Доступність посилання

ТОП новини

«Обслуговування гірше, цінники вищі»: як Крим приймає російських туристів


Російський глава Криму Сергій Аксенов 24 липня заявив, що півострів прийняв перший мільйон туристів. За його даними, більшість з них –​ 63% –​ прибули машинами через Керченський міст. У російському міністерстві курортів і туризму Криму стверджують, що зараз відкриті 727 санаторіїв і готелів, причому їх завантаження на Південному узбережжі сягає 95%.

Водночас, як пише видання «РИА Новости Крым» з посиланням на портал Суточно.ру, середній чек за відпочинок на кримських курортах виріс на 25% у порівнянні з 2019 роком. При цьому в червні Сергій Аксенов заявляв, що глобального збільшення цін на відпочинок у готелях півострова не зафіксовано. У Російському загальнонаціональному союзі індустрії гостинності вважають, що підвищення цін виправдане і пов'язане із санітарними нормами, яких засоби розміщення повинні дотримуватися через пандемію коронавірусу. Про популярність і вартість відпочинку на півострові йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов висловив Крим.Реалії думку, що підвищення цін відбулося через липневу хвилю бронювань, але тільки в одному сегменті.

Істотно збільшився цінник у готелях чотири-п'ять зірок
Олександр Бурдонов

– Істотно збільшився цінник у готелях чотири-п'ять зірок. Коли пішов ажіотаж, коли попит наблизився до 90%, вони підняли ціни. У деяких у два рази: було 10 тисяч рублів, стало 20 тисяч. Що стосується приватного сектора і гостьових будинків, там ціни практично не піднімалися –​ а це 80% ліжко-місць. Так що подорожчання вплине тільки на найбільш платоспроможного клієнта. Щодо озвученої цифри в мільйон туристів, хочу нагадати, що загальна ємність Криму –​ 750 тисяч ліжко-місць. Якщо люди їдуть на два тижні, це має означати повне завантаження всіх регіонів півострова весь місяць, усіх видів засобів розміщення. Тоді ми отримаємо півтора мільйона наприкінці липня, а зараз мільйон може бути за рахунок ще весняного трафіку. Взагалі, завантажилися добре: я минулого тижня проїхав увесь ПБК до Феодосії –​ місць практично немає. Напевно, легше знайти їх на заході, на півночі Криму.

Голова Асоціації малих готелів Криму Наталя Стамбульникова вказує на те, що подорожчання відпочинку може включати багато чинників, не пов'язаних з отельерами безпосередньо.

Я дивлюся на заявки –​ люди хочуть заселитися хоч кудись –​ але багатьох Крим прийняти просто не в змозі
Наталя Стамбульникова

– У малого і середнього бізнесу ціни залишилися на рівні минулого року, підвищення не спостерігається. У великих же готелях є динамічне ціноутворення: перший номер продається за мінімальну ціну, а останній –​ набагато дорожче. Взагалі, коли кажуть, що «відпочинок подорожчав», мова може йти багато про що: це і проживання, і харчування, і транспорт, і розважальні заходи. Що конкретно подорожчало на 25%? І потім, це нормально, коли в курортних містах ціни ростуть навіть вдвічі у гарячий сезон, порівняно з тим, що було напередодні. Особливо, коли попит такий, що катастрофічно не вистачає місць. Я дивлюся на заявки –​ люди хочуть заселитися хоч кудись –​ але багатьох Крим прийняти просто не в змозі.

Віцепрезидент російського Загальнонаціонального союзу індустрії гостинності Олексій Волков повідомив «РИА Новости Крым», що подорожчання кримського відпочинку обумовлено об'єктивними факторами:

«Потрібно придбати засоби індивідуального захисту, знайти персонал і мотивувати його на роботу, передбачити умови в інфраструктурі безпеки. Тому сьогодні, коли потрібно компенсувати втрати і доходи, що випадають за два-три місяці простою, бізнес говорить, що не отримав підтримки від держави, яка б його влаштовувала, і потрібно якось вижити».

На думку Олексія Волкова, отельерам немає сенсу знижувати ціни в період високого попиту. З цією оцінкою в цілому згоден і віцепрезидент російського союзу туріндустрії Юрій Барзикін.

Крим все-таки має величезний спектр пропозицій: від найбюджетніших у приватному секторі до дорогих
Юрій Барзикін

– Думаю, середньорічна ціна буде на рівні минулого року. Якщо рахувати те, що зараз –​ так, звичайно, коли до 95% засобів розміщення завантажено, місць залишається зовсім небагато, вони підвищують ціни. Як говорилося вище, є і об'єктивні чинники: витрати значно збільшилися через санітарні заходи, а сезон наполовину менший. Але при цьому потрібно враховувати кон'юнктуру ринку, яка дуже швидко змінюється. Крим, Краснодарський край та інші регіони повинні це розуміти, щоб не втратити лояльність клієнта. Нехай ціни високі, але потрібно, щоб було зрозуміло, що вони не завищені. Тут треба правильно вибудовувати і інформаційну політику. Крим все-таки має величезний спектр пропозицій: від найбюджетніших у приватному секторі до дорогих п'ятизіркових готелів.

Юрій Барзикін зазначає, що прагнення місцевого бізнесу «зірвати куш» за один місяць може призвести до того, що згодом туристам не захочеться повертатися в цей регіон.

Крим у російських туристів на першому місці, але асоціюється саме з відпочинком і розвагами
Юрій Барзикін

– В цілому і до пандемії тільки близько 45% росіян могли дозволити собі поїхати на відпочинок. Зараз ця цифра ще скоротилася, втім, як ми чули, Крим прийняв вже мільйон практично за місяць. Думаю, що півострів працюватиме ще з серпня до листопада. Минулорічні результати він, звичайно, не перекриє, але буде затребуваний. Крим у російських туристів на першому місці, але асоціюється саме з відпочинком і розвагами. Тобто це, в першу чергу, «полежати на пляжі», а щодо культурної складової півострів на четвертому-п'ятому місці, пропускаючи вперед і Санкт-Петербург, і Москву. Зі спортивного туризму на першому місці Сочі. Криму необхідно позиціонувати себе не тільки як вузьку пляжну смугу: це і лікувально-оздоровча база, і екоспортивний курорт, і культурно-пізнавальний, і місце екстремальних розваг.

Тим часом колишній міністр курортів і туризму Криму, керівник «Асоціації індустрії гостинності України» Олександр Лієв традиційно ставить під сумнів оцінки російської влади Криму за кількістю туристів, які приїхали на півострів.

У нинішніх умовах завантаження в діючих пансіонатах і готелях досить високе, але їх кількість значно нижча
Олександр Лієв

– У 2013 році тільки за липень Крим приймав приблизно два мільйони туристів –​ це були реальні цифри, які ми рахували за спеціальною методикою. У нинішніх умовах завантаження в діючих пансіонатах і готелях досить високе, але їх кількість значно нижча, ніж було в довоєнний час, і нижча, ніж торік. Поки попередньо можу сказати, що це на третину менше, тобто далеко не все змогло відкритися через пізній початок сезону. До того ж сигнали окупаційної влади були невиразними: свого часу вони говорили, що сезону взагалі не буде. З боку України туристичного потоку практично немає, тому що досі не можна легально і вільно потрапити на півострів тим 150 тисячам туристів, які щороку їздять туди після анексії. В основному це ті, хто має там нерухомість або не може жити без Криму через різні захворювання.

Власниця Sudak Hostel Наталя Кириченко стверджує, що в Судаку зараз досить багато туристів, які рідко дотримуються санітарних вимог.

Розорилися одиниці, більшість відкрилися і працюють. Інше питання, що обслуговування стало гірше –​ це помітно
Наталя Кириченко

– Сезон почався із запізненням, але я не можу сказати, що зараз він чимось відрізняється від минулого. Людей стільки ж, скільки і наприкінці липня минулого року. Правда, по-моєму, ніхто не дотримується приписів Роспотребнадзору, і не тільки в Судаку. Скрізь на магазинах оголошення «Вхід без маски заборонено» –​ і ніхто їх не одягає. Цінник на відпочинок, за моїми спостереженнями, виріс на 10-15% у будь-якому випадку –​ за рахунок скорочення сезону. Ми ж розуміємо, що обіцянки, ніби у вересні в Криму будуть туристи, це тільки обіцянки. Якщо погоди не буде, то не буде і відпочивальників. Так що багато хто намагається заробити, і, на мій погляд, це нормально. Розорилися одиниці, більшість відкрилися і працюють. Інше питання, що обслуговування стало гірше –​ це помітно. Дуже великі труднощі з персоналом, адже до нас традиційно приїжджали працювати українці.

Тим часом уже з 1 серпня Росія відновлює авіасполучення з іншими країнами, а туроператори відкрили бронювання турів до Туреччини. На думку віцепрезидента російського союзу туріндустрії Юрія Барзикіна, це не створить пряму конкуренцію для Криму, однак все одно має підстьобнути кримських готельєрів та інших власників курортного бізнесу тримати якість сервісу на належному рівні.

(Текст підготував Владислав Ленца)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG