Доступність посилання

ТОП новини

«Потрібні законодавчі зміни». Як Україні вирішити проблему виплат пенсій вимушеним переселенцям із Криму?


«Сьогодні жоден пенсіонер, який переміщається з Криму, не може отримати українську пенсію» – Анна Рассамахіна
«Сьогодні жоден пенсіонер, який переміщається з Криму, не може отримати українську пенсію» – Анна Рассамахіна

«Пенсіонери з Криму» – умовна категорія громадян України, які мають трудовий стаж, зароблений на підприємствах у Криму або вийшли на пенсію до та під час російської анексії півострова, які виїхали на материк і намагаються отримати українські пенсії. За визначеним Кабміном України порядком, щоб призначити пенсію переселенцю на материку, Пенсійний фонд України надсилав до ПФ Росії запити про факти виплат пенсій жителям невизнаної України так званої Республіки Крим. Після повномасштабного вторгнення і така процедура стала неможливою. Внаслідок цього Єдиний державний реєстр поповнюється новими та новими судовими рішеннями, де суди змушують регіональні представництва пенсійних фондів розглядати заяви таких пенсіонерів і відновлювати для них пенсійні виплати. В ефірі Крим.Реалії поговоримо про те, чи виконують пенсійні фонди рішення судів, і що може кардинально змінити цю ситуацію?

За пенсією – до суду?

У Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти десятки свіжих справ, пов'язаних із позовами щодо призначення пенсій вимушеним переселенцям із Криму. Ось одне з рішень, винесене Одеським окружним адміністративним судом 31 липня 2023 року. До суду звернулася переселенка із смт. Форос на ПБ Криму. Вона вийшла на пенсію за вислугою років ще 1999 року. Після анексії Криму в 2014 році вона не мала можливості виїхати з Криму, відповідно, виплат від пенсійного фонду України вона не отримувала. Статус ВПО вона отримала вже після повномасштабного вторгнення, у квітні 2022 року. У лютому 2023 року вона звернулася до Головного управління ПФУ на Одещині із заявою про поновлення виплат, але їй відмовили у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують зняття Позивача з обліку за попереднім місцем отримання пенсії. Тобто, від Пенсійного фонду Росії.

Суд звернув увагу на те, що вимоги надати такі відомості можуть стосуватися лише тих, хто живе на окупованій території, а позивач уже має статус ВПО і живе в селі Фонтанка Одеської області. І зобов'язав Одеський підрозділ ПФУ відновити пенсійні виплати позивачу з моменту написання відповідної заяви. Тобто з лютого 2023 року.

Регіональний ПФУ намагався заперечити це рішення, але невдало. Як йдеться у рішенні П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року, апелянт зазначив, що підставою для відмови позивачу в поновленні виплати пенсії стало ненадання останньою заяви довільної форми про відсутність громадянства держави-окупанта і про те, що позивач не отримує пенсію від органів пенсійного забезпечення РФ. Суд дійшов висновку, що рішення першої судової інстанції є обґрунтованим і залишив його чинним.

«Дивна» практика ПФУ

Україна не визнає документів, виданих російською владою в анексованому Криму. Але до 24 лютого 2022 року Пенсійний фонд України для того, щоб призначити пенсію пенсіонеру, який виїхав на материк з анексованого Криму, відправляв запит до Пенсійного фонду РФ про виплати вимушеному переселенцю, розповідає менеджерка з адвокації «Крим SOS» Анна Рассамахіна. Український ПФ також вимагав від пенсіонерів надати «паперову справу» з ПФ РФ для того, щоб переконатися, що пенсіонери, які виїхали на материк, не отримують російську пенсію, додає правозахисниця. У своїх діях ПФУ посилався на ухвалу Кабміну України.

Анна Рассамахіна
Анна Рассамахіна

Це було незаконно, такої норми ніколи не існувало в українському законодавстві, але існувала така практика з 2015 року. Після повномасштабного вторгнення було розірвано дипломатичні відносини між Україною та РФ, і цю можливість було втрачено. Сьогодні жоден пенсіонер, який переміщується з Криму, який має довідку вимушеного переселенця або зареєструвався на підконтрольній території, не може отримати українську пенсію за жодних обставин», – розповіла Ганна Рассамахіна в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Чоловік вісім років вимагав рішення на свою користь, але помер, не дочекавшись

Постанова Кабінету міністрів України, на яку посилаються у ПФУ, надсилаючи запити до ПФ РФ, стосувалася кримських пенсіонерів, які мешкають на півострові та не виїжджали звідти, каже Ганна Рассамахіна. Але ВПО це не стосується, тому суди ухвалюють рішення на їхню користь, зазначає правозахисниця. Але ПФ не завжди ці рішення виконує, додає Рассамахіна. В її практиці був випадок, коли чоловік вісім років вимагав рішення на свою користь, але помер, не дочекавшись. Він виїхав із Криму на материк у 2016 році, розповідає Анна Рассамахіна. Зареєстрував місце проживання у Києві та, що важливо, досяг пенсійного віку вже після того, як опинився на підконтрольній Україні території, зазначає правозахисниця. Але навіть незважаючи на те, що, начебто, чоловіка вже нічого не пов'язує з Кримом, пенсійний фонд не призначив йому пенсію.

«Спочатку відповідь від окупаційної влади не влаштувала Пенсійний фонд. Вони зробили висновок, що цієї відповіді недостатньо для того, щоб бути впевненою, що він не отримує пенсію на окупованій території, потім кілька років спілкувався з Пенсійним фондом безрезультатно. Після повномасштабного вторгнення він звернувся до нашої організації «Крим SOS». Ми звернулися до суду. Суд першої інстанції визнав його позов обґрунтованим і задовольнив позовні вимоги. Але кілька днів тому він помер. На жаль. Це дуже показово», – розповіла Анна Рассамахіна.

Як підтвердити пенсійний стаж?

Ще одна проблема, з якою стикаються кримські пенсіонери, – нарахування стажу, заробленого під час проживання на ТОТ (ТОТ – тимчасово окуповані території – КР) та до окупації Криму в Криму, розповідає Анна Рассамахіна. Якщо стаж, зароблений до анексії півострова, ще можна підтвердити навіть за відсутності даних у реєстрі в судовому порядку, зазначає правозахисниця, то нарахування стажу, отриманого під час анексії Криму, законодавчо ніяк не врегульовано.

Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева (праворуч) та керівниця офісу «Кримської платформи» Марія Томак
Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева (праворуч) та керівниця офісу «Кримської платформи» Марія Томак

Ситуацію з виплатами кримським пенсіонерам Постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева назвала ганебною на пресконференції. За словами її заступниці Ольги Куришко, Представництво працює з Мінсоцполітики України та з ПФУ, пропонуючи законодавчі зміни, які могли б виправити ситуацію.

«Наразі є перший законопроєкт. Він пройшов перше читання, чекає на друге читання. Він не ідеальний, має низку своїх питань, але він, на нашу думку, розблокує хоч якусь можливість зараз надавати пенсійні виплати цим людям. Крім того, на рівні уряду розробляється урядова Стратегія деокупації. Там є компонент, що стосується соціального захисту. Там ми порушуємо перед керівництвом Міністерства соціальної політики, оскільки ПФ під їх керуванням, питання, що це має бути комплексний підхід», – прокоментувала ситуацію Ольга Куришко.

Ольга Куришко
Ольга Куришко

Закон, котрий все виправить?

Йдеться про проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України» (№9453). 24 серпня 2023 року Верховна Рада України взяла його за основу. У ньому є норма, зазначають правозахисники, що передбачає призначення пенсії пенсіонеру-переселенцю за умови, що він не отримує російської пенсії. При цьому співробітникам ПФ буде достатньо усного свідчення самого пенсіонера.

«Позиція ПФ у тому, що вони готові почати виплачувати пенсії, зокрема й кримчанам, якщо цей закон набуде чинності. І це зніме проблему для тих, хто звертається зараз. Але залишаються питання, що робити із системними порушеннями, які відбуваються з 2015 року», – зазначає Анна Рассамахіна.

За інформацією правозахисників, проєкт цього Закону в листопаді було включено до порядку денного українського парламенту для повторного читання, але дата його розгляду невідома. Редакція Крим.Реалії скерувала запит голові ВР України Руслану Стефанчуку щодо причин, через які законопроєкт не призначається для розгляду в другому читанні. Запити з проханням прокоментувати ситуацію надіслано до Міністерства соціальної політики України та ПФУ. На момент публікації матеріалу відповіді редакція наразі не отримала.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

  • 16x9 Image

    Роман Спірідонов

    Кримський журналіст

XS
SM
MD
LG