Доступність посилання

ТОП новини

«Вони борються не зі мною, а з Богом»: чи допоможе українській церкві реєстрація в Криму?


Собор святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі
Собор святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі

Підконтрольна Росії кримська влада намагається в судовому порядку розірвати договір оренди будівлі в Сімферополі, в якій розташований Собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги Православної церкви України. Поки позов у суді, кримські чиновники публічно запевняють, що готові піти назустріч українській церкві в разі її реєстрації за російським законодавством. Архієпископ Климент документи для реєстрації подав, але не виключає, що обіцянки можуть виявитися обманом.

Кримські священики Української православної церкви Київського патріархату, яка з початку року стала Православною церквою України, регулярно зазанють тиску з боку «кримської самооборони», російських силовиків та спецслужб. З 2014 року ПЦУ в Криму втратила кілька храмів, захоплених проросійськими силами, деякі священики із сім'ями змушені були залишити півострів через погрози та переслідування.

Всі ці проблеми пов'язані з їхньою проукраїнською позицією та неприйняттям російської юрисдикції на півострові ‒ кримській єпархії упродовж п'яти років вдавалося залишатися без російської реєстрації. Коли ж її голова ‒ архієпископ Климент почав відвідувати політв'язнів-кримчан у російських СІЗО та в'язницях, українська церква в Криму знову опинилася під ударом.

Борг у 2,95 гривні

Останнім оплотом української церкви залишається Собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги у Сімферополі ‒ єдине місце в Криму, де місцеві ще можуть молитися українською мовою.

У серпні 2017 року російські силовики опечатали приміщення храму, попередньо винісши звідти все цінне майно. Тоді голові Кримської єпархії, архієпископу Клименту, вдалося повернути храм парафіянам, і богослужіння там продовжилися.

Собор святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі
Собор святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі

Собор святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі
Собор святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі

Тепер кримська влада в судовому порядку домагається розірвання договору оренди будівлі, в якій багато років розташовується цей храм. І в 2014 році, і зараз кримська влада озвучує архієпископу Клименту єдину умову, за якої він зможе продовжити свою діяльність ‒ реєстрація кримської єпархії української церкви за російським законодавством.

У наступ на кримську єпархію ПЦУ кримська влада пішла 14 березня. У цей день Міністерством майнових та земельних відносин підконтрольного Росії уряду Криму був поданий позов про передчасне розірвання договору оренди приміщення храму ПЦУ. Позивач вимагає розірвати договір на підставі наявного боргу за оренду в сумі 2,95 гривні та пені в 5,24 гривні, що нібито накопичилися з 2016 року.

Архієпископ Климент заперечує наявність боргу і надає на підтвердження платіжні документи. Якщо судовий позов Мінмайна та земельних відносин Криму буде задоволений, це може призвести до припинення існування української церкви в Криму.

«Цікаво, як вони хрести з купола зніматимуть?»

Незважаючи на неодноразові спроби кримської влади виселити храм з приміщення в Сімферополі, голова підконтрольного Росії кримського уряду Сергій Аксенов запевняє журналістів, що силовий спосіб звільнення цього приміщення виключений і що «жодних примусових заходів точно не вживають».

З 2014 року Аксенов двічі зустрічався з архієпископом Климентом, обіцяючи, що українська церква отримає можливість залишитися в Криму за умови реєстрації за російським законодавством.

23 березня архієпископ Климент подав документи до Мін'юсту Криму для реєстрації українського православного приходу, окремо від Православної церкви України (щоб дотриматися українського законодавства). Раніше він погодив це питання з керівництвом ПЦУ. Рішення про реєстрацію кримського приходу або відмову в цьому має бути ухвалене упродовж місяця.

29 березня міністр майнових і земельних відносин республіки Ганна Анюхіна повідомила, що приміщення сімферопольського храму Святих рівноапостольних князів Ольги та Володимира «можуть бути передані в безоплатне користування представникам Православної церкви України, якщо організація офіційно зареєструється за російським законодавством».

Як тільки вони перереєстровуються тут і звернуться до нас, укладемо з ними договір безоплатного користування
Ганна Анюхіна

«Як тільки вони перереєстровуються тут і звернуться до нас, укладемо з ними вже не договір оренди, тому що законодавством Росії не передбачено для релігійних організацій укладання договорів оренди, а договір безоплатного користування. Наскільки я знаю, а ми спілкувалися з Климентом, вони мають намір приводити свою діяльність у відповідність ‒ вже звернулися до міністерства юстиції, але сьогодні позитивного рішення, я так розумію, не мають», ‒ сказала вона «Интерфаксу».

Ганна Анюхіна
Ганна Анюхіна

Анюхіна також запевнила, що влада Криму не вчинить «агресивних заходів» із залученням правоохоронних органів для вирішення питання із займаним приміщенням.

Архієпископ Климент, у свою чергу, заперечує, що Анюхіна зустрічалася з ним. За його словами, про її заяву щодо передачі приміщення храму в безоплатне користування він дізнався зі ЗМІ.

Мінмайна планомірно веде роботу, щоб нас виселити
Архієпископ Климент

«Те, що говорить Ганна Анюхіна російським ЗМІ, робиться, щоб притупити пильність. Мінмайна планомірно веде роботу, щоб нас виселити. Вони вже зараз вимагають, щоб ми пішли і забрали своє майно. А потім, коли-небудь, коли документи будуть зареєстровані, з нами продовжать договір або укладуть новий. Якщо це «колись» настане. Кримські чиновники говорять, що немає жодних примусових заходів для звільнення приміщення, але вже надсилали до нас у 2017 році і поліцію, і судових приставів. Чиновникам однаково, що тут: церква чи щось інше. Але якщо Ганна Анюхіна думає, що зможе зайти і все буде тихо, то так не буде. Весь світ бачитиме, як руйнують і знищують православний храм. Цікаво, як вони хрести з купола зніматимуть? Анюхіна сама полізе чи заплатить тридцять срібняків, щоб хтось їх зняв?» ‒ сказав архієпископ.

Архієепископ Климент
Архієепископ Климент

Наразі архієпископ готує звернення до Сергія Аксенова з проханням взяти ситуацію під свій контроль, не допустити знищення храму й сприяти реєстрації кримського приходу за російським законодавством.

«Боротимусь до критичної точки»

Одночасно з судовим позовом про розірвання договору оренди приміщення сімферопольського храму ПЦУ призначена перевірка дотримання земельного законодавства релігійною громадою «Неопалима купина» в Євпаторії. Їй належить місцевий храм ПЦУ.

Нехай зносять, якщо не бояться Бога – Климент про храм ПЦУ в Євпаторії (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00
Завантажити на комп'ютер

До того ж, архієпископ Климент виявив техніку на земельній ділянці на вулиці Київській у Сімферополі, яку УПЦ КП ще в 2013 році отримала для будівництва Кафедрального Собору в ім'я Христа Спасителя. Робітники, які проводять там геодезичні роботи, говорять, що на цій землі буде зведений храм, але який саме, не уточнюють.

Раніше цю земельну ділянку сімферопольська влада намагалася забрати для потреб ФСБ. «Ще в 2015 році архієпископ Климент отримав листа від окупаційної адміністрації Сімферополя, в якому його просять добровільно відмовитися від права користування цією земельною ділянкою для надання її управлінню ФСБ Росії в Криму для будівництва багатоквартирних житлових будинків. Тепер окупанти без будь-яких рішень почали геодезичні роботи для будівництва храму, швидше за все, Московського патріархату», ‒ розповідає український активіст Андрій Щекун.

Андрій Щекун
Андрій Щекун

Ми спробували з'ясувати, чи має стосунок до цього будівництва кримська єпархія УПЦ Московського патріархату. У прес-службі єпархії на наші запитання відповісти відмовилися й рекомендували звернутися з інформзапитом. Ми надіслали його й чекаємо на відповідь.

Якщо вони хочуть на весь світ показати, як руйнують православний храм, нехай зроблять це
Архієпископ Климент

Зважаючи на всі обставини, архієпископ Климент боїться, що після реєстрації кримського приходу місцева влада може обдурити його й не виконати своїх обіцянок. «Можливо, нас і обдурять. Я не вірю нікому. Тому я боротимуся до останнього, до критичної точки. Якщо вони хочуть на весь світ показати, як руйнують православний храм, нехай зроблять це. Вони борються не зі мною, вони борються з Богом. У разі подібних дій я маю намір звернутися до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням взяти ситуацію під свій контроль і просити голів Церков висловити свою оцінку тому, що відбувається навколо української церкви в Криму. Про це дізнається весь світ», ‒ говорить він.

Українська православна церквa у Криму «між двома вогнями» (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
Завантажити на комп'ютер

Наразі Собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі працює, в ньому продовжують молитися українською мовою. Але кожне богослужіння може стати останнім.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG