Доступність посилання

ТОП новини

Удар по нафтових артеріях: економічні наслідки українських атак на нафтопереробні заводи та нафтобази півдня Росії


Пожежа на нафтобазі в місті Азов Ростовської області, 18 червня 2024 року
Пожежа на нафтобазі в місті Азов Ростовської області, 18 червня 2024 року

Сьогодні вночі було здійснено чергову атаку українських безпілотників по нафтопереробних заводах і нафтобазах Краснодарського краю Росії. Деякі з цих об'єктів уже потрапляли під удари Збройних сил України раніше і тривалий час зупиняли свою роботу. У впливі українських дронів на економіку Росії розбиралися Крим.Реалії.

У ніч проти 21 червня кілька груп ударних дронів атакували різні об'єкти в Краснодарському краї РФ. Губернатор російського регіону Веніамін Кондратьєв стверджує, що під удар потрапили «об'єкти цивільної інфраструктури».

«У Краснодарі пошкоджено будівлю котельні біля автовокзалу «Південний». У Сіверському районі на території нафтопереробного заводу пошкоджено адміністративні будівлі. На жаль, є постраждалі серед працівників цих об'єктів. Їм надається вся потрібна допомога», – написав чиновник.

Телеграм-канали інформують про пошкодження господарських будівель на території Ільського нафтопереробного заводу, який уже був об'єктом атак.

Також про звуки вибухів повідомляли з Єйського і Темрюкського районів Краснодарського краю.

Міністерство оборони Росії повідомило, що «черговими засобами ППО перехоплено та знищено... 43 БПЛА над територією Краснодарського краю».

У Генштабі Збройних сил України заявили, що дрони ЗСУ та СБУ вдарили по нафтобазі в Республіці Адигея. Також атакували Афіпський, Ільський та Краснодарський нафтопереробні заводи.

Про наслідки атак достовірних відомостей на даний момент немає.

Атаки з нафтових об'єктів півдня Росії стали регулярними

Атаки на російські НПЗ і нафтобази тривають уже кілька місяців. Так, лише за останні тридцять із невеликим днів таких було близько десяти.

14 травня канал ASTRA з посиланням на місцевих жителів повідомив про атаку на нафтопереробний завод у місті Туапсе Краснодарського краю РФ. Оперативний штаб регіону підтвердив це, заявивши про атаку двох БПЛА. У штабі заявили, що внаслідок падіння дрону сталося займання на території НПЗ.

Вночі 17 травня нафтопереробний завод у місті Туапсе знову зазнав атаки БПЛА. Повідомлялося про пожежу на території НПЗ, її загасили. Пожежа призвела до екстреної зупинки заводу, повідомило 17 травня агентство Reuters із посиланням на два ознайомлені із ситуацією джерела. За словами одного з джерел, безпілотники влучили в установку з виробництва зрідженого вуглеводневого газу (СУГ) у Туапсе, тоді як установка перегонки нафти (УПН) залишилася неушкодженою.

Це вже не перша атака на НПЗ у Туапсе. Завод зупинив переробку та випуск нафти через пожежу після атаки безпілотника 25 січня й залишався закритим близько 3 місяців, відновивши роботу наприкінці квітня.

Пожежа на НПЗ у Туапсе, 25 січня 2024 року. Скриншот з відео
Пожежа на НПЗ у Туапсе, 25 січня 2024 року. Скриншот з відео

У ніч на 19 травня влада Краснодарського краю РФ повідомила про падіння дрону на територію НПЗ, додавши, що займання, пошкоджень і постраждалих не було. Вранці адміністрація російського Слов'янська-на-Кубані, де розташоване підприємство, уточнила, що на територію заводу впали шість безпілотників, заявивши, що, за попередніми даними, потерпілих і руйнувань немає.

Пізніше директор із комплексної безпеки групи компаній «Слов'янськ ЕКО» Едуард Труднєв розповів, що на території підприємства є видимі руйнування. НПЗ призупинив роботу. За даними російських ЗМІ, було пошкоджено мінімум одну установку.

До цього Слов'янський НПЗ атакували вночі 27 квітня. Безпілотники СБУ вдарили по ректифікаційних та атмосферних колонах Ільського і Слов'янського НПЗ. Це – «ключові технологічні об'єкти заводів», зазначили джерела у СБУ. Після ударів по аеродрому та НПЗ почалися пожежі й евакуація персоналу.

Протидроновий захист нафтосховищ Слов'янського НПЗ, квітень 2024 року
Протидроновий захист нафтосховищ Слов'янського НПЗ, квітень 2024 року

Також Україна завдає ударів по нафтобазах, через які відбувається постачання угруповань російських військ в анексованому Криму та на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької і Луганської областей.

31 травня Генеральний штаб ЗСУ заявив про удар ракетами «Нептун» по нафтовому терміналу порту «Кавказ» та поромній переправі Краснодарського краю РФ. Також українські військові підтвердили удар по ще одному нафтотерміналу на території Краснодарського краю РФ – нафтобазі в районі міста Темрюк, де згоріли три залізничні цистерни з мазутом.

Порт «Кавказ». Поромна переправа на російській стороні Керченської протоки. Ілюстративне фото
Порт «Кавказ». Поромна переправа на російській стороні Керченської протоки. Ілюстративне фото

У ніч проти 6 червня в Ростовській області Росії внаслідок атаки БПЛА сталася пожежа на Новошахтинському нафтопереробному заводі, повідомив у телеграмі губернатор Ростовської області Василь Голубєв та місцеві пабліки.

У місті Азов у Ростовській області Росії вночі 18 червня сталася пожежа після влучання безпілотників, повідомляв губернатор регіону Василь Голубєв. За його словами, спалахнули резервуари з нафтопродуктами. Станом на ранок 21 червня ця пожежа ще не була загашена.

Пожежа на нафтобазі в місті Азов Ростовської області, 18 червня 2024 року
Пожежа на нафтобазі в місті Азов Ростовської області, 18 червня 2024 року

«Нафтові артерії» економіки РФ

Краснодарський край є найдавнішим нафтовидобувним регіоном Росії та має тривалу історію розвитку нафтової промисловості. У регіоні діють п'ять нафтопереробних заводів – ТОВ «РН-Туапсинський НПЗ», ТОВ «Афіпський НПЗ», ЗАТ «Краснодарський НПЗ – Краснодареконафта», ТОВ «Ільський НПЗ», ТОВ «Слов'янськ ЕКО».

У Краснодарському краї в розробці перебувають 69 родовищ нафти, основні з них розташовані в західній та центральній частині передгір'я – Абінський, Сіверський, Апшеронський, Слов'янський райони. З надр краю щорічно видобувають 1,9 млн тонн нафти.

Туапсинський НПЗ перебуває на дев'ятому місці у десятці найбільших нафтопереробних заводів Росії. Постачання нафти для переробки на завод здійснюється із Західно-Сибірських, Оренбурзьких і Ставропольських родовищ за допомогою трубопроводу Транснафти, залізничного, водного та автомобільного транспорту. Переробка нафтопродуктів становить 12 млн тонн на рік (240 тисяч барелів на добу). Завод виробляє нафту, мазут, вакуумний газойль і дизельне паливо з високим вмістом сірки та постачає паливо переважно до Туреччини, Китаю, Малайзії та Сінгапуру.

Резервуари для зберігання сировини на території Туапсинського нафтопереробного заводу. Росія, Краснодарський край. Архівне фото
Резервуари для зберігання сировини на території Туапсинського нафтопереробного заводу. Росія, Краснодарський край. Архівне фото

Проєктна потужність Афіпського НПЗ з переробки нафти становить 6,25 млн тонн на рік, при цьому за підсумками 2022 року було перероблено 7,017 млн тонн. Завод переробляє суміш нафти і газового конденсату Західно-Сибірських і Волго-Уральських родовищ, що надходять трубопроводами Кримськ – Афіпський НПЗ, Хадиженськ – Афіпський НПЗ та залізничним транспортом. Підприємство виробляє газовий бензин, дизельне паливо, дистиляти газового конденсату, вакуумний газойль, мазут, сірку.

Автозаправна станція «Газпром нафта» біля Афіпського нафтопереробного заводу (на задньому плані). Росія, Краснодарський край, квітень 2020 року
Автозаправна станція «Газпром нафта» біля Афіпського нафтопереробного заводу (на задньому плані). Росія, Краснодарський край, квітень 2020 року

Проєктна потужність Краснодарського НПЗ з переробки нафти становить 3,1 млн тонн на рік. Це найдавніший з російських нафтопереробних заводів, що нині діє. Належить ТОВ «Афіпський НПЗ». Підприємство переробляє малосірчисту нафту краснодарських і західносибірських родовищ, що надходить трубопроводом і залізничним транспортом. Підприємство виробляє газовий бензин, дизельне паливо, дистилят газового конденсату, паливо для реактивних двигунів марок ТС-1 і Т-1 (єдиний у Росії виробник палива Т-1), малов'язке суднове паливо, мазут, бітум.

Ільський НПЗ ім. О.О. Шамари розташований у селищі міського типу Ільський Сіверського району Краснодарського краю, за 50 кілометрів від Краснодара. Постачання сировиною здійснюється за рахунок системи нафтопроводів АК «Транснафта» і залізничним транспортом завдяки перевалочним нафтобазам «Грушова» та «Тихорецька» ВАТ «Чорномортранснафта». Виробнича потужність Ільського НПЗ на 2022 рік становила до 6,6 млн тонн нафти на рік. Експорт нафтопродуктів морським транспортом здійснюється через портові термінали портів Чорноморського та Азовського узбережжя – Новоросійськ, Туапсе, Тамань.

Дим від пожежі на нафтопереробному заводі в селищі Ільський у Краснодарському краї, Росія, 4 травня 2023 року. Місцева влада заявила, що причина пожежі – атака безпілотника
Дим від пожежі на нафтопереробному заводі в селищі Ільський у Краснодарському краї, Росія, 4 травня 2023 року. Місцева влада заявила, що причина пожежі – атака безпілотника

«Слов'янськ ЕКО» – нафтопереробне підприємство в місті Слов'янську-на-Кубані, яке здійснює первинну та вторинну переробку нафти. Компанія постачає нафтопродукти як на експорт, так і на внутрішній ринок. Потужність НПЗ – 5,2 млн тонн на рік, його частка у загальному обсязі переробки нафти в ПФО становить 9%. Підприємство має власний нафтовий термінал у Темрюку.

Накопичувальний ефект

З початку 2024 року під удар дронів у Росії потрапила низка підприємств нафтового сектора, через що на деяких НПЗ перестали працювати установки первинної переробки нафти. За даними Reuters, у першому кварталі свої потужності зупинили щонайменше сім російських заводів. Через атаки на НПЗ Росія збільшила закупівлі бензину в Білорусі, а також попросила про постачання Казахстан.

З 1 березня в Росії протягом пів року заборонено продавати бензин за кордон.

До кінця березня Росстат повідомляв, що виробництво бензину скоротилося в річному вираженні на 14%, а дизельного палива – на 7%. Зниження виробництва бензину вже призвело до того, що Росія збільшила імпорт палива із сусідньої Білорусі, щоб усунути ризик нестачі на внутрішньому ринку.

Російський аналітик нафтогазового сектора Михайло Крутіхін у квітні оцінив розмір збитків у 20% від усіх потужностей заводів у європейській частині Росії. В інтерв'ю «Настоящему Времени» Крутіхін повідомив, що удари по НПЗ можуть вплинути на російську економіку більше, ніж санкції.

Михайло Крутіхін
Михайло Крутіхін

Показники виробництва бензину і дизельного палива продовжували знижуватися і в наступні місяці.

Видання «Важные истории» проаналізувало травневі дані Росстату. Так, з 13 до 19 травня виробництво бензину знизилося на 2,5% до попереднього тижня, а з 6 до 12 травня – на 2,7%.

30 травня російське Міненерго повідомило, що перестане публікувати статистичні дані щодо виробництва бензину. Рішення ухвалено «з метою забезпечення інформаційної безпеки ринку нафтопродуктів».

Українські удари можна розцінювати як компенсацію неефективності нафтових санкцій проти Росії, вважає дослідник університету Пенсільванії та Гарварда Бенджамін Шмітт.

Наші далекобійні дрони довели, що Україна здатна обмежувати внутрішню силу держави-терориста
Володимир Зеленський

Нафтопереробні заводи Росії, говорив Шмітт в інтерв'ю Голосу Америки в березні, – це «законні військові цілі з погляду українців, і вони вважають, що таким чином запроваджують фізичні санкції проти російської енергетики, коли західні санкції не мали необхідного ефекту».

На початку червня президент України Володимир Зеленський заявив, що українські далекобійні дрони довели здатність обмежувати силу РФ, Україна це продовжуватиме.

«Наші далекобійні дрони довели, що Україна здатна обмежувати внутрішню силу держави-терориста. Мусимо це продовжувати. Продовжуватимемо», – розповів він у своєму відеозверненні 4 червня.

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG