Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

У Євпаторії на авіаційному заводі ремонтують російські військові літаки. Що відомо про це підприємство?


Аеродром та авіаремонтний завод у Євпаторії, 2015 рік
Аеродром та авіаремонтний завод у Євпаторії, 2015 рік

Кримські пабліки повідомляють, що над Євпаторією проводить випробувальні польоти штурмовик Су-25, який злетів зі смуги місцевого авіаремонтного підприємства. На супутникових знімках Google також видно літаки, що стоять біля ангарів. Що це за підприємство та яку роль воно відіграє у війні РФ проти України – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Будь-яка складна техніка, у тому числі військова, має властивість ламатися, також їй необхідно періодично проходити технічне обслуговування, під час якого перевіряється працездатність вузлів і агрегатів, здійснюється заміна деталей і механізмів, що виробили свій ресурс тощо.

Одне з таких підприємств, що займається ремонтом авіаційної техніки, роташоване в Євпаторії в Криму. Тут ремонтують літаки, які здійснюють нальоти на позиції захисників України.

2 листопада телеграм-канал «Крымский ветер» опублікував фотографію штурмовика Су-25, написавши, що два таких літаки пролетіли над Євпаторією.

Пізніше цей телеграм-канал уточнив з посиланням на власні джерела, що над Євпаторією намотує кола один і той же штурмовик Су-25. «Він злетів зі смуги авіаремонтного підприємства, розташованого біля залізничної станції Євпаторія-Товарна. Зараз проходять льотні випробування літака, вже завтра його можуть перекинути на інший аеродром», – зазначено в повідомленні.

Завод із майже столітньою історією

Авіаремонтне підприємство, про яке йдеться, розташоване на околиці міста, поряд зі станцією Євпаторія-Товарна, на вулиці 5-й Городок. Це один із найстаріших у місті заводів – Євпаторійський авіаційний ремонтний, скорочено ЄАРЗ. Злітно-посадкова смуга аеродрому має довжину 2000 метрів та ширину 40 метрів.

Підприємство виникло 21 вересня 1926 як авіаремонтні майстерні. До початку Другої світової війни спеціалізувалося на ремонті літаків І-15, І-153, І-16 та Р-6, а також авіадвигунів М-11, М-17, М-22 та М-25.

Євпаторійський авіаремонтний завод розташований біля станції Євпаторія-Товарна. Скріншот мапи Яндекс
Євпаторійський авіаремонтний завод розташований біля станції Євпаторія-Товарна. Скріншот мапи Яндекс

У повоєнні роки, в різні періоди, завод виконував технічне обслуговування та ремонт літаків «Каталина», DC-3 «Дуглас», А-20 «Бостон», «Спитфайр», «Киттихоук», МіГ-3, МіГ-15, МіГ -17, Ла-9, ЛаГГ-3, Ла-11, Ту-2, Як-11, Іл-28, Іл-14, Бе-12, Як-28, Су-25, Як-42, Ан-12 , Ан-24, Ан-26, Ан-32, вертольотів Ка-25, авіадвигуна ТВД-10М, повітряних гвинтів АВ-68 і АВ-72.

У листопаді 1991 року, за місяць до розпаду Радянського Союзу, на аеродром «Євпаторія» здійснив посадку пасажирський літак Як-42. З цього моменту завод став першим військовим підприємством СРСР, яке отримало право ремонту авіаційної техніки цивільної авіації.

Згодом державним департаментом авіаційного транспорту України заводу було видано сертифікат на право виконання ремонту цивільної авіатехніки. У вересні 1992 року завод був включений до складу Збройних сил України та до анексії в березні 2014 року Криму Росією був базовим заводом Міністерства оборони України.

У серпні 1997 року завод було включено до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки України. Станом на початок 2008 року підприємство мало можливість: здійснювати капітальний ремонт літаків Бе-12, Як-42, Як-38У, Су-25, Ан-24, Ан-26 та Ан-32, а також повітряних гвинтів АВ-68Д та АВ-68І; здійснювати ремонт двигунів ТВД-10 м, розробляти та виготовляти оснастку.

З березня 2014-го захоплене підприємство перебуває у віданні Міноборони Росії, отримало ліцензію Мінпромторгу РФ на здійснення розробки, виробництва, випробування та ремонту авіаційної техніки. Ліцензія дає право виконувати технічне обслуговування і ремонт літаків державної авіації Бе-12, Су-25, Ан-12, Ан-24, Ан-26 та їх комплектуючих виробів, а також ремонт повітряних гвинтів АВ-68, АВ-72.

На сайті ЄАРЗ зазначено, що у 2016 році підприємство здійснило ремонт літака Бе-12 морської авіації ЧФ РФ, у 2018-му – літака Ан-26 морської авіації ВМФ РФ, а у 2019 році завод завершив ремонт штурмовика Су-25 ПКС РФ.

У 2018 році ЄАРЗ відремонтував літак Ан-26 морської авіації ВМФ РФ
У 2018 році ЄАРЗ відремонтував літак Ан-26 морської авіації ВМФ РФ

У травні 2019 року російська «Об'єднана авіабудівна корпорація» передала деякі замовлення Євпаторійському авіаремонтному заводу, який надалі мав увійти до складу корпорації, проте так і не увійшов.

Цікаво, що 2022 року акції збиткового підприємства АТ «ЄАРЗ» двічі безуспішно намагалися продати на аукціоні. У січні 2023 завод знову виставили на продаж. Крим.Реалії докладно розповідали про це у своєму розслідуванні.

В інтересах російського фронту

Ремонт або технічне обслуговування на ЄАРЗ штурмовика Су-25 показує, що підприємство працює на користь російського фронту. Які ще типи літаків там обслуговують та ремонтують, невідомо.

Су-25 (за кодифікацією НАТО – Frogfoot – «жаб'яча лапа») – радянський штурмовик, броньований дозвуковий військовий літак. Штурмовик призначений для безпосередньої підтримки сухопутних військ над полем бою вдень і вночі за прямої видимості цілі, а також знищення об'єктів із заданими координатами цілодобово в будь-яких метеоумовах.

Су-25 вперше піднявся у повітря 22 лютого 1975 року. Літаки цього типу експлуатуються з 1981 року; брали участь у багатьох військових конфліктах і залишаються у строю ВПС Росії. 8 жовтня 2009 року в Міністерстві оборони Росії оголосили про відновлення закупівель штурмовиків цього типу для ВПС ЗС Росії.

У Криму Су-25 базуються на аеродромі «Гвардійське» – у складі 37 змішаного авіаційного полку є ескадрилья з 12 літаків Су-25СМ.

Літаки на території ЄАРЗ. Скріншот супутникової мапи Google
Літаки на території ЄАРЗ. Скріншот супутникової мапи Google

Аналіз супутникової мапи Google показує, що до початку війни, восени 2021 року, на території заводу одночасно було п'ять літаків різних типів. Скільки літаків перебуває у ремонті зараз, невідомо.

Експерти моніторингової групи редакції видання «BlackSeaNews» та «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» в оприлюдненому наприкінці минулого року дослідженні припускали, що на базі «Євпаторійського авіаремонтного заводу» та на базі «Севастопольського авіаційного підприємства» російська влада може «створити виробничі потужності відновлення своїх військових літаків та вертольотів» через те, що російську техніку, пошкоджену під час бойових дій на півдні України, «недоцільно возити на ремонт у віддалені регіони Росії, а слід відновлювати ближче до театру військових дій».

Зважаючи на все, саме так тепер і відбувається, а військовий завод може стати законною метою для Збройних сил України.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG