із зобов'язанням з'явитися за повісткою.

У перший день суддя Антон Цикуренко кілька разів виходив до нарадчої кімнати, але ухвалити рішення не зміг. Так судове засідання затягнулося до пізнього вечора, його довелося перенести на наступний ранок. 7 грудня до обіду суддя оголосив, що Курбедінов заарештований на п'ять діб, починаючи з моменту затримання. Таким чином, він пробуде в ізоляторі до 11 грудня.

«Не здивуюся, якщо через місяць Курбедінова знову судитимуть»

Еміль Курбедінов під час розгляду справи припускав, що для нього оберуть суворіше покарання. Осудну йому провину він не визнає, а затримання називає відповіддю на свою правозахисну діяльність, допомогу політв'язням та українському моряку Роману Небилиці. «Влада вирішила мене «вибити» з усіх цих процесів на 15 днів. Як я вважаю, саме такий адміністративний арешт буде. Плюс ще на наступному тижні закінчується розгляд справ у Ростові, де я мав обов'язково виступити в дебатах. Ось це й стало причиною (адміністративного переслідування ‒ КР)», ‒ каже адвокат.

Під час судових розглядів його захист подав близько двох десятків клопотань, але всі вони були відхилені. Едем Семедляєв говорить про «величезну кількість порушень» під час розгляду, зокрема й про «фальсифікацію участі понятих».

Олексій Ладін
Олексій Ладін

Російський адвокат Олексій Ладін клопотав про припинення провадження у справі Курбедінова через відсутність складу злочину, пояснивши, що Еміль не мав наміру порушувати російське законодавство, оскільки в 2013 році жодної заборони на символіку «Хізб ут-Тахрір» у Криму не було. Але суд відхилив це прохання. «Я не здивуюся, якщо через місяць Курбедінова знову судитимуть за скріншоти п'ятирічної давності, які нібито були тільки що виявлені», ‒ прокоментував Ладін це рішення.

Йде тиск на весь правозахисний рух у цілому й на весь нескорений наш народ
Ліля Гемеджи

Кримський юрист Назим Шеїхмамбетов вважає, що нинішня справа Еміля Курбедінова «має політичний характер і ляже в когорту справ, які покликані подати в негативному світлі мусульман і тих людей, які не бояться захищати законні інтереси переслідуваних».

Захисниця Курбедінова Ліля Гемеджи говорить про тиск на адвокатів і весь правозахисний рух у Криму: «Очевидно, що йде тиск на найвідомішого адвоката. Йде тиск на весь правозахисний рух у цілому й на весь нескорений наш народ. Та сміливість, яку виявили сьогодні й адвокати, й правозахисники, і просто звичайні люди, коли прийшли сюди та підтримали Еміля, говорить багато про що».

Виконавці

На користь версії про можливу помсту Емілю Курбедінову від російських силовиків у Криму може служити й те, що свідками звинувачення у справі виступили силовики, з якими адвокат раніше стикався в справах своїх підзахисних.

Одним із них є співробітник кримського главку ФСБ Росії, екс-співробітник СБУ Андрій Сушко. Він фігурує в справі про затримання та катування кримськотатарського активіста Рената Параламова. Саме Курбедінов зняв його на відео біля кримського главку ФСБ Росії, коли Сушка впізнали родичі Параламова.

Ренат Параламов (ліворуч) та Еміль Курбедінов
Ренат Параламов (ліворуч) та Еміль Курбедінов

Після цього Сушко став фігурантом кримінальної справи Прокуратури АРК (підрозділ Генпрокуратури України) і опинився у списку санкцій США через підозри у викраденні Параламова.

Адмінпровадження щодо Курбедінова ініціював співробітник кримського главку ФСБ Росії (екс-співробітник СБУ) Артур Шамбазов. Він причетний до затримання й тортурам кримського активіста Євромайдану Олександра Костенка.

Суддя Антон Цикуренко теж прийшов у російське правосуддя з української юрисдикції. До російської анексії Криму він працював у Господарському, Окружному адміністративному судах Криму та Севастопольському апеляційному окружному суді. У документах, які він подавав у кваліфколегію суддів Росії для роботи в російському правовому полі, вказував, що «здатний розглядати справи підвищеної складності». У 2016 році Цикуренко притягнув до відповідальності кримську активістку Ларису Шаульську за участь у мітингу «Обдурений Крим», який так і не відбувся.

Закликав «вбивати українців, як скажених собак»

Аналіз репоста Еміля Курбедінова у Facebook проводив доцент Кримського федерального університету Андрій Нікіфоров, відомий своїми проросійськими поглядами. У минулому році він у Facebook закликав «вбивати українців, як скажених собак». Активіст Українського культурного центру Леонід Кузьмін тоді просив підконтрольну Кремлеві прокуратуру Криму перевірити цю заяву на відповідність російському законодавству. Нікіфоров свій текст видалив, і справа нічим не закінчилася.

До висвітлення суду над Емілем Курбедіновим долучився державний телеканал «Крим 24». Упродовж двох днів його кореспонденти розповідали про справу, зокрема, «включаючись» в ефір із суду. Вони щоразу наполегливо підкреслювали, що Курбедінов «кілька років підтримує прихильників забороненої в Росії терористичної організації «Хізб ут-Тахрір».

Кореспондент телеканалу Олексій Щербак присвятив кримському адвокату окремий сюжет. Закадровий текст у ньому супроводжується кадрами з символікою «Хізб ут-Тахрір». По суті, на кримському телеканалі показали те ж саме, за що суд заарештував Еміля Курбедінова.

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього та стверджують, що піддаються несправедливому переслідуванню в Росії та в анексованому нею Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, внісши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати відзначають, що переслідуються в цій справі російськими правоохоронними органами ‒ переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє вводити на окупованій території законодавство держави, яка окуповує.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG