Доступність посилання

ТОП новини

«Живіть у себе в Москві, спокою від вас немає». Як у Криму карають за розмови на вулицях


Виставка у парку Ахматової в Севастополі. Крим, 2021 рік
Виставка у парку Ахматової в Севастополі. Крим, 2021 рік

ЄВПАТОРІЯ – В анексованому Російською Федерацією Криму продовжують переслідувати людей за антивоєнні погляди. Їх віддають під суд за будь-які прояви невідповідності офіційній позиції російської влади навіть за вуличні розмови. Як можна постраждати за сварку на зупинці чи розмови у кафе, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Російська влада Криму неодноразово заявляла, що кримчани в єдиному пориві підтримують повномасштабне вторгнення Росії в Україну і «залишаються єдині в підтримці президента Росії, Збройних сил РФ і всіх цілей СВО» («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, з 24 лютого 2022 року – КР). Але реальність свідчить про інше.

Правозахисники фіксують у Криму сотні випадків переслідувань людей за антивоєнні протести. Навесні та в перший місяць літа за вуличні розмови про війну в Євпаторії віддали під суд двох людей.

«Старі тварюки зробили війну, а молоді гинуть»

Російські силовики затримали у Євпаторії росіянку Неллі Карамян, яка, як стверджують провоєнні пабліки, називала місцевих окупантами та висловлювалася проти війни Росії з Україною.

Telegram-канал «Крымский СМЕРШ» оприлюднив фрагмент відео, знятого невідомим на зупинці громадського транспорту. На ньому видно лише ноги та одяг Карамян, а на тлі чути жіночі голоси.

Один із яких закликає росіян «жити у себе в Москві, оскільки ніде спокою немає від них». Той самий голос каже, що «старі тварюки зробили війну, а молоді через них гинуть», а на заперечення відповідає, що «Пашинян (прем'єр-міністр Вірменії – КР) швидко покаже всім, хто вони є». Інший жіночий голос за кадром опонує, що її син бере участь у повномасштабному вторгненні Росії в Україну. У відповідь чути, що він «такий же холоп, як і ти».

«Крымский СМЕРШ» має таку інтерпретацію того, що сталося: «На зупинці «Універсам» в Євпаторії агресивна жінка обзивала росіян окупантами, москалями, кричала: «Народжуйтеся у Москві, живіть у Москві зі своїми бурятами. У вас Росія велика, народжуйтеся там, не х ... й сюди їхати. Нам тут ще терпіти цих окупантів. Війну зробили». Жінки намагалися її вгамувати, одна сказала, що в неї син на СВО. У відповідь вона заявила, що її син «такий самий холоп, як і ти». Далі вона сіла в маршрутку і поїхала».

Неллі Карамян свою позицію у цій справі не оприлюднила. Судячи із соцмереж, вона – багатодітна мати, живе у Москві. Крим.Реалії оперативно зв'язатися з нею не вдалося. Ми готові надати можливість жінці та її представникам висловитися про інцидент.

Після затримання на каналі з'явилося відео, на якому Карамян просить вибачення у «громадян Росії та військовослужбовців за свої висловлювання на емоціях та емоційний вчинок».

Неллі Карамян у відділенні російської поліції Євпаторії. Скрин з Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ»
Неллі Карамян у відділенні російської поліції Євпаторії. Скрин з Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ»

Російські поліцейські склали на жінку протокол за ст. 20.3.3 КпАП РФ. Підконтрольний Росії Євпаторійський суд, розглянувши справу, визнав її винною та наклав адміністративне стягнення.

Інформація про розгляд протоколу щодо Неллі Карамян
Інформація про розгляд протоколу щодо Неллі Карамян

Невдоволення президентом

Схожа історія сталася в Євпаторії у травні. Перед судом постав місцевий житель, підприємець Олександр Кабанов. Згідно з протоколом силовиків, чоловік, перебуваючи у місцевому кафе, «висловлював невдоволення з приводу політики президента Росії, негативно висловлювався про проведення СВО на території України, це чуло невизначене коло осіб». На цій підставі силовики звинуватили євпаторійця в дискредитації Збройних сил Росії.

Інформація про розгляд протоколу щодо Олександра Кабанова
Інформація про розгляд протоколу щодо Олександра Кабанова

Під дискредитацією розуміються навмисні дії, скеровані на підрив авторитету, іміджу і довіри, применшення їхньої гідності та авторитету, уточнюється у рішенні підконтрольного Росії Євпаторійського суду. У судовому рішенні зазначено, що Кабанов провину визнав. Він пояснив, що того дня святкував день народження з друзями, тому перебував у емоційно збудженому стані та вживав алкоголь, після чого допустив негативні висловлювання щодо російської війни проти України та політики президента Росії.

Кримчанин також заявив, що усвідомив неправомірність своїх дій і кається у скоєному. Кабанов просив суворо його не карати, оскільки він – єдиний годувальник у сім'ї і в нього на утриманні – малолітня дитина, сказано в документі. Суддя Наталія Кіоса визнала його винним за ст. 20.3.3 КоАП РФ та оштрафувала на 30 тис. рублів.

«Інструмент легалізації репресій»

Подібні переслідування людей за розмови у громадських місцях з'явилися зі зміною місцевої влади в Євпаторії. У травні посаду очільника російської адміністрації міста обійняв ексрадник російського глави Криму Олександр Юр'єв.

На початку червня російська адміністрація Євпаторії приєдналася до руху «Крымский СМЕРШ», а її главі надається «методична допомога у боротьбі зі ждунами» (так у Росії називають людей, які не підтримують російську війну та бажають перемоги Україні – КР), повідомив провоєнний блогер, автор однойменного Telegram-каналу Олександр Таліпов.

Юр'єв підтвердив, що Таліпов – його товариш, приїжджав до Євпаторії і вони разом оглядали місцеву набережну. Чиновник навіть оприлюднив спільні фотографії.

Глава російської адміністрації Євпаторії Олександр Юр'єв та провоєнний блогер, автор Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ» Олександр Таліпов. Крим, 4 червня 2024 року
Глава російської адміністрації Євпаторії Олександр Юр'єв та провоєнний блогер, автор Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ» Олександр Таліпов. Крим, 4 червня 2024 року

Але про домовленості щодо співпраці у сфері переслідування кримчан за антивоєнну чи проукраїнську позицію чиновник у своєму повідомленні не згадує.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Кримському півострові збільшується статистика переслідувань людей за «антивоєнною» статтею 20.3.3 КоАП Росії, повідомляє проект «Кримський процес». За його даними, підконтрольні Москві кримські суди за цей час розглянули понад 700 адміністративних справ за цією статтею та у 98% випадках визнали людей винними.

Більшість переслідувань (60%), за даними дослідників, стосуються людей, які розміщують проукраїнські повідомлення на своїх сторінках у соцмережах. На другому місці (28%) – протоколи за усні висловлювання думок.

«Розгляд протоколів про «дискредитацію російської армії» в судах Криму пов'язаний із системними порушеннями основних стандартів доступу до справедливого правосуддя – принципів публічності, змагальності сторін, права на захист і неупередженість судового розгляду. Більшість випадків судового розгляду мають низку ознак політично вмотивованого переслідування за висловлювання поглядів», – стверджують експерти «Кримського процесу».

Сама ж стаття 20.3.3 КоАП РФ, стверджують автори дослідження, на третій рік повномасштабної війни Росії проти України дедалі активніше використовується виключно як один з інструментів для легалізації репресій, спрямованих на придушення антивоєнних та проукраїнських настроїв у Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG