Доступність посилання

ТОП новини

«Думки про Крим їм самим неприємні»: що означає реакція влади Росії на «Кримську платформу»


Російський глава Криму Сергій Аксенов, глава МЗС Росії Сергій Лавров (колаж)
Російський глава Криму Сергій Аксенов, глава МЗС Росії Сергій Лавров (колаж)

Влада України готується до 30-річчя незалежності країни провести в Києві міжнародний саміт «Кримська платформа», у межах якого мають намір обговорити з міжнародним товариством шляхи повернення Криму під свій контроль. Ця ініціатива викликала різку реакцію з боку Кремля й підконтрольної йому влади на півострові, які погрожують учасникам заходу. Що приховується за такою реакцією, з'ясовували Крим.Реалії.

Міжнародний саміт «Кримська платформа», присвячений темі деокупації Криму, українська влада ініціювала торік. Ця ідея відразу ж викликала глузування та критику з боку російської влади й підконтрольних їм кримських чиновників. Чим ближче до саміту, відкриття якого заплановане на 23 серпня, тим ця критика стає запеклішою й масованою. А останнім часом реакція набула форми відвертих погроз як організаторам саміту, так і його учасникам.

Від «клубу ворогів Росії» до «русофобського шабашу»

Одним з перших на півострові інформаційну кампанію проти «Кримської платформи» розпочав російський глава Криму Сергій Аксенов. Торік у грудні він закликав кримчан «не відволікатися на те, що розповідає українська влада, не витрачати час», оскільки, на його думку, «ніякі платформи не допоможуть (повернути Крим під контроль України ‒ КР)».

А в серпні цього року, коли стало відомо про участь у саміті чотирьох десятків країн світу, включаючи США та країни ЄС, російський глава Криму посилив риторику, назвавши «Кримську платформу» «маренням божевільного».

Російський глава Криму Сергій Аксенов
Російський глава Криму Сергій Аксенов

Аналогічної стратегії дотримується і спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов. У лютому він називав майбутній саміт «клубом ворогів Росії».

Цей русофобський шабаш буде присвячений обговоренню того, від чого б ще кримчан від'єднати, чим би ще ускладнити наше просування до розбудови Криму нашої мрії
Володимир Константинов

А через три місяці, коли у «Кримської платформи» з'явилися перші прихильники з-поміж міжнародних партнерів України, які оголосили про намір брати участь у саміті, формулювання спікера стали іншими.

«Цей русофобський шабаш буде присвячений обговоренню того, від чого б ще кримчан від'єднати, чим би ще ускладнити наше просування до розбудови Криму нашої мрії... Нехай товпляться на своїй платформі, із заздрістю дивляться нам услід. Ми навіть помахаємо їм хусточкою й продовжимо свій шлях до намічених цілей», ‒ наголосив Володимир Константинов на засіданні російського парламенту Криму в травні нинішнього року.

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов
Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов

«Зазіхання на Росію» та «болісні наслідки»

Напередодні дня проведення «Кримської платформи», саміт, що має відбутися у Києві, критикують практично в кожному ефірі місцевого телебачення ‒ як політики та чиновники, так і підконтрольні їм громадські активісти. Заяви стають все провокаційнішими. У них лунають відверті погрози учасникам та організаторам саміту.

«Болісними наслідками», зокрема, погрожує учасникам саміту віцепрем'єр російського уряду Криму, постпред Криму при президенті Росії Георгій Мурадов. Серед таких наслідків, за його словами, могли б стати обмежувальні заходи у вигляді «арешту активів» і «заборони на в'їзд на територію Росії» учасникам «Кримської платформи».

Постійний представник президента Росії в Криму Георгій Мурадов
Постійний представник президента Росії в Криму Георгій Мурадов

До цієї інформаційної кампанії долучилася й влада сусідньої Росії.

Офіційна представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова повідомила, що будь-яка участь інших держав у планах Києва, включаючи «Кримську платформу», розцінюватиметься Росією як «пряме посягання на свою територіальну цілісність».

Офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова
Офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова

Глава МЗС Росії Сергій Лавров, у свою чергу, звинуватив учасників майбутнього саміту в намірах «плекати неонацистські расистські настрої».

«У хід піде важка артилерія»

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розцінює заяви представників Росії про «порушення територіальної цілісності Росії» та «болісні наслідки» для учасників кримського саміту як «абсурд», «прямі погрози» та «ультиматум».

Чубаров припустив, що ближче до дати проведення «Кримської платформи» 23 серпня «в хід піде важка артилерія» у вигляді «посадових осіб Росії високого рангу».

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров

Про те, що влада Росії застосовує «мову погроз» до представників європейських країн, щоб змусити їх відмовитися від участі в «Кримській платформі», раніше Крим.Реалії говорила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар.

За її словами, з міжнародним товариством працюють «групи протидії» «Кримській платформі», що координуються системою Міністерства закордонних справ Росії.

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар

Крим.Реалії намагалися підтвердити або спростувати цю інформацію в МЗС Росії, але в російському зовнішньополітичному відомстві залишили наш інформаційний запит без відповіді.

«Оточення Путіна прекрасно розуміє, що насправді сталося з Кримом»

Доктор психологічних наук, головний науковий співробітник лабораторії психології мас і спільнот українського Інституту соціальної та політичної психології Вадим Васютинський бачить у російській інформаційній кампанії проти «Кримської платформи» наміри влади Росії, у першу чергу, охопити свого внутрішнього споживача.

Тоталітарна влада дуже боїться, коли суспільство сумнівається в правильності її дій
Вадим Васютинський

«Заяви російської влади з погрозами, на перший погляд, нібито спрямовані на міжнародних суб'єктів, як попередження і психологічний тиск, щоб «не лізли не у свою справу». Хоча в Кремлі приблизно знають, хто злякається й піде на поступки, а хто ‒ ні. Набагато більше вони розраховують вплинути на масову свідомість своєї внутрішньої російської аудиторії. Тому що тоталітарна влада дуже боїться, коли суспільство сумнівається в правильності її дій. Крим монголо-татари захопили й раптом хтось ставить під сумнів «правильність» цих дій. Російський режим такого не любить, тому йому потрібно заспокоїти своїх громадян і переконати, що «Крим ‒ наш» і все під контролем», ‒ пояснив він Крим.Реалії.

Головний науковий співробітник лабораторії психології мас і спільнот українського Інституту соціальної та політичної психології Вадим Васютинський
Головний науковий співробітник лабораторії психології мас і спільнот українського Інституту соціальної та політичної психології Вадим Васютинський

Нівелювання сумнівів росіян з приводу статусу Криму, на думку Вадима Васютинського, також розраховане й на українську масову свідомість, «оскільки в Кремлі його інтерпретують з прив'язкою до російського простору».

Водночас така агресивна реакція російської влади на обговорення міжнародним товариством долі Криму може бути викликана «особистими сумнівами й безпорадністю» її функціонерів, вважає експерт.

Російський реактивний літак випускає дим у кольорах державного прапора Росії над Кремлівської стіною, ілюстративне фото
Російський реактивний літак випускає дим у кольорах державного прапора Росії над Кремлівської стіною, ілюстративне фото
Російська влада намагається і себе заспокоїти. Оточення Путіна прекрасно розуміє, що насправді сталося з Кримом і який його статус
Вадим Васютинський

«Заявами проти «Кримської платформи» російська влада намагається, серед іншого, і себе заспокоїти. Оточення Путіна прекрасно розуміє, що насправді сталося з Кримом (у 2014 році ‒ КР) і який його статус. І ці думки їм самим у глибині душі можуть бути неприємними, показують їхню особисту неспроможність і безпорадність. Це все вони трансформують у свою агресію та силу, за допомогою якої намагаються впливати на ситуацію», ‒ говорить Вадим Васютинський.

Критикуючи «Кримську платформу», російська влада говорить і від імені кримчан, які живуть на півострові. Але судити про сприйняття «Кримської платформи» на півострові тільки за заявами представників влади Криму та Росії складно, оскільки багато громадян України, які продовжують жити на анексованому півострові, бояться публічно висловлюватися про це.

Водночас нещодавно Рефат Чубаров оприлюднив фото, на яких, за його словами, невідомі залишили написи на в'їзді до Сімферополя на підтримку саміту «Кримська платформа».

Напис «Ми за «Кримську платформу» на в'їзді до Сімферополя, 5 серпня 2021 року, фото опубліковане у фейсбуці Рефатом Чубаровим
Напис «Ми за «Кримську платформу» на в'їзді до Сімферополя, 5 серпня 2021 року, фото опубліковане у фейсбуці Рефатом Чубаровим

Раніше, в понеділок 16 серпня, стало відомо, що від Чехії в «Кримській платформі» візьме участь голова Сенату, верхньої палати парламенту, Мілош Вистрчіл.

13 серпня голова МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що кількість учасників саміту «Кримської платформи» досягла 42.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Міжнародний майданчик з деокупації Криму

Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади зі створення переговорної платформи для координації дій України та міжнародних партнерів щодо захисту прав кримчан і деокупацію анексованого півострова.

На 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці приєднатися до створення платформи.

Інавгураційний саміт з «Кримської платформі» відбувся в Києві 23 серпня 2021 року – до 30-річної річниці Незалежності України. Він був покликаний офіційно запустити міжнародний формат з питання деокупації Криму.

43 країни – учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну Декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму і Севастополя».

Вони також підтвердили свої наміри за допомогою політичних, дипломатичних та обмежувальних методів тиснути на Росію для відновлення контролю України над територією АРК та Севастополя. Учасники закликали Росію приєднатися до «Кримської платформі» і розділити її цілі.

На саміті засудили порушення прав і свобод людини на півострові, мілітаризацію Криму, перешкоджання вільному судноплавству в Керченській протоці та Азовському морі, переселення російських громадян до Криму.

Росія висловлювала протест проти проведення саміту. У Москві захід називали «шабашем», «недружнім стосовно Росії» заходом і погрожували його учасникам наслідками. 24 серпня в МЗС Росії заявили, що участь країн і міжнародних організацій в «Кримській платформі» є «посяганням на територіальну цілісність Росії».

Незадовго до початку форуму російська влада запровадила персональні санкції проти глави МЗС України Дмитра Кулеби та секретаря РНБО Олексія Данілова.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG