Доступність посилання

ТОП новини

Від санкцій до війни: як Росія змінила Крим за десять років


Крим та війна. Колаж
Крим та війна. Колаж

У десяту річницю російської анексії Криму нагадуємо про найбіль знакові події та фактори, що різко змінили життя кримчан на півострові.

У 2014 році, коли Росія анексувала Крим, російська влада обіцяла, що кримчани «нічого не повинні втратити, навіть у дрібницях, отримавши при цьому багато нових можливостей».

Листівка «10 гарантій для Криму», березень 2014 року
Листівка «10 гарантій для Криму», березень 2014 року

На практиці все виявилося інакше. За 10 років під контролем Росії відбулося багато глобальних змін, що вплинули на життя Кримського півострова. Деякі можуть бути незворотними.

Світова ізоляція

Найбільш глобальними наслідками російської анексії Криму стали міжнародні санкції. Їх запровадили щодо регіону та його російської влади країни – міжнародні партнери України. Оскільки вони не визнали «російський статус» Кримського півострова, а вважають його українським регіоном, окупованим та анексованим Росією.

Росія та «посилка» із західними санкціями. Колаж
Росія та «посилка» із західними санкціями. Колаж

Внаслідок міжнародних обмежень із Криму пішов великий український та європейський бізнес, припинили надходити іноземні інвестиції, почався стрімкий відтік кваліфікованих кадрів та криза у різних галузях економіки.

Експерти та журналісти, в тому числі і Крим.Реалії, протягом десятиліття фіксували спроби бізнесу обійти санкційні обмеження та працювати на кримському ринку зі сплатою податків до російського бюджету. Але глобально це не рятує від збитків, яких під впливом міжнародних санкцій зазнають цілі галузі в Криму, які раніше давали левову частину доходів у місцевий бюджет. Кризу переживають цілі напрямки промислової сфери Криму – металургія, портова перевалка, суднобудування, хімічна промисловість тощо.

Судноремонтний завод «Південний Севастополь», ілюстративне фото
Судноремонтний завод «Південний Севастополь», ілюстративне фото

У 2019 році Інститут економіки та управління Кримського федерального університету імені Вернадського, створеного у 2014 році на базі однойменного Таврійського національного університету, оприлюднив колективну монографію, де викладено науковий аналіз тенденцій соціально-економічного розвитку Криму. У ньому слово «санкції» згадується близько сотні разів у контексті слабких сторін Кримського півострова та його розвитку. Вчені пов'язують їх не лише з «високим рівнем фізичного та морального зносу основних фондів» кримських підприємств та нестачею власних коштів на їх оновлення, низьким рівнем конкурентоспроможності продукції товаровиробників Криму, обмеженням доступу на зовнішні ринки, а також з відсутністю спільного сухопутного кордону Криму з Росією , Що «значно ускладнює його соціально-економічне становище».

А публічно чиновники Криму продовжують заявляти, що санкції «не несуть нічого поганого» і навіть можуть «піти на користь».

Керченський міст

Намагаючись інтегрувати Крим у Росію, її влада зробила ставку на ключовий інфраструктурний проєкт – міст через Керченську протоку. Він був збудований Росією у 2018 році всупереч протестам України та скептичним заявам експертів.

Керченьский міст
Керченьский міст

Головною метою мостової споруди є регулярне сполучення Криму з Росією. З його появою мешканці Криму пов'язували сподівання на налагодження логістики з Росією та здешевлення продуктів і товарів у регіоні. Але ці сподівання не справдилися. За рівнем цін Крим, як і раніше, лідирує порівняно з багатьма регіонами Росії.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну цей транспортний перехід почав виконувати ще й військову мету – забезпечувати логістику російських військ на південний фронт материкової частини України. Тому він уже двічі ставав об’єктом атаки з боку Сил оборони України.

Пожежа на Керченському мосту після вибуху на ньому, 8 жовтня 2022 року
Пожежа на Керченському мосту після вибуху на ньому, 8 жовтня 2022 року

Після повторного удару влітку 2023 року Керченський міст діє в обмеженому режимі. По ньому заборонено їздити вантажним транспортом. Це значно ускладнило логістику між Кримом і Росією та змусило повернутися до поромного сполучення, що діяло між Керчю і російською Таманню до будівництва Керченського мосту. Тобто, по суті, щоб забезпечити велике товарне постачання до Криму, російській владі довелося повернутися до механізму, що діяв до 2014 року.

Будівництво Керченського мосту завдало масштабної шкоди екології Криму та Керченської протоки, стверджують експерти. Зокрема, воно вплинуло на гідрологічні процеси у протоці та прибережні течії, а також міграцію планктону та риби.

Траса «Таврида»

Трасу «Таврида» російська влада будувала в Криму, щоб забезпечувати сухопутний трафік від Керченського мосту до великих міст Криму.

У жертву «Тавриді» принесли безліч кримських об'єктів, які були на шляху її проходження: житлові будинки, дачі, сотні земельних ділянок, пам'ятники та стародавні кургани.

Траса «Таврида», червень 2020 року
Траса «Таврида», червень 2020 року

Траса досі не добудована. А частина автодороги, яку здали в експлуатацію, так і не спромоглася стати повноцінним автобаном з можливістю максимально швидкісного руху та дорожніх сервісів. На ній регулярно фіксують масові ДТП.

А з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ця транспортна артерія, як і Керченський міст, почала виконувати логістичну функцію військового призначення. Крим.Реалії неодноразово фіксували на «Тавриді» колони російської військової техніки, що рухалися в бік материкової частини України – на південний фронт.

В Крыму замечена российская колонна с пусковыми контейнерами для ЗРК С-300 (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:21 0:00

Курортний провал

Проблемна логістика, що ускладнилася після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, є основою провалів уже двох курортних сезонів у Криму.

Проблемні моменти у цій сфері були й до 2022 року. Обіцяні глобальна модернізація об'єктів курортної сфери та виведення галузі на новий високий рівень так і залишилися деклараціями. З 2014 року Крим став місцем масовогоівідпочинку російських бюджетників, які отримують путівки на роботу. Росіяни з високим достатком віддавали перевагу світовим курортам.

«Високий» курортний сезон у південнобережному селищі Партеніт поблизу Алушти, липень 2022 року
«Високий» курортний сезон у південнобережному селищі Партеніт поблизу Алушти, липень 2022 року

Негативний вплив на кримські курорти в російських реаліях чинили й інші проблеми, пов'язані з надмірною бюрократією та зарегульованістю сфери бізнесу, а також логістикою.

Запуск авіасполучення між Росією та Кримом дозволив збільшити російський турпотік до Криму. Але його скасували від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. І логістична проблема суттєво загострилася. Це спричинило транспортний колапс на під'їздах до Керченського мосту в літні місяці.

Багато курортних регіонів Криму другий рік поспіль не приймають туристів, оскільки російська армія використовує їх у військових цілях.

Російська влада Криму стверджує, що у 2023 році Кримський півострів відвідало 5,2 мільйона туристів, що на 20% менше, ніж у 2022 році.

Ялта, 6 вересня 2022 року
Ялта, 6 вересня 2022 року

Ця статистика некоректна і завищена у три-чотири рази, стверджує керівник Інституту стратегічних чорноморських досліджень Андрій Клименко.

«Показники, які публікувала окупаційна влада Криму перед початком Великої війни 24 лютого 2022 року, були насправді показниками пасажиропотоку. Вони враховували всіх, хто в'їжджає до Криму, зокрема, додаткове населення в мільйон осіб, включно з військовими та членами їхніх сімей, які переїхали до Криму з Росії після окупації у 2014 році. Реальний розмір туристичного сезону в окупованому Криму у 2022 році можна оцінювати у 1,5 мільйона осіб. А у 2023 році він, за наявними даними бронювань, може бути оцінений у 1 мільйон людей у річному вимірі», – повідомив він Крим.Реалії.

За підсумками двох останніх років кримський турбізнес зазнає збитків і виживає на федеральних дотаціях.

Масові репресії

У російських реаліях у Криму розгорнулася масштабна репресивна машина Росії. Місцеві силовики регулярно затримують і переслідують кримчан за різними звинуваченнями. В останні роки поширеною стала практика масових обшуків озброєними російськими силовиками у будинках кримчан, які завершуються їх затриманнями.

Обшук у будинках кримських татар у селищі Строгонівка під Сімферополем, жовтень 2016 року
Обшук у будинках кримських татар у селищі Строгонівка під Сімферополем, жовтень 2016 року

Затримані заявляють про побиття та жорстокі тортури електрострумом, під впливом яких з них вибивають «зізнання».

На даний момент, за інформацією Кримської правозахисної групи, у місцях позбавлення волі на території Криму перебувають щонайменше 200 громадян України, яких російська влада переслідує з політичних і релігійних мотивів.

За даними Кримськотатарського ресурсного центру, з початку російської анексії Кримського півострова кількість політв'язнів і громадян, яких переслідують з політичних мотивів, досягла 307.

Кримськотатарські активісти Наріман Джелял, Асан та Азіз Ахтемови на засіданні в російському суді в Сімферополі, 21 вересня 2022 року
Кримськотатарські активісти Наріман Джелял, Асан та Азіз Ахтемови на засіданні в російському суді в Сімферополі, 21 вересня 2022 року

Двоє кримських політв'язнів померли у російських в'язницях. Вони тривалий час не отримували медичної допомоги у місцях ув'язнення, хоча регулярно просили про неї.

З 2022 року Кримський півострів став в'язницею для громадян України з окупованих південних областей.

Кількість політв'язнів у Криму зростає, але механізмів їх звільнення немає. Україна та міжнародна спільнота засуджують політичні переслідування людей з боку російського силового апарату. Вони вживають дипломатичних і санкційних заходів для звільнення громадян України з російських катівень. Але звільнити всіх наразі не вдалося.

Під час акції «Свободу політв'язням» із вимогою до Росії звільнити політв'язнів, яких утримують на російській території, в окупованому Криму та в ОРДЛО. Київ, 12 грудня 2021 року
Під час акції «Свободу політв'язням» із вимогою до Росії звільнити політв'язнів, яких утримують на російській території, в окупованому Криму та в ОРДЛО. Київ, 12 грудня 2021 року

Останній великий обмін утримуваними цивільними особами між Росією та Україною відбувся у 2019 році. Тоді в межах обмінних списків удалося звільнити багатьох кримчан.

Російська влада заперечує причетність до політичних репресій. Вона стверджує, що затримані та засуджені кримчани створювали загрозу безпеці в регіоні.

Зникнення людей

З перших днів російської анексії в Криму почали масово зникати люди, які мають стосунок до кримськотатарського та проукраїнського громадянських рухів. В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини зафіксували 43 випадки насильницьких зникнень людей у Криму від початку його російської анексії.

Акція «Покарання – питання часу», присвячена насильницьким викраденням в анексованому Криму. Київ, січень 2021 року
Акція «Покарання – питання часу», присвячена насильницьким викраденням в анексованому Криму. Київ, січень 2021 року

В одному з випадків насильницьке зникнення спричинило позасудове покарання, зазначають у міжнародній організації.

Насильницького зникненню та позасудового покарання від російських сил зазнав кримчанин Решата Аметова, який протестував проти російської анексії Криму в березні 2014 року. Йому посмертно надано звання Героя України.

Докладніше про ці насильницькі зникнення повідомляється в проєкті «Ті, що зникли за Крим».

Дискримінація

Російська влада протягом десяти років порушує права кримчан на україномовну освіту. Такого висновку дійшов Міжнародний суд ООН, який 31 січня виніс рішення за позовом України до Росії про порушення Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Суд звернув увагу на «суттєве зменшення» кількості школярів, які навчаються українською мовою у Криму, починаючи з 2014 року: на 80% у перший рік (після протиправної анексії Криму) та ще на 50% у наступний. Колегія суддів визнала, що не вважає «суттєвий відтік українських сімей на материкову Україну обґрунтуванням цього».

Лінійка, присвячена Дню знань у сімферопольській академічній (колишній українській) гімназії. Крим, Сімферополь, 1 вересня 2017 року
Лінійка, присвячена Дню знань у сімферопольській академічній (колишній українській) гімназії. Крим, Сімферополь, 1 вересня 2017 року

Про свідоме знищення української мови в Криму та «штучну русифікацію шкільної освіти» експерти неодноразово заявляли протягом десяти років. Дехто бачив у цьому геноцид, оскільки російська влада таким чином знищувала українську ідентичність кримських дітей. Наслідки цього будуть відчутні після можливої деокупації Криму, зазначають вони.

Правозахисники також бачать явні ознаки дискримінації у Криму і стосовно представників інших національностей та соціальних груп.

Російська влада заперечує звинувачення у дискримінаційній політиці, запевняючи, що жителі Криму користуються рівними правами.

Мілітаризація та війна

З 2014 року Росія активно нарощувала у Криму свій військовий контингент всупереч протестам України та світової спільноти. Це призводило до агресивних інцидентів у Чорному морі.

З 2022 року, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Крим став прифронтовим регіоном. Там регулярно фіксують прильоти ракет і дронів, а також горять російські військові об'єкти, нафтобази, полігони та аеродроми. Це стало наслідком використання російською армією Криму у своїх військових цілях.

Вперше після Другої світової війни кримчани зіткнулися з воєнними загрозами, змушені прокидатися ночами від вибухів та залишати свої будинки, рятуючись від війни та мобілізації до російської армії.

Дим над нафтобазою після можливої атаки безпілотника. Севастополь, 29 квітня 2023 року
Дим над нафтобазою після можливої атаки безпілотника. Севастополь, 29 квітня 2023 року

ЗСУ пояснюють, що ударами по Кримському півострову намагаються виснажити російську ППО, розірвати російську військову логістику та підготувати умови для деокупації регіону.

Російська влада вважає Крим «невід'ємною частиною Росії» та обіцяє «належну відповідь» за «будь-які претензії» на неї.

Вододефіцит

2014 року, коли Росія анексувала Крим, Україна припинила постачання дніпровської води на півострів, щоб не забезпечувати потреби російської влади та армії.

Повернути воду на Кримський півострів українська влада пообіцяла після його деокупації.

Перед російською владою постало завдання щодо забезпечення регіону прісною водою для розвитку промисловості, сільського господарства та інших галузей економіки. Багато років вони обіцяли реалізувати для цього різні проєкти: від опріснення морської води до наповнення місцевих водойм штучними опадами. Але цього так і не сталося.

Багаторічна відсутність дніпровської води викликала значні проблеми у Криму.

Посуха призвела до екологічного лиха на півночі Криму, яке російська влада пояснила кислотними викидами з хімічного заводу «Кримський титан».

Завод «Кримський титан» в Армянську, 2018 рік
Завод «Кримський титан» в Армянську, 2018 рік

Кримчани, які мешкають у центральних та східних регіонах півострова, тривалий час жили в умовах регулярних відключень води. Запасів підземних вод і водосховищ не вистачало, щоб забезпечити всіх.

Кримчани у черзі за водою під час вододефіциту, грудень 2020 року
Кримчани у черзі за водою під час вододефіциту, грудень 2020 року

Не знайшовши жодних способів для стабільного водозабезпечення Криму, російська влада вирішила зробити це за допомогою військових. На початку повномасштабного вторгнення в Україну російські війська окупували Херсонську область, захопили Каховську ГЕС та відновили подачу дніпровської води в Крим.

Вона надходила туди до червня 2023 року, поки не було знищено греблю Каховської ГЕС та водосховище, що живило Північно-Кримський канал.

Каховська ГЕС після руйнування греблі, 6 червня 2023 року
Каховська ГЕС після руйнування греблі, 6 червня 2023 року

Після цього Крим остаточно втратив доступ до прісної води. На думку експертів, така ситуація може бути незворотною.

Російська влада Криму оцінює збитки від вододефіциту в шість трильйонів рублів. Підтвердити обґрунтованість таких підрахунків неможливо.

Удар по екології

Вододефіцит і військові факти призводять до негативних екологічних наслідків на Кримському півострові. Екологи заявляють про засолення ґрунтів, знищення унікальних флори та фауни, зміну ландшафтів і забруднення повітря та морів.

Зокрема, русла гірських рік були штучно змінені для наповнення водосховищ, що призвело до зникнення різних видів риб.

Дефіцит прісної води призводить до зникнення різних видів птахів, що мешкають у кримських заповідниках.

Пересохлий ґрунт. Крим, Первомайський район, село Правда, червень 2018 року
Пересохлий ґрунт. Крим, Первомайський район, село Правда, червень 2018 року

Через воєнні дії Росії в Чорному морі гинуть чорноморські дельфіни. Викликати смерть дельфінів, на думку українських вчених, можуть російські кораблі, які використовують акустичні сигнали гідролокатора, а також акетні пуски в Чорному морі, що створюють потужний шум.

Дельфін. Ілюстративне фото
Дельфін. Ілюстративне фото

Воєнні чинники завдають значної шкоди і Чорному морю. Внаслідок цього воно може суттєво змінитися, побоюються екологи.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG