Доступність посилання

ТОП новини

«Єдиний дерибан»: як у Криму працює схема і чому її не помічають російські силовики та контролери (закінчення)


Колаж
Колаж

У циклі з 14 статей-розслідувань під загальною назвою «Єдиний дерибан» Крим.Реалії проаналізували, які компанії отримують великі держпідряди на Кримському півострові без конкурсу – як єдиний підрядник. Таку можливість російському главі Криму надав Російський федеральний закон №44. У перебігу розслідувань з'ясувалося, що низка таких компаній пов'язана як з російськими олігархами та великими держчиновниками, так і з кримськими, а також те, що деякі з ТОВ створено рік-два тому, мають у штаті 1-2 особи, але вже встигли отримати підряди на сотні мільйонів рублів. Закінчення розслідування, початок – тут.

Друзям – усе, ворогам – закон

У XIX столітті президент Мексики Беніто Хуарес сказав: «Для моїх товаришів будуть амністії, для моїх ворогів – весь тягар закону». В наші дні більш відоме перефразування цього виразу «друзям – усе, ворогам – закон», і його успішно втілюють у життя російські керівники Криму.

Сімферопольське ТОВ «Кримелектромонтажсервіс» з 2017 року освоїло 96 контрактів з ремонту кримських медичних тізагальноосвітніх установ на загальну суму 1 млрд 560 млн рублів. Проведене Крим.Реалії розслідування виявило зв'язок цієї фірми з родиною покійного кримського бізнесмена та політика Лева Миримського.

Будівельні контракти без тендеру отримує ТОВ «Група інвестиційних підприємств «Моноліт». За останні роки таких накопичилося вісім на загальну суму 2,9 млрд. рублів. Найбільший контракт – на 1,176 млрд рублів – будівництво індустріального парку у Феодосії.

Про зв'язок ТОВ «ДІП «Моноліт» із російським главою Криму Сергієм Аксьоновим (за документами Аксенов – КР) неодноразово згадували російські ЗМІ. Втім, сам Аксьонов активно заперечує це і навіть подавав до суду з вимогою визнати таку інформацію недостовірною.

Однак зв'язки простежуються добре. Як пише російська «Новая газета», до групи компаній «Моноліт» входить, наприклад, ТОВ «Мальва Ком», створене тещею Сергія Аксьонова Людмилою Добринею та нинішньою радницею глави Криму Світланою Бабій ще в 2005 році. А в 2016 році серед засновників ТОВ «Мальва Ком» вважалася Аксьонова Олена Олександрівна – повна тезка дружини голови Криму.

Дружина російського глави Криму Сергія Аксьонова Олена
Дружина російського глави Криму Сергія Аксьонова Олена

Російський глава Криму Сергій Аксьонов не оминає увагою свого давнього соратника, спікера російського парламенту Криму Володимира Константинова, такий висновок можна зробити, якщо вивчити контракти, пов'язані з кримським спікером будівельної компанії «Консоль ЛТД» (ІНН 9102070229; КПП 0102).

У січні цього року «Консолі» дісталося будівництво дитсадка в селі Піонерське, на який виділено 235 721 042 рублі 72 копійки. А загалом ця компанія з 2017 року отримала держконтрактів на понад 3,5 млрд рублів.

Кримське ТОВ «Асгард» (ІПН 9102047340; КПП 910201001) у березні отримало контракт на 210 184 249 рублів на будівництво 72-квартирного житлового будинку в Красноперекопську, а у квітні – на будівництво 36-квартирного житлового будинку в м. Саки, з ціною контракту 139148340 рублів.
Як раніше повідомляв Крим.Реалії кримський блогер Олег Кочеров, це підприємство також має зв'язок із будівельним бізнесом Володимира Константинова.

Спікер російського парламенту анексованого Криму Володимир Константинов
Спікер російського парламенту анексованого Криму Володимир Константинов

Створене у 2019 році ТОВ «Майстер-Південь» («Мастер-Юг») (ІПН 9201527690; КПП 210101001) отримало у 2020-му контракт на 4 млрд 435 млн 219 тис. 968 рублів для реконструкції водогону Феодосія – Судак. Дерево зв'язків ТОВ «Майстер-Південь» виявилося напрочуд розгалуженим. І прізвища у ньому відомі: Кабанов Євген Костянтинович та його батько Кабанов Костянтин Євгенович, Кабанова Надія Євгенівна, Константинов Олег Володимирович та інші.

Зареєстроване в Сімферополі ТОВ «Карбон Строй» (ІПН 9201003784; КПП 910201001) побудує в цьому місті дитсадок на 260 місць за 385120214 рубля. У 2019 році це підприємство вже будувало дитячий садок у Сімферополі, отримавши на ці цілі понад 200 млн рублів. Засновниками компанії є Казьмін Владислав Васильович та Казьмін Василь Костянтинович. Перший з них раніше згадувався у розслідуваннях Криму.Реалії – він є братом девелопера, ексдепутата Севастопольської міськради Євгена Казьміна.

Молодо – не зелено?

Дивним чином отримало контракт на сотні мільйонів тульське ТОВ «Фалкор», створене лише півтора року тому, в лютому 2020 року, зі статутним капіталом 10 тисяч рублів. Воно визначене єдиним підрядником будівництва дитсадка у селі Ізобільне під Алуштою з ціною контракту 377 045 600 рублів.

Незрозумілим чином благоволить влада Криму до ТОВ «Передові Будівельні Рішення» («Передовые Строительные Решения»)(ІПН 3123455317; КПП 312301001), мікропідприємству, утвореному в червні 2019 року та зареєстрованому в Бєлгороді. Фірмі у червні 2021 року віддано контракти на будівництво дитсадка в селі Добре Сімферопольського району – 151 413 772 рублів та на будівництво двох 160-квартирних житлових будинків у сел. Гвардійське Сімферопольського району – 640 234 037 рублів.

ТОВ «Арсенал-Моноліт» (ІПН 9102244370; КПП 910201001) із Сімферополя, створене у 2018 році, поки отримало розпорядженням Аксьонова лише один контракт на «Будівництво дитячого садка (об'єкт №2) у Сімферопольському районі мк. Заводське, с. Перове» з ціною договору 345 935 470 рублів. Через засновників та низку інших фірм це підприємство пов'язане з раніше згаданим ТОВ «ДІП «Моноліт».

А, наприклад, ТОВ «Виробничо-будівельне об'єднання 77» (ІПН 7743293021; КПП 774301001) створено у Москві в лютому 2019 року. Втім, у лютому та березні 2021-го розпорядженнями Аксьонова цій організації довірено побудувати дитячий садок у Судаку на 260 місць, з ціною контракту 202 988 843 рублі, а також завершити будівництво дитсадка на 140 місць у мікрорайоні Ян'и-Маалег Судака з ціною контракту 135 772 385 рублів.

ТОВ «Концерн-Строй» (ІПН 6141055067; КПП 614101001) з міста Батайськ Ростовської області Росії зареєстровано у травні 2019 року, засновник (з грудня 2020 року) – Сенченко Ксенія В'ячеславівна, кількість персоналу 1 особа. Після зміни засновника підприємство у липні та серпні 2021-го отримало два великі контракти на будівництво дитячих садків: у селі Трипрудне Сімферопольського району – 268 643 827 рублів та у сімферопольському мікрорайоні Залісся – 525 054 40 рублів. При цьому в управлінні федеральної служби судових приставів по Ростовській області Росії служить людина з таким же ім'ям, прізвищем та по-батькові – Сенченко Ксенія В'ячеславівна.

Відповідаючи на запитання, чому як підрядників часто обирають «молоді» компанії без досвіду роботи, буквально створені рік-два тому і з 1-2 співробітниками в штаті, активіст і блогер із Судака Дмитро Демчук каже – є зацікавленість чиновників:

Активіст та блогер із Судака Дмитро Демчук
Активіст та блогер із Судака Дмитро Демчук

– «Дрібні» об'єкти ФЦП – дитячі садки, ФАПи та соцоб'єкти у селах і містах – теж у своїй більшості провалені, але тут зробили винними підрядників, їх нібито шукають, з ними судяться, загалом – вдають, що борються з корупцією. Жодної відповідальності за такі об'єкти виконавча влада міст і сіл не понесла, хоча наперед видно було з реєстрів, що підрядники без послужного списку та з мізерним статутним капіталом. Зрозуміло, що без участі зацікавлених осіб із високих кабінетів ці підрядники навряд чи отримали б замовлення.

За спостереженнями архітектора та громадської діячки Ольги Вечер, «практично всі підрядні роботи в Криму віддаються лише афілійованим фірмам, найчастіше спішно зареєстрованим на родичів чиновника. Або абсолютно підконтрольних людей».

Кримський активіст Едем Дудаков розповідає, що в цьому випадку працює схема продажу підрядів субпідрядникам:

Кримський активіст Едем Дудаков
Кримський активіст Едем Дудаков

– У Росії налагодили схему продажу ліцензій підрядникам. Тому будь-яка у професійному сенсі шантрапа може придбати ліцензію. Тому в Ханському палаці та інших об'єктах культурної спадщини працюють непрофесіонали. Причому ще з рівня проєктування. Також система держконтролю – вона у Росії влаштована в такий спосіб, що контрольні органи перевіряють на справжність витрат лише генпідрядників. Субпідрядник перевірці вже не підлягає (в Україні перевіряються всі учасники будівельного процесу). Ця обставина породжує ключову технічну схему – продаж підрядів. Причому цілком офіційний продаж.

Генпідрядники, «зав'язані» на посадових особах, практично ніколи не будують самі. Продавши підряд, вони захищають себе від перевірок. А значить і реальний господар фірми у безпеці. Продають підрядь зазвичай субпідряднику, зав'язаному на місцевій еліті (діляться з місцевими, щоб убезпечити свою фірму і на регіональному рівні). Регіональний субпідрядник перепродує субсубпідряднику тощо. Реально будівництвом об'єкта займається 3-й або 4-й, а іноді і 5-й субпідрядник. Тому навіть на таких важливих об'єктах державного значення, як Космодром, бувають конфлікти щодо невиплати зарплати. Ці будівельники нижньої ланки підряду змушені мінімізувати витрати, щоб укластися в підряд зі знижкою (іноді) до 40-45%. Вони ж несуть кримінальну відповідальність за невиконані чи неякісні роботи. Не генпідрядник, у якого зазвичай «дах» серйозний, а простий виконавець, який не вклався в ціну і змушений відмивати кошти та мінімізувати податки.

Таким чином, на думку Дудакова, незмінність еліт, відсутність політичної конкуренції, недосконалість законодавства (яким користуються еліти) створюють передумови для корупції в усіх рівнях влади.

Як чиновники заплутують сліди та куди дивляться правоохоронці

У розслідуваннях Крим.Реалії про «єдиний дерибан» також згадуються десятки фірм з російських регіонів, які пачками отримують держконтракти як єдиний підрядник у Криму, але зовсім не мають такого успіху у своїх областях і республіках. Про приклади можна почитати тут і тут.

«Чим же керуються кримські чиновники при виборі єдиних підрядників?»

На думку Ольги Вечер, причина криється у закулісних домовленостях:

– Судячи з багатьох непрямих чинників, як відсутність боязні покарання за зірвані терміни та зобов'язання, розслідування кримських блогерів, кримінальні справи тощо, вибір підрядників проводиться не без корупційної складової. Закулісні домовленості – ось основний критерій вибору єдиного підрядника.

Активіст Едем Дудаков вважає, що в Росії роздача держпідрядів відпочатку «заточена» під корупцію:

– Держпідряд у будівництві в багатьох країнах – найкорумпованіша галузь. Ще на стадії тендерних заходів служба замовника має багато можливостей підіграти потрібному підряднику. Наприклад, починаючи від складання та видачі проєктно-кошторисної документації. Тобто. Необхідному підряднику документація видається набагато раніше, ніж оголошуються торги. Попередньо обговорюється ціна підряду. І, природно, у такого поінформованого підрядника більше шансів вивчити проєкт і виставити добре прораховану договірну ціну. Це один із прикладів підігравання потрібному підряднику, так би мовити, загальні риси корупційної схеми. Подібне було і, мабуть, є не лише в Росії, а й в Україні. Але якщо в тій же Україні корупція має точковий характер, то в Росії це системна корупція і зав'язана у всіх структурах та рівнях влади, включаючи правоохоронні органи.

Незмінність еліт та відсутність політичної конкуренції – головні причини системної корупції у всіх галузях економіки
Едем Дудаков

Тут дві причини. Перша – незмінність десятиліттями еліт у всіх структурах влади. На відміну від України, міністри та, як наслідок, служби замовника підряду по всій вертикалі не змінюються багато років. Ці міністри, губернатори, глави адміністрації просто обросли своїми людьми та налагодженими методами корупційних схем, у тому числі й своїми фірмами на підставних осіб, щоб не ділитися та «працювати» з більшим «прибутком».

Друга – у цій країні практично немає опозиції. Тобто образно, як в Україні, нема кому кричати (у боротьбі за владу) про корупційні схеми влади. ЗМІ підконтрольні та повідомляють про дрібні сошки, не чіпаючи саму систему корупції. Незмінність еліт та відсутність політичної конкуренції – головні причини системної корупції у всіх галузях економіки.

«Крим – сіра санкційна зона, що сприяє корупційним схемам», – запевняє блогер Дмитро Демчук:

Скільки відмито на об'єктах ФЦП і повернулося до Білокам'яної, одному лише «богу» відомо
Дмитро Демчук

– Крим, після Чеченської республіки, на другому місці за дотаціями з федерального бюджету, хоча хочу зауважити, що регіон не є найбільшим у Росії, ні за площею, ні за кількістю населення. То чому ж сюди течуть «кремлівські» мільярди? Та тому, що Крим – сіра санкційна зона в економіці Російської Федерації, куди доступ міжнародних моніторингових організацій повністю обмежений і ставленики Кремля в Криму з кримінальним шлейфом з минулого – повністю підконтрольні центру. Скільки дали грошей на Крим, усі знають, а ось скільки відмито на об'єктах ФЦП і повернулося до Білокам'яної, одному лише «богу» відомо. Звідси заведено вважати, що Крим – чорна діра у бюджеті Російської Федерації! Тому й вимоги до підрядників тут віддано на відкуп місцевій владі. Безумовно, це лише мої висновки на основі загальнодоступних фактів та логічного мислення.

У відповідях на запитання Крим.Реалії «Чому російські правоохоронці в Криму не помічають явно корупційні схеми у розподілі бюджетних підрядів?» опитані громадські діячі практично одностайні.

Крим – чорна діра у бюджеті Російської Федерації
Дмитро Демчук

– Ситуація, що склалася, породжує безкарність еліт усіх рівнів. Вони мають намір не змінювати законодавство, програмне забезпечення у ціноутворенні, покривають один одного, щоб убезпечити себе, щоб не зламати налагоджену десятиліттями схему розпилу бюджету. Еліти зацікавлені залишити все як є, – вважає Едем Дудаков.

– Більшості кримчан, які думають, прикро, що вся Росія каже, що ми живемо за їхній рахунок, бо іншим регіонам кажуть, що їм урізають фінансування через Крим! Адже це насправді не так, бо гроші за ФЦП розкрадають і відмивають у Криму саме ті, хто їх дає, бо господар той, хто платить і замовляє музику. І «господар» цей ніколи не дасть команду розслідувати реальні факти розкрадання бюджетних коштів у Криму, оскільки слідчі вийдуть на нього самого та його друзів, – обурюється кримською корупцією Дмитро Демчук.

– Правоохоронці в Криму на все це заплющують очі до відмашки зверху, хоча папочки та справи на всіх зібрані, – резюмує кримська громадська діячка Ольга Вечер.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG