Доступність посилання

ТОП новини

«Ердоган побачив вікно можливостей»: навіщо президент Туреччини хоче «помирити» Україну та Росію і до чого тут Крим


Володимир Путин і Реджеп Тайїп Ердоган, колаж
Володимир Путин і Реджеп Тайїп Ердоган, колаж

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган повідомив, що приїде до України на початку лютого. За його словами, він сподівається якнайшвидше зібрати разом президентів України та Росії, щоб зупинити зростання напруженості в Чорноморському регіоні. Кого підтримує Туреччина у російсько-українському конфлікті та чому? У чому інтерес Туреччини у Чорноморському регіоні? Читайте про це у матеріалі Крим.Реалії.

У мене відбудеться візит до України. Сподіваємося, що у регіоні запанує мир
Реджеп Ердоган

«На початку наступного місяця (у лютому – КР) у мене відбудеться візит до України. Сподіваємося, що у регіоні запанує мир», – сказав президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган.

Під час нещодавнього візиту до Албанії він заявив журналістам, що постійно нагадує російському президентові Володимиру Путіну, що «Туреччина проти окупації Криму».

Президент Туреччини також застеріг Москву від нового вторгнення в Україну та заявив, що не вважає це «реалістичним варіантом».

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган і президент Росії Володимир Путін (ліворуч) під час зустрічі в Кремлі, Москва, Росія, квітень 2019 року
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган і президент Росії Володимир Путін (ліворуч) під час зустрічі в Кремлі, Москва, Росія, квітень 2019 року

Раніше спікер президента Туреччини Ібрагім Калин повідомив, що Реджеп Тайїп Ердоган поговорив із президентами України і Росії та запросив Володимира Зеленського і Володимира Путіна на зустріч у Туреччині.

Туреччина залишається доступною для будь-якої ролі… для зниження напруженості між Росією та Україною
Ібрагім Калин

За інформацією Калина, Ердоган планує здійснити візит до України у «найближчі тижні».

Представник Ердогана повідомив, що Туреччина готова зіграти роль у зниженні напруги між Росією та Україною, щоб «уникнути будь-яких військових дій, наслідки яких будуть значними та незворотними».

«Туреччина залишається доступною для будь-якої ролі… для зниження напруженості між Росією та Україною… І ми робимо це як дружня для Росії та України країна, а також союзник щодо НАТО», – сказав Калин.

Турецький лідер 21 січня зазначив, що «готовий на все, щоб у регіоні запанував мир». Він повідомив, що готовий зустрітися з Володимиром Путіним у Москві, «щоб послабити напруження навколо України».

Президент Росії Володимир Путін і президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган (справа наліво) під час зустрічі в Сочі, Росія, вересень 2021 року
Президент Росії Володимир Путін і президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган (справа наліво) під час зустрічі в Сочі, Росія, вересень 2021 року

Спікер президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що «можна лише вітати», якщо турецькі партнери «зможуть спонукати Київ до виконання Мінських угод».

Йдеться про російський сценарій їх виконання – прямі вибори на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, проти яких виступають багато українських експертів, активістів, волонтерів і представників влади.

Пропозиція Реджепа Тайїпа Ердогана про проведення переговорів між президентами України та Росії «продумана», але впирається в те, що Росія «не має впевненості у своїй правоті, тому вона перебуває в глухій позиції», зазначив радник Офісу президента України Михайло Подоляк.

Керівник українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос в ефірі Радіо Крим.Реалії засумнівався, що ініціатива президента Туреччини призведе до зустрічі глав України та Росії. Він вважає, що Туреччина намагається змінити баланс сил у протистоянні між Росією та Україною і країнами Заходу.

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос
Зважаючи на все, Ердоган буде наполегливим не менше, ніж Росія. Це означає, що ситуація і баланс можуть змінитися
Ігор Семиволос

– Ми маємо справу зі стратегічною грою. Вона передбачає, що баланс сил має бути зміщений, щоб протилежна сторона тебе побачила і почала з тобою рахуватися. Зараз ми бачимо, що Росія не хоче зважати на Туреччину. Тому Туреччині потрібно стати настільки видимою та відчутною для Росії, щоб вона не могла її ігнорувати. Ердоган побачив тут вікно можливостей для себе і пробуватиме в нього зайти. Зважаючи на все, Ердоган буде наполегливим не менше, ніж Росія. Це означає, що ситуація і баланс можуть змінитися. Багато залежатиме від рішень Ердогана, НАТО та США. Це не двостороння, а багатостороння гра.

Голова Кримськотатарського ресурсного центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв вважає, що відповідь Росії на турецьку пропозицію залежатиме від її відносин із Заходом.

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв
Посылы со стороны президента Турции очень важны в первую очередь для Украины. Она получает тыл со стороны Турции
Эскендер Бариев

– Враховуючи регіональні інтереси Туреччини у Чорному та Середземному морях, її позиція важлива та необхідна. Інше питання – наскільки піде на це Росія (переговори з президентом України за пропозицією президента Туреччини – КР). Це залежить від того, як далі відбуватимуться процеси між Росією, США та країнами Заходу. Росія може піти на цю пропозицію лише в одному випадку: коли буде безвихідь у її відносинах із країнами Заходу. Росія вживає заходів, щоб розпочати прямі переговори глобального рівня зі США. Тому сьогодні сигнали з боку президента Туреччини дуже важливі насамперед для України. Вона отримує тил з боку Туреччини.

За словами Ескендера Барієва, окрім ініціативи про переговори між президентами Росії та України, представники Туреччини «ведуть серйозну роботу» щодо звільнення українських політв'язнів, яких тримають у Криму та сусідній Росії.

Турецький політолог Тогрул Ісмаїл каже, що Туреччина ініціює переговори між Україною та Росією, діючи за принципом «будь-які домовленості кращі за війну». Туреччина, за його словами, не зацікавлена в конфлікті в Чорноморському регіоні, оскільки «будь-яка криза спричинить для неї економічні збитки».

Тогрул Ісмаїл називає «позитивною» відповідь російської влади на пропозицію Реджепа Тайїпа Ердогана і припускає, що далі «можна буде розраховувати на різні варіанти».

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG