Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Севастополець з українським прізвищем. Які завдання стоять перед новим командувачем Чорноморського флоту Росії?


Сергій Пінчук
Сергій Пінчук

У Чорноморського флоту Російської Федерації навесні з'явився новий командувач, призначений на посаду після того, як за попереднього начальника флот втратив близько третини своїх кораблів і суден. Поки що він зберігає свою посаду, незважаючи на гучні кадрові перестановки та арешти в Міністерстві оборони РФ у зв'язку з приходом нового керівника відомства. Які завдання стоять перед севастопольцем з українським прізвищем і чи в змозі він впоратися з ними, розбиралися Крим.Реалії.

За даними ономастики – розділу мовознавства, що вивчає будь-які імена, історію їх виникнення і трансформації – прізвище Пінчук походить від назви міста Пінськ. На мапі поширення прізвища Пінчуків найбільше в Україні, зокрема й у Криму.

Севастополець, офіцер, син адмірала

На початку квітня командувачем Чорноморського флоту РФ призначено віцеадмірала Сергія Пінчука. З лютого він був виконувачем обов'язків командувача флоту, а до цього, з 2021 року, начальником штабу – першим заступником командувача ЧФ.

Сергій Михайлович Пінчук народився 26 липня 1971 року в Севастополі в сім'ї військового моряка, контрадмірала, командира ракетного крейсера «Грозный», згодом – заступника командувача Балтійського флоту по тилу Михайла Пінчука. Звідки родом Пінчук-старший, відомостей у відкритих джерелах немає.

Щодо Севастополя, то за радянських часів більше половини його населення було прийшлим – у місті разом із сім'ями осідали військовослужбовці, які пішли на пенсію.

Пінчук-молодший кар'єру військового розпочав із самого дитинства, спочатку закінчивши Нахімовське військове училище у Ленінграді, а згодом – Чорноморське вище військово-морське училище ім. П.С. Нахімова у Севастополі. Офіцерську службу розпочав на Балтійському флоті на посаді командира зенітної ракетної батареї ракетно-артилерійської бойової частини ескадреного міноносця.

Кар'єра в адміральського сина швидко йшла вгору. 2004 року Сергій Пінчук закінчив Військово-морську академію ім. М.Г. Кузнецова у Санкт-Петербурзі. Продовжив службу на Балтійському флоті на посадах командира ескадреного міноносця, командира бригади надводних кораблів та начальника штабу – першого заступника командира Ленінградської військово-морської бази.

Навчання Балтійського флоту РФ, 2004 рік
Навчання Балтійського флоту РФ, 2004 рік

2007 року був призначений командиром бригади кораблів охорони водного району Балтійського флоту РФ, начальником Кронштадтського гарнізону.

З грудня 2010 року до грудня 2011 року обіймав посаду начальника штабу – першого заступника командира Ленінградської військово-морської бази. 22 грудня 2011 року призначений командиром Новоросійської військово-морської бази Чорноморського флоту РФ. З 2016 року призначений командувачем Каспійської флотилії РФ.

Служба на Балтфлоті та в Каспійській флотилії проходила для Пінчука без проблем. 9 травня 2021 року він обійняв посаду заступника командувача Чорноморського флоту РФ.

Варто зазначити, що адміральські династії в СРСР та сучасній Росії не рідкість. Наприклад, командувач ЧФ ВМФ СРСР та згодом перший заступник головнокомандувача ВМФ Росії Ігор Касатонов є сином Володимира Касатонова, адмірала флоту, першого заступника головкому ВМФ СРСР. Його племінник Володимир Касатонов також адмірал.

Місія – врятувати флот від загибелі

Безповоротна втрата у лютому 2024 року третього за півтора місяця бойового корабля на Чорноморському флоті Росії призвела до організаційних висновків – з посади було знято командувача Віктора Соколова, який обіймав її з 14 вересня 2022 року. Це сталося після знищення біля берегів Криму великого десантного корабля «Цезарь Куников».

Завданням нового командувача стала мінімізація втрат флоту, який на той момент втратив до 30% бойових кораблів і катерів. Вже з лютого кораблі почали залишати військово-морську базу в Севастополі та перебазовуватися до Новоросійська.

Кораблі та підводні човни Чорноморського флоту РФ у Південній бухті Севастополя. Крим, архівне фото
Кораблі та підводні човни Чорноморського флоту РФ у Південній бухті Севастополя. Крим, архівне фото

31 березня на той момент речник ВМС України Дмитро Плетенчук заявив, що Чорноморський флот РФ фактично у повному складі залишив Крим. За його словами, у Криму залишилися лише ті кораблі, які «їм (російському командуванню – КР) не шкода», а основні бойові одиниці було виведено. У Міноборони Британії заявили, що зараз Новоросійський порт відіграє вирішальну роль у захисті активів Чорноморського флоту.

«Його заміна, віцеадмірал Сергій Пінчук, ймовірно, намагався підвищити шанси на виживання російських кораблів шляхом вжиття подальших профілактичних та оборонних заходів, включаючи скорочення пропуску в портові засоби», – констатувало Міністерство оборони Великої Британії.

Проте вже під час «вахти» Сергія Пінчука Чорноморський флот втратив низку важливих кораблів. Уже в ніч на 5 березня в районі Керченської протоки українськими морськими безпілотниками був уражений і затонув патрульний корабель «Сергей Котов» проєкту 22160. Це один з найновіших російських кораблів, добудований на суднобудівному заводі «Залив» в анексованій Керчі у 2021 році, та який увійшов до складу ЧФ РФ у травні 2022 року.

Скриншот відео атаки безекіпажними катерами патрульного корабля Чорноморського флоту «Сергей Котов», опублікованого ГУР України
Скриншот відео атаки безекіпажними катерами патрульного корабля Чорноморського флоту «Сергей Котов», опублікованого ГУР України

Березневі втрати флоту продовжилися. Під час українського ракетного удару в ніч проти 24 березня в анексованому Севастополі було пошкоджено відразу чотири кораблі Чорноморського флоту Росії. Йдеться про великі десантні кораблі «Ямал» та «Азов», розвідувальний корабель «Иван Хурс» та захоплений росіянами у 2014 році український ВДК «Костянтин Ольшанський».

«Незаконна окупація України Путіним завдає величезної шкоди Чорноморському флоту Росії, який зараз функціонально неактивний. Росія плавала Чорним морем з 1783 року, але тепер змушена обмежувати свій флот портом. І навіть там тонуть кораблі Путіна! – написав із цього приводу міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс у соцмережі Х.

22 квітня в анексованому Севастополі після українського ракетного удару спалахнуло рятувальне судно «Коммуна» Чорноморського флоту РФ. У ЗСУ прокоментували, що це судно не було ціллю удару.

Екіпаж рятувального судна «Коммуна» Чорноморського флоту виконав спуск апарату АС-28 в море. Крим, архівне фото
Екіпаж рятувального судна «Коммуна» Чорноморського флоту виконав спуск апарату АС-28 в море. Крим, архівне фото

У ніч проти 6 травня біля бухти Вузька (район селища Чорноморське) внаслідок операції підрозділу ГУР Міноборони України Group 13 у пункті базування морським дроном Magura V5 уражений швидкісний катер російських сил.

20 травня у Севастопольській бухті було уражено ракетами і згодом затонув малий ракетний корабель ЧФ проєкту 22800 «Циклон». Він виконував завдання посилення протиповітряної оборони Севастопольської бухти, оскільки має на борту ЗПРК «Панцир-М» та сучасне радіолокаційне озброєння. Це теж один із найновіших кораблів ЧФ РФ, який увійшов до складу флоту в липні 2023 року.

Після цього відхід кораблів із Севастополя ще більше прискорився. Так, моніторингова група Telegram-каналу «Крымский ветер» відстежила минулого тижня переміщення малого протичовнового корабля проєкту 1124М «Альбатрос-М» і базового тральщика проєкту 12700 «Александрит» зі складу 68-ї бригади кораблів охорони водного району, що базується в Севастополі. Кораблі супроводжували два катери типу «Раптор».

Минулого понеділка були опубліковані фотографії двох ракетних катерів проєкту 1241 «Молния-1», що прямували із Севастополя у східному напрямку в супроводі конвою з двох швидкохідних катерів. Після ураження РК «Ивановец» на Чорноморському флоті залишилося лише два кораблі цього проєкту.

Керівник українського Центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня Дмитро Плетенчук зазначив, що деякі судна та кораблі залишили Крим, перейшли у Новоросійськ.

«Це допоміжні судна, які, зважаючи на все, все ж таки вирішили передислокувати, враховуючи небезпеку в Криму. Є російське чудове слово – «исход». Приблизно це ми спостерігаємо щодо Чорноморського флоту в Криму», – вважає Плетенчук.

На його думку, росіяни не можуть дозволити собі вивести з півострова всі одиниці флоту з різних причин.

«По-перше, РФ не вистачає місця – немає інших локацій для цих кораблів. По-друге, якщо вивести з Криму весь флот, це виглядатиме трішки, як кажуть, «не комільфо». Тому що дозволити собі вивести кораблі з півострова – це капітулювати в якомусь сенсі щодо Криму. Тому, звичайно, там залишатимуться деякі одиниці, але все це – тимчасово», – наголосив речник.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG