Доступність посилання

ТОП новини

Кримське питання: Як кримчанам вступити до українського ВНЗ?


Студенти Таврійського національного університету, 26 вересня 2016 року
Студенти Таврійського національного університету, 26 вересня 2016 року

7 червня 2021 року на материковій частині України стартує робота освітніх центрів «Крим – Україна». З їх допомогою випускники шкіл півострова можуть вступити до українськіих вишів за спрощеною схемою – навіть не маючи українських документів про повну загальну середню освіту. Вступна кампанія триватиме до 24 вересня.

Ще в липні 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав закон, який дозволив абітурієнтам з Криму і окремих районів Донецької та Луганської областей вступати в усі українські університети без здачі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). До цього в програмі брав участь лише обмежений список вишів. Крім того, кримські абітурієнти можуть екстерном закінчувати школу на материковій частині України і потім вступати до ВНЗ на загальних підставах. У той же час дипломи російських вузів, видані на анексованому півострові, не визнаються в Україні і в низці країн світу, включаючи Євросоюз.

Особливості вступу в 2021 році для кримчан в ефірі Радіо Крим.Реаліі роз'яснював ректор Таврійського національного університету ім. Вернадського в Києві Володимир Казарін.

–​ Володимире Павловичу, можете пояснити вашим майбутнім абітурієнтам: навіщо кримським випускникам вступати саме до українських ВНЗ, якщо в Криму працюють російські?

– Перша і найпростіша відповідь на це питання полягає в тому, що російські кримські ВНЗ знаходяться під санкціями, і люди, які отримали дипломи цих ВНЗ, ніде не будуть прийняті на роботу, тільки в Росії – та й то, можу додати з відомого мені досвіду, навіть не у всіх російських регіонах. У нас недавно був випадок, коли трьом громадянам Азербайджану довелося замість дипломів КФУ («Кримського федерального університету»), отримувати дипломи нашого ТНУ, Таврійського національного університету, і тільки після цього їх в Баку взяли на роботу як сертифікованих фахівців.

Друге: сучасні університети не можуть нормально існувати в міжнародній ізоляції, вони постійно взаємодіють, обмінюються студентами і викладачами, направляють їх один до одного на стажування, на додаткові освітні програми. Наш ТНУ працює таким чином і з країнами Балтії, і з країнами Східної Європи, і з Туреччиною, і з Великобританією. В результаті студенти Таврійського університету здобувають освіту міжнародного рівня, і навіть можуть за бажання паралельно отримати другий диплом – для цього ми проводимо із зарубіжними університетами переговори, вони визнають компетенції, отримані студентами у нас, підтверджують їх рівень, а ми визнаємо компетенції, отримані тими ж студентами у них – і студент отримує не тільки український, а й, наприклад, польський диплом. Ось тільки що у нас двоє студентів отримали таким чином український і швейцарський дипломи – у нас є меморандум про співпрацю з університетом в Цюріху, і вони, досклавши різницю в програмах, отримали ще й швейцарські дипломи.

Ну і третє: в ТНУ, як і в інших ВНЗ, що беруть участь в роботі системи освітніх центрів «Крим – Україна», діють особливі умови вступу для випускників кримських шкіл і особливий режим супроводу протягом усього навчання.

Володимир Казарін виступає на відкритті Таврійського національного університету ім. Вернадського в Києві, 2016 рік
Володимир Казарін виступає на відкритті Таврійського національного університету ім. Вернадського в Києві, 2016 рік

–​ А що дає кримським випускникам ця система освітніх центрів?

– Зрозуміло, що за довгий час, який минув після окупації, в Криму виросло нове покоління молоді, яке не мало можливості отримати український паспорт – у них є в кращому випадку виданий на півострові російський (який за межами Росії не визнається як легальний документ – ред.) Нас це не лякає, ми приймаємо і такий паспорт, і навіть можемо прийняти абітурієнта взагалі без паспорта, досить буде свідоцтва про народження, з якого ясно, що вступаючий народився в українському Криму. Він може в усі університети, охоплені системою центрів «Крим – Україна», пред'явити атестат з двоголовими орлами, питань через це не буде, тому що всі розуміють, що іншої школи в Криму зараз немає. На основі цих паперів ми видамо йому документ-довідку під назвою «Освітня декларація», куди внесемо дані про складені їм в школі іспити, і на основі цієї декларації будемо далі з абітурієнтом працювати. Потім в загальноосвітній школі, яка до нас спеціально прикріплена, вони доскладуть українську мову та історію України в рамках шкільної програми – хочу підкреслити, що до здачі цих дисциплін ми їх в університеті попередньо підготуємо. Потім вони виберуть для себе спеціальність навчання – у нас в університетах тепер не факультети, а інститути, факультети залишилися тільки в педагогічних ВНЗ, – інститут права, інститут економіки, інститут філології, історії і так далі – і здадуть всього один профільний іспит. І на основі цих трьох оцінок – дві зі школи і одна за результатами іспиту, – вони стануть нашими студентами. Вони звільнені від здачі ЗНО, в цьому їх головний привілей. І вже на першому курсі вони в процесі навчання і спілкування надолужать і українську мову, і українську історію, і все інше.

І я ще одну важливу річ хочу сказати молоді, яка в Криму закінчує 9-й клас. Я розповів, як вступати на базове навчання. Але вже після закінчення 9-го класу всі, хто хоче далі вчитися в Україні, беріть академічну довідку, яку вам дадуть після закінчення 9 класу, і приїжджайте знову ж до нас в Київ, тому що в складі Таврійського університету є Коледж міського господарства, який дає блискучу професійну освіту – міський транспорт, міські комунікації, IT-технології, автоматизація та багато іншого. За два – два з половиною роки навчання в Коледжі можна отримати не тільки український атестат про повну загальну середню освіту, а й перший диплом молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра. Коли їхні однолітки тільки школу закінчать, випускники Коледжу вже отримають перший повноцінний диплом, з яким вони зможуть або відразу йти вчитися на другий-третій курс університету (в залежності від спеціальності), або піти спочатку попрацювати, набути досвіду, вдосконалитися в спеціальності, і вже потім повернутися для навчання в університеті.

–​ А ті, хто закінчить цей коледж, зможуть після цього скористатися спрощеною процедурою для вступу до університету?

–​ Зможуть. За спрощеною процедурою вони вступають і в коледж, і цей самий привілей залишається у них і під час вступу до університету, як у абітурієнтів з тимчасово окупованих територій. У нас зараз кожен рік до 30 кримських дітей вступають в Коледж, розуміючи, що далі у них є можливість отримати і університетські дипломи бакалавра і, якщо захочуть, магістра. І що вони вже після 9 класу стають студентами у вільній країні.

–​ Студенти з Криму можуть їздити додому на свята і канікули? І як на них реагує російська влада –​ чи не намагаються їх як кримчан призвати до російської армії?

– У нас багато учнів їздять до Криму на Новий рік та інші свята. Що стосується призову, то ми видаємо всім студентам свідоцтво про очне денне навчання в університеті, і цей документ досі залишається цілком надійною основою для російських військкоматів навіть в Криму.

–​ Важливе для батьків питання –​ вони ж відпускають дітей після 9 класу в чуже місто за сотні кілометрів. В яких умовах житимуть їхні діти?

–​ У таких дітей окремий гуртожиток – з урахуванням того, що вони ще неповнолітні, під наглядом фахівців, які допомагають їм з вирішенням їхніх проблем. Молодіжні колективи швидко перемішуються, так що спілкуватися вони будуть не тільки з однолітками. Але там ще і сильний колектив, який добре розуміє свою відповідальність за учнів. Прекрасний, дивовижний колектив. У нас ніколи не було ніяких інцидентів.

–​ Питання від слухача: а як взагалі йдуть справи з житлом для тих, хто прибув на навчання?

–​ Можу всіх заспокоїти, у нас гуртожитками забезпечуються сто відсотків вступаючих. Проблем з житлом у вас не буде. Гуртожитки у нас не нові, старого типу, коридорні, але ми їх ремонтуємо і намагаємося зробити якомога комфортнішими. Іноді до нас звертаються батьки з пропозицією відремонтувати кімнату, в якій живе їхня дитина, під гарантії, що він там буде жити до кінця навчання, що кімната буде за ним закріплена, і ми в таких випадках завжди йдемо їм назустріч.

Таврійський національний університет далеко не єдиний ВНЗ, який приймає абітурієнтів зі тимчасово окупованих територій. Радіо Крим.Реаліі поговорили з Андрієм Петренко, керівником відділу супроводу вступної кампанії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

–​ Минулого року університет почав приймати вступаючих з Криму і Донбасу. Зараз в КНУ вчаться 17 студентів з Криму і 31 з Донбасу. До 2020 року такі вступники у нас теж були, однак університет окремо від інших студентів їх не брав до уваги, – каже Петренко. – Вони вступали за звичайними правилами як громадяни України, показуючи результати ЗНО і документ про отримання середньої освіти.

За словами Петренка, цього року КНУ очікує збільшення числа абітурієнтів з Криму і ОРДЛО:

– Багато університетів в 2020 році відкрили спрощену процедуру прийому для випускників з тимчасово окупованих територій. Зараз ця спрощена процедура діє в ВУЗах України вже другий рік, послідовно вирішуються логістичні проблеми, університети включаються в роботу з профорієнтації таких підлітків. Ми проводимо онлайн-зустрічі з випускниками шкіл, з громадським організаціями, показуємо презентації того, як організоване студентське життя, які є можливості для занять спортом, які є професійні перспективи у наших студентів. Ми дуже чекаємо абітурієнтів з Криму і Донбасу і з радістю готові дати їм освіту.

Головна будівля Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Головна будівля Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Ректор ТНУ Володимир Казарін згоден з тим, що конкуренція ВНЗ за кримських абітурієнтів посилюється. За його словами, спочатку студентів з тимчасово окупованих територій брали в Україні близько двадцяти університетів, а тепер кількість вищих навчальних закладів, які беруть участь в програмі, зросла вже до двохсот.

Володимир Казарін
Володимир Казарін

З огляду на умови, в яких знаходяться абітурієнти з Криму, університети адаптують під ці умови і свої вступні процедури. Наприклад, каже Володимир Казарін, ТНУ веде прийом протягом усього літа і навіть на початку осені, з 7 червня і до 24 вересня. Це зроблено в тому числі через те, що російська влада намагається під різними приводами ускладнити виїзд з Криму на материк для бажаючих вступити до українських ВНЗ – вимагають додаткові документи, розвертають молодь під надуманими приводами, і тому у деяких може не вийти приїхати до Києва тоді, коли вони це планували, і їм доводиться робити для цього не одну спробу. Довга приймальня кампанія дає їм можливість вступити до університету навіть не дивлячись на такі перешкоди.

Про проходження абітурієнтами контролю на українській стороні лінії адміністративного розмежування Радіо Крим.Реаліі розповів помічник начальника Херсонського прикордонного загону Держприкордонслужби УкраїниІван Шевцов:

Іван Шевцов
Іван Шевцов

– Абітурієнти з Криму, які мають намір вступати до ВНЗ на материковій частині України, при перетині адміністративного кордону повинні мати з собою запрошення від ВНЗ, до якого вони збираються вступати. Пред'явлення такого документа дасть можливість вступнику і одній супроводжуючій його особі не проходити передбачену режимом карантину самоізоляцію і не встановлювати на смартфон додаток «Вдома», а відразу прямувати до обраних ними навчальних закладів.

Таврійський університет, за словами Володимира Казаріна, також враховує проблему безпеки для вступаючих кримчан і для членів сімей, які у них залишилися в Криму – якщо списки звичайних абітурієнтів і вступаючих відкрито вивішуються в інтернеті, то списки претендентів-кримчан можна перевірити тільки маючи спеціальний доступ.

Говорячи про вступ кримчан за бюджетною квотою, Володимир Казарін говорить, що навіть коли ця квота вичерпана і абітурієнт пише заяву про прийом на навчання за контрактом, адміністрація ТНУ все одно зв'язується з міністерством освіти і просить виділити додаткові кошти для цільового фінансування навчання кримчан. «Для 70% таких звернень ми отримуємо позитивну відповідь, створюємо нові бюджетні місця спеціально для студентів з Криму і переводимо їх на навчання за рахунок бюджету», стверджує ректор університету. Але навіть студенти, що залишаються на контрактне навчання, можуть отримати пільговий режим оплати. Крім того, ТНУ дає студентам можливість працювати на частковій зайнятості в університетській бібліотеці, в архіві або інших допоміжних службах, або ж вони можуть самі влаштуватися для підробітку в кафе або інші приватні підприємства, яких навколо університетів завжди безліч і які охоче беруть студентів.

На відкритті ТНУ в Києві, 26 вересня 2016 року
На відкритті ТНУ в Києві, 26 вересня 2016 року

За словами Володимира Казаріна, ТНУ веде справжню боротьбу за те, щоб студенти з тимчасово окупованих територій могли отримати нормальну освіту, мали привілей жити і вчитися на стипендію.

(Текст підготував Сергій Паншин)

XS
SM
MD
LG